За джобните пари на децата ни и....сладолед в училищната лавка...

  • 4 683
  • 41
  •   1
Отговори
# 15
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 182
В началото давах на Радо по 1лв на ден, но нямаха още от безплатните закуски. Сега давам по 50ст. и някоя вафла/солети в чантата. Лавката им не работи след като приключи стола за обяд и следобяд не могат да си купят каквото и да е.

Последна редакция: ср, 12 мар 2008, 15:45 от ЕлиТ

# 16
  • Мнения: 2 700
Аз пък бих се зарадвала да продават сладолед вместо чипсове, химически сокчета в чашка, химикалки с печати и т.н. глупости. Поне в него има нещо млечно Wink
Факт е, че по лавките се продават боклуци. Факт е и че всеки търси печалба. Аз лично бих задължила лавкаджиите да имат квота за по-здравословна храна - миналата година в училището на дъщеря ми се продаваха ябълки на бройка. По същия начин могат да се продават банани, портокали, насипни ядки и т.н.
Що се отнася до джобните, нормата при нас е лев на ден (+ купоните за стола). Като знам какво и по колко консумира дъщеря ми, сумата й е достатъчна.  Парите й се дават авансово  и тя си прави сметката. Понякога не ги доизхарчва, понякога харчи повече от дажбата и си набавя разликата от касичката.

# 17
  • Мнения: 24 467
По левче на денче. Обядва си у нас, стигат му. Примирих се с мисълта, че не съм квачка, да го следя и на училище какво си купува за закуска. Не му харесват безплатните закуски- миришели. Може и да е вярно.
Между другото не считам сладоледът за нещо по- лошо от тестените закуски със съмнителни кайми и извари. Даже май го предпочитам.

# 18
  • София
  • Мнения: 3 421
Да, вчера и моята ме информира, че имало вече сладолед на лафката.
Направо не мога да повярвам - чипсове, кола, близалки, зрънчовци, ледени близалки... Госпожата ми каза, че повечето деца са яли, някои дори по два.
 Злоупотребява се с децата.

Рядко й давам повече от левче на ден - в повечето случаи не го използва.
Закусва вкъщи, после може и да хапне от закуските, които им дават, обядва на стол. За следобед й слагам ябълка, морков. Слагах и малък сандвич, но системно започна да го връща вкъщи и престанах. Днес съм сложила и една вафла.

# 19
  • София
  • Мнения: 1 783
Бодра, същата стратегия имаме и вкъщи - тъкмо си мислех, че ноу-хау-то е наше. Joy Joy Joy

Тц, на моите родители е.

Аз съм за даването на джобни пари, защото мисля че това е добре за самочувствието и самостоятелността на детето. Купуването на "боклуци" не може да се избегне, може да се обяснява - кое е добре и кое - не да се купува. Но пък и решението за начина, по който ще си харчат джобните също е част от израстването.

# 20
  • Мнения: 24 467
За джобните съм твърдо "за" още от І клас. Нека се научи какво е да има, да планира, да разходва, какви са последиците от "преразхода" от рано. Много е полезно.
Даже има и нещо като каса, където тъпче пари, дадени му като бонус за различни заслуги. На тези средства не му се месим изобщо. Нека си ги харчи за каквото ще.
Обяснявам всеки ден вредата от някои храни- какво се схваща не знам, все нещо е разбрал за тези близо две години, но има какво да се постига в тази насока. Залагам на самостоятелното израстване и даване на шанс в тази област и в редица други.

# 21
  • Мнения: 8 999
И в нашето училище има сладолед. Чудесна идея! Детето ми е скръндза, сигурна съм, че ще си купи най-малкия и най-евтин сладолед /както е станало вчера/, но после мога да й откажа втори, защото "вече си яла в училище, не ти се полага друг" и да спестя три кинта /когато аз й купувам, тя винаги си избира най-скъпия и най-голям сладолед/.
Давам й на ден по левче, но не  харчи винаги всичко, което има - понякога кара по два-три дни с този лев.

# 22
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
  baibibi и аз искам такова дете. Mr. Green

# 23
  • София
  • Мнения: 4 867
Минава ли номера с един сладолед на ден? Че при нас сладоледът върви почти като вода: колкото повече, толкова повече. Но не са виновни децата, явно генетично им е заложено  Blush

# 24
  • София
  • Мнения: 6 210
Не ме е яд, че ги продават тия "екстри", защото и аз му купувам... не го лишавам от благинки, както той казва Simple Smile Яд, ме е, че не преценява грам! Пример: 1. има лека кашлица, не е най-добрата идея да яде чипс и сладолед, но съм сигурна, че ще го направи, въпреки, че му обясних евентуалните последствия; 2. сигурна съм, че вместо да си хапне сандвича и/или ябълката ще предпочете да си купи нещо по-така; 3. не умее да си прави сметка на парите и още, и още...
Но в интерес на истината за това не ми е виновна лафката...  Thinking

# 25
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
Минава ли номера с един сладолед на ден? Че при нас сладоледът върви почти като вода: колкото повече, толкова повече. Но не са виновни децата, явно генетично им е заложено  Blush

 При нас за сега минава.
 Има правила и не си позволяват да ги нарушават.Напоследък обаче забелязвам,че малкото се опитва да "клинчи". Crazy

# 26
  • Мнения: 8 999
baibibi и аз искам такова дете. Mr. Green
Да ти кажа, дъщеря ми е нищо в сравнение със сина ми - той е един съвременен Чичо Скруч. Когато става дума за неговите си пари, разбира се!
Минава ли номера с един сладолед на ден? Че при нас сладоледът върви почти като вода: колкото повече, толкова повече. Но не са виновни децата, явно генетично им е заложено  Blush
В по-хладните сезони - минава. През лятото се яде неограничено - както децата, така и ние с татко им. Цялото семейство минаваме на сладоледено-плодово-зеленчукова диета /и бира!/.

# 27
  • София
  • Мнения: 312
След като години наред ми е пресъхвало гърлото да забранявам сладоледа, тази зима палачинката се обърна. В началото на жестока хрема и зачервено гърло при детето (5-и клас) знаех какво следва по-нататък и без да го водя при джипито. И реших да пробвам рецептата на брат ми. А и не само негова, де. Вместо ефизоли, хексоралетен и впоследствие антибиотик, започнах със СЛАДОЛЕД. Купих две големи кутии и насред зима го карах поне 3 пъти дневно да яде. В началото  newsm44, а след третия ден вече почти насила. Но, факт оправи се детето и без лекарства. Та, ако ви писне и на вас, колкото на мене, пробвайте. Може първо на себе си, ако не вярвате.
По-добре сладолед отколкото чипсове и вафли да си купува.

# 28
  • Бургас
  • Мнения: 702
И аз мисля, че е по-добре сладолед, отколкото чипсове, вафли и близалки. Но съм съгласна, че изборът в лавките е умопомрачителен.
Най-гнусни са онези "сокчета", запечатани в пластмасови чашки.

# 29
  • Мнения: 24 467
И аз поставям златният медал на сокчетата, следват ги чипсовете и зрънчо- мрънчо, на тях давам среброто, с бронза да се утешават тестените закуски с каймите и псевдо сирената.
Сладоледът въобще не го възнаграждавам в тази надпревара.
Затуй писах, че "Между другото не считам сладоледът за нещо по- лошо от тестените закуски със съмнителни кайми и извари. Даже май го предпочитам.".

Общи условия

Активация на акаунт