Да си поговорим за комисионите на брокерите на недвижими имоти

  • 18 065
  • 125
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 83
Не смятам да споря, не защото нямам аргументи , а защото не виждам смисъл! Авторката на темата пита защо агенцията на продавача иска комисиона от нея и аз й отговарям. Когато взаимоотношенията между агенциите и клиентите се регламентират официално/със закон/ и агенцията започне да носи отговорност за действията си /или бездействие/ ще можете да ме убедите в необходимостта от тези посредници.
Приятен и успешен бизнес!

# 121
  • Мнения: 1 022
Имат общо:
http://www.segabg.com/online/article.asp?issueid=2167&sectio … 16&id=0000102

А по темата може ли да ви попитам друго:

Вие някога доверявали ли сте се на агенцията за нещо повече от огледи и връзка с другата страна?

Само аз ли съм параноик и си водя адвокат, инжинер (ако се налага) и си искам моя нотариус, а и си преговарям сама newsm78

И в тази връзка да пре-попитам нещо, което бях писала и по-назад, но нямах отговор:

Договаряли ли сте с агенция някаква различна от стандартната им комисиона, ако са ви намерили имота и са ви уредили среща с купувача, а всичко останало сте си направили сами?

И аз съм същия параноик! Даже малко отгоре!

# 122
  • софия
  • Мнения: 25 482
До преди една седмица темата ми беше много актуална. От юни си търсехме си вила. Няма да изброявам на колко брокери попадахме, които ни третираха като транспортна фирма, за да отидат да видят това, което продават, без дори и да си направят устата да поемат част от бензина. За среща на самото място и дума не можеше да става. Трябваше да ги возим (че понякога и собствениците дори). Добре, че накрая попаднахме на едно много точна брокерка. Търси, ходи и ни намери това, което искахме. Няколко пъти се случи да ни кара и с нейната кола, без въобще да направи и дума за пари. Накрая взе сума, наполовина по-малка от сумата, която взе брокерът на продавачите, който не си мръдна и пръста.

# 123
  • Пловдив
  • Мнения: 691
такъв  е живота .... Уви.  Weary

# 124
  • Мнения: 8 999
Имат общо:
http://www.segabg.com/online/article.asp?issueid=2167&sectio … 16&id=0000102

А по темата може ли да ви попитам друго:

Вие някога доверявали ли сте се на агенцията за нещо повече от огледи и връзка с другата страна?

Само аз ли съм параноик и си водя адвокат, инжинер (ако се налага) и си искам моя нотариус, а и си преговарям сама newsm78

И в тази връзка да пре-попитам нещо, което бях писала и по-назад, но нямах отговор:

Договаряли ли сте с агенция някаква различна от стандартната им комисиона, ако са ви намерили имота и са ви уредили среща с купувача, а всичко останало сте си направили сами?

И аз съм същия параноик! Даже малко отгоре!

Присъединявам се към параноиците. И то точно защото съм работила като брокер и знам какъв бесен непрофесионализъм се шири в тези среди. Лошото е, че това е масово. Наистина има и добри брокери, с образование или поне достатъчно опит, който компенсира липсата на образование, но повечето са едва ли не събрани от кол и въже и освен да те заведат до адреса, друго не могат да предложат като информация, оценка или съдействие при изповядването на сделката.
А най-лошото е, че липсата на професионализъм се наблюдава непрекъснато и навсякъде, не само в агенциите за недвижими имоти. Писна ми да се преквалифицирам всеки път, когато се наложи да си купя нещо или да ми потрябва някаква услуга.

# 125
  • Мнения: 2 697

Непрофесионализъм действително се среща в агенциите често, по простата причина, че в България всеки втори отваря агенция за недвижими имоти, като мисли, че това е най-лесният начин да печели големи комисионни ooooh! Съответно този някой (в много случаи без образование и управленски опит) наема хора, много често не им плаща твърда заплата, а само процент като си мисли, че това твърде много ще мотивира брокера да работи. За последствията от тази порочна практика няма да говоря.

Само ще кажа, че монетата има две страни (а в случая - дори три). Имам малко опит в агенция за недвижими имоти и съм се дивила какви хора ни търсеха понякога Shocked С психични нарушения, такива с неясни критерии за имота и отявлени "екскурзианти", т.е. хора, които разкарваха брокерите по хиляда пъти за огледи и след това се оказваше, че всъщност те не търсят да си закупят апартамент, а къща примерно:whistle: Може би не беше лоша идеята огледите да се заплащат, както се прави в някои агенции и е оправдано. Друг е въпросът, че част от професионализма на агенцията е да разполага със снимки, които да спестят излишни и за двете страни огледи.

Мисълта ми е, че некоректно отношение има и от трите страни - на продавача, на купувача и на брокера. Да се правят генерални изводи, че всички агенции работят некоректно, е наивно и не прави добро впечатление Peace

Общи условия

Активация на акаунт