Граматика

  • 28 131
  • 277
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 891
По-лено за члена  Mr. Green :

- ако можеш да заместиш думата или словосъчетанието с "той" - пълен;
- ако пред думата има предлог - кратък.

# 31
  • Мнения: 756
Благодаря Ноеми ! Трябваше по- скоро да се открие такава тема , защото не се проявява никакъв респект към езика ни ...и по-добре не роптайте ,няма за какво да се обиждате, за да не ви посочат граматични грешки един ден децата ви.
Успех с поетата инициатива!

# 32
  • Мнения: 589
Харесвам тази тема.

ДеЩоВиди, с риск да проваля шегата \ако е такава\, ще ти отговоря

Учебникарският начин, по който са написани нещата, ще затормози занемареният от бременността и майчинството мозък
Запетайката е след края на вмъкнатото подчинено изречение "по който са написани нещата".

Аз например, гледайки "Това го знае всяко хлапе", установих, че не помня елементарни математически неща, ако изобщо някога съм ги знаела. - тук трябва ли да има запетайка след "хлапе" и преди "установих"...
Да, щото имаш изречение, отворено от деепричастие \сори, ама не мога да формулирам правилно граматическото правило\

И честно казано, не бих си направила труда да го прочета до омента, в който не се наложи да го обяснявам на детето - май трябваше да сложа запетайка след "честно казано"..
И аз мисля, че се слага, аналогично на случая с "разбира се" - вметната фраза ли се казваше? А не се ли слагаше и отпред?

# 33
  • София, Лагера
  • Мнения: 2 988
Момичета, предлагам да променяме цвета на буквите си, когато даваме полезна информация. Така нещо ценно ще се загуби сред многото подмятания  Wink

Съществително от женски род, което завършва на -ия, в множествено число приема окончание "ИИ", а не "ИЙ".
Примери: стрия - стрии, контракция - контракции,секция - секции, атракция - атракции, и т.н.

Всъщност всички думи в мн.ч. окончаващи на две И са си без Й-кратко  Simple Smile , но не знам дали има такива от мъжки род...  Thinking
Блонди, можеш ли да формулираш правилото и да го направиш в синьо?

# 34
  • София
  • Мнения: 7 194
Пускам си запитването от Клюкарника, май тук му е мястото:

А я да попитам, знаете ли какви са последните правила (мисля, че преди няколко години ги приеха), за писането на думи с/без тире или слято, да речем видео(-)телефон / видеотелефон.
Върти ми се в главата, че ако първата дума може да съществува самостоятелно, няма тире, но за слетите форми изобщо не помня.

# 35
  • Мнения: 33
 smile3501
Браво за полезната тема

# 36
  • Мнения: 8 999
Ноеми, направо си трогателна с усилията, които полагаш, за да ограмотиш една нация. Но, както се казва в рекламата: "Не става само с ядене, трябва и акъл!". Граматиката е наука и като такава разполага със сътветния набор от термини, които формират нейния език - за да може човек да разбира този език, е необходимо да научи терминологията /т.е. специфичните думи, които обозначават явление, признак или действие в съответната наука/.
Аз мисля, че човек, който не знае какво е съставно именно сказуемо, много трудно би се ориентирал, дори и в собствените си изречения, кога да членува с пълен и кога - с непълен член.

# 37
  • Мнения: X
....и мислиш,че точно тези с най-много грешки ще имат необходимото търпение да изчетат всичко това? Thinking

# 38
  • Мнения: 2 891
Моля, да ми изясните, как стои въпросът със запетаите около "обаче". Преди бяха позволени преди и след. Сега, как стои въпросът?

Последна редакция: пт, 15 фев 2008, 12:39 от jj okocha

# 39
  • София
  • Мнения: 7 194
Междувременно си намерих отговор на въпроса:

Разделно писане
Когато съставните думи получават собствени окончания за множествено число, става въпрос не за сложна дума, а за словосъчетания. Такива се пишат разделно, без тире. Пример: „студент първокурсник“ („студенти първокурсници“), „майстор зидар“ („майстори зидари“).
Според новия правописен речник , гласуван и приет от академичен състав през 2003 година, всички съчетания с първа основа "ски" се пишат разделно. Например ски автомат, ски състезание, ски надпревара и други. Същото се отнася и за ястия от турски произход - тахан халва, боб чорба, тас кебап и т.н.
Изключения : имамбаялдъ, тюрлюгювеч, кускус, шамфъстък
Всички словосъчетания с първа основа : бизнес, бинго, блок, бокс, бънджи, влак, гей, град, голф, денс, рап, поп, джаз, кънтри, диско, дерби, допинг, държава, интернет, кавър, кеш, космонавт, концерт, крекинг, кънки, кърлинг, мач, офис, поло, рали, ревю, ретро, рок, ски, соло, стриптийз, студент, старши, младши, майстор, тенис, факс, фирма, фитнес, флопи, хард, храм, чейндж, шах се пишат разделно!
Изключения : шоупрограма, кешмаркет, дом-паметник .

Сложни думи
Когато не всички съставни думи получават собствено окончание за множествено число, става въпрос за сложни думи, такива се пишат слято или с тире.


 Полуслято писане 
Ако съставните думи са равноправни (т.е. сякаш са свързани с „и“), тогава се използва тире. Пример: „Асен-Палеолог“, „търговско-промишлен“, „касиер-домакин“, „минута-две“, „телеграфо-пощенски“. Думи, производни от такива думи, също се пишат с тире, например „телеграфо-пощенец“, „Джек-Лондонов (разказ)“.
Частиците по и най се пишат полуслято с прилагателните имена и наречията за образуването на тяхната сравнителна и превъзходна степен.
Ако съставните думи не са равноправни, като първата дума е главната, а втората — поясняваща, уточняваща или изобщо с подчинена роля по някакъв начин, тогава също използваме тире. Пример: „генерал-лейтенант“ — генерал от тип „лейтенант“, „кандидат-студент“ — кандидат, който може да стане „студент“.
Изключение. Ако има опасност да се промени смисълът на сложната дума, тирето се изпуска. Например „сърбохърватски (език)“ и „сърбо-хърватски“.

Слято писане
Ако съставните думи не са равноправни, като втората дума е главната, тогава пишем слято, без тире. Пример: „тонрежисьор“, „генералмайорски“ (тук „майорски“ е главната дума, защото е прилагателно, също като цялата дума, но: „генерал-майор“).

Слято се пишат наречия, образувани от съчетанието на предлог и наречие:
oткога, докога, откъде, докъде, отсега, досега, отскоро, доскоро, оттам, дотам, оттук, дотук, оттогава, дотогава, отвсякъде, навсякъде, откакто, отрано, поотделно

Изключение 1. Тире се използва, ако първата дума е буква, число или изобщо по някакъв начин особена. Например: „гама-лъч“, „5-годишен„.
Изключение 2. Фразеологични съчетания от две съществителни, независимо кое е подчиненото, се записват с тире. Например: „гайтан-вежди“, „жар-птица“, „очи-череши“.

Взето от „http://bg.wikipedia.org/

# 40
  • Мнения: 589
"Обачето" е сложен случай, има го описан в първите постинги, ей сега го четох.

Имам самочувствието на правилно пишещ човек, но трябва да ви кажа, че едно припомняне хич не е за подценяване, някои тънкости се позабравят.
Тъй че, Ноеми, пиши още, имаш поне един сигурен читател.

# 41
  • Мнения: X
Мисля ,че запетая се слага само пред "обаче" Peace

# 42
  • София, Лагера
  • Мнения: 2 988
Пускам си запитването от Клюкарника, май тук му е мястото:

А я да попитам, знаете ли какви са последните правила (мисля, че преди няколко години ги приеха), за писането на думи с/без тире или слято, да речем видео(-)телефон / видеотелефон.
Върти ми се в главата, че ако първата дума може да съществува самостоятелно, няма тире, но за слетите форми изобщо не помня.

Ред, аз също не съм филолог. Ще проверя и ще ти отговоря. Скоро ще си набавя и учебник по граматика, та ще преписвам правилата тук  Wink.

# 43
  • София
  • Мнения: 6 119
Харесвам тази тема.

ДеЩоВиди, с риск да проваля шегата \ако е такава\, ще ти отговоря

Учебникарският начин, по който са написани нещата, ще затормози занемареният от бременността и майчинството мозък
Запетайката е след края на вмъкнатото подчинено изречение "по който са написани нещата".

Аз например, гледайки "Това го знае всяко хлапе", установих, че не помня елементарни математически неща, ако изобщо някога съм ги знаела. - тук трябва ли да има запетайка след "хлапе" и преди "установих"...
Да, щото имаш изречение, отворено от деепричастие \сори, ама не мога да формулирам правилно граматическото правило\

И честно казано, не бих си направила труда да го прочета до омента, в който не се наложи да го обяснявам на детето - май трябваше да сложа запетайка след "честно казано"..
И аз мисля, че се слага, аналогично на случая с "разбира се" - вметната фраза ли се казваше? А не се ли слагаше и отпред?

Спиола- съгласна съм почти с всичко Peace, но според мен си се пише "занемарения" - проверката си я правя с въпроса "Кого ще затормози? - Него".
Ноеми -   bouquet, чудесно! Дано повече хора имат полза от труда ти...

# 44
  • София
  • Мнения: 7 194
Ноеми, аз го намерих в уикипедия, и го копирах.

Да питам пак за обаче-то:
Примерно изречение:

Някои хора обаче, не считат това за необходимо.

Там ли е запетаята, трябва ли втора преди обаче, или не е нужна изобщо  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт