Отговори
# 60
  • Варна.
  • Мнения: 1 101
по-висока такса, гласувах 100 лв, заради вече изброените - по-добре платени и мотивирани госпожи и по-качествена храна. разбира се и по-малко деца в групите.
моя приятелка - детето е предучилищна в училище, половин ден, после е на занималня, за нея плащат по 200лв на месец, защото училището макар и държавно, занималнята е частна. нямат избор, на работа са. няма следобеден сън. детето заспива в осем вечерта, каталясало.

# 61
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Повечето говорите за повече и по-добре платен персонал в градините, като мотив за по-висока такса. Да, но заплатата на персонала не се определя от таксата, а със закон, който не се променя лесно, за разлика от таксите.

# 62
  • Мнения: 3 161
Защо ли ми се струва, че ако плащаме 100 лв, няма как да получим всички екстри, които изискваме - по-добра храна, по-добро заплащане на персонала, по-малко деца в групите? Май трябва да отидем доста нагоре, за да получим всички тези екстри накуп.

# 63
  • Мнения: 7 821
Защо ли ми се струва, че ако плащаме 100 лв, няма как да получим всички екстри, които изискваме - по-добра храна, по-добро заплащане на персонала, по-малко деца в групите? Май трябва да отидем доста нагоре, за да получим всички тези екстри накуп.


За по-малкото деца в групите със сигурност няма да го получим, не и при този недостиг на места.
Истината е, че най-вероятно ще вдигнат таксата с 10, 20 лв и няма да получим нищо различно срещу нея. Най-малкото защото тя не е променяна от много време, а цените за това време нараснаха в пъти. Така че, ще плащаме повече, а ще получаваме същото. И със сигурност ще продължим да си плащаме и тоалетната хартия и играчките, а какво остава за допълнителните дейности.
Дано се окажа лош пророк, но едва ли  Wink.

# 64
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 Дори да не се намалят децата в групата няма да е проблем ако се увеличи персонала,поне аз така мисля. Peace

# 65
  • Мнения: 3 161
Да, увеличаването на персонала е задължително при толкова голям брой деца в група. В предната тема бях дала някои предложения по въпроса. Стажуващи студенти, родителско участие, смяна на модела (т.е. групи от деца, които работят с един възрастен, като всяка група прави нещо различно...)

Но наистина, 100 лв не оправят ситуацията. Ако искаме И качествени промени, сумата трябва да е по-голяма. Не че агитирам за по-висока такса - но това е начинът, ако искаме и по-добри условия, няма как иначе. И все пак: помислете за хората, за които и 40 лв. са много. Не трябва ли да има някаква възможност за истински социално слаби хора?

# 66
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 Това със социално слабите е много относително.Омръзна ми от социално слаби с огромни къщи и скъпи коли.Да-нека има по-ниски такси за тях,но как ще се докаже,че са наистина такива. Crossing Arms

# 67
  • София
  • Мнения: 1 116
Аз честно да ви кажа се учудвам,като чета че пишете за хора с "мерцедеси" да си водят децата в държавните градини.Досега не съм видяла такова нещо в нашата градина,а и общо взето по външния вид си личи донякъде платежоспособността на родителите.Тези с големите възможности според мене си пращат децата на частни.Както и аз бих сторила,ако имах пари.
А миналата година когато записах малкия,говорих с директорката и тя ми каза,че има проблем с липсата на персонал.И жената сподели,че желаещите да се изучават за детски учителки са страшно намалели и просто след време няма да има персонал.Та,дори и да се дигнат таксите драстично,не виждам възможност за промяна.Пак ще се доплащат езици,танци,пак ще се носи хартия, салфетки и чашки за вода.Учителките няма да са повече стимулирани,защото техните пари не зависят от таксите в градините според мен. Тук трябва да има промяна в политиката на държавата,която до момента пет пари не дава за прираста на населението.Никаква грижа за децата.

# 68
  • София
  • Мнения: 172
За мен такса 50-60 лв. е възможната за реализиране, макар че е недостатъчна. Ние, които дискутираме тук, не сме, мисля, съвсем представителна извадка за социалния статус на българина като цяло. Както в провинцията, така и в София има хора, работещи за мизерни заплати, които принципно за нищо не достигат. За тези домакинства всяко левче е преброено. И такса от поне 100-тина лева, която изглежда нормална, за тези хора би била невъзможна.
Гласувала съм за предучилищната група да си остане в детската.

# 69
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Дори да не се намалят децата в групата няма да е проблем ако се увеличи персонала,поне аз така мисля. Peace
Проблем има и ще как. Няма желаещи за такава заплата.

# 70
  • Мнения: 3 695
Сегашната такса е нереално ниска, да се увеличи на 150-200 лв. Парите от увеличението да отидат за увеличение заплатите на персонала и за наемане на допълнително такъв.
Преучилищните групи - към училищата, те така и си се наричат - предучилищни. Peace

# 71
  • София
  • Мнения: 1 508
Преучилищните групи - към училищата, те така и си се наричат - предучилищни. Peace

Изчакай да ти порасне детето, със сигурност ще си промениш мнението - в градината има място за хранене, място за игра, място за сън, и място за разходки. Нито едно от посочените в училище не се предлага. Защо да лишаваш детето си от елементарни детски удобства именно в предучилищна възраст?

# 72
  • Мнения: 48 052
реално децата в другите страни започват училище по- рано, но как е организиран там учебният процес?! с много игри, разходки, с хранене и транспорт...

# 73
  • Мнения: 7 821
Сегашната такса е нереално ниска, да се увеличи на 150-200 лв. Парите от увеличението да отидат за увеличение заплатите на персонала и за наемане на допълнително такъв.
Преучилищните групи - към училищата, те така и си се наричат - предучилищни. Peace
Аз викам да ги направим по 300 лв. така и места ще се освободят! А тези които не мога да си го позволят ... е те да му мислят, проблема си е техен!

# 74
  • Мнения: 1 599
Здравейте,

Относно таксите и 500 лв. да ги направят те не отиват при учителите а отиват за ядене на децата... на учителите заплатите ги определят управляващите ни....  Аз не бих давала много за държавна детска градина...ако ще давам повече да сме на часна ДГ. Относно въпросните ДГ как ще има места за ... като някой трябваше да си направи далаверата..да продаде имоти и да бутне съществуващи ДГ. Държавата за мен грам не мисли за децата ни... Ужким искали деца... а в същото време гледа как да  им е по гадно на родителите.
А азко се преместят предучилищните групи в училищата дали след 3-5 г. няма да стане същото...олеле няма къде да учат децата ни...

Последна редакция: ср, 20 фев 2008, 16:49 от Aia

Общи условия

Активация на акаунт