Смяна на личните карти

  • 2 449
  • 26
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 651
Постоянният адрес е в населеното място, с който всеки избира да бъде вписан. Той винаги е на територията на България, за разлика от настоящия, който може и да е в чужбина при определени правила. Постоянният адрес е основен и всяко лице може да има само един такъв. Той се вписва в личната карта. В заявлението за вадене на лична карта или международен паспорт, както и при подаване на данъчна декларация обаче се посочват и двата адреса - постоянен и настоящ.


Освен постоянен всеки има и настоящ адрес, на който пребивава. Той се заявява чрез подаване на адресна карта до общинската администрация. Това трябва да стане лично и само по изключение (например неподвижен човек) - от упълномощено лице с нотариално пълномощно. За малолетни и непълнолетни и на поставени под запрещение лица заявяването се извършва от законните им представители.
При промяна на настоящия адрес всяко лице е длъжно да заяви това в срок от 30 дни. Адресната карта се подава в общината или кметството, където пребивава лицето. Смяната струва също под 2 лв. Ако някой не заяви промяна в настоящ адрес, а пък живее на друго място повече от 30 дни, го грози глоба от 20 до 200 лв.
Лицата, предоставили подслон в хотел, мотел, почивен дом или друго място за подслон, пък са длъжни да регистрират в специални книги отседналите, като при поискване предоставят данните от тях на органите на местната власт или на МВР.



от тук: http://www.segabg.com/online/article.asp?issueid=2585&sectio … 31&id=0001601

# 16
  • Мнения: 4 651
Моя съвет е да си смените постоянния адрес, ако предишното място на което сте живели не е ваше или на родители, а квартира или продадено жилище.

Аз май съм доста търпелив човек, но вече яко взе да ми писва. Бившите собственици на апартамента (6 чл. семейство) вече 5-та година не са си сменили постоянния адрес и много, ама много ми писна да го играя пощальон.  За всеки един от  тях пристига какво ли не - писма от НАП, писма от НОИ, идвал е да ги търси полицай (не беше нещо особено, рутинна процедура някаква при издаване паспорт на дете), съдят се за някакви имоти и редовно ми идват лели с призовки или ги подпъхват под вратата ми, абе доста често им звъня за да им казвам нещо или да ги викам да си вземат нещо. И много се дразня вече  #Cussing out. Има някаква процедура законова и мога да ги накарам да си сменят адресите, но не ми се влиза в конфликти, все пак не съм видяла лошо от тях. Ама все пак, купих им апартамента, това не ни прави роднини, ни приятели, че да им приемам кореспонденцията.

Та така де, отплеснах се, но исках да кажа, че ако запазиш стария си постоянен адрес НОИ, НАП, полиция, съдилища ще продължават да те търсят/ пращат писма на постоянния адрес по лична карта!

# 17
  • Мнения: 934
   Предишното място  беше апартамента на баба ми, така че определено  е на роднини. Та няма проблем да идват разни кореспонденции на този адрес. Направо ти съчуствам за ролята на пощальон Wink....Аз няколко пъти получавам разни писма от банки за старите собственици на настоящото ни жилище и определено не ми е приятно, още повече, че не им знам новия адрес, а ги предавам чрез брокерката, която знае къде живеят в момента.. #Cussing out
  От прочетеното значи , че спокойно можем да не сменяме личните си карти, а само да подадем адресни карти за смяна на настоящия адрес, нали така?

Последна редакция: нд, 17 фев 2008, 21:03 от sunshine3

# 18
  • Мнения: 4 651
   Предишното място  беше апартамента на баба ми, така че определено  е на роднини.
  От прочетеното значи , че спокойно можем да не сменяме личните си карти, а само да подадем адресни карти за смяна на настоящия адрес, нали така?

Да, така мисля. Ако можете да разчитате на баба си да ви предава ако дойдат "важни вести" за вас Simple Smile. Можете да дадете новия си адрес по банки и мобилни оператори, ако искате поне сметките да идват направо при вас.

# 19
  • Мнения: 934
   Предишното място  беше апартамента на баба ми, така че определено  е на роднини.
  От прочетеното значи , че спокойно можем да не сменяме личните си карти, а само да подадем адресни карти за смяна на настоящия адрес, нали така?

Да, така мисля. Ако можете да разчитате на баба си да ви предава ако дойдат "важни вести" за вас Simple Smile. Можете да дадете новия си адрес по банки и мобилни оператори, ако искате поне сметките да идват направо при вас.
Благодаря ти! Hug  bouquet Hug

# 20
  • Sofia
  • Мнения: 375
f(x) каква е процедурата по закон, ако я знаеш? моля, сподели...

# 21
  • Мнения: 1 671
Нали се говореше, че 2009  г. ще сменяме масово личните карти?
Че новите трябва да са съобразени с ЕС и ще съдържат биометрични данни?

# 22
  • Мнения: 25 649
Говори се...

# 23
  • Мнения: 4 651
f(x) каква е процедурата по закон, ако я знаеш? моля, сподели...

От Закон за гражданската регистрация

Чл. 93. (1) Постоянен адрес е адресът в населеното място, което лицето избира да бъде вписано в регистрите на населението.

(2) Постоянният адрес е винаги на територията на Република България.


(3) Всяко лице може да има само един постоянен адрес.


(4) Български граждани, живеещи предимно в чужбина, които не са вписани в регистрите на населението и не могат да посочат постоянен адрес в Република България, се вписват служебно в регистрите на населението на район "Средец" на град София.


(5) (Нова - ДВ, бр. 96 от 2004 г.) Всеки собственик или ползвател на жилище може да възрази пред кмета на общината срещу ползването на неговия адрес от трети лица.

# 24
  • Sofia
  • Мнения: 375
Блаодаря! Това го направих през 2005 (след няколко години търпение), позовавайки се точно на този член. Познай дали имам друго освен входящ номер и последващо мое запитване пак с входящ номер....

Това е мъртва алинея, защото на практика нищо не решава.


# 25
  • Мнения: 4 651
Другото, което някога ме посъветваха да е да се "оплача" на районния полицай. Предполагам това значи - да се оплача в районното управление, идея нямам има ли още районни полицаии. Пробвай да подадеш и там оплакване.

# 26
  • Мнения: 202
Смяна на лична карта при смяна на постоянен адрес е задължителна в срок до 30 дни от датата на удостоверението за постоянен адрес. Преди седмица подадох документи за издаване точно на лична карта и на паспорт, поради промяна на постоянния адрес, а него го бях сменила миналия май и ме глобиха 10 лева че не съм ги сменила по-рано. Така че ако вече си сменила адреса в общината до 30 дена трябва да подадеш заявление, или ако не си сменила адреса можеш да чакаш докогато си искаш и тогава да го смениш и да поискаш нова лична карта. Peace

Общи условия

Активация на акаунт