Децата и религията

  • 2 804
  • 38
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 491
Дотук май поразказахме как невярващите представят вярващите пред децата си и възпитават толерантност. На мене обаче ми е интересно и обратното: как вярващите представят пред децата си невярващите? Приятелчето на моя син например ходи веднъж седмично на училище към някаква църква, с майката се разбираме добре, но се чувствам некомфортно да задам този въпрос. Това, че семействата ни са различни, не дава отражение на отношенията между децата. Моите отношения с майката обаче в един момент бяха леко поохладнели, след като отказах да си запиша детето в местния скаутски отряд, понеже бяха под патронажа на една от  църквите. Но като цяло сме в добри отношения със семейството.
Четох обаче в една книга за атеистични родители, че има места в САЩ, където родителите атеисти стигат дотам да си изтеглят децата от училищната система и да ги обучават у дома. Средата до такава степен не приемала невярващите. (В случая не става дума за религиозни училища, но нали все пак децата говорят помежду си кой какъв е, на какъв храм ходи ...). Та се чудя: какъв е толерантният начин, по който вярващите родители представят пред децата си невярващите?

ти ми скри Шапката  Shocked тук такива проблеми не съм забелязала да има
а в крайна сметка вярваЩа ли си или не?
Няма такова нещо, шапката ти не е при мене.  Laughing
А аз  не вярвам в "крайните сметки", това е най-конкретното, което мога да кажа за себе си. За повече подробности погледни малко по-нагоре.

# 16
  • Мнения: 2 379
И аз съм от невярващите. Simple Smile Религията просто е някаква част от света ни и според мен трябва да се приема нормално, както приемаме и обясняваме и други неща. Коледни песнички в училище не биха ме ужасили. Wink На въпроси на сина ми бих отговорила съвсем искрено в какво вярвам и в какво не вярвам със съответните обяснения. Запознаването ще започне, когато той се заинтересува.
Харесаха ми обясненията на Блажка и особено това, че е вклЮчила "да се стараем в училище" в десетте Божи заповеди. Grinning (шегичка Wink)

Цитат
..харесва ми идеята за Дядо Коледа/феички/джуджета и пр.,но баща им е против лъжи,затова и не прекалявам,засега не са ме питали директно..

това не са лъжи и фантазия, за малки деца е подходяЩа даже полезна  Peace
Да, съгласна съм с Джоя за фантазията. Приказните измишльотини са много хубави за света на децата. Heart Eyes
Точно в момента обсъждаме в италианската тема лЮбимите книжки от детството ни и си спомних колко съм се вживявала в разни истории, колко съм фантазирала... Ами ще ми е тъжно, ако синът ми не вярва в никакви фантасмагории. Sad

# 17
Дотук май поразказахме как невярващите представят вярващите пред децата си и възпитават толерантност. На мене обаче ми е интересно и обратното: как вярващите представят пред децата си невярващите? Приятелчето на моя син например ходи веднъж седмично на училище към някаква църква, с майката се разбираме добре, но се чувствам некомфортно да задам този въпрос. Това, че семействата ни са различни, не дава отражение на отношенията между децата. Моите отношения с майката обаче в един момент бяха леко поохладнели, след като отказах да си запиша детето в местния скаутски отряд, понеже бяха под патронажа на една от  църквите. Но като цяло сме в добри отношения със семейството.
Четох обаче в една книга за атеистични родители, че има места в САЩ, където родителите атеисти стигат дотам да си изтеглят децата от училищната система и да ги обучават у дома. Средата до такава степен не приемала невярващите. (В случая не става дума за религиозни училища, но нали все пак децата говорят помежду си кой какъв е, на какъв храм ходи ...). Та се чудя: какъв е толерантният начин, по който вярващите родители представят пред децата си невярващите?

ти ми скри Шапката  Shocked тук такива проблеми не съм забелязала да има
а в крайна сметка вярваЩа ли си или не?
Няма такова нещо, шапката ти не е при мене.  Laughing
А аз  не вярвам в "крайните сметки", това е най-конкретното, което мога да кажа за себе си. За повече подробности погледни малко по-нагоре.

Видях по_нагоре агностик си  Grinning
тук мнозинството се самоопределя с една много удобна формула "непрактикуваЩ католик"  Laughing

Последна редакция: ср, 13 фев 2008, 17:54 от gioia

# 18
  • Мнения: 3 491

Видях по_нагоре агностик си  Grinning
тук мнозинството се самоопределя с една много удобна формула "непракрикуваШ католик"  Laughing
Е, благодаря, аз все се притеснявам да го изкажа с една дума, за да не се окаже, че има разни разминавания, но щом по описанията си е проличало, може би наистина е така.  Grinning
Ако някой ден се случи да живея в католическа страна, може да се възползвам от другата формула (ако това ще ме спаси от агитката да ходя на източно православна църква.  Laughing )

# 19
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Може да си непрактикуваща православна...

Аз уж се имам за християнка (православна), но дори и в България стъпвах в църква само по празници. Сега пък изобщо. Ще взема да си изобретя нова деноминация, пък току-виж съм станала новият Джоузеф Смит.

# 20
  • Мнения: 3 367
 gioia , в нашето семейство и за нашите разбирания "Дядо Коледа ли носи подаръците?"- "да" е лъжа,това имах наум когато написах че баща им е против...

# 21
  • Italia
  • Мнения: 4 492
gioia , в нашето семейство и за нашите разбирания "Дядо Коледа ли носи подаръците?"- "да" е лъжа,това имах наум когато написах че баща им е против...


Малко крайно ми се вижда като твърдение,но всеки сам си реШава... Thinking
Анет,интересно ми е,сори,4е се отклонявам от темата,твоите деца оби4ат ли приказки? Вярват ли,4е веЩиците летят на метли,4е съЩествуват вълШебства или им се казва ,4е това са лъжи  newsm78
Моля те,не го приемай като заяждане  Stop

# 22
  • Мнения: 3 367
mcdirock , ха,заяждане,хич дори..та приказки четем всякакви и по много Laughing ; наскоро стана дума че вещиците не са истински,а са герои,както героите от детските филмчета които гледат. Героите са измислени (Франклин е костенурка и говори,а тези в зоо-то не), правят неща, които реалните им еквиваленти не правят, но това никого не нагорчава,нито намалява интереса. Играем на "правя се" през цялото време,но със съзнанието че се правя,а няма да хвръкна от 2рия етаж с метлата, която съм яхнала..Въпрос на разбиране,ние сме решили да не пазим "двоен стандарт" с децата,и не го правим,независимо дали се нарича фантазия,лъжа или каквото..

# 23
  • Italia
  • Мнения: 4 492
mcdirock  , ха,заяждане,хич дори..та приказки четем всякакви и по много Laughing ; наскоро стана дума че вещиците не са истински,а са герои,както героите от детските филмчета които гледат. Героите са измислени (Франклин е костенурка и говори,а тези в зоо-то не), правят неща, които реалните им еквиваленти не правят, но това никого не нагорчава,нито намалява интереса. Играем на "правя се" през цялото време,но със съзнанието че се правя,а няма да хвръкна от 2рия етаж с метлата, която съм яхнала..Въпрос на разбиране,ние сме решили да не пазим "двоен стандарт" с децата,и не го правим,независимо дали се нарича фантазия,лъжа или каквото..


Абе аз да си кажа,4е каквито оЩипани невести са се навъдили тук от мухата слон правят. Wink
Благодаря ти за отговора Peace

# 24
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Анет, а какво правят твоите деца с останалите, които вярват в Дядо Коледа? Разправя ли им Ния, че той е измислен, или не?

# 25
  • Мнения: 3 367
Анет, а какво правят твоите деца с останалите, които вярват в Дядо Коледа? Разправя ли им Ния, че той е измислен, или не?
Бубка,както мисля казах, до момента не са ме питали директно,дори не знам дали го намира Ния за истински или не и не мисля че е говорила с приятелчета по темата. Знам какво мисли баща им,а именно - ако  попитат конкретно да им се каже истината.
Фантазията намираме че чудесно явление,като се пази като такава. Това не я прави по-малко интересна,вълнуваща или учеща (колко тиинс вярват че Хари Потър е истинки,а всички знаем какъв бум е..)

# 26
  • usa
  • Мнения: 2 113
Дотук май поразказахме как невярващите представят вярващите пред децата си и възпитават толерантност. На мене обаче ми е интересно и обратното: как вярващите представят пред децата си невярващите?
...
Та се чудя: какъв е толерантният начин, по който вярващите родители представят пред децата си невярващите?

както и с всичко останало, зависи от родителите Simple Smile. децата ми имат доста приятели, които ходят редовно на църква и мислят, че мъжете имат с едно ребро по-малко от жените и вярата не е проблем между тях. но са чували и изказвания от рода на "много е лошо да се общува с атеисти, защото тяхната невяра оставя петна по вярващите и като нищо може да отидеш в ада само заради това."

офффф, пуснахте любимата ми тема, а напоследък съм толкова на зор, че не само не мога да се включа както подобава, ами за малко и да я пропусна  Confused... дано ме пуснат за малко по-късно, че да си поразвия теориите!

# 27
  • Мнения: 613
...Но започвам да се чудя кога е времето, когато започваме да говорим на децата за Бог и религия? Кога го направихте вие, или кога планирате да го направите? В каква религия ще ги възпитате ...

Аз съм от вярващите. Вярата предавам на дъщеря си, още от момента когато се е родила. Нямаме българска православна църква наоколо, но използвам всеки случай да посетим такава, когато можем. Не ходим на църква всяка неделя. За мене вярата не означава задължително неделно посещение там. Вярата е в сърцето ми, в чувствата ми, в душата ми и така и я предавам на дъщеря си.
Не съм започнала с разговори, а с поведение, с духовно предаване...някак ми е трудно да го опиша. Но тя не говореше, когато знаеше, усещаше вече много неща.

# 28
  • Мнения: 3 675
Не мога да взема отношение по въпроса конкретно /защото все още нямам деца/, но мисля, че детето още от малко трябва да се запознае с християнските ценности и морал.Нали в крайна сметка това трябва да правят родителите, да възпитават децата си на живот в Христа.

# 29
  • Мнения: 2 379
Нали в крайна сметка това трябва да правят родителите, да възпитават децата си на живот в Христа.
"На живот в Христа" ми идва малко в повече като мое задължение по подразбиране.

Общи условия

Активация на акаунт