Моля ви, ако имате информация, помогнете!!!

  • 42 575
  • 66
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 71
Здравейте!
Става дума за мой много, много близък човек. Проблемът се състои в следното: той живее сам с майка си, която е на 83 години и е с абсолютна, пълна и генерална деменция. Приятелят ми, разбира се ходи на работа, работи на смени и смените му са по12 часа. Три пъти в седмицата работи нощтна смяна. Грижи се за майка си и прави всичко по силите си, повярвайте! Допреди година положението се търпеше, бабата си стоеше кротко, само искаше да яде постоянно, но не правеше бели, просто си стоеше в стаята и си четеше един и същи вестник по сто пъти. Слушаше си радио, гледаше през прозореца и всичко, което беше необходимо да се прави за нея беше да и се смени памперса, да се измие и да и се даде да яде. Тя цял живот е била тиха и кротка жена, малко отнесена, извънредно спокойна. От година насам нещата започнаха лека-полека да се влошават, а от няколко месеца положението вече става нетърпимо. Започна да се съблича постоянно, да си вдига всичко от леглото и да лежи направо на дюшека, хей така, гола и незавита. Като че ли не изпитва студ, не изпитва нищо. Сваля си памперсите, което можете да си представите до какво води, къса ги и си тъпче парчета от тях в устата заедо със съдържимото, пъха си в устата всичко, до което се докопа, маже навсякъде фекалии, чука по вратата, която по обясними причини вече се заключва. Пуска радиото на мах посреднощ и буди всички наоколо. Казвам ви, ужасно е! Отдавна вече не разпознава никого, не разбира въобще какво и се говори, не знае коя е, не си спомня нищо, не знае нищо, няма никакви емоции, нито усещания. Едно животно има повече съзнание от нея. Приятелят ми наистина прави всичко, което може, но нещата са безнадеждни. Това го съсипва. Нито може да се наспи като хората, няма миг спокойствие, а работи тежка и отговорна работа. Не може и да бъде постоянно до майка си, а тя категорично има нужда от постоянни грижи и наблюдение. Колкото и да се старае, тя винаги е съблечена, омазана и с невероятни неща в устата. Старая се да му помагам, но живея далече и не ми е възможно да го правя всеки ден. Няма кой друг да му помага, едно дете е, баща му почина преди няколко години. Въпросът ми към вас е: знае ли някой от вас някакъв дом, където бихме могли да я настаним, и който да не струва по хиляда - хиляда и нещо на месец, защото чак толкова пари няма. За държавните може да се чака с години. Жена няма как да се вземе, защото няма къде да се настани, а и дълбоко се съмнявам, че някоя изобщо ще се съгласи да я гледа при това състояние. Преди време бабата си чупи крака и тогава, след операцията, я настанихме в хоспис в кв. "Дървеница" за месец, докато се пооправи и стъпи на крака. Тогава приятеля ми плати повече от хиляда лева на хосписа и влезе в дългове, защото се наложи да плати и импланта, който и поставиха. Доколкото си спомням искаха по 36 лева на ден, без памперсите, лекарствата, чаршавчетата, ръкавици и всякакви подобни консумативи, които са извън тази цена. Невъзможно скъпо за моя приятел! Ако някой знае такъв - не толкова скъп -  дом в София или около София, много ви моля, кажете, въпросът е спешен. Знам, че много от вас са имали такъв проблем и те ще разберат за какво става въпрос. Тази тема не е за дилемата "бихте ли изпратили ваши близки в старчески дом" и моля да не се коментира в този контекст. Много ми е мъчно за бабата, грижила съм се за нея и си я обичам, но вече, често си признавам, ми е по-мъчно за приятеля ми. Неговият живот и здраве се съсипват ден след ден, а тя просто вече е само една обвивка, в която няма нищо и нищо не може да се направи. Страшно е! Иначе е здрава, като изключим хернията, която има от години, и не е на легло. Може да изкара така още много време, което ще съсипе тотално сина и! Затова, помогнете, ако имате информация! Силно се надявам да намерим решение! Моля за извинение за ужасните неща, които така натуралистично описах, но това е истината и фактите. Такъв е живота и никой не е застрахован да не изпадне в такова положение. Благодаря на всеки от вас, който с добрина и съчувствие се отзове на молбата ми! Пожелавам на всички желязно здраве и......здрави роднини!

# 1
  • Cофия
  • Мнения: 1 212
Има много частни домове за стари хора, но не съм запозната с цените. Потърсете, в Горна Баня и Княжево знам, че има Peace Напълно разбирам приятеля ти, защото го преживях и с двете ми баби.

# 2
  • София
  • Мнения: 71
Има много частни домове за стари хора, но не съм запозната с цените. Потърсете, в Горна Баня и Княжево знам, че има Peace Напълно разбирам приятеля ти, защото го преживях и с двете ми баби.
Благодаря ти! Ще се поинтересувам. Доколкото си спомням обаче, тук някъде, във форума, четох, че и там цените са такива като в хосписа в Дървеница. Все пак ще проуча въпроса. Търся някой с такъв печален опит отскоро, който може да даде конкретна и актуална информация. Благодаря мила!  bouquet

# 3
  • Cофия
  • Мнения: 1 212
Поразрових се малко и открих тази информация в сайта на социалното министерство, дано съм ни полезна Peace

СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ИНСТИТУЦИИ ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕ НА СОЦИАЛНИ УСЛУГИ

1.Дом за стари хора ( с отделение за лежащи) гр. София- кв. Горна баня ул."Обзор"N2 02/9 578 691/0888-726415
2. Дом за стари хора ( с отделение за лежащи)
гр. София- кв. Дървеница ул."Пловдивско поле" N8
Г. Алтемирска тел.02/740 106; 744 654
3. Дом за стари хора ( с отделение за лежащи)
гр. Самоков ул. "Верила" N1 тел. 0722/ 66 602
4. Дом за военноинвалиди гр. Банкя ул. "Княз Борис I" N20 тел. 02/9 977 026
5. Дом за стари хора ( с отделение за лежащи)
гр. Етрополе тел. 0720/6988

ЧАСТНИ ДОМОВЕ ЗА СТАРИ ХОРА
1.“Антонов и Дишев” ООД - гр. София, кв. “Драгалевци”, ул.”Горски синчец” №6, тел. 62-56-09; 967-10-09
2. ЕТ “Старият хотел - Дона Минчева” - гр. София, кв. “Горна Баня”, ул. “Урал” № 1 Б, тел. 957-72-46
3. Фондация “Хоспис Милосърдие” - гр. София, р-н Средец, ул. “Светослав Тертер“ № 39, тел. 946-13-96
4. ЕТ „Рая - Радостина Димитрова” – гр. София, кв. „Драгалевци”, ул. „2” № 22, тел. 967-32-13
5. ЕТ “Буона Вита - Вихрен Христов” - гр. София, кв. Княжево, управител д- р Христов, 857-32 -52 с адреси на домовете: гр. София, кв. Бояна, ул. “Маринковица” № 3
6. “Света Богородица 2002” - ЕООД, гр. София, кв. “Бояна”, ул. “627” № 8, ул. “Калоянова крепост” № 13, тел. 0888-231-932, (Удостоверение № 207)
7. ЕТ “Радка Кашева - Радка Кашева” - гр. София, кв. “Горна Баня“, ул. “Равнище“ №24, тел. 956-90-49,
8. ЕТ “Нели Кузманова - НП”гр. София, ул. “Цар Симеон“ №33; ул. “Искър” №16 Б, тел. 983-43-23, 988-45-12
9. ЕТ “Рай - Марияна Янева” - гр. София, кв. Княжево ул. “Сърнела”№ 25, тел. 857-73-14,
10. . ЕТ “Рай - Марияна Янева” - гр. София, кв. Княжево ул. “Морени“№ 28, тел. 857-02-89,
11. ЕТ “Доби- Маргарита Петкова - Станислава Михайлова“ - гр. София, жк. “Люлин”, бл. 305, вх. Г, ет. 6, ап. 134, тел. 0898-947-388
12. ЕТ “Етернита - Габриела Георгиева” гр. София, ул. “Георг Вашингтон” № 28, тел. 983-59-38, 983-12-74
13. ЕТ „Снежана Георгиева – 95” - Дом за стари хора „Света София” – гр. Банкя, ул. „Иларион Макариополски”, тел. 997 35 81, 986 54 25
14. Фондация „Аркадия 2005” - гр. София, кв. Княжево ул. “Полковник Стойно Бачийски” №105, тел. 0888 459 116, 957-04-55

# 4
  • Мнения: 178
Напьлно разбирам какво изживява приятеля ти. Изживяла сьм го ...Пишеш в гугьл дом за стари хора и излиза доста информация.Това е решението ! Иначе бавно убиваш и себе си !

# 5
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
За домът в Горна баня - информацията ми е от преди около 2г., знам, че приемаха (неофициално) срещу еднократно спонсорство. Т.е., казват ти от какво имат нужда и ти им го купуваш. Принудени са да го правят, тъй като бюджетът им е малък. Базата им не е толкова лоша, имат и отделение за лежащо болни, гледат ги нормално. Старците общуват помежду си, правеха си и някакви градинки там, събират се на приказки, изобщо - занимават се и си общуват нормално. Има и социален работник, който е постоянно с тях. Иначе свободни места в държавните домове няма и няма как да стане без спонсорство, но то не е чак толкова болка за умиране. Нека опита приятелят ти така. Иначе ще си съсипе живота, който не е виждал такова положение, няма да го разбере.

# 6
  • Мнения: 3 453
Познавам това състояние. Аз лично бях на ръба на полудяване. Unknown_lady  е права. Само онзи, който е виждал подобно положение, е в състояние да разбере.
Надявам се твоят познат скоро да намери дом, в който да настани майка си. Колкото и да му е трудно, той трябва да пожали себе си! Успех!

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 1 405
Ох, мила .... минах през това до преди 20 дни ....ужасно е .... ние не успяхме да намерим начин да я настаним и я гледахме до последно ....Стискам палци да успеете да уредите нещо ...

# 8
  • София
  • Мнения: 15 460
А ако поговори с лекар за някакви успокоителни лекарства, подходящи за нейната възраст?

# 9
  • София
  • Мнения: 16 025
През 2004-2005 гледаха майка ми в Буона Вита в Бояна. Беше с Паркинсон, тежка склероза, неподвижна. Доволна съм от условията и грижите. За цените сега не знам, минало е много време. Във вестник Позвънете има обяви за частни старчески домове, потърсете там. Питат в какво състояние е старецът и ако е труден за гледане казват, че нямат места. И ние бяхме  с връзки.

# 10
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Без да обезнадеждавам авторката, искам само да напиша, че хора с деменция много трудно се настаняват в такива домове. Обикновено винаги няма места. Съжалявам за случилото ви се.

# 11
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
Аз имам позната, която беше настанила майка си, също с деменция, в дом в Бояна и беше много доволна. Домът беше голяма къща с двор и имаше 10-12 старци и медицински персонал. Стаите бяха много чисти и топли, обзаведени.  Преди 3г. цената беше 400лв. месечно + памерси + лекарства. Те се плащаха допълнително. Сега не знам как е, но може да се провери.

# 12
  • София
  • Мнения: 71
Благодаря от сърце на всички и особено на RS за труда, който си е направила! Благодаря ти мила! Ясно ми е, че ще бъде много трудно да настаним бабата, защото тя изисква постоянно наблюдение. Иначе прави големи пакости. Ако случайно приятеля ми забрави да заключи вратата на стаята и, става страшно! Ходи навсякъде, маже, рови, вади всичко от гардероби и чекмеджета, от хладилника, тъпче се, навлича дрехи, които не са нейни, пипа всичко, може да пусне котлони, да запали къщата, да остави водата да тече........ Изобщо не осъзнава какво прави. Преди около три години, когато още излизаше навън, беше паднала на улицата и си наранила главата. Добри хора бяха викнали линейка, която я откарала в "Пирогов". Побъркахме се от притеснение, защото нямахме представа защо не се прибира. Накрая звъняхме по болници и полиция и я открихме в неврохирургията на "Пирогов". Нищо и нямаше, но персонала беше пропищял от нея и въпреки, че след травми на главата човек остава под наблюдение няколко дни, настояха или да си я приберем, или някой да стои плътно до нея. Тя ходеше навсякъде, ровеше по шкафчетата на другите пациенти, пиеше им от соковете, ядеше каквото намери, навряла се в сестринската стая, задигнала палтото на някоя от сестрите, облякла се и тръгнала да си ходи. Чак на входа на болницата някакъв санитар нещо се усъмнил и я върнал обратно. Беше ползвала кошчето за боклук за тоалетна, направила куп поразии....... А тогава даже не беше чак толкова зле. Поне познаваше сина си. Сега е пълен аут! Активна е, не е на легло, и единственият начен да се справи човек е да я върже, каквото бяха направили хората в хосписа, където лежа един месец. Аз много се възмутих тогава, защото ми се видя крайно жестоко и нечовешко, но напоследък разбирам, че просто друг начин няма. Синът и не я връзва, разбира се, но ако видите на какво прилича стаята, в която живее..... Не е за описване. И да се скъсаш от чистене, след половин час положението е същото. Лекарства не помагат, тя не буйства, съвсем спокойна си е, просто няма никаква преценка за нещата и не знае какво прави. Ще звъним навсякъде, където ми дадете информация, че има шанс да я вземат, макар че шанса е малък. Ще се надявам и да се появи някой с конкретна  и актуална информация. На никого не пожелавам да му се случва такова нещо!!! Още веднъж благодаря на всички отзовали се!!!  bouquet

# 13
  • София
  • Мнения: 71
За домът в Горна баня - информацията ми е от преди около 2г., знам, че приемаха (неофициално) срещу еднократно спонсорство. Т.е., казват ти от какво имат нужда и ти им го купуваш. Принудени са да го правят, тъй като бюджетът им е малък. Базата им не е толкова лоша, имат и отделение за лежащо болни, гледат ги нормално. Старците общуват помежду си, правеха си и някакви градинки там, събират се на приказки, изобщо - занимават се и си общуват нормално. Има и социален работник, който е постоянно с тях. Иначе свободни места в държавните домове няма и няма как да стане без спонсорство, но то не е чак толкова болка за умиране. Нека опита приятелят ти така. Иначе ще си съсипе живота, който не е виждал такова положение, няма да го разбере.
Мила, моля те, би ли ми обяснила по-подробно за това спонсорство. В какви граници варира и гарантира ли приемане на близкия? Явно имаш информация от първа ръка, затова бих искала малко повече подробности. Благодаря ти предварително!

# 14
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
Grizanka, писах ти на лични.

# 15
  • София
  • Мнения: 71
Grizanka, писах ти на лични.
И аз ти отговорих на лични! Peace

# 16
  • София
  • Мнения: 309
Боже,Боже,горката жена,горкия син.Старостта не прощава.Дано се открие дом за жената и подходящо лечение за объркаността и.И най-вече дано сина се възстанови психически по-бързо....успех!
П.П.Сина е случил на приятелка!

# 17
  • Варна
  • Мнения: 5 529
Искрено съчувствам. Била съм в почти същата ситуация и знам какво е. Дано да намерите място, защото на нас ни казаха, че е безнадеждно и си я гледахме. Говорете с лекар да предпише някакви по-силни успокоителни. Малко става като зомби, но пък варианта с активността е по-лош.

# 18
  • Мнения: 2 700
Знам прекрасно за какво говориш Cry, но с информация за хоспис не мога да помогна. За майка ми бях наела жена, която да я гледа. В конкретния случай жената спеше при майка ми, но фирмата, от която я наех, предлага и дневни грижи. Казва се "Лейла".
Потърсих координати на Лейла в Гугъла и попаднах тук . Виж, има и координати на домове .

Казвате, че не сте добре финансово. А защо не се опитате да я освидетелствате от ТЕЛК ?Тогава ще получавате някаква сума за придружител. Сумата не е голяма, но все пак е нещо. Има и разни други предимства, но не съм в течение.

Успех и здрави нерви Hug

# 19
  • Варна
  • Мнения: 5 529
Да това за ТЕЛК ние го направихме. Отне ни повече от 2 години, докато излезе решението, но те пък платиха от датата на подаване на молбата. Пробвайте.

# 20
  • Мнения: 47 981
ако има телк, а дори и да няма, има начин да ви изпратят жена поне на половин ден която да стои при нея
за съжаление имам познати в подобно положение, почти няма какво да се направи, освен това което вече правите- да стои заключена в обезопасено помещение и евентуално човек който да се грижи за нея

# 21
  • Мнения: 2 957
при психически проблеми няма да и изпратят социален асистент

# 22
  • София
  • Мнения: 71
Боже,Боже,горката жена,горкия син.Старостта не прощава.Дано се открие дом за жената и подходящо лечение за объркаността и.И най-вече дано сина се възстанови психически по-бързо....успех!
П.П.Сина е случил на приятелка!

Благодаря ти Диди!  bouquet
Той също много ми е помагал, практически е най-близкият ми човек и съм готова да направя всичко, за да му помогна. Хубаво е всеки да има поне един такъв приятел! Peace

# 23
  • София
  • Мнения: 71
Благодаря на всички нововключили се в темата!
Вариантът с жена го мислихме, но не става. Най-добре за нея, а и за синът и ще бъде, ако успеем да я настаним в заведение. Много се стара, горкия, но вече виждам, че почва да изпушва. Ужасно е мъчително да гледаш собствената си майка в такова състояние, да не можеш да мръднеш никъде, да тичаш от работа вкъщи и да ти е ясно какво ще завариш, да миеш, търкаш, переш и бършеш нечистотии непрекъснато и след малко всичко да си е пак омазано, да не можеш да спиш след като си работил цяла нощ и да нямаш миг спокойствие......... И това години!!! Никой не заслужава това!!! Досега му беше съвестно дори да помисли да я дава някъде, но започва сам да вижда, че не може да се справи и че неговия собствен живот отива на кино. Поговорихме и взехме решение да търсим дом. Търся аз вместо него, защото имам възможност (комп.) и време, а той не. Стискайте палци!

# 24
  • Варна
  • Мнения: 5 529
Grizanka, стискам палци дано да намерите място.
А това, че ще я давате на дом не пречи да задвижите процедурата за ТЕЛК. На свекърва ми и бяха определили първа група инвалидност и и увеличиха пенсията. Това все пак са пари, с които вие ще можете да плащате в дома.

# 25
  • София
  • Мнения: 309
Стискаме палци!Иначе успя ли да се обадиш на някой от домовете?Какво ти казват оттам?Направо питай за съвет. Hug Peace

# 26
  • Мнения: 200
Опитай в провинцията. Там по правило цените не са толкова високи. Уви не мога да ти дам по конкретно инфо, дядо ми беше болен години наред, но баба се грижеше за него. Искрено съчувствам за това което преживавате.

# 27
  • София
  • Мнения: 71
Стискаме палци!Иначе успя ли да се обадиш на някой от домовете?Какво ти казват оттам?Направо питай за съвет. Hug Peace
Диди, в момента съм в провинцията и още не сме се обаждали. Реших да направя проучване и да разбера кой каква информация може да ми даде тук. Връщам се другата седмица в София и веднага започваме да действаме. Ще кажа, ако има резултат. Силно се надявам скоро да има такъв!!! А на теб - Hug Hug Hug

# 28
  • София
  • Мнения: 71
Опитай в провинцията. Там по правило цените не са толкова високи. Уви не мога да ти дам по конкретно инфо, дядо ми беше болен години наред, но баба се грижеше за него. Искрено съчувствам за това което преживавате.
Разбирам, сигурно е така, но в провинцията ще ни е трудно да ходим да я виждаме, да носим необходимите консумативи и въобще би било много трудно. Благодаря ти! Като крайна мярка може и това да опитаме. Засега ще търсим в София или около София, някъде по-наблизо.  bouquet

# 29
  • София
  • Мнения: 71
Grizanka, стискам палци дано да намерите място.
А това, че ще я давате на дом не пречи да задвижите процедурата за ТЕЛК. На свекърва ми и бяха определили първа група инвалидност и и увеличиха пенсията. Това все пак са пари, с които вие ще можете да плащате в дома.
Благодаря Деспина! И това трябва да задвижим, права си! Добър съвет!  bouquet

# 30
КАКВА Е СУМАТА ЗА СПОНСОРСТВО В ДОМА В ГОРНА БАНЯ ЗА ДА СЕ ПРИЕМЕ ЧОВЕК ТАМ? АКО НЯКОЙ ЗНАЕ, МОЛЯ ДА МИ ОТГОВОРИ. БЛАГОДАРЯ.

# 31
  • София
  • Мнения: 397
 За съжаление няма да я приемат в обикновен "Дом за стари хора", особено в държавните държат постъпващите да са здрави. По- добре се ориентирай към такъв за хора с психически отклонения. Може да звучи зловещо, но всъщност бабата попада в тази категория и там могат да й окажат квалифицирана помощ.

# 32
  • София
  • Мнения: 1 740
Имала съм този проблем и до болка ми е ясно положението на приятеля ти.Нека опита във всички домове, за които ти дават информация.Ако не успее да реши проблема, тогава може да се обърне към психодиспансера на ул. Искър.Те имат отделение за стари хора и имат и стационар в Курило.Имат си процедура по която трябва да се мине.Но това да бъде в краен случай.Аз мисля, че няма друг изход.

# 33
  • Мнения: 135
На мен баба ми си 4упи крака преди половин година и леля ми(дъ6теря й)се грижи 3а нея но ве4е съвсем се и3нерви и побърка.Баба ми е от едно село до Пловдив.Има ли някои,който може да ми каже къде да търся там жена 3а гледане на баба ми,има ли някяква органи3ация или не6то подобно? Най добре 6те е ако е жена от село,която да се грижи са баба ми там,в собствения й дом т.е. на село.Селци.А3 съм вну4ката и живея в 4ужбина, а ба6та ми(сина й има ло6а съпруга,която неиска да поеме грижа).Опътете ме ако 3наете не6то в Пловдив или около него?
Благодаря ви и много много 3драве  bouquet
Между другото как се прави нова тема?

# 34
  • Мнения: 2
това което описваш все едо е моито минало/до преди 1 год./свекървата на мойта сестра беше абсолютно същото положение.аз се грижех за нея,затова ми е до болка познато.сменяхм памперси,след един час всичко е омазано ,свалено и всичко останало,но се справих,просто имах и нервите,и търпението/дори аз се чудех на себе си/.трябва търпение мила.това е староста

# 35
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
Какво стана с бабата, успяхте ли да я настаните някъде?

# 36
  • София
  • Мнения: 3 064
Не мога да помогна, за съжаление, но искрено съчувствам на приятеля ти Sad Баба ми беше в подобно състояние преди години и знам какво е...

# 37
  • София-Лагера
  • Мнения: 2 662
Пази боже от такава старост. Praynig
Баба ми беше така.
Татко спря майка от работа за да я гледа.Беше нещо ужасно.
Спряхме да я пускаме навън ,защото се губеше.В една голяма буря я нямаше два дена.
Направо откачихме всички.
После памперси ,лайна,мазаници.
Много е страшно. Confused

# 38
За съжаление и баба ми беше така-3 години продължи същият кошмар.В старчески домове не настанявт хора с деменция.Навсякъде отказваха да я приемат.
И за съжаление от 3 месеца е на легло и отказва вече и да яде Cry
Много е тежко и мъчително е да преживяваш това с близките си.............
И все се питаш-това същият човек,който обичам и познавам ли е?И още по-вече боли....

# 39
  • София
  • Мнения: 71
Виждам, че темата ми отново е излязла напред. Не, засега нямаме успех с настаняването. Или искат страшно много пари, или просто не искат хора с толкова тежка деменция. Както за много неща, и за това държавата не се е погрижила въобще и на никого не му пука. Не можем всички да сме милионери, все пак! Разбирам, че има твърде много хора, засегнати от същия проблем. Искрено съчувствам на всички, защото знам какво е. Явно ще се наложи да се справяме както и колкото можем сами. Силно се надявам Господ да ме пожали и да си умра, докато още съм в движение и с ума си!!!

# 40
  • Добрич
  • Мнения: 5 452
 В случай, че сте размислили и желаете да опитата да я настаните в провинцията можеш да погледнеш следните линкове. Това са статии в които се споменават социални заведения за хора с деменция. Някъде има и координатите на заведението.

Свекърва ми гледа така свекъра си 2 години и половина.  Леля ми гледа така майка си, която е с Алцхаймер вече 2 години. Това е един безкраен ужас за близките, защото болният се чуства добре и въобще не страда от ситуацията. Дано да намерите къде да я настаните.

Дом за възрастни с деменция-с.Опанец
Община Добричка ________________________________________
9347 с.Опанец Община Добричка  тел.05719/517



http://www.kazanlak.com/news.php?newsid=638&p=show_news

http://www.vidin.info/content/view/1711/

http://www.novinar.net/print.php?act=news&act1=det&stat= … ;sql=MjYxOTszNQ==

http://catalog.bg/branch.php?id=130

Успех.




# 41
  • София
  • Мнения: 71
Благодаря ти Вела! Hug
Лошото е, че ще бъде страшно трудно на приятеля ми, ако настани бабата в провинцията. Нито той, нито аз имаме коли, той работи на смени, почти не почива, а не може да захвърли майка си  някъде и да не ходи да я вижда. То си трябва да се носят консумативи, разни неща, да се наглежда.... Защото и персонала, като види, че никой не се интересува от нея, познай колко ще я гледат. Затова идеята беше за София, или поне близката околност. Та да може да се ходи в свободното време, като това не изисква пътуване с часове с автобуси в едната и в другата посока. Засега драмата си продължава. Sad

# 42
вие сте направо - не знам
и аз сега трябва да търся домове за хора на легло, а се оказва че това си е направо ужас

засега мога да плащам пари и на частен дом, но за съжаление в района на бургас няма -явно софиянци по отдавна са започнали да си ЗАХВЪРЛЯТ роднините, ама и ние вече ги следваме

ако някой се трогне да публикува инфо за всички частни домове за стари хора в страната няма да е зле, щото вече взе да ми псва да търся - вече 3 дни съм  в нета а нищо - само реклами на софийските

а кокото до бабата - щом яде всичко може би трябва да оставите някъде из стаята малко негасена вар

# 43
  • София
  • Мнения: 71
вие сте направо - не знам
и аз сега трябва да търся домове за хора на легло, а се оказва че това си е направо ужас

засега мога да плащам пари и на частен дом, но за съжаление в района на бургас няма -явно софиянци по отдавна са започнали да си ЗАХВЪРЛЯТ роднините, ама и ние вече ги следваме

ако някой се трогне да публикува инфо за всички частни домове за стари хора в страната няма да е зле, щото вече взе да ми псва да търся - вече 3 дни съм  в нета а нищо - само реклами на софийските

а кокото до бабата - щом яде всичко може би трябва да оставите някъде из стаята малко негасена вар
Безкрайно ме озадачава последното изречение от постинга ти!!! Предлагаш да отровиме бабата ли, какво ли?! newsm78 Що за човек би направил подобно нещо?!!! #2gunfire Никой не е застрахован и на всеки може да се случи да изпадне в такова състояние, не забравяй това! Пази Боже!.......

# 44
  • Мнения: 15
а кокото до бабата - щом яде всичко може би трябва да оставите някъде из стаята малко негасена вар
[/quote]
Възмутена и огорчена съм безкрайно от тази твоя" умнотия". Позор !

# 45
  • Мнения: 631
Скоро чух за един хоспис в гр. Брезник - цени поносими и условията чудесни. Не мога обаче нищо друго да ти кажа за самия дом. Брезник е близо и не е лошо да идете един ден и да видите за какво става въпрос. До колкото разбрах цената е около 300 - 350 лв.
Надявам се да съм помогнала и успех.

П.С. Без да бъда лош пророк, но състоянието което описваш е доста крайна фаза на деменция и за съжаление прогнозата никак не е добра - дано намерите дом, та жената да си изживее старините поне под грижите на специализиран персонал

# 46
  • Мнения: 18
На мен лично ми е много мъчно за бабата... само си представете , че всеки го очаква това...Желая Ви някой ден за Вас да не мислят така както за тази баба и да се говори по този абсолютно грозен и просташки начин...
Аз бих я отгледала до края на дните и... не ми би попречило и за минутка... Сърце няма да ми даде близък мой роднина да го изхвърля на улицата или така наречения дом за Възрастни , защото всички знаем , че в България тези домове са все едно си на улицата.....Просто ум не ми го побира как може да има хора, които да нямат капка жалост към някого...

Горката баба, направо ми се реве за нея !

# 47
  • Добрич
  • Мнения: 5 452
Дано никога не изпаднеш в положението не само на бабата, а и на този, който я гледа. Обикновено при такива заболявания болните въобще не осъзнават какво става с тях и не страдат. Хората обаче, които ги гледат се поболяват в буквалния смисъл на думата. Имам близки в такова положение.  Не може да се опише с думи за какво става въпрос. Бабата е с Алцхаймер от години. Ще опиша само един пример:Излязла на двора чисто гола. Къщата е на едно оживено кръстовище. Непрекъснато минават хора включително и деца. А тя се опитва да заговори минаващите. Освен това и времето не беше топло, но тя не усещала студа. Добре поне, че дворът е заключен иначе сигурно е щяла да тръгне по улиците.  Децата и я гледат у дома, но не могат да осигурят 24 часа някой от тях да стои при нея. Все пак и те имат семейства. Никой не знае какво ще му дойде до главата един ден. Всеки си мисли: Дано да не е на мене. Но ако все пак се случи не се знае как ще реагираме, защото това са ситуации, които продължават с години понякога, а човешката психика и нервна система и не са с неограничени възможности.

Последна редакция: чт, 15 май 2008, 00:00 от Вела

# 48
  • София
  • Мнения: 71
На мен лично ми е много мъчно за бабата... само си представете , че всеки го очаква това...Желая Ви някой ден за Вас да не мислят така както за тази баба и да се говори по този абсолютно грозен и просташки начин...
Аз бих я отгледала до края на дните и... не ми би попречило и за минутка... Сърце няма да ми даде близък мой роднина да го изхвърля на улицата или така наречения дом за Възрастни , защото всички знаем , че в България тези домове са все едно си на улицата.....Просто ум не ми го побира как може да има хора, които да нямат капка жалост към някого...

Горката баба, направо ми се реве за нея !
Здравей!
Не знам дали визраш моето описание на ситуацията, което наистина е крайно натуралистично, но е чистата истина, или нечие друго изказване. Но ми се срува, че не разбираш за какво става въпрос. Бабата си я гледаме, не е останала необгрижена в нито едно отношение, вярвай ми! Но ще ти дам само един пример, макар, че мога да ти дам още много, много такива, защо дори само за нея ще е по-добре да бъде в дом. От известно време започна да прави дупки в дюшека на леглото си и упорито да вади ватата и да я дъвче. Понеже няма никаква възможност някой да я наглежда постоянно, обяснила съм подробно защо, не е ясно дали, освен, че плюе сдъвкана вата, и не гълта някои парчета. Ха дъвчи ти вата от дюшек, гълтай я, пък да видим какво ще стане...... Да оставим настрана, че лапа и всичко, което и попадне в полезрението, че се съблича, че се маже, че.......абе не е за разправяне! Разбираш ли, такъв човек има нужда от постоянно наблюдение, защото просто вреди на себе си. Остави че трябва да се чисти постоянно, това е най-малкия проблем. Тя няма нито усещане за вкус, нито за студ, нито за това, че е яла преди три секунди и иска пак да яде, а не трябва да се тъпче.... Няма чувства, няма емоции, няма памет, няма нищо. Просто една черупка. Може и грозно да ти звучи, но това е истината. Ако не ми вярваш, заповядай да я видиш. Постой един ден с нея, прави това, което се налага да се прави постоянно, умирай от ужас как ще я завариш всеки път като отвориш вратата, и тогава пак ще си говорим. Въобще, ама въобще не става въпрос за "изхвърляне"! Може би има и такива хора, на които възрастните и болни родители просто пречат и затова буквално биват захвърлени в някой дом-кочина и повече непогледнати от децата си. Случаят не е такъв. Търсим приличен дом, ще плащаме, и ще ходим постоянно. Затова и искаме да е наблизо. Съвестта и на сина и, и моята е чиста. Направили сме всичко по силите и възможностите си. И продължаваме да правим. По тази причина, съжалявам, но не мога да приема никаква критика. Не и от човек, който очевидно не разбира за какво точно иде реч. Нищо лично, просто казвам, че си далече от истината. Да си блъскаш главата над морални и етични проблеми отстрани е едно, но да си реално в целия този ад е съвсем друго. Моли се никага да не ти се случва да гледаш такъв човек! От сърце ти го желая! Бъди здрава!

# 49
  • Мнения: 220
Много тъжно наистина, дано успееш да намериш подходящ дом Praynig
Да не дава господ да се случи на мен, но ако това стане не бих искала близките ми да си съсипват живота с грижи по мен, по - добре в подходящ дом, там и помощта ще бъде професионална.

# 50
  • София
  • Мнения: 71
Много тъжно наистина, дано успееш да намериш подходящ дом Praynig
Да не дава господ да се случи на мен, но ако това стане не бих искала близките ми да си съсипват живота с грижи по мен, по - добре в подходящ дом, там и помощта ще бъде професионална.

Благодаря ти! Hug
Никой не иска такова нещо, но за съжаление често се случва. На запад хората си отиват съвсем съзнателно и доброволно в такива домове, които там даже не ги наричат така. Условията са абсолютно несравними с нашенските, обслужването също. Не знам след колко века и тук ще достигнем техните стандарти и......... тяхното съзнание. В БГ, като стане въпрос за домове за възрастни, започват да се употребяват думи като "изхвърляне", "захвърляне", "отърваване" от възрастния човек. Хората изпитват срам да изпратят близките си на такова място и се мъчат понякога с години, като в повечето случаи не могат да осигурят необходимите грижи за възрастния и болен човек, но важното е, че си е вкъщи! Трябва и разбиранията да се попроменят, освен условията......

# 51
  • Мнения: 143
Прочетох всичко и напълно разбирам момчето и момичето.Аз в момента се грижа за баба ми която е с деменция и до болка ми е познато състоянието на болния и човекът който полага тези грижи.Изчела съм всякаква литература в връзка с деменцията и за съжаление няма такова лекарство което би помогнало.Единственото спасение е да настоявате пред невролога на бабата да изпише лекарство за нервите-успокоение което по вече действа за сън.За моята баба помогна това.Знам че не трябва да се залежава но нищо друго не помага в случая.В стаята където е баба ми съм махнала всичко което не трябва тя да вижда.Има гардероб които е заключен-оставила съм вода когато ме няма храна и всичко друго е под ключ.Поне аз така се справям друг изход няма.Миналата година обиколих всички домове в интерент вкл.и тел.разговори но никъде където чуеха че е с деменция отказваха.Първият им въпрос на всички бе/Болна ли е?//Прави ли бели и т.н./Последно бях на ръба да подам молба в частен дом в село до Варна но и там ми отговориха че могат да рискуват пробно 1 месец и ако прави много злини с уговорката да ми я върнат.Сумата беше 400лв.+памперси и лекарства.Но аз понеже си познавам баба ми и се отказах.Притеснението ми беше да не развива болеста Алцхаймер и я заведох на ЯМР/ядрено магнитен резонанс на мозъка/струва 200лв.и там невролога ми каза че това е последен стадий на деменция.Хора с такова заболяване се чустват най добре на тяхна територия.Затова аз взех баба ми да живее при мен.Съветвам Ви да изолирате всичко от нея в смисъл да няма никакъв достъп до хладилник печки тераси.Прибори за хранене да са лъжица чиния чаша.Аз лично спазвам тези неща и има подобрение.И с риск да се повтарям говорете с личиният лекар нека той също Ви бъде полезен и да Ви препише успокойтелно лекарство с цел по вече сън.Аз смених 4 невролога докато намерих подходящият да ми изпише може би точното лекарство.За сега съм доволна има подобрение и дано за напред е така.Е разбира се че не напълно но поне спря да блъска по вратите или го прави по рядко.Много дълго стана но АЗ Ви разбирам напълно и не знам от къде да почна и как да го завърша защото е много тежко.Пожелавам Ви по скоро да намерите разрешение.Приятен ден.

# 52
  • София
  • Мнения: 71
Здравей Мира!
Благодаря за разбирането! Както виждам и ти си на същия хал, за което искрено ти съчувствам. Нашата баба няма нужда от хапчета, защото си е много кротка, само от време на време чука по вратата, защото се чуди защо е заключена. Иначе си седи, чете си вестник, говори си с радиото, гледа през прозореца или се занимава да си маха чаршафите, памперса или някакви други такива неща. И ние се принудихме да махнем всичко от стаята, останаха само леглото, маса и два стола. Няма как иначе. В домовете, където се обаждахме не я искат, защото наистина прави бели и трябва някой само с нея за да занимава и да я наглежда, нещо, което на персонала в домовете изглежда не им се прави. По биха я взели ако беше на легло и не можеше да става, обаче тя си е физически активна жената, няма сега насила да я вържем в леглото, я! Не знам......много е трудно наистина. И мъчително, особено като си емоционално свързан с този човек, като знаеш какъв е бил и виждаш в какво се е превърнал........ Стискам ти палци да се справиш и ти мила! Hug

# 53
  • Мнения: 47 981
Да, в Дания видях много домове за стари хора- ами красота! И голямо уважение и грижи към възрастните хора!
Ако вземете жена от социалния патронаж да я наглежда през деня? То е ясно, че няма да си говорят примерно, ама поне ще я пази да не си яде памперса и д ане избяга...

# 54
Здравейте, мила Гризанка,много добре Ви разбирам. Предлагам ви адреса и телефона на Станислава, не й знам фамилията, тя е управител на хоспис "Свети Мина" във Банкя. 0887615648, тел 997 67 21. Случайно попаднах на този форум и се надявам да ви помогна. Таксата беше преди две години 500 лева на месец, което е доста по-поносимо.
Дано се съгласят да приемата бабата. Успех ви желая!
Антонина

# 55
  • Мнения: 90
Здравей Grizanka! Има ли развитие с бабата?
Аз също съм с подобен проблем... баща ми е в напреднала (но не толкова) фаза на Алцхаймер, а е само на 57 години и направо се ужасих като прочетох какво го очаква.  Cry В момента за него се грижи майка му, милата ми баба, аз съм с малко дете, брат ми пътува често, а майка ми почина преди 7 години. Засега баба държи фронта, но не знам докога ще издържи. Неврологът му изписа най-скъпото лекарство на пазара... Арицепт - 270лв... Вече направи 3 курса по 6 месеца ... една опаковка стигаше за 2 месеца, но напоследък нещата се влошават и може би ще се увеличи дозата двойно. Напоследък се замислих има ли изобщо смисъл да се дава това лекарство и да се удължават мъките му, но доколкото знам ако не взима лекарства състоянието само ще се влоши.
Това е ужасна болест и действително никой, който не се е сблъсквал директно с този проблем, не може да разбере за какво става въпрос  Sad В една научна статия за болестта пишеше, че тя представлява опасност за физическото и психическо състояние на хората, които се грижат за болни от Алцхаймер!  Rolling Eyes
И най-ужасното е, че в България изобщо няма условия за гледане на хора с Алцхаймер и никаква помощ за близките им!
Но те дечицата с проблеми ги подлагат на "пасивна евтаназия", какво да говорим за възрастните хора?!  Cry

# 56
  • София
  • Мнения: 71
Здравей Шушонка!
Искрено съжалявам и ти съчувствам за това, което се случва с баща ти! Не съм запозната в подробности с болестта на Алцхаймер, но знам горе-долу до какво води. Бабата, за която говоря е с деменция, но това си е от възрастта, на 82 е. Баща ти е много млад, но явно за съжаление, болестите не питат млад ли си, стар ли си. Бабата не я искат по домовете, защото е в движение и прави бели, ако остане без надзор, пък няма кой да ходи подир нея постоянно. Повече са склонни да я вземат ако е на легло. И какво, да вземем да и счупим краката, та да легне ли?! Или искат такса, която синът и не може да си позволи. Засега положението е каквото съм го описала, няма промяна. Хубавото е, че е кротка, само от време на време тропа по вратата, но не за дълго. Не знам как да ти помогна, ти дом ли търсиш за баща ти? А това, че човек може сам да се разболее грижейки се за толкова болни хора, е вярно. Много е тежко. Грижила съм се за болни и ми е болезнено ясно какво е...... Ако мога да ти бъда полезна с нещо, питай. Hug

# 57
  • Мнения: 90
Тази седмица ходихме в дома за възрастни в Горна баня, той май е единственият държавен в София за хора с деменция. Социалната работничка ни каза, че сме точно случай за тях (ние сме с психиатричен ТЕЛК -  освидетелстван пожизнено 100% инвалид с чужда помощ  Cry) и ако наистина сме взели подобно решение, въобще да не се бавим, а да подаваме документи, защото обикновено се чака с месеци - за мъжете по-малко, за жените повече (не разбрах защо). В момента не приемат, защото ще правят основен ремонт на цялата база, поне 3 месеца. Насочиха ме към Социални грижи по местоживеене, оттам трябва да взема един набор документи, които хич не били малко...
Сърцето ми се къса, че се налага да прибегна до такова решение, но просто не виждам какво мога да направя...  Cry

# 58
  • Мнения: 90
Забравих да напиша, че същата работничка ни предупреди, че едва ли биха го приели дори в частен дом... избягват да приемат хора с това заболяване!

# 59
  • София
  • Мнения: 71
Тази седмица ходихме в дома за възрастни в Горна баня, той май е единственият държавен в София за хора с деменция. Социалната работничка ни каза, че сме точно случай за тях (ние сме с психиатричен ТЕЛК -  освидетелстван пожизнено 100% инвалид с чужда помощ  Cry) и ако наистина сме взели подобно решение, въобще да не се бавим, а да подаваме документи, защото обикновено се чака с месеци - за мъжете по-малко, за жените повече (не разбрах защо). В момента не приемат, защото ще правят основен ремонт на цялата база, поне 3 месеца. Насочиха ме към Социални грижи по местоживеене, оттам трябва да взема един набор документи, които хич не били малко...
Сърцето ми се къса, че се налага да прибегна до такова решение, но просто не виждам какво мога да направя...  Cry
Дано имате късмет, стискам палци! Наистина ще се наложи да почакате. Чака се някой от домуващите да почине, за да вземат на негово място нов човек. А за мъжете става по-бързо, защото мъжете живеят по-малко от жените, умират по-млади в повечето случаи. Не съм вадила документи от "Социални грижи", но имам приятелка, която вади за майка си, болна от деменция причинена от алкохол, и беше полудяла просто. Знам, че сърцето ти се къса и ти е трудно да вземеш това решение, но повярвай ми, за вас то е най-доброто! На баща ти скоро ще му е все едно къде е, няма да помни нищо, а да го гледате в домашни условия ще ви коства страшни усилия и нерви. В частните домове наистина избягват да приемат хора с такива диагнози, които са в движение, просто е ужасно трудно да се гледат и на никой не му се занимава. Болните могат да навредят и на останалите домуващи, наистина някой от персонала на дома трябва да ходи постоянно по тях, или ги връзват, което е жестоко, но се практикува. Надявам се поне вие да решите въпроса с твоя баща, явно не е невъзможно.  bouquet

# 60
  • Мнения: 950
Ако не намерите дом ,най-добре говорете с джипито да ви насочи към специалист и с лекарства да овладеете положението ,както е писала по-напред една съфорумка това е вариант ,искренно ви съчувствам  Peace,живот никой не знае ...

# 61
  • Мнения: 90
Благодаря ти, мила!      bouquet
Наистина ми е много тежко и мъчно, но стигам до извода, че ако не задействам сега нещата, може да стане непосилно...
Аз се притеснявах, че няма да разбере, че е станал дядо... а пък той така се радва всеки път като види малкия... но пък на следващия ден изобщо не помни, че сме се виждали, а все пита за нас! Толкова мил и добър човек, всички негови познати казват, че на мравката път прави... но вече започна да проявява и агресия... изобщо има моменти, в които няма нищо общо с човека, който беше... УЖАСНА УЖАСНА УЖАСНА БОЛЕСТ!
Дано не съм те натоварила допълнително, предполагам че ме разбираш!
Стискам палци и при вас да се наредят нещата, ако изобщо може така да се каже!  Praynig

# 62
  • далечно
  • Мнения: 1 029
здравейте. за огромно мое съжаление моята баба върви по този път, все още нещата са относително под контрол, но ... Cry Искам да попитам авторката успяха ли да настанят тяхната баа, къде и при какви условия? някой може ли да сподели информация за цените на престой в частните домове?

# 63
  • Мнения: 90
Здравей, Loreley!
Дано авторката няма нищо против, че ще отговоря преди нея, но мисля, че мога да помогна с информация.
За София има следните опции:
- държавен дом за хора с деменции - поносимо като заплащане (% от пенсията на човека), но се чака много дълго, тъй като има много чакащи. Може да отнеме години.
- домове за възрастни - таксите вървят от 400лв/месец нагоре (информацията ми е от началото на годината, може вече да няма под 500-600лв). Имат практика да си подбират клиентите. Избягват хора с по-тежки проблеми и изискващи по-специални грижи.
- хосписи - това на практика са частни болнични заведения. След като изпишат човек от болница, ако няма какво да направят повече за него, но той има нужда от постоянен мед.контрол и грижи, обикновено го настаняват в хоспис. Приемат хора и в тежко състояние и изискващи специални грижи. Таксите са доста високи - от 40лв/ден нагоре...  Rolling Eyes
Надявам се да съм била полезна!

# 64
  • Мнения: 379
Loreley , баба ми беше в такова състояние, а след това и дядо ми. Е чак да са си яли памперсите - не са,но бяха неподвижни, на памперси и със склероза. От опит казвам,че има жени,които ще се съгласят да се грижат за бабата, за 250-300лв на месец - разбира се не 24 часа на ден, но все ще е помощ. Аз бях пуснала обява във интернет като бях посочила доста по-ниска сума и ми писаха няколко жени. За съжаление и при двамата докато намерим жени се оказа прекалено късно за добро или лошо. Потърси сред санитарките в някоя близка болница - те сасвикнали на подобни гледки, а и получават доста малки заплати така че такава сума би им дошла добре.
Пожелавам ти да намерите решение по-бързо,защото знам какво е. При нас тогава за щастие баща ми пое цялата грижа по тях,но виждах умората и състоянието в което се прибираше вкъщи.  bouquet

# 65
  • далечно
  • Мнения: 1 029
благодаря ви, момичета. баба ми все още се справя сама (обслужва се сама, засега е с ума си, макар и на моменти да схваща трудно, да забравя думи и т.н.). Но виждам промените, а и старческата деменция е коварно нещо. Затова по-скоро по принцип питах.
например сега майка ми ще пътува и се чуди как ще я остави сама за 7-8 дни.

# 66
  • Мнения: 800
Това, или почти същото съм го преживял със собствената ми майка преди 5 години. И сега се разтрепервам като си спомня. Ние подходихма по друг начин - още не знам дали беше правилно: Извикахме психиатър да я прегледа. Тя (психиатърката) предписа тежки лекарства за шизофрения (за да се поемат от касата, че са скъпи). От тези лекарства майка ми стана като парцал - само лежеше, сменяхме памперси, загуби интерес към всичко(преди поне гледаше "Дързост и красота") ако и дадем да яде - яде, иначе не. Нещо като най-мрачните сцени от "Полет над кукувиче гнездо". Така изкара 3 месеца и Господ я прибра... Не знам аз и психиатрите дали нямахме също принос с това "лечение".
Така, че внимавайте с психиатрите.

Господ сили да ви дава!

Общи условия

Активация на акаунт