как да кажем на детето за починал близак?

  • 7 360
  • 35
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 3 405
Когато дядото на мъжа ми си отиде от този свят, обясних на детето, че е дошло времето прадядо му да отиде на небето и това означава, че е починал.
С прости думички му обясних за кръговрата на живота. Не е бил травмиран.

# 31
  • Мнения: 491
Днес със свекърва ми си говорихме точно за това. Една нейна комшийка почина скоро и тя днес тръгна да разказва на три годишния ми син образно как точно е умряла. Извиках я навън, помолих я да не му говори така и се заприказвахме на тази тема. Моето мнение е, че в най - ранната възраст е достатъчно само обяснението, че този човек вече няма да е с нас. С порастването си самите деца започват да задават въпроси, гледат филми, новини. Внимателно и без насаждане на страх може да им се обясни за кръговрата на живота или религиозното обяснението за смъртта според това, какво е прието в семейството.

# 32
  • Мнения: 2 161
Когато баща ми почина,обясних на дъщеря ми,че дядо й е при звездичките и от там ще я гледа и ще й се радва.Тя беше мъничка тогава и до тук спрях с подробностите.Сега,когато я водя с мен на гроба и тя пита какво е станало с тялото му,обяснявам,че когато човек си отиде,тялото няма никакво значение,то не е важно.Тя не е кой знае колко голяма,но все пак има представа от детските енциклопедии как изглежда човешкото тяло.Обяснила съм,че тялото на човек се разрушава,но когато го обясниш спокойно и го подкрепиш в някаква степен научно,децата не го приемам за нещо непоносимо.Не ми допада идеята да сравня моят баща с изгнил къс месо.По-скоро ми допада идеята да представя тялото като обвивка по предназначение.Важна е душата,та нали само това остава да ни крепи в нашата безутешност.

# 33
  • Мнения: 9 052
прочЕти му "Братята с лъвски сърца" и му я обясни  Wink
и се пише блиzък.

# 34
  • Варна
  • Мнения: 5 533
Преди дни почина свекърва ми. Почина в къщи и двете деца бяха живяли с нея от раждането си. Не знам какво разбраха, но ние обяснихме само, че баба е умряла и че вече я няма. Моят съпруг е върл атеист и такива неща като небе и ангелчета не разрешава, да се обясняват на децата. Водили сме ги на гробищата два пъти до сега и знаят, къде е погребан дядо им, починал преди много години, а сега и баба им. Обяснихме и на щерката, как човек се превръща в пръст.
Ние поне наричаме нещата с истинските ми имена и не завоалираме и замазваме нищо. Надявам се, че като станат по-големи ще мога да обясня по-разбрано.
Тази сутрин малкият ме води до леглото и ми обяснява как баба, която лежеше там от години я няма и си е отишла.

# 35
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
, как човек се превръща в пръст.

силно казано...

Е, аз имам 2 деца. Едното не се сеща да пита за такива неща..., но с другото си говорим в детайли за всичко. Даже и за смъртта, изгниването, останалите кости или пък за кремацията.
Тема, която обсъждам в най-малки детайли (доколкото и аз съм запозната), както и всяка друга.
Ясно и е всичко, ходила е на гробище и не виждам да й е станало нещо.

Общи условия

Активация на акаунт