Защо се гордея, че съм българка/ин

  • 3 221
  • 50
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 24 467
...
Но не получих отговор на въпроса, какви сме българите като хора. Кои сме ние?

Ами нали въпросът ти е друг- "Защо се гордея, че съм българка/ин", а не "Какви хора са българите?". Отговорих чинно на поставения конкретен въпрос. Ако искаш да питаш друго- питай конкретно. Аз лично на втория въпрос мога да препоръчам и хубава истинска литература, имам предвид научна разработка, а не писанките на Апостол- Радев от другата тема. /Не на нашия си инстинския Апостол, на оня, другия, с еднаквата фамилия имам предвид/. В истинската литература по въпроса няма тези залитания, няма го грубият недодялан език и опити за фамилиарничене с общата аудитория. Няма ги опитите да бъдем интересни, като оплюем всичко и всеки. Истинската литература не е едностранчив кратък /дори късоглед/ поглед по даден въпрос.

# 31
  • Primum non nocere !
  • Мнения: 1 526
От прочетеното до тук излиза, че сме една средностатистическа, безлична нация, постигнала 2-3 спортни успеха и туй то. И да, имаме интересен фолклор.
Но не получих отговор на въпроса, какви сме българите като хора. Кои сме ние?

Направи си абонамент в Библиотеката и прочети историята на България. Купи си картата на Велика България и виж на колко морета е била разположена.
Организирай си една ескурзия и разгледай Пловдив, Плиска, Търново, Русе.......
Само 2,3 спортни постижения? Какъв процент са на 8млн. ?
С Китай ли да се сравняваме, които са над милиард? Има още много...Цял ферман може да се напише.

# 32
  • Мнения: 24 467
Иван Хаджийски- чела съм го, много добра мисъл, чудесно и увлекателно изложение- точно по въпроса "българска народопсихология". Апостол когато напише и 10 % от това бих казала, че е написал нещо. Другото са само злобни плюнки и опити с циничност да се блесне.
"Ако желаеш да разбереш от къде идваш и на къде си се запътил, вгледай се в миналото си. Погледни в него като в огледало и открий себе си – там някъде в далечината, където началото е отпечатало завинаги твоята идентичност. Онова начало, в което се е родил, израснал и оформил азът на твоята национална определесност.
Всеки народ е в правото си да се гордее със своята идентичност, която е основана на особенността на етническия му характер отличаващ го от другите. Когато изразяват своите особенности, другите народи подчертават по този начин самочувствие,  принадлежност, а също така  и  национално достойнство. Тъкмо за това и ние  упражнявайки това си право, можем само да се гордеем, че сме такива каквито сме.
    От край време съществува един определител, който ни характеризира възможно най – вярно. Това е онова състояние на  духа, при което  у нас винаги са си давали среща двете основополагащи начала:
    - Съзидателността и творческият дух, родили високата етно-култура   и
   - Стремежът да се отрича успехът на ближния, проявяван като стихия на разрушението.
    Тези две начала са като лицата на монетата. Ако липсва едното, тя престава да съществува.
В своята съзидателна история нашият народ неуморно гради откакто се помни, било то къщи, крепости, градове или държави.
  Създава невероятни приказки, омайни песни и огнено изпепеляващи танци.
   Рисува чудни картини и реди божествено писменно слово.
  Устремени към бъдещето и в мисията си да водим хората  по пътя им към съвършенството, тласнахме човечеството в неговия ренесанс. Изпратихме учителите си да проповядват словото божие по света и се упълчихме на догмата народите да нямат своя писменост.
  Многопластовата ни музика и песни от Орфеево време до днес и от ширналата се земя  та до необятния космос, карат всичко, което ни заобикаля да се унася забравяйки  ежедневието и житейската динамика. 
   Вливахме и продължаваме да вливаме живителните си сокове в създава-нето, развиването и утвърждаването на достатъчен брой държави и нации.
   Родихме и отгледахме голям брой откриватели, изобретатели и талант-ливи писатели, както и огромен брой поети и музиканти.Построихме много сгради и други обекти по целия свят, оставяйки имена и пот по пясъците и камънаците на земята."

Нека прочетем и нещо такова, защо не?

Проф. Марко Семов- също има цветист, но премерен речник, интересна мисъл по тези въпроси.
"- Кое според вас е най-хубавото качество на българина?
- Любознателността. Нашият народ е любознателен, неспящ, недремещ и даже в най-тежките състояния се опитва да узнава какво става със света, как живее светът… Неслучайно никъде другаде кръчмите не са били политически клубове. Когато отива в тях уж да се разтовари от тегобите на битието си, българинът влиза в други проблеми - политическите, обсъжда ги и се мъчи да намери отговор на най-наболелите от тях. Любознателността според мен е най-силната страна и на днешната българска младеж. Тя е жива, тя не е заспала, макар че през последните 15 години беше направено всичко възможно усилията й да бъдат насочени към прагматизъм. Девизът “Да бъдем практични!” винаги дълбоко ме е смущавал. Хубаво е човек да е практичен, но трябва да е и духовен. Ако има нещо, което е много болезнено сега, то е, че толкова училища затвориха вратите си и замрежиха прозорците си."
"- В “Българска народопсихология” говорите за търпеливостта като една от най-характерните черти на българина. Това, че сме търпеливи, добре ли е, зле ли е?
- Търпението има двулика роля в нашата съдба. От една страна, то ни е обезличавало и тук ние сме загубили много време за едни по-светли исторически процеси. От друга страна обаче, то ни е спасявало от изтребление."

# 33
  • Мнения: 1 305
И историята на България съм чела и съм обикаляла доста, но не в това е въпросът. Може би грешката е моя, не съм се изразила достатъчно ясно. Не ме интересува някой си велик мозък какво е написал или казал за нас. Интересува ме мнението на САМИТЕ НАС за нас. Как се виждаме ние в собствените си очи. Така че моля, не ми цитирайте Иван Хаджийски, това дори не си направих труда да го прочета, ако някой няма лично мнение по въпроса, може просто да не казва нищо.

# 34
  • Мнения: 24 467
Ами формулирай се ясно. На въпроса "Какви сме ние?" чак в предходното си писание искаш да отговорим. Първоначално си задала съвсем друг въпрос.
Сега пък конкретизираш, че те вълнувало личното мнение на съфорумците /то като че ли на съответните цитирани люде не става въпрос също за "лично такова", ама нейсе.../ . Laughing Ясно ми е, че не всеки ще си направи труда... Това, обаче, не е национална черта, отново си е чисто лична.

# 35
Да се гордееш, че си българин ми звучи все едно да се гордееш, че си висок точно 177 см примерно. Как човек може да се гордее с нещо, което тотално не зависи от него, за постигането на което не е направил нищо?

Разбирам да се гордееш, че си достоен българин - ако си направил нещо за страната си, ако с действията си си допринесъл за нейния просперитет, авторитет, развитие имаш всички основания за гордост. Но да се гордееш, че просто си се родил някъде ми се струва доста комплексарска история. Че то така всеки келеш може да се "гордее" - и какво от това?

# 36
  • Мнения: 22 935
аз пък си харесвам страната, харесвам  и хората
то при нас всичко си е аризонска мечта- пееш на псевдо англ КЕН ЛИИ и ставаш idol
танцуваш еди месец и имаш яхта
направиш си гаража продавалница и след две години имаш супер маркет............
най - хубавото е, че сме винаги в ситуация- няма спокойствие, няма ред- това има чар bg bg bg

Mr. Green Кен ЛИИИ да...
Блазе ти,,че намираш чар в този хаос.Искам и аз,но не би... Crazy

# 37
  • Мнения: X
То това с "гордеенето" не знам кой го измисли.Мен вкъщи никой не ми е казвал:"Бъди горда!"Обаче още си спомням как ни караха в училище да рецитираме изразително с мимики и жестове стихотворение за партията,за да подберат талантливите деца за кръжок по художествено слово. Аз не успях да вложа особено силни чувства в "декламирането",както го наричаха някои учителници,но виж една съученичка,която през цялото време криви кисела физиономия на фона на заклинателните думички,беше веднага оценена...
Допускам,че много понятия все още витаят доста изкривени в главата ми още от онова време. Да си горд и да изпитваш гордост...според мен е нещо различно.

# 38
  • В сърцата на четирима мъже/е,може и малко повече да са:-)))/
  • Мнения: 1 808
Винаги си се гордея ,че съм си българка Peace Това,че държавната ни структура е пълен крах, не прави страната ни по-малко красива и уникална Grinning Мъчно ми е много,че с това поголовно строителство унищожаваме красивите ни места,мъчно ми е ,че в родната си страна сме принудени да бъдем сървайвъри, яд ме е на много неща, но винаги ,когато пътувам в чужбина,съм горда че съм българка - от историята ни, от това,което съм си, от родителите си,от децата си - Аз съм си българка,каквото и да става - с всичките негативи и позитиви преди,сега и след Peace

# 39
  • Мнения: 152
Но не получих отговор на въпроса, какви сме българите като хора. Кои сме ние?
е , как кои сме бе... ми...ний сме по-красиви , ний сме по-добри! ...ти туй ако не знаеш , какво да обясняваме за Сашка Васева и Кондьо...?
Какво сме дали на света ли? Ами... Джон Атансов примерно... не , че един ден нямаше да се пръкне някой друг Джон...или пък Джонка , ама факт е , че е наша кръв. В Америка боготворят и до ден днешен Дан Колов , и него сме дали на света и е типичен булгариш бонбонен... а аз все още не разбирам защо се споменава само некадърния Стоичков!?
Какво ли още важно сме дали? Даваме на целия космически елит да се запознае с "Делю хайдутин" , даваме на Японците правото да се фукат с нашите бактерии и да правят по-добро кисело мляко от нашето...ама им го даваме. Може и още да изреждам Simple Smile
Даваме ежедневно по някой бай Ганьо... така щото нормалните хора хем да могат да се посмеят , хем да видят как не трябва да се правят нещата и да могат да вървят напред...а пък ний ше ги следваме - лошо нема!

# 40
  • Мнения: 824
Какво общо има уважение към нужната символика и гордостта от определена принадлежност? Няма химн, на който да не ставам, когато е на събитие. Това е уважение към всички хора и към мене си.
Щом уважаваме символите на България,значи все пак не се срамуваме от това,че сме българи.
Според етикетът,не е задължително да ставаш на крака при изпълнение на химна,с изключение на случаите в които той се изпълнява на някакво събитие.И тогава ставаме,не от уважение към хората и себе си,а от уважение към химна!
И в крайна сметка дали ставаме или не на химна,не ни прави по-малко или повече българи.
Не можем да сменим принадлежността си,затова по-добре да се гордеем,отколкото да се срамуваме,че сме българи.И не само заради това,разбира се.

# 41
  • София
  • Мнения: 1 075
Да се гордееш, че си българин ми звучи все едно да се гордееш, че си висок точно 177 см примерно. Как човек може да се гордее с нещо, което тотално не зависи от него, за постигането на което не е направил нищо?

Разбирам да се гордееш, че си достоен българин - ако си направил нещо за страната си, ако с действията си си допринесъл за нейния просперитет, авторитет, развитие имаш всички основания за гордост. Но да се гордееш, че просто си се родил някъде ми се струва доста комплексарска история. Че то така всеки келеш може да се "гордее" - и какво от това?



 Peace

Абсолютно.
Що се касае до това какво ми е мнението за нас си, хех, това е друга тема и няма някак никакво значение. Както стоят нещата, тук всеки си е повече собствена вселена и това е обусловено от пет плюс един века робство. Всеки оцелява поединично, без мисъл за бъдеще, без мисъл за това, че чрез общото благо ще обогати себе си. Какво да се мисли, аз мъжа си не познавам, с когото съм години наред. Нямам нужда да познавам всички, за да живея спокойно и уравновесено.

Интересуват ме само децата, техните чисти и непокварени души и се опитвам да им помогна да проумеят истинските неща - любовта към себе си, както пееше Уитни Хюстън. Тук липсва обич към своята персона, различна от егоизма, и от там нататък нищо не може да е наред.

# 42
  • София
  • Мнения: 1 075
Какво общо има уважение към нужната символика и гордостта от определена принадлежност? Няма химн, на който да не ставам, когато е на събитие. Това е уважение към всички хора и към мене си.
Щом уважаваме символите на България,значи все пак не се срамуваме от това,че сме българи.
Според етикетът,не е задължително да ставаш на крака при изпълнение на химна,с изключение на случаите в които той се изпълнява на някакво събитие.И тогава ставаме,не от уважение към хората и себе си,а от уважение към химна!
И в крайна сметка дали ставаме или не на химна,не ни прави по-малко или повече българи.
Не можем да сменим принадлежността си,затова по-добре да се гордеем,отколкото да се срамуваме,че сме българи.И не само заради това,разбира се.


Не, химнът е въплъщение на националните идеали, на хората на дадена държава, нямам за какво да уважавам химн, това е просто песен. А виж послението, което носи, очевидно е важно за хората, които са го избрали, затова уважавам тях.

Не смятам че е "по-добре да се гордеем", отколкото да не се гордеем. Нито едното, нито другото не произтичат от здрав разум, а от чувства. Чувствата са винаги субективни, обективни са фактите. По-добре просто да се живее в реалния свят и да се поставят пред човека високи цели, така ще си е достатъчен на себе си без размисли за държава и други неща, както и на своя народ, защото чрез собствените си достижения ще обогати и страната си.

Нека се гордеят с мен Wink

# 43
  • Мнения: 606
  Нещо последните десетилетия не съм от най-горделивите. Те и мамалигите ни задминаха. Как да е....

# 44
  • Мнения: 526
Има моменти, в които се гордея, че съм българка, напр. когато представям страната си пред чужденци. Но когато те ми кажат как наши "сънародници" (цигани) крадат коли, продават наркотици и т.н. в тяхната страна, ми иде да потъна в дън земя! Не се срамувам по принци, радвам се, че съм се родила българка, защото нацията е допринесля много за развитието на човешката цивилизация. Но факти като братята роми да ни омърсяват така имиджа, не съм съгласна!
Гордея се с факта, че сме от малкото народи, запазили кирилицата. Но ме дразни силно това, че у нас масово се налага английския и латиницата като изписване на табели например (на заведения, на банки и т.н). Все пак говоримия и единствен език е българския.

Общи условия

Активация на акаунт