Кои бонбони са по-малко вредни за децата ни?

  • 5 596
  • 70
  •   1
Отговори
  • Мнения: 280
Моля,за съвет в случай че имате становище по този уж дребен въпрос.
Давам по някога Желирани бонбони на сина си но в една статистка за вредни храни бяха на първо място и........сега се чудя какво да измисля, а за съжаление тази дума в комплект с молещия поглед я практикува често Confused

# 1
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 356
Не вярвам да има полезни бонбони. Всичките се правят от боклуци.

# 2
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 447
Най- добре никои. Аз купувам понякога желирани мечета или разните му там Бони- бон. Знам, че са вредни, но веднъж седмично по някоя и друга "бамбона" няма да й навреди толкова.

# 3
  • Мнения: 1 312
Не вярвям да има такива.
Давам обаче винаги,когато си поиска,защото при нас яденето на сладко е голяма рядкост.
Я изяжда 1 шоколад на три месеца,я не...
А желираните бонбони според мен можеш да замениш със сушени плодове-има най-различни и предполагам са много по-малко вредни.
Например сушените череши и ананас са на дребни парченца и имитират бонбон като визия.

# 4
  • София
  • Мнения: 62 595
Не че има полезни бонбони, но желираните са най-кофти от всичките. Ако иска да яде шоколад.

# 5
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Да вярно е полезни бонбони няма, но по добре шоколад отколкото другите боклуци.

# 6
  • Мнения: 7 201
Не че има полезни бонбони, но желираните са най-кофти от всичките. Ако иска да яде шоколад.
PeaceИ аз не харесвам желираните!

# 7
  • Мнения: 48 009
какво им е на желираните?
моите деца не обичат много бонбонки, но желаирани много обичат

# 8
  • Мнения: 8 999
Може би дражета за болно гърло и хрема?

# 9
  • София
  • Мнения: 561
и аз купувах от време на време желирани и бони бон, но педиатърката на малката каза, че е по-добре да й давам по малко шоколад, отколкото тези бонбони, защото имали куп оцветители и други гадости.
Иначе аз също давам сушени плодове вместо бонбони и при нас номерът минава Wink

# 10
  • 1st floor
  • Мнения: 9 123
а на мен, навремето ми обясниха  за желираните , че били най-чисти - нали са прозрачни , всичко може да се види , какво са сложили вътре  hahaha
и аз пробвах , да давам сушени плодове и стафиди - голямата ги хареса, при малкия номера обаче не минава - не му харесват тези "бонбони"...

# 11
  • Мнения: 2 232
Мойте не обичат никакви бонбони освен шоколадови, желирани или захаросани аз и не предлагам,но ако са опитвали веднага ги плюят.Мойто мнение също е, че по-добре шоколадови , отколкото всички други с много захар и оцветители, то и в шоколада има захар ама  ми се струва  по-добрият вариант. Rolling EyesЕ най-добрият вариант е със шушените плодово, но не навсякъде минават...

Последна редакция: пн, 10 мар 2008, 11:34 от Deja Vu

# 12
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 356
....
и аз пробвах , да давам сушени плодове и стафиди - голямата ги хареса, при малкия номера обаче не минава - не му харесват тези "бонбони"...

Ето това е добър вариант за "бонбони".

# 13
  • Мнения: 984
аз преди време купувах оризинки

# 14
  • София
  • Мнения: 3 688
Погледнах темата с надежа,че някой е написал заместител на желираните бонбони Sad
Моя син не яде шоколад,шоколадови бонбони..нищо освен желирани бонбони,опитвам да го ограничвам,но все пак си похапва два,три пъти седмично.
Ще опитамномера с сушените плодове,дано да мине Simple Smile

# 15
  • Мнения: 4 965
Моите май не обичат желирани бонбони  newsm78, ама са опитвали само 1-2 пъти. Не им купуваме подобни.
Предпочитам да им давам плодове, стафиди, ядки и чист шоколад /млечен - детски/.
Не вярвам да има полезни бонбони. Sunglasses

# 16
  • Мнения: 4 841
А какъв е проблема на желираните бонбони? Питам, защото ги ОБОЖАВАМ, мога да ям с килограми  Embarassed

За протокола - синът ми не яде сладко. Понякога му правя бонбони от моркови, нареждаме ги в кутия и си ги ядем.

# 17
  • София
  • Мнения: 62 595
имаше нещо покрай историята с лудата крава. В допълнение желираните най-много полепват по зъбите и им слагат много оцветители и аромати, което пък може да предизвика алергична реакция у децата

# 18
  • Мнения: 25 695
Няма вредни храни, има вредни количества.  Peace
(Освен, ако не става въпрос за някакво заболяване.)

# 19
  • Мнения: 2 829
Аз също давам стафиди и сушени плодове на малкия, той им вика "бока"-бонбон и не прави разлика м/у тях и истинските бонбони. Иначе гледам да не изпадам в крайности, давам и шоколад и желирани бонбони, но гледам да е по-рядко, само когато ние или някой друг наоколо яде (ние самите рядко купуваме и ядем). Мислех си също да направя бонбони от мед и стафиди, смесени и овъргаляни в смлени орехи, или масло и мед/захар пак със смлени орехи-става мнооооого вкусно, само трябва да се хвана да ги направя.

# 20
  • Мнения: 2 655
Аз давам всеки ден бомбони (стафиди, сушени кайсии и т.н.) които децата обичат.
А можеш да направиш и сама от ситно смляни орехи, чисто масалце и мед омесваш ги и ги поставяш във хладилника и черпиш с тях на воля.
Питай в готварския и за други идей за бонбони.. Hug

# 21
  • Мнения: 48
 Най-често купувам желирани бонбони без изкуствени оцветители и ароматизатори(поне така пише на опаковката).Досега съм ги срещала само в Била,в следните варианти-Пепеляшка,Мики Маус и Мечо Пух.Струват около 1.50 пакетчето,т.е малко по-скъпи от останалите,но на вкус са много добри,поне дъщеря ми ги обожава Simple Smile

# 22
  • София
  • Мнения: 790
Не давам бонбони, желирани пък не бих хич. Давам и по малко детски шоколад - Киндер или Милка.

# 23
  • UK/София
  • Мнения: 7 681

 Защо тогава ожали моето дете след като написах, че бонбони не му давам Crazy newsm78

# 24
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 447

 Защо тогава ожали моето дете след като написах, че бонбони не му давам Crazy newsm78

Ми щото го обичам и знам, че всички деца понякога обичат да ядат бонбони  Crossing Arms Освен ако имат за майки такива като теб  Grinning

# 25
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
Не вярвам да има полезни бонбони. Всичките се правят от боклуци.

  PeaceЪхъ,ама моите много ги обичат. ooooh!

# 26
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 356
Не вярвам да има полезни бонбони. Всичките се правят от боклуци.

  PeaceЪхъ,ама моите много ги обичат. ooooh!

Е, аз не съм писала, че не давам. Ама давам с ясното съзнание, че давам боклуци  ooooh! Както едни наши приятели казват на сина си, като иска много неща-"Един боклук на ден стига"

# 27
  • Мнения: 9 814
Всички са вредни.

# 28
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
Не вярвам да има полезни бонбони. Всичките се правят от боклуци.

  PeaceЪхъ,ама моите много ги обичат. ooooh!

Е, аз не съм писала, че не давам. Ама давам с ясното съзнание, че давам боклуци  ooooh! Както едни наши приятели казват на сина си, като иска много неща-"Един боклук на ден стига"

  И при нас е така,ама малкото едва го удържам. ooooh!Голям зор за бонбони,голямо чудо.

# 29
  • София
  • Мнения: 10 825
Няма вредни храни, има вредни количества.  Peace
(Освен, ако не става въпрос за някакво заболяване.)

Ето това е и моето мнение Peace

# 30
  • Мнения: 1 547
Когато иска, тогава давам. Напоследък често иска и се налагат ограничения. Аз обожавам желирани бонбони. Умирам си за гумените мечета на Харибо - страхотни боклуци.

# 31
  • Мнения: 3 271
Не съм чела другите отговори, извинявам се, ако повтарям.
Има едни желирани, на които пише, че са с плодов сок. Същото пише и на едни от серията Пез.
Най-често това давам, както и чисти шоколадови бонбони.

Гита Ог, това е и моята приказка. Имаме си един "ден за боклуци" седмично, когато отиваме в магазинчето зад блока и си избират 1 какъвто искат боклук. Мнооого помогна срещу врънкането да ходим там всеки ден Simple Smile

# 32
  • Мнения: 3 271
ситно смляни орехи, чисто масалце и мед

Много полезно наистина, обаче сериозно алергизиращи. Не бих препоръчала за малки деца. Поне аз и сина ми сме силно алергични и към орехи, и към мед Sad

# 33
  • Мнения: 5 877
Давам (рядко) от тези, на чието пакетче пише за естествени оцветители.
"Пепеляшка", има и едни чешки с кисело мляко и по-убити цветове, във формата на плодчета. Желиращата съставка е пчелен восък. Ако ще са бонбони, предпочитам това. Но така или иначе не купувам често, два пъти месечно горе-долу. А, понякога вземам маршмелоуз, какво пък сега, тези сергии изглеждат като от "Пипи" Simple Smile
Купувам шоколад обаче. За солети също бивам оврънквана редовно и купувам.

# 34
  • Мнения: 494
 Моите момчета пък страшно много обичат сладко. Вече са на години, в които вече са опитвали (най-малкото на разни празници или рождени дни) най-различни неща...така, че няма как да им давам сушени плодове и да замествам с тях бонбоните. Това са си сушени плодове и толкова!-и тях ядат, ама си искат и " нещо сладко", дори доста често. Ограничавам ги с думи, които прочетох по-горе- "Един боклук на ден стига!"- точно това казвам и аз. И внимавам в какви количества ще хапват. Няма случай синовете ми да изядат цял шоколад, въпреки че ако ги оставя, ще изядат по два и ще питат за още! Laughing. Купувам, например, цял шоколад, но си го поделяме всички у дома, а ако е голям, остава и за друг ден. Освен това не купувам всеки ден. Гледам да има всеки ден поне два различни плода у дома, правя плодови салати, когато има повече видове, давам им да хрупат пълнозърнест корнфлейкс (сега вече има много видове, които успешно заместват бонбоните за моите момчета) и т.н....Но и аз знам, че полезни, в истинския смисъл на думата, бонбони, няма...

# 35
  • Мнения: 17 409
Шоколадовите Grinning
Аз давам и желирани, но изключително рядко, тя не се сеща за тях, понеже.

# 36
  • Мнения: 385
На моята кукла все още не давам какао, но си позволявам да давам награда бонбонче Пец

# 37
  • Мнения: 147
По мое мнение всички са еднакво вредни ....аз доста време отказвах да дам на сина ми да опита сладко , дори не му подслаждах киселото мляко...съдейки по себе си /пристрастена към сладко / се опитвам да контролирам количеството бонбони и др. и за сега успявам ...обяснявам му ,че ще го заболи стомахчето , ако прекали ..или се опитам да го занимая с нещо друго и скривам бонбоните ...яде 1 път дневно бонбони или шоколад - обикновено вечер след ясла или след вечеря .Купувам му ММ , Милка , Киндер или Харибо...Последната му мания е да дъвче дъвка , много се кефи ..а за мен е ОК вместо бонбони .Купувам му детски Орбит...

# 38
  • София
  • Мнения: 62 595
С изненада установих, че децата ми предпочитат черния шоколад с колкото е възможно повече съдържание на какао. И това от 4-5 годишна възраст. Реших, че този вариант ме устройва, защото така не се хвърлят на разни бонбони и сладки шоколади и като си вземат от черния шоколад 1-2 парченца им стига.

# 39
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 356
.... много се кефи ..а за мен е ОК вместо бонбони .Купувам му детски Орбит...

Само че, това не значи, че дъвката е по-добра. Няма захар, но има изкуствени подсладители, които за мен даже са по-кофти от захарта. Иначе, като за ползеност от самото дъвчене, е ОК-полезна гимнастика на устата.

# 40
  • Мнения: 147
.... много се кефи ..а за мен е ОК вместо бонбони .Купувам му детски Орбит...

Само че, това не значи, че дъвката е по-добра. Няма захар, но има изкуствени подсладители, които за мен даже са по-кофти от захарта. Иначе, като за ползеност от самото дъвчене, е ОК-полезна гимнастика на устата.
По-добре 1 дъвка , отколкото 1 пакетче бонбони  Peace нали

# 41
  • Мнения: 1 312
Вредни са ДА,но като се замисля как ги яде малката newsm78направо #Cussing out
но обожава бонбони

# 42
  • Oslo
  • Мнения: 659
По-добре 1 дъвка , отколкото 1 пакетче бонбони  Peace нали
За мен е точно обратното - по-добре 1 шоколад на ден, отколкото количеството аспартам, който ще поглъщат ежедневно с дъвките!

# 43
  • Мнения: 2 211
Давам Пец, желираните Пепеляшка, Мики маус, Мечо Пух и продуктите на Киндер - яйца и шоколадчета. Е, ако някой го почерпи изяжда и от другите, но е рядко, така че си затварям очите.

# 44
  • Sofia
  • Мнения: 8 221

За мен е точно обратното - по-добре 1 шоколад на ден, отколкото количеството аспартам, който ще поглъщат ежедневно с дъвките!
И аз съм за шоколада.

# 45
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 921
Не вярвам да има полезни бонбони. Всичките се правят от боклуци.

 Peace

# 46
  • Мнения: 3 271
Не вярвам да има полезни бонбони. Всичките се правят от боклуци.

 Peace

Добре, де, защо не четете заглавието?!!? Никой не търси полезни бонбони, повече от ясно е, че няма как нещо захарно да е полезно. Търси се по-малката беля.

Рядко се включвам с такива коментари, но понякога наистина се ядосвам от идеализма в родителството, който лъха дори от такива теми. Сигурно има родители, които хич никакъв боклук не дават. Но може ли да оставите нас, стандартните неидеални родители да обсъдим по-малко вредните все пак? Моля!  Praynig

# 47
  • Мнения: 3 663
надали има невредни бонбони, по-скоро е въпрос на количество Simple Smile
вкъщи се ядат киндер и детска милка от шоколадите и харибо от желираните
не съм водила статистика колко често, но за харибото обикновено с таня сме в конкуренция  Crazy

иначе други идеи за "бонбони" - нарязани на парченца сушени плодове (кайсии и фурми най-често, след 3г обаче съм давала, не знам за преди това дали може) и замразени плодове на кубчета (за който не се притеснява да ядат децата студено)
сега съм наумила да пробвам фреш от малини/ягоди, с банан и малко прясно мляко в блендера и да замразя във фризера
да видим дали ще станат добре на вкус

# 48
  • Мнения: 3 271
сега съм наумила да пробвам фреш от малини/ягоди, с банан и малко прясно мляко в блендера и да замразя във фризера

Супер става! Но сина ми е алергичен към прясно мляко. И правим нещо подобно, но с кисело мляко и желатин и после във формички за лед. Стават хубави плодови желирани "бонбони" и има периоди, в които само това ядат. За съжаление после отново си търсят другите, тип "харибо"

# 49
  • Мнения: 3 663
милена, виж за желатин и кисело мляко не се бях сещала
кажи, моля те, съотношение желатин-кисело мляко, по колко се слага?

# 50
  • Мнения: 3 271
T o n i, ползвам д-р Йоткер, той е 1 пакетче за 500 мл, така че на 1 кофичка кисело мляко и шепа плодове слагам 1 и става чудесно. Обикновено едната форма я слагам във фризера и желатина стяга за 20-25 мин само. Другите - в хладилника за следващия ден Simple Smile

# 51
  • София
  • Мнения: 181
Яде и обича всякакви бонбони - и желирани и шоколадови. Гледам да не прекалява с количеството все пак. Иначе и аз съм напълнила една купа със стафиди, сушени кайсии, нарязани по-надребно, сушени ягоди, череши, ананас и като поиска бонбони й давам приоритетно от тях.

# 52
  • Мнения: 3 663
милена, благодаря, ще бъде изпробвано още днес  Wink

# 53
  • Мнения: 3 271
Дано ви хареса, T o n i!
Иначе разбира се всички опитваме да дадем плод, сушени и т.н. когато децата искат бонбони. Но е ясно, че ако им се яде шоколад рядко и трудно успяват да се задоволят с друго. А сушените плодове не са никак безвредни също...
Определено смятам, че ако не им даваме никак боклуци, особено на вече порастнали деца като моите (на 5 и 7 г.), то в един момент като останат сами с пари ще стане страшно. Затова търсим мярката и възпитанието на вкус. Общо взето знаят, че боклуците са вредни и че може да се яде в някакво количество, без да се прекалява.

Извинявам се за отклонението, темата би трябвало да е по-скоро практична.

# 54
  • Мнения: 2 211
... А сушените плодове не са никак безвредни също...

Определено смятам, че ако не им даваме никак боклуци, особено на вече порастнали деца като моите (на 5 и 7 г.), то в един момент като останат сами с пари ще стане страшно. Затова търсим мярката и възпитанието на вкус. Общо взето знаят, че боклуците са вредни и че може да се яде в някакво количество, без да се прекалява.


Доколкото знам, сушените плодове се обработват с химикали и за това не давам. И аз мисля, че не бива децата да се ограничават тотално, защото като тръгнат на училище става страшно. Много майки се оплакват, че в училищните лавки се продават само "боклуци". Като имат някоя пара в джоба и няма кой да ги контролира, децата за съжаление си купуват всичко онова, от което се опитваме да ги предпазим.

# 55
  • Мнения: 3 271
tety, точно това имах предвид!  Peace

За малки деца, които не знаят какво е бонбон е ясно. До една определена възраст (3 год май) и аз не давах почти нищо. Още повече, че сина ми беше алергичен. Но с порастването и социализирането постепенно започнах да правя определени отстъпки и да избирам по-малката беля. Много неща и в момента категорично не позволявам, обяснявам защо и избираме алтернатива. Те свикват с това, знаят защо е вредно и т.н. и го приемат. Дано го разбират наистина. Но с тотални забрани няма да стане, в това съм сигурна. Мярката ни е 1 ден седмично отиваме в магазина за "боклуци" и тогава избират почти каквото си искат (както казах определени неща и тогава не позволявам). През останалите дни хапват вечер по нещо сладко каквото имаме у дома и това е.

Извинявам се отново за изместването на темата. Но при идеализирането по-горе някак трябваше да дам моята гледна точка.

# 56
  • Мнения: 2 211
Да, мярката е най - важна!  Peace

# 57
  • Мнения: 3 268
У нас е на почит шоколада във всичките му форми.Бонбони други изобщо не вземам,никой не ги яде.

# 58
  • Мнения: 2 237
Интересен въпрос  Thinking Не съм се замисляла.Още повече,че Калина обожава всякакъв вид бонбони и съм почти безсилна да я спра да ги яде.Аз гледам да и купувам тези на "Дисни" дето са с разни принцеси и мечета...По-хубави ми се струват някак.
Но кои са по-малко вредни...не знам.

# 59
  • Мнения: 636
Няма вредни храни, има вредни количества.  Peace
(Освен, ако не става въпрос за някакво заболяване.)

За съжаление, при бонбоните "вредните количества" са толкова нищожни, че наистина е най-добре да не се дават. Адски трудно ми изглежда да дадеш на детето си половин малко бонбонче. Не че никога не давам, но и аз смятам, че безвредната доза бонбони е в пъти по-малка, отколкото би искало детето.
Имаше в някаква аптека до нас много вкусни бонбони-мултивитамини в пликчета като бонбони, не като лекарство. Не че  в тях няма оцветители, изкуствени аромати, че и подсладители на всичкото отгоре, но поне има и нещо друго. За жалост, не помня как се казват.

# 60
  • Мнения: 3 268
Всичко вкусно и приятно на този свят е вредно.Нека да не се взираме толкова де.Един живот живеем,и ние и децата ни.

# 61
  • Мнения: 610
Ние ядем тези на Милка,много ги обича,но по 1път на седмица.

# 62
  • Мнения: 3 663
а пък аз подтикната от тази тема купих днес (за мен и за таня) по едно пакетче бонбони на katjes с мечо пух
ами те толкова вкусни бяха, че .... таня вече няма пликче  Embarassed Blush

а иначе - поне половината вкусни неща са и вредни
да игнорирам сладости не мога  Embarassed, контролирам само количествата Wink
millena - абсолютно съгласна с теб Simple Smile

# 63
  • Мнения: 187
Давам СТАФИДИ , ФУРМИ  и МЕД СЪС СУСАМ. Всичко е много вкусно и сладко , но вкуса се възпитава, трябва други бонбони детето да не яде , за да забрави техния вкус. Давам и шоколад от време на време

# 64
  • Мнения: 222
Мисля си, че небет-шекера е по-малко вреден.

# 65
  • Мнения: 3 271
Мисля си, че небет-шекера е по-малко вреден.

Защо? Това не си ли е 100% захар?

# 66
  • София
  • Мнения: 62 595
май в него няма оцветители и консерванти.

# 67
  • Мнения: 222
Мисля си, че небет-шекера е по-малко вреден.

Защо? Това не си ли е 100% захар?

Доколкото знам е плодова захар, продава се в диетичните магазини и наистина няма оцветители и консерванти. По-малкото зло и бабин лек против кашлица.

# 68
  • Мнения: 3 271
май в него няма оцветители и консерванти.

Аха, както и в нормалната захар  Wink

Доколкото знам е плодова захар, продава се в диетичните магазини и наистина няма оцветители и консерванти. По-малкото зло и бабин лек против кашлица.

И с какво е по-добър от фруктозата тогава  Thinking

# 69
  • София
  • Мнения: 1 163
.... много се кефи ..а за мен е ОК вместо бонбони .Купувам му детски Орбит...

Само че, това не значи, че дъвката е по-добра. Няма захар, но има изкуствени подсладители, които за мен даже са по-кофти от захарта. Иначе, като за ползеност от самото дъвчене, е ОК-полезна гимнастика на устата.
По-добре 1 дъвка , отколкото 1 пакетче бонбони  Peace нали
давам Хуба Буба, защото за разлика от Орбита,те са СЪС захар, не аспартам.
А иначе давам Милка и Киндер, и Нестлето вече има шоколад и вафли.

# 70
  • Мнения: 2 587
Дъщеря ми обича Олипс и лукчета,желирани и шоколадови ползва за игра  ooooh! когато й даде някой.Не се бях замисляла колко са вредни.

Общи условия

Активация на акаунт