АВГУСТ още е далече, но на първия триместър му се вижда края вече!

  • 11 729
  • 296
  •   1
Отговори
# 195
  • Лондон
  • Мнения: 56
До mama_galka и missto

Аз ще ходя утре на 'нохална транслуценция'- тук се казва Nuchal translucency (NT) scan ... предполагам е същото което правят в България - прави се от 11 до 13 седмица.
Надявам се да мине добре...

Аз казах на колегите и шефа ми... Нямаше как. Бях на конференция за три дена или както тук го разбират три дена постоянен запой на сметка на фирмата  Simple Smile
Трябваше да обесня някакси 'деленето от колектива'. Добре го приеха сякаш. Поздравиха ме и поръ4аха още пиене Simple Smile) - шампанско! Надявам се това да не се промени и да са били искрени - тук никога не знаеш...


# 196
  • Лондон
  • Мнения: 56
Тази седмица открих нещо интересно.
Не знам дали сте забелязали как като нау4иш нова дума на 4ужд език запо4ваш да я 4уваш навсякъде и постоянно.
Откривам 4е е така и с бременността - навсякъде бременни жени и бебета - във филми, списания, вестници... Изумително е!
Сигурно винаги ги е имало, но просто досега не съм ги забелязвала...

П.С. Извинявам се за 4-тата, но нещо не мога да намеря буквата на този компютър.

# 197
  • Все на втория етаж
  • Мнения: 5 894
Sindarella, честит рожден ден !!! Всичко най- добро желая. Hug

missto, сподели малко повече. За пръв път чувам това нещо, трябва ли специален апарат за този преглед? Къде бих могла да се прегледам, за да видят всичко наред ли е?

# 198
  • Мнения: 18
Здравейте на всички  Simple Smile 
Отдавна следя всички теми във форума, но никога до сега не съм се включвала. Също като Вас съм бременна вече в четвъртият месец и термина ми е определен за 12.08.2008 год.
Искам да пожелая на всички бъдещи майки лека бременност и прекрасни дечица Hug Ще се радвам ако ме добавите към майките които ще раждат през август, това ми е първа бременност. На всички пожелавам приятна и спокойна вечер   Grinning

# 199
  • София
  • Мнения: 1 338
Здравейте Party и моят термин е август - 13...  Wink лека и безпроблемна бременност ви желая!!

# 200
  • Мнения: 38
Момичета, а имате ли представа, за нухалната транслуценция дали ще е късно през 15 г.с. да се направи. А с коремен ултразвук ли се прави НТ? Аз ще ходя чак другата седмица и не искам да избързвам сега, за да си взема и нов болничен тогава. Това изслидване напълно го бях изключила, мислех си чак за феталната морфология. Кажете какво повече знаете за него, моля ви!

На новозаписалите се,   bouquet леко и безпроблемно бременеене preggo!  Записах ви в началното ни списъче.

# 201
  • Мнения: 18
Здравей, аз до този момент не бях чувала за подобно изследване докато ти не го спомена. Едиственото което съм си правила е в 11 седмица първият етап на фетална морфология за откриване на аномалии в ранна бременност. Тай като ти спомена се поразтърсих в нета и открих тази информация която сам ти написала по надолу дано ти е полезна!
Според гестационите седмици може се извършват различни изледвания, които да насочат към точни определени болести на плода.

В 11-13 г. с. се провежда фетална анатомия, за откриване на големи малформации и оценка на риска за синдрима на Down, чрез измерването на т. нар. „нухална транслуценция”. Нухалната транслуценция е пространството между кожата и вратната мускулатура на плода. Случай, че е по-голяма от 3 мм е сигнал за повишен риск за раждане на дете със синдрома на Down. Като самостоятелен маркер той открива около 70% от случаите.

През 11-14 седмица се изследват F–HCG (свободен човешки хорионгонадотропин) и PAPP-P (плацентарен антиген) чрез кръвна проба. Ако F–HCG е повишен, а PAPP-P е понижен, се прави хорионбиопсия. Заедно с нухална транслуценция двете изследвания достигат до откриваемост на зесегнатите плодове около 85%, а фалшиво положителните резултати се свеждат до 1%.

През 15-19 г. с. се провежда биохимичен скрининг. Чрез кръвна проба се изследват F–HCG и αFP (фето протеин). Повишените нива на αFP са сигнал за дефект на невралната тръба (спина бифида, аненцефалия) и за дефект на коремната стена. Те могат да се докажат или отхвърлят чрез ултразвук. При повишени F–HCG и понижен αFP има риск за синдрома на Down. При тези резултати се препоръчва извършването на амниоцентеза. Това е метод чрез който се взима околоплодна течност за изследване на генетични болести. В околоплодната течност има живи клетки от кожата на плода. Хромозомният анализ на тези клетки може да докаже редица заболявания на плода, като синдрома на Down и Spina bifida. Процедурата се извършва също в 15-19 г. с. Съществува риск от спонтанен аборт след манипулацията. Този риск е между 0,5-1% и зависи от здравното заведение и опита на специалиста.

Всички тези методи дават възможност за ранно откриване на голяма част от по-изявените аномалии и за своевременно прекъсване на бременността в І и ІІ триместър.

# 202
  • Мнения: 82
Валени,мила,сега разглеждах албумчето и много се изненадах като видях,че коремчето ти сега изглежда много по-малко от преди!  Shocked

# 203
  • Лондон
  • Мнения: 56
Момичета, а имате ли представа, за нухалната транслуценция дали ще е късно през 15 г.с. да се направи. А с коремен ултразвук ли се прави НТ? Аз ще ходя чак другата седмица и не искам да избързвам сега, за да си взема и нов болничен тогава. Това изслидване напълно го бях изключила, мислех си чак за феталната морфология. Кажете какво повече знаете за него, моля ви!


Нухалната транслуценция  се прави обикновено между 11 и 13 седмица + 6 дена. Преди това е технически трудно защото бебето е много малко, а след 14-тата седмица флуидите които трябва да се видят на скана може да са абсорбирани от лимфната система.

Прави се ултрасаунд скан - обикновено коремен, но може да се комбинира с вагинален. Правят се и измервания със сонограф и ти казват каква е вероятността детето ти да има Даун синдром. Ако риска е повече от 1 на 300 се смята че е висок и ти правят допълнителни изследвания, но те са по опасни за плода тъй като могат да доведат до помятане. Ако е риска е много малък като цяло може да се мине и без тях.  Нухалната транслуценция не е опасна за майката и бебето и като цяло 'познава' 75% от случаите.

Ако евентуално ви интересува как точно протича - утре мога да ви разкажа.

Последна редакция: чт, 07 фев 2008, 00:09 от eya

# 204
  • софия
  • Мнения: 495
Добро утро  bouquet
Те момичетата са отговорили ма да се включа и аз.Нухалната гънка се мери на ранната фетална молфология-11г.с-14г.с.Това е един от маркерите за откриване на синдром на Даун.То не е оценка на риска,както eya е писала.Оценка на риска е при БХС.Тук се мерят милиметрите на нухалната гънка.Ако е под 3мм ,всичко е Ок.Примерно на моето бебче беше 1.3мм.Също така се гледа наличието на ностна костица,липсата на която също е белег на синдром на Даун.Също така при тази ранна морфология се изключват големи аномалии като Спина бифита,отвор на коремната стена и др.Гледа се на коремен ехограф,но тук е важен лекаря,а не ехографа.И също така не всеки лекаре компетентен да извърши този преглед.В София са не повече от 10 гинеколози,които имат сертификат за провеждането на това изследване.

# 205
  • Мнения: 38
Добро утро, поспаланки! Laughing
Еya, devotion, dessyy много ви благодаря за инфото  Hug, може би просто ще го пропусна това изследване ( и без това май е късно) и ще си отида другата седмица чак на преглед. Пък каквото Бог даде! Ще си направя останалите - БХС (може би) и феталната (към 20 г.с.).
stella_a, и на мен вчера така ми се видя като ги сравних двете снимки, че сега ми е по-малък корема. Сигурно защото сега се изду и от горе и изглежда по равен, а преди беше само ниско - като че ли съм глътнала топка.
dessyy, asiya, много са ви готини коремчетата. Явно трябваше първо аз да се престраша, за да ме успокоите и вие с вашите. В крайна сметка какво по-хубаво от коремче пълно с нов живот, нали така! preggo
Аз днес не започвам със събуждането с  Confused нерви, чувствам се по-добре и по-спокойна.
 PeaceЛек ден на всички ви и много, много хубави емоции! Joy Joy Joy

Последна редакция: чт, 07 фев 2008, 08:19 от valeni

# 206
  • Мнения: 104
Да ви кажа тая нощ се спуках от стомашни болки, даже и повръщах в 4 през нощта, по всяка вероятност от оспамокса и го спряхме.Нещо не ми понася, Деси ти така ли беше?
Как разглеждате тези снимки,аз влизам но има само пейзажи,сватби,... и никакви коремчета newsm78

# 207
  • Мнения: 38
Меви, за албумчето - за потребител попълваш - augustinki2008, а за парола - 2008. Така влизаш в нашия си акаунт и там има 5 албумчета - с коремчетата, с нас, с ултразвукови снимки, с 1 табличка и още 1 на Бланш. Там ги разглеждаш, ако не успееш пиши пак.
А за стомашните болки сигурна ли си, че са от антибиотика, а не от някаква храна или от друго?

# 208
  • софия
  • Мнения: 495
меви не ми е ставало лошо от Оспамокса.

# 209
  • Мнения: 990
Здравейте милички,
не съм писала отдавна, защото пак бях една седмица в болница, този път получих кървене подобно на менструация... Доста се изплаших, и преживях много за тези пет дена, но всичко е вече зад гърба ми, радвам се че бебчето ми си е добре. Все пак страхът ми остана... дано повече не се повтаря това нещо, а и другата седмица вече съм на работа, иска ми се всичко да е нормално. Другото хубаво нещо е, че повръщането ми спря, малко ми се гади пак вечер, но изобщо не е като преди! Сега се връщам да ви изчета!  Hug

Общи условия

Активация на акаунт