Сегашно предварително. Или нов бизнес в медицината?

  • 4 113
  • 99
  •   1
Отговори
# 75
  • София
  • Мнения: 62 595
Да, за рака на гърдата в Холандия или Финландия бах чела нещо. Ставаше въпрос за това, че има цели родове, в които жените от всяко поколение рано или късно се разболяват от рак на гърдата и няма отърване.

# 76
  • София
  • Мнения: 14 751
И на мен ми прозвуча нелогично. Още повече, че ракът на щитовидната жлеза Е ЛЕЧИМ.
Не разбрах защо е трябвало да се предприеме тази операция, при положение, че детето, засега, е здраво и няма никакви индикации /освен предположенията/, че изобщо някога ще се разболее. Генетичната предразположеност не винаги означава 100 % вярна прогноза.
Peace

Де, прочетете малко и от предишните страници...Доктора обяснява за различни видове рак, ама щом знаете по-добре от него.....

# 77
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Понеже съвсем по случайност последните 2 дни бяхме на медицински конгрес, където случката се обсъждаше също, малко подробности - точно този тип рак е изключително рядък и вероятността детето да се разболее е 100%. Тъй като тази генна мутация е много рядка (ако не се лъжа за статистиката, която споменаваха, у нас е имало 4-5 човека с нея) - предвид че бащата на детето и бабата са с доказан карцином, очевидно детето е имало лошия късмет да се роди точно в семейство, където генетичната обремененост е повече от ясна (а това предаване по права линия на гена е още по-притеснително). Въпреки това никой не е постъпил безотговорно - детето е било наблюдавано и тествано в Германия, преди да се вземе това решение. Както някой по-горе беше писал, показателите за процес при детето вече са били увеличени, т.е. процесът е бил започнал и е било въпрос на време да се развие напълно карциномът.

# 78
  • София
  • Мнения: 4 423
100% ако някой ми каже, че детето ми ще се разболее и има шанс да е здраво и живо, бих се съгласила на такава операция.
Не обвинявам родителите, дано дойде по - скоро времето, когато можем с няколко изследвания да определим от каква болест ще се разболеем и да го предотвратим.

# 79
  • Бургас
  • Мнения: 702
Да пази Господ да не бъдем изправени пред подобна дилема!

# 80
Пожелавам на детето щастливо детство, а на семейството му - нашата подкрепа.
 newsm51 newsm10

# 81
  • Мнения: 502
Не съм компетентен в тази област. Искренно се надявам преценката на лекарите да е била правилна. Прегръщам детенцето.
И аз мисля така.Нека не се правим,че разбираме от всичко!

# 82
  • Мнения: 2 070
Само прехвърлих първият пост, не съм ви чела. Имам приятел онколог. Основно с рак на гърдата се занимава. Разказваше ми как при майка и баба с рак на гърдата и доказан генетичен висок риск за дъщерята/внучката също е добре да се прецени дали да се махне жлезата в млада възраст и да се сложи имплант, защото в пповечето случаи младите момичета се разболяват на 18-20 годишна възраст и то при късно диагностициран рак, при който вече е невъзможно да се лекува. Но като цяло се процедира така - при наследственост и доказан висок генетичен риск младите момичета просто се преглеждат по-често, за да се хване навреме разболяването и да се действа бързо. Мисля, че в такива случаи импланта се поема от касата.

# 83
  • Мнения: 1 479
Ако директора на болницата е Любомир Спасов,който познавам,сьм сигурна,че с детенце всичко ще е ОК!

# 84
  • Мнения: 2 070
"В човешкото тяло има два вида ендокринни тумори-едните са наследствени, другите-фамилни. При първите наследяването е задължително, при вторите хората са само предразположени да развият заболяването. При Базедовата болест например има фамилно предразположение. Докато при наличие на мутация в РЕТ прото-онкогена заболяването се развива на 100% и може да се прояви още в детска възраст.
Такъв е и последния случай на д-р Пандев. Мутация на опасния ген е открита при 7-годишно дете. "Пакостникът" бил във всяка една клетка на тялото му. Това е установено чрез генен анализ в Германия."Туморните маркери на детето се увеличават прогресивно и скоро трябва да го оперираме профилактично. Ако това не стане, ще се разболее от рак до няколко години и няма да надживее 25 г."-обяснява ендокринологът."

Това е част от статия в сп. Тема за д-р Пандев, който е асистирал при операцията-гл. ас. в Университетската клиника по ендокринна хирургия и началник на немската клиника "Символ на надеждата" в Гоце Делчев-един от районите с най-голямо разпространение на ендокринни тумори и заболявания. Бр.7 от февруари 2008 

На мен това ми звучи съвсем аргументиращо. Бих дала съгласие да ми оперират детето при такава информация. Ако само ми кажат, че е предразположено и има вероятност да се или не се разболее - просто ще го следя и ще се съглася на операция чак, когато наистина се разболее. А гърдата не бих си отстранила, това не е толкова важен орган, може и без него в крайна сметка, не секретира хормони. Просто бих се преглеждала през няколко месеца и ако се види зачатък на нещо - тогава махам.

# 85
  • Мнения: 2 755
Съгласна съм с Имелда.
За различните видове рак - различни мутации в гена... Онкогени. Някои латентни, някои - не. Тези, които работят, стимулират продукцията на "ненормален" протеин. Той влияе на клетъчните процеси. Клетките мутират, делят се много по-бързо от нормалното и неограничено. "Ракът" расте, онкогенът работи.
Такива ми ти работи. Има процент и процент. Нито аз, макар и биолог и изучаващ точно клетки и гени, нито вие, можете да прецените решението на лекарите и родителите
....

Така е. Не разбирам, защо сте се хванали да генерализирате нещата? Всеки отделен случай трябва да се разглежда самостоятелно, а не като част от цялото. Бабата и бащата на това дете знаят, какво означава това заболяване. Да не мислите, че искат детето да бъде сполетяно от тяхната участ? Много лесно съдите другите, отстрани.
Преди да се стигне до въпросната операция, са правени изследвания от достатъчно добри специалисти и лаборатории в чужбина и у нас. В конкретният случай не виждам злоупотреба.

П.П. Тази тема много ми наподобява За и Против ваксините. ooooh!

# 86
  • Мнения: 120
Еее къде ги мислите лекарите, защо да не го махнат , като утре ще го продадат и ще вземат не малка сумичка от него, все пак е здрав бъбрека. Абсолютно мошенници.

# 87
Ако в медицината навлезе теорията на вероятностите........може да стане, а може и да не стане.....значи сме го закъсали здраво.

# 88
  • София
  • Мнения: 62 595
Ако в медицината навлезе теорията на вероятностите........може да стане, а може и да не стане.....значи сме го закъсали здраво.

Тя отдавна е навлязла. Медицината работи със статистики и вероятности. Ако при 90% от хората еди-какво си се случва така, то ако отидеш на лекар, той автоматично ще те сложи в тези 90%, защото така е научен и това подсказва здравият разум. Но ако си в останалите 10%, сори, такъв ти бил късметът.

# 89
  • Мнения: 335
...Утре могат да ти кажат - бъбрекът ти сега е здрав, но имаме данни, че ще се разболее... Трябва да ти го махнем...

... Бедните май пак ще духат супата.


Това е съвсем друга тема. Не е много веселяшка, да не казвам - духовита:

http://dnes.dir.bg/2008/03/18/news2785408.html
Шефът на ”Съдебна медицина” търгувал с органи/18 март 2008
Полицията арестува директора на Център "Съдебна медицина" към Александровска болница доц. Станислав Христов...
Доц. Христов е задържан заради нарушаване на установените правила за експлантация и предоставяне на човешки органи и тъкани за трансплантиране.
Знам за случая, но не мога да говоря в момента, каза директорът на Александровска болница доц. Асен Златев, потърсен за коментар по телефона.
България е сред най-големите "износители на органи" в Европа, стана ясно в началото на месеца. Страната е една от държавите в Европейския съюз (ЕС), където се провеждат най-много нелегално извършени експлантации, каза Петер Лийзе, член на Европейския парламент. Посоченото от Петер Лийзе е пълна лъжа...


Изобщо не вярвам ни на Петер, ни на Лийзе.
Но едва ли е невъзможно, където и да е по света.

Общи условия

Активация на акаунт