Отговори
# 45
  • Мнения: 14 654
Приела съм и още нещо - че напук на това, което мислех преди години, детско-градинския синдром е факт и повечето деца, които посещават заведения през повечето време (особено през по-хладния сезон) имат лека хрема и лека кашлица.
Права си.
Но това здраво дете ли е? За мен - не е. Болест е всичко друго, което не е здраве. А дете, което час по час си забърсва бистрия сопол с ръкав и "покашля"(любимата ми дума  Mr. Green ) за мен е занемарено, а родителите - мърльовци и изобщо не е здраво. Това не е зимния сезон само, ами целогодишно, такива са ми наблюденията и още по-чудно ми е как повечето родители намират това състояние за нормално.

# 46
  • Мнения: 320
До всички родители Thinking Thinking
Разрових се в нормативната уредба на РБ и в саита на МЗ открих (само) следния текст, цитиран дословно:
НАРЕДБА № 3 ОТ 5 ФЕВРУАРИ 2007 Г. ЗА ЗДРАВНИТЕ ИЗИСКВАНИЯ КЪМ ДЕТСКИТЕ ГРАДИНИ
Издадена от Министерство на здравеопазването
 Обн. ДВ. бр.15 от 16 Февруари 2007г.
Чл. 27. (1) Разпространението на заразни заболявания в детската градина се предотвратява чрез:
1. минимум двукратно дневно проветряване на помещенията, в отсъствие на децата;
2. изтупване и изнасяне на слънце: ежедневно на спалното бельо; ежеседмично на завивките и килимите; ежемесечно на дюшеците (матраците);
3. термодезинфекция на спалното бельо при всяко изпиране и последващо изглаждане с гореща ютия;
4. ежедневно извършване на дезинфекция на подовете, измиване с вода и сапун на играчките, масите, столовете, леглата, стените и др.;
5. неколкократно ежедневно измиване и дезинфекция на тоалетните; при извършване на дезинфекция на гърнетата на децата от яслените групи се използва специална престилка с отличителен знак, като след обслужване на всяко дете помощник-възпитателите задължително измиват и дезинфекцират ръцете си;
6. създаване на условия за измиване на ръцете преди хранене и след използване на тоалетната;
7. дезинфекция на приборите и съдовете за хранене след всяка употреба в сушилни шкафове;
8. набавяне на индивидуални кърпи за ръце и чаши за вода за всяко дете;
9. ежедневно наблюдение на здравословното състояние на децата.
!!! Забележете т.9 от чл.27
Контрола за здравословното състояние на децата ни е в  ръцете на мед. сестри. А изпълняват ли съвестно те свойте задължения е друг въпрос. newsm10

# 47
  • Мнения: 2 211
...за мен е занемарено, а родителите - мърльовци и изобщо не е здраво. Това не е зимния сезон само, ами целогодишно, такива са ми наблюденията и още по-чудно ми е как повечето родители намират това състояние за нормално.

Ей това и аз се чудя!

Знам, че животът понякога принуждава хората да постъпват така, но колкото и да се опитвам, не мога да бъда бъда толерантна, като гледам как болното ми алергично дете се мъчи вече трети ден, и  нито аз , нито лекарите могат да помогнат.

# 48
  • Мнения: 14 654
Контрола за здравословното състояние на децата ни е в  ръцете на мед. сестри. А изпълняват ли съвестно те свойте задължения е друг въпрос. newsm10
Пълна глупост! Здравето на детето ти е в твоите ръце, ако ще и с 5 ютии да се дезинфекцират чаршафите, като дойдат 2-3 деца с кашлица и пакет носни кърпи в чантата - какво?

# 49
  • Мнения: 17 407
ТАзи наредба ли е, уредба ли е, не знам, си с еспазва в нашата градина. Сестрата от време на време с епарви на интересна, ама като цяло ги връща. ТЕ пак отиват, щот нищо им нямало. Случвало се е да вика лекар, за да прегелда детето в присъствието на родителя....

# 50
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Мога да коментирам няколко точки:
1. минимум двукратно дневно проветряване на помещенията, в отсъствие на децата-проветряват в присъствие на децата
2. изтупване и изнасяне на слънце: ежедневно на спалното бельо; ежеседмично на завивките и килимите; ежемесечно на дюшеците (матраците);-това се съмнявам , че се прави също
4. ежедневно извършване на дезинфекция на подовете, измиване с вода и сапун на играчките, масите, столовете, леглата, стените и др.-играчките също не се мият
9. ежедневно наблюдение на здравословното състояние на децата.- В групата на дъщеря ми има родители, които редовно си водят болни децата на градина.
Да не говорим, че от 2 седмици няма меню и не мога да прочета никъде какво ядат. Научавам вечер след като взема детето.

# 51
  • Мнения: 17 407
Е, защо д ане проветряват в присътвието на децата? Д ане се разболеят ли, какво?
Играчките сигурно трябва д ас емият, но в яслата. В гардината играят с кукли, пъзели и подобни. КАк да ги мият, при положение, че с анавряни едно с рдуго децата, играчките с анай- малкият проблем, си мисля

# 52
  • Мнения: 8 999
Не мисля, че има градина, в която положението да е по-различно. Винаги си има родители, които смятат, че кашлящите и посмърчащи зелени сополи деца, не са болни, щом нямат температура и не са се  тръшнали на легло.
В интерес на истината, ако ходех на работа, може би и аз щях да избързвам и да пускам децата си полу-излекувани. Но съвсем съзнателно направих този избор - поне първите две години да стоя вкъщи "станд бай" и да си гледам болните деца.
В тяхната градина има мед. сестра целодневно и сутрин преглежда всички деца - гърло и за въшки. На мен лично ми е обръщала внимание, че гърлото на някое от децата ми е зачервено и аз съм си прибирала детето вкъщи, без да роптая.
Колкото до дезинфекцията - в нашата градина бяха безупречни. Мият поне два пъти /а може и по-често/ с белина, а нощем включват кварцови лампи. Но това не може да помогне, ако в съседното легло спи болно детенце. Децата не се заразяват от някакви летящи из стаята бацили, постоянни обитатели на помещенията, а от болните си другарчета, които кашлят в лицата им. Каквато и хигиена да се спазва, няма как да се дезинфекцира въздуха ежеминутно.

# 53
  • София
  • Мнения: 8 932
Никога не бих завела детето си болно на градина. В този момент едва ли ще му е приятно да е там, а и не смятам че е редно да заразява болните деца. Не оправдавам по никакъв начин родители водещи болни деца. Оправданието, че ще ги уволнят от работа е смешно, не можем да поставяме децата си и здравето им пред каквато и да е работа.

# 54
  • Мнения: 1 237
Незнам как проветряват,ама миналата седмица като водих едната сутрин детето,лелята беше разтворила да мие прозорците.А навън си беше доста хладничко.Децата по тънки блузки и си играят около отворените прозорци,съответно се виждат и чуват подсмърчащи и кашлящи деца.Ходихме само  още един ден и оттогава си е вкъщи болна.

Винаги си има родители, които смятат, че кашлящите и посмърчащи зелени сополи деца, не са болни, щом нямат температура и не са се  тръшнали на легло.


Ей това никога няма да мога да го разбера! Shocked

# 55
  • Мнения: 14 654
Винаги си има родители, които смятат, че кашлящите и посмърчащи зелени сополи деца, не са болни, щом нямат температура и не са се  тръшнали на легло.
Ей това никога няма да мога да го разбера! Shocked

Щом няма Т и не е унило, значи е добре. Аз също съм много по-спокойна, когато детето ми кара болестта леко, запазвайки жизнения си тонус, което обаче не значи, че нищо му няма и не трябва да му обърне внимание. Най-вече заради собственото му здраве. Знаете ли колко деца от такива невинни симптоми стигат до сингулер? Много са и то малки- тригодишни  Confused

# 56
  • София
  • Мнения: 903
Болната ми тема. Според мен мястото на болните деца НЕ е в градината. Не ме интересува дали имат само сополи, дали имат Т, или нямат . Всяка майка винаги може да разбере, когато детето й е болно, и да не се прави на отнесена от вихъра, а да си го остави вкъщи да го лекува.
А това, че не можели да се вземат болнични изобщо не ме интересува. В моята работа болничен изобщо не може да се взема, баби няма които да го гледат ( едната е в чужбина, другата работи), но... намерила съм си детегледачка за тази цел. Изобщо не оправдавам родителите, които се оправдават с това, че не можели да си вземат болнични - когато искаш винаги намираш начин. Е, ще трябва да се охарчиш малко за детегледачка, но според мен здравето на детето е по-важно от всякакви пари и т.н.
И ми е омръзнало от оправдания от типа на : "Ама това е алергия - сополите били алергични, кашлицата била алергична", айде стига вече - като е САМО алергия защо на втория ден и моето дете се разболява?

# 57
  • Мнения: 320
Контрола за здравословното състояние на децата ни е в  ръцете на мед. сестри. А изпълняват ли съвестно те свойте задължения е друг въпрос. newsm10
Пълна глупост! Здравето на детето ти е в твоите ръце, ако ще и с 5 ютии да се дезинфекцират чаршафите, като дойдат 2-3 деца с кашлица и пакет носни кърпи в чантата - какво?
Това с глупостта не беше много уместно. Май не сте чели  мнението ми в началото. Разбира се, че отговорността за децата се носи главно от родителите. Но когато те са в ДГ, контрола за това кое дете е болно и не може да се допусне, според мен, а и според наредбата трябва да се провежда от медицинската сестра. И за да сме по-правилни: отговорността за децата ни носим ние: родители, учители, мед. работници, ЦЯЛОТО ОБЩЕСТВО

# 58
  • Мнения: 1 172
SV, аз не се правя, щот съм си. И си позволявам да ти диктувам, щот съм малко повече наясно  с терминологията поне. В една от последните такива теми, една мамка се изцепи, че вирусен бронхит нямало, друга с е правеше на знаеща относно етилогията на бронхиалната астма. И всичко това, написано с нагъл тон, ме изкарва извън нерви. Ставам лоша, много лоша. Едв асе сдържам д ане обидя лично персоната...

Виж сега, не казвам, че нямаш право на мнение. И много малко ме интересува кой и как се изказва във форума, както и кой колко разбира от медицина. Аз не съм лекар и не поставям сама диагнозите на детето си. Мен ме интересува да знам мнението на хората (педиатрите на детето си), на които съм поверила в голяма степен грижата за здравето му. И за мен е достатъчно да водя детето си на прегледи колкото е нужно, когато е нужно и изцяло да се съобразявам с тяхното мнение. От тази ми позиция мненията на майките около мен не ме интересуват, ама никак даже. Още по-малко пък желая да ми ги налагат. Така както аз не давам консултации по моята специалност на хора, които не са ги искали. Съвсем отделен е въпроса, че можеш да оспориш пред ръководството на градината валидността на дадена бележка или да питаш защо еди-кое си дете е на градина, когато видимо според теб е болно. Общо взето, не може всеки да държи сметка на всеки. Няма такъв филм. Персоналът на градината са хората, към които трябва да се отправят всякакви подобни критики и изисквания и от тях да се търсят резултати.
Аз не съм нито персонал там, нито лекар. Правя това, което ме съветват педиатрите на детето. Ако някой има проблеми с това, нека изиска по официален ред мнението на специалистите.
И аз се чудя на мои роднини и познати, които нямат мед. познания , но това не ги спира да "изписват" антибиотици на децата си. Така, че се съгласявам с теб, че има родители, които говорят / правят безумия що се отнася до здравето на децата им.

# 59
  • Мнения: 1 517
Всеки сам за себе си трябва да намери вариант. И аз съм си патила от болни деца в градината. В същото време и да исках, не можех да си оставя там моите болни: как се оставя дете с пристъпна, лаеща кашлица, полузадушено...не става. Бяс ме е било, че много от децата си боледуват човешки, с кашлица, хрема и температура и си ходят на ДГ, а моите след 2 дена престой пак са болни, но в такова състояние, че е немислимо да ги оставя...

В същото време на 100 % разбирам родителите, които си оставят леко кашлящите деца сополиви в ДГ. Я си представете, че сте на една мижава заплата и едвам свързвате двата края. Болно-не болно, водите го, щото като ви изритат от работа заради болнични ,няма форумслките мами да ви хранят.

Това е проблем на цялото общество. Аз в момента съм в позиция и на работодател (не съвсем, но почти  Mr. Green ). Моите уважения, но на мен ми не ми трябват работници, на които им се събира по половин месец работени дни, фирмата ни е производствена, 95 % женски персонал, повечето млади майки с малки деца. Ако всички отстват всеки път, когато децата им се разболеят...кой ще произвежда??? Фирмите не са благотворителни дружества. Иначе нашия шеф е много компромисен в това отношение, което пък накара работничките също да намират компромисни варианти: примерно разболее се детето и ще отсъства 1 седмица от градина. Майката си го гледа 1-2 дена, после търси баби, лели...ако има, разбира се. или го пуска оздравяващо...
По отношение на ,мен наприменр, управителя е съгласен да си вземам децата в офиса, ако състоянието им позволява или той да плаща на детегледачка, само и само аз да съм на работа (защото съм незаменима  Mr. Green ).

Истините за мен са две:
1. Майките с малки деца трябва да имат такава професия, която позволява плаващо РВ или на свободна практика, което осигурява време за семейството и децата и носи прилични доходи (ама не можем всички да сме художнички или писателки примерно  Grinning )
2. Микроби и вируси има не само в детските градини. Когато едно дете има укрепнал имунитет, не му пречи да играе с дете, което леко накашля или има хрема. Моите и двамата се накъсаха да се разболяват мноого преди да тръгнат на ясла дори.

Проблема е много банален, ужасно неприятно е за всички страни, но всеки сам се спасява за сега.

Общи условия

Активация на акаунт