Загреб, Залцбург, Мюнхен, Виена, Будапеща с кола

  • 8 256
  • 21
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • София
  • Мнения: 1 228
Здравейте Simple Smile

По Великден - Гергьовден мислим да направим екскурзия с нашата си кола по маршрута: София - Загреб - Залцбург - Мюнхен - Виена - Будапеща - София
Ето го и нашия план:

26.04 /събота/ - 777 км. (8,5 часа)
Тръгване рано сутринта (нощта) от София. Настаняване в Загреб.

27.04 /неделя/
Загреб
Нощувки 26->27, 27->28.

28.04 /понеделник/ - 420 км. (4,5 часа)
Отпътуване към Залцбург рано сутринта.
Почивка в центъра на Любляна - ако имаме време разходка из центъра.
Настаняване в Залцбург.
Разаходка.
Нощувка 28->29.

29.04 /вторник/ - 145 км. (1,5 часа)
Залцбург
Отпътуване към Мюнхен следобед, настаняване.

30.04-1.05 /сряда, четвъртък/
Мюнхен и околности
1 ден Мюнхен, 1 ден Нойшванщайн.
Нощувки 29->30, 30 ->1, 1 ->2

1.05 /четвъртък/ - 411 км. (4,5 часа)
Отпътуване към Виена следобед.
Настаняване. Разходка из центъра.

2 – 4.05 /събота, неделя/
Виена
1 ден Шонбрун + разходка из центъра.
1 ден Пратера + разходка
1 ден Белведере + разни
Нощувки 2 ->3, 3->4, 4->5

5.05 /понеделник/ - 250 км. (2,5 часа)
Отпътуване към Будапеща.
Настаняване. Разходка из центъра.

6.05 /вторник/ - 757 км. (8,5 часа)
Будапеща - София

Пътуването ще е с двете деца (бихме оставили бебето с удоволствие, но го взимам заради кърменето, няма как). Маршрутите съм ги направила чрез Мишелин (www.viamichelin.com). Досега винаги сме пътували чрез него с кола - дава най - рационалните маршрути, освен това прави оценки на времето за пътуване и на разходите, които са много верни  Wink

Има едно нещо, което доста ме притеснява, обаче: ситуацията в съседна Сърбия, страх ме е да не стане военно положението Sad В такъв случай ще трябва да пътуваме през Румъния, което (от София) много удължава и усложнява нещата... Дано се успокоят съседите  Praynig

Имам и въпрос, свързан с колата - освен зелена карта, друго трябва ли ни за пъруването?
Подробността е, че тя е лизингова, т.е. не е наша реално, а на лизинговата компания...

Колкото до местата, които да посетим, избрах си от тук във форума и от разни други места. Разпределих дните по горния начин, като много се колебах дали Мюнхен и Виена да са 3 - 3 нощувки или 2 - 4  newsm78 В крайна сметка ги оставих 2 - 4. Ще споделя подробния план, по - късно, че бебето реве Simple Smile
Будапеща сме я оставили само спирка, понеже и двамата сме били там надълго и нашироко. Аз съм била във Виена, но само за два дни и то през март месец - затова сега тя е в центъра на екскурзийката.

Хотелите още са в процес на уточняване. Работим с агенция, с която винаги сме пътували, разчитам на тях. Разходите за хотели ще бъдат около 1000 - 1100 евро.
Разходите за път според Мишелин са към 450 евро, слагам още 150 разни лутания и градски карания, стават около 600.

Освен, че споделям маршрута, приемам всякакви идеи и съвети  Hug

Последна редакция: чт, 28 фев 2008, 10:11 от rally

# 1
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
rally - страшна си, евалла!

За колата... трябва да проверите, дали в някоя държава няма да искат пълномощното (необходимо е, освен Зелената карта) да е заверено в съответното консулство. Че дори и преведено и заверено го искат някъде.

И ако положението в Сръбско се влоши, ще си гледате хууууубавко Будапеща, на път ви е.
Желая ти късмет и попътен вятър.
Много интересна тема.   bouquet

# 2
  • Мнения: 836
Страхотен маршрут  Peace
Една идея от мен - ако можете, отделете половин ден от престоя си в Хърватска и отидете до гр. Задар. Намира се на 2 часа път от Загреб, ще останете доволни. Има много повече забележителности от столицата и е с невероятна атмосфера.

Последна редакция: чт, 28 фев 2008, 10:15 от Silvy A

# 3
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Залцбург е малък град, но много красив. качете се на крепостта горе, има няколко муzея вътре.

разгледайте градината на двореца, по поречието на реката има пазар за етно-нещица. има жестоки неща.

Мюнxен не го харесвам, ходила сам на ТВ кула, олимпийското градче (там паркирахме евтино, за 3 Е на ден и после с градския транспорт обикаляхме), Арена, в центъра има пак една кула, от която се вожда целия град.
има хубав парк в центъра...
Rock кафе, срещу него най-старата кръчма на Мюнxен, ама забравих как се казва...
Victualiamarkt - най-стария пазар в града (май... newsm78)

# 4
  • Разград
  • Мнения: 2 102
Чудесен маршрут си избрала. Била съм единствено във Виена 2 пъти. Веднъж около Коледа и веднъж месец Юли.
Страшно ми хареса. За Шонбрун наистина ще ти трябва 1 ден за да го разгледаш. Там се намира и Зоологичската им градина - огромна е. Може би няма да ти остане време за разходка из центъра през този ден. Продават се някакви карти, с които може да разгледаш няколко забележителности из Виена на много по-ниска цена, отколкото ако си купуваш навсякъде билет. Провери си. Белведере се разглежда много по-бързо. Непременно посети паметника на Моцарт и златния паметник на Щраус, църквата "Св.Стефан".
А за Пратера - няма какво да разказвам - не пропускай Виенското колело, гледката е супер - цяла Виена.
По центъра задължително мини по "Мария Хилфер Щрасе".

# 5
  • Linz
  • Мнения: 11 619
След като ще ходите до Мюнхен защо не отскочите и до Инсбрук? Определено има какво да се види там.
Наистина ли Виамишелин правят точна оценка на разходите? Аз планувах да ходим с кола до Австврия и показах на мъжа ми въпросният сайт, но той каза, че е невъзможно да се предвидят пътните разходи (и си взехме самолетни билети)- особено ако се минава през Сърбия Thinking

# 6
  • В офиса
  • Мнения: 4 015
Рали, страхотни съвпадения - за много подобен маршрут и ние си мислим. И ние за тази пролет, с бебе и с 5-годишно хлапе и с нашата кола. С малката разлика, че си мислехме да останем 1-2 дни в Словения.

Последна редакция: чт, 28 фев 2008, 12:47 от Тинкърбел

# 7
на мен този марШрут ми се вижда малко гъз път да види  Grinning особено с децата
местата и градовете са много красиви, но аз съм против екскурзии в японски стил

# 8
  • Мнения: 282
           Минавала съм го много пъти този маршрут и моето впечатление е, че наистина много от времето си ще прекарате в колата и няма имате време да разгледате почти нищо от градовете, през които ще минавате. Мое мнение е, че трябва да се посещават по-малко места, но за повече дни. Примерно този път се насочете към Виена и Залцбург, Германия оставете за някое следващо пътуване, когато само ще минете през Виена. Една седмица е много малко време за да се разгледат всички тези места. Имай впредвид, че с малки деца се пътува значително по-бавно, по-често се налага да спирате и т.н.
           Това, че е лизингова колата няма никакъв проблем. Ние преди седмица  се върнахме от пътуване до Париж като минахме през Будапеща и Виена. На границата искат само талона на колата и Зелената карта. Ние носихме пълномощно от лизингодателя, че с колата може да се пътува в чужбина, но никой не го потърси и все пак добре е да имате такова пълномощно, защото ако се случи инцидент правят проблем със застраховката.
            Сръбските митничари много старателно проверяват дали зелената карта важи за Сърбия. Самото пътуване през Сърбия не е опасно, минавала съм по магистралата през Белград за Будапеща и в размирно време, никога не е имало някакви инциденти. Отказали са ги вече да взимат рушвети и нито катаджиите, нито митничарите те притесняват, ако не нарушаваш правилата.
           Магистралата в Сърбия е платена, към 27 евро излиза, ако плащаш с евро, малко по-евтино е ако плащаш с карта. В по-големите бензиностанции приемат плащане в евро, но е много по-добре да ползвате карта, защото курса е много неизгоден.
          За Унгария и Австрия се плаща винетка - и в двете страни е около 7-8 евро, но едната важи седмица, а другата 3 дни /не си спомням точко коя коя беше/.
           В Унгария също по големите бензиностанции може да се плаща с карта /аз ползвах Виза електрон/ или направо в евро.
           Относно хотелите, никога не правя предварителни резервации, за да мога да променям маршрута, ако се наложи, свободни места се намират винаги.
           Залцбург е разкошен град, струва ми се малко е пренебрегнат в така планирания маршрут.
           
         

# 9
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Аз сега разгледах маршрута подробно. Честно казано малко абсурдно ми се вижда с малко дете и бебе. Тези часове са изчислени при средна скорост около 100 км. (тук-там и повече!) без спиране за почивка. Много път е това... Със самолет на нискобюджетна авиокомпания няма да ви излезе по-скъпо, но ще спестите няколко дена, прекарани в колата. Няма да посетите всички тези градове, но вие и сега през някои ще минете почти транзит (за 1-2 дена какво може да се види?).

# 10
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
абе има си преимущества и с кола да се пътува.
Но с децата е малко по-бавно и сложно, така си е.


Ние преди седмица  се върнахме от пътуване до Париж като минахме през Будапеща и Виена.

Много интересно. Би ли разказала, ако авторката   bouquet на темата няма нищо против?  Rolling Eyes

# 11
  • София
  • Мнения: 1 228
Благодаря ви на всички за споделените мнения   bouquet

На път съм да се откажа Sad
И тук, и познати казват, че е лудост... А бабите като чуха, подскочиха и двете. Замислихме се, че може би не сме прави ... Съседът работи в Сърбия, пътува всяка седмица, каза, че ситуацията хич не отива на добре - препоръча пътуване през Румъния Sad
Още малко ще помислим де...

Иначе без деца сме пътували много из Европата - тези километри не ни се струват чак толкова много. Все пак има престои по 1 - 2 - 3 - 4 дни.
За времето - ами аз съм била във Виена един уикенд и успяхме да я разгледаме горе - долу цялата, хем един почти цял ден отиде в Шонбрун. Е, в музеи не сме ходили. Затова и се връщам де  Simple Smile

Рени, Мишелин дава относително точни разходи Simple Smile Зависи какво и как караш... Там оценяват за бензинова кола под наем от икономичния клас (малка, тип рено клио, форд фокус) при цена на бензина 1.20 - 1.50 евро.

Сега гледам нискобюджетните до Виена или Амстердам, Барселона, Париж  newsm78 Илиза около 600-800 евро за четиримата. Само дето така сме вързани с градския транспорт на един град, евентуално кола под наем, което оскъпява доста...
Абе, с личната кола си е друго... ох, ще мислим още.

Шани, нямам нищо против разказ за пътуването от Париж дотук, разбира се  Simple Smile

# 12
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Ние ще пътуваме 4-ма другият месец до Виена за 315 евро отиване и връщане, като не използвахме най-евтиният вариант на Скай Юръп.
Отказахме се с кола, защото разходите не могат да се придвидят (мъжа ми е отнесъл много глоби в Сърбия и Австрия- спират колата и се чудят за какво да се заядат; колата може да се повреди...). Другият проблем е с паркирането в големите градове. Ние дори да бяхме отишли с колата, пак щяхме да ползваме градския транспорт. Иначе нашата кола е много икономична.
За Виена искам да ти кажа, че за 5 седмици пак не успях да видя всичко. Отивам за 3-ти път, защото все има какво още да се види.
В Сърбия не бих си помислила да ходя сега, камо ли с деца.
Не те разубеждавам, а пиша минусите, които се сещам за да си направите добре сметката.

# 13
  • Мнения: 282
Рени, това с проблемите с полицаите в Събия вече е минало, явно доста отдавна не сте ходили нататък. Наистина има доста полицаи по пътищата, но в момента спират само ако наистина си в нарушение - например има един участък от българската граница до магистралата, където на места ограничението е 30 км - прав, широк път, няма много движение, но са сложили ограничение на скоростта. Караш ли с по-висока скорост непременно ще те спрат, но караш ли в рамките на допустимото не те удостояват дори с поглед.
За размирицете не знам до каква степен ще се развият и ще попречат на трафика, но съм минавала от там и на отиване и на връщане по време на предишните стъкновения - с нищо не пролича, че има такива.
За който се бои да минава през Сърбия, остава Румъния, но от там придвижването е значително по-бавно и уморително.

rally, идеята ви не е безумна, не твърдя, че е лудост, напълно реално изпълнима е, дори и с деца, но трябва да се преценят нещата така, че да не премине времето ви само в пътуване. Затова написах в предишния си пост, че е добре да се носочите само към една главна точка, а останалите да предвиждате, ако остане време. За хора, които нямат опит в пътуването с кола, идеята изглежда абсурдна, но не е така. И ние като тръгнахме за Париж без резервации и без да знаем френски, 99% от близките и познатите ни казаха, че изобщо няма да се справим.

Шани, ние сме от хората, които пътуват с кола в чужбина всяка година. Привърженици сме на свободното пътуване, без ограничение с разписание, резервации, съобразяване с други хора и т.н. Решаваме, че искаме да отидем до определено място, палим колата и тръгваме. Разбира се, предварително се зареждаме с информация от Интернет. Сега бяхме си избрали Париж. Маршрута беше София - Белград - Будапеща - Виена - Нюрнберг - Люксембург - Париж.  Понеже всички градове по пътя вече сме ги посещавали, целта ни беше да пристигнем в Париж възможно най-бързо затова до Германия карахме без да спираме за нощувки, като двамата се сменяхме в шофирането. За 26 часа стигнахме до границата Германия - Люксембург. Самият Люксембург не ни беше цел, а минахме от там, защото най-бързо се стига до стария път за Париж. Целта беше да не ползваме платената магистрала във Франция, която щеше да ни струва около 60 евро в едната посока. Пътят е стар, но идеално поддържан, много живописен и почти няма движение по него.  Това се 400 километра, които се минават за около 6-7 часа, защото има ограничение на скоростта.
В момента, в който влязохме в Париж започнахме да се оглеждаме до паркинг с метро станция. На такъв паркинг може да оставиш колата си до 2 часа и половина безплатно. Имахме информация, че около метро станциите обикновено има нискобюджетни хотели от типа Ибис, Етап и подобни. Много лесно открихме такъв паркинг, насочващи табели имаше навсякъде, оставихме колата там и излязохме да се огледаме за хотел - имаше цели 7 хотела от най-различни категории. Най-евтин беше този на Етап - 60 евро на вечер и 10 евро за колата.  Идеята беше да намерим хотел с паркинг, за да нямаме грижа за колата, защото на обществените паркинги таксата за 24 часа е 25 евро. Хотелът е съвсем обикновен, цената е за стая без значение колко човека ще я ползват, спокойно може да се побере семейство с две деца. Чисто е, чаршафите ги сменят всеки ден, всеки ден чистят, има баня и тоалетна в стаята, малко тесничко е, но нас това ни устройваше, защото се прибирахме само да спим.
От тук нататък разглеждането на града е лесно, до хотела е метростанцията и за 15-20 минути стигаш до забележителностите.
С френския проблем няма, защото почти навсякъде говореха английски.






# 14
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
, като не използвахме най-евтиният вариант на Скай Юръп.

ако можеш, разясни, моля.
Веднъж, цял ден си играх с тоз скайюръп и 2 еднакви цени не ми даде.  Shocked Та не можах да му схвана цаката, заклевам се.

zarinka, много ми беше интересно. Благодаря ти   bouquet

# 15
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Шани, за Скай Юръп чух за първи път тук (в този подфорум) и сега за първи път ще ползвам услугите им. Аз също не знам защо така се сменят цените за едни и същи полети. Момичето, с което ще пътуваме звъня няколко пъти на телефона им и от там й дадоха цена. Резервацията я направихме по телефона, за което платихме допълнително 40 евро.

С zarinka не мога да се съглася- едва ли има човек, който да няма опит с пътуването с кола и да няма реална преценка.

# 16
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Рени - 10Х  Simple Smile
Съседите направиха супер изгодна резервация. Отиване и връщане до Прага за 4-ма, само за 210Е. Но и аз не знам, как го постигнаха...  Thinking

# 17
  • Мнения: 1 636
Ние си пътуваме с колата и с децата,но от ДЕ до БГ (и обратно),но такъв мар6рут не бихме направили. На децата Ще им писне толкова време и път. На6ите са с ДВД по пътя и на половината път zапочват да питат колко има оЩе,като се има впредвид,че говорим само zа 1800км и след това спокойствие при баба,дядо и леля,а не до едно приспиване или раzглеждане на град и пак в колата.
на мен този марШрут ми се вижда малко гъз път да види  Grinning особено с децата
местата и градовете са много красиви
Ей това и от мен  Wink
По_добре го остави,когато обие6 бебето. Оставете си децата(не вярвам на таzи въzраст да се интересуват от zабележителности) и го направете сами това пътуване.

# 18
  • България-София
  • Мнения: 573
На 02.03 се върнахме от Австрия, пътуване с кола. Никакъв проблем нямахме с пътуването през Сърбия.
Колата ни също е на лизинг и затова си носете оригинала на пълномощното и задължително копие, което прибират нашите паспортни служби, на излизане от страната. Зелена карта естествено. Магистралата в Сърбия - Унгария е 23 Е в едната посока. Винетка в Унгария за 10 дена - 12 Е, Винетка Австрия, пак за 10 дена - 7.7 Е.

# 19
  • София
  • Мнения: 1 228
След кратко мислене, решихме, че ще пътуваме с колата, както възнамерявахме отначало Simple Smile
Само да сме здрави  Praynig (че в момента големият е болен и ми е криво Sad)
Мъжът ми ще успее да си вземе вероятно още няколко дни отпуск, та ще отиде повече време Simple Smile
Вероятно ще увеличим престоя в Залцбург и Виена, евентуално и Будапеща.
Като се върнем, ще изровя темичката да напиша отзиви.

По повод краткостта на времето - миналата година за 13 дни обиколихме средна и южна Италия: Рим - Неапол и наоколо (о-в Капри, Касерта, Помпей, Костиера Амалфиана; най - южната точка беше Салерно) - Флоренция - Пиза - Сиена - из Тоскана - през Апенините - Сан Марино - Перуджа - Рим. Имахме престои и културни обиколки през големите градове, разходки из забутани селца - времето "ни стигна".
Съгласна съм, че атмосферата се усеща за повече време на едно място, но нито то, нито финансите са неограничени Simple Smile
Благодаря на всички за споделените мнения   bouquet

Започвам работа по детайлен план за забележителностите.
unik, Шани, zarinka, благодаря за практическите подробности за колата, магистралите и т.н.   bouquet

# 20
  • Мнения: 473
rally
може ли подробности за миналогодишната ви екскурзия в Италия, пътуване, хотели, цени и т.н.
може и на лични ако не представлява интерес за останалите,
благодаря   bouquet

# 21
  • София
  • Мнения: 1 228
С Чар се разбрахме на лични, а тази екскурзия в крайна сметка я отлагаме за догодина, преди всичко превид създалата се в съседна Сърбия ситуация  Sad Явно ще си караме този Великден у дома  Simple Smile
Все пак, мисля догодина планът да си го запазим, но само със седемгодишен младеж, без бебе  Peace И ще гледам да е за 2 седмици, че в Залцбург да поостанем повече.

Общи условия

Активация на акаунт