Отговори
# 30
Kakvo vi e mnenieto za 127 i 22 u4ili6te

# 31
  • ride my bike...
  • Мнения: 1 145
 моето дете ще е първи клас тази есен, но не в България. Другата година - живот и зраве ще се приберем в България. Дъщеря ми ще е на 7 години и би трябвало да постъпи в първи клас, но тя вече ще е завършила първи клас...Във втори клас ли ще трябва да я запиша или пак да кара първи, но български ? Simple Smile

# 32
  • София/Осло
  • Мнения: 4 541
моето дете ще е първи клас тази есен, но не в България. Другата година - живот и зраве ще се приберем в България. Дъщеря ми ще е на 7 години и би трябвало да постъпи в първи клас, но тя вече ще е завършила първи клас...Във втори клас ли ще трябва да я запиша или пак да кара първи, но български ? Simple Smile
Прецени си сама, ако вече знае да чете и пише на български ще и скучно в първи клас и ще е по -добре да върви напред, ако обаче не може  е по-добре да мине през ченгелчетата  Wink

# 33
  • ride my bike...
  • Мнения: 1 145
Чете и пише без проблем. Умно-като мама Mr. Green
Има време да го обмислим. Надявам се да нямаме проблеми
благодаря на блажка за координатите  Hug

Последна редакция: пт, 13 юни 2008, 15:14 от galuni

# 34
  • Мнения: 462
Синът ми постъпи във втори клас в БГ училище, след завършен първи в Канада. Изискваха документ за завършен клас -преведен и с апостил или подобен на него печат, внесена сума по банкова сметка (такса за приравняване)и молба. Подават се в министерството на образованието(или културата май беше). Бележката от там стана готова след началото на учебната година. Но в училище го приеха и без тази бележка.

След тези коментари аз подадох няколко запитвания тук таме по сайтовете на министерството. Най-после получих отговор. Ето го:

Уважаема госпожо ******,

Във връзка с Ваше запитване от 03.06.2008г. отговаряме следното:

За да бъде признат документ за завършен клас, издаден от училище в Русия е необходимо да представите при нас:
1.   заявление по образец (формулярът се предоставя на място)
2.   оригинал на документа за завършен клас, който да съдържа хорариума на изучаваните учебни предмети и поставените оценки (ако има такива)
3.   превод на български език на документа, направен от заклет преводач, заверен в Министерството на външните работи – Консулски отдел
4.   документ за платена такса

Не се полага приравнителен изпит, когато се признава завършен І, ІІ, ІІІ клас. Приравнителен изпит по български език и литература се полага при признаване на ІV – VІІІ клас.

*********
Ст. експерт по организация на средното образование


Така че с това изцяло се потвърждава казаното от terryberry.

Успех и на всички останали!

# 35
  • Мнения: 264
Ето и моята ситуация, незнам доколко ще съм полезна но това беше моето решение. Налага ни се да се върнем в БГ за половин година а амята дъщеря е първи клас в Германия. Отначало мислех да и намеря само частен учител докато сме там, но реших че ще е по-добре да я учат немци и я записах в частно училище. Срока беше до май както всички пишат но познайте дали не я взеха и юли. т.е. сега. Проблеми няма стига да си плащаш.
От мен искат само свидетелството което ще взема от тукашното училище. Тук си правят всичко необходимо и ми го дават. Там според директорката на училището ще трябва само да го заверя в Министерството и свсичко ще е наред. Доколко е добра обаче БГ системата това е друг въпрос. Аз обаче и не мисля да я тормозя много да учи Български. Тя може и да чете и пише на български а колкото до всичко останало тя ще го научи като порасне сама ако има желание.
Факта че няма да останем там за дълго е достатъчен да не й създавам кой знае колко притеснения относно родният ни език.
Мен по скоро друго ме притеснява отношението към децата там. Не отдавна съм минала през БГ училището и като знам за какво става въпрос просто ми настръхва косата.

Общи условия

Активация на акаунт