Проговори германецът, свалил самолета на Сент-Екзюпери

  • 2 707
  • 41
  •   1
Отговори
# 30
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Недейте да се карате, ребята.
"Разбирането" на литературен текст или картина е много лично и нелогично нещо. Хората усещат красивото и мъдрото по различен начин.
Мисля, че децата разбират "Малкият принц". Това обаче не го прави детски автор, нали? Аз четях като луда Балзак на девет години и всичко си разбирах. Не защото бях много умна, добрият автор не е "сложният" автор. Я Дан Браун колко просто пише.  Mr. Green
П.П. Сега няма да чета Балзак и с опрян до челото пистолет, много думи, много нещо. А, харесвам Екзюпери. Май не си пролича. Blush
П.П.П.  hahahaМного е трудно да си мъдър с малък трол, висящ на крачола ти.  Crossing Arms

# 31
  • Мнения: 3 405
Мъдростта отлита със съзряването на човек Simple Smile
Децата са най-мъдрите обитатели на планетата.

# 32
  • Мнения: 843
Често сме коментирали с приятели за  нелепата гибел  на поети, писатели, художници.  Вапцаров  /  тези, поне са знаели кого убиват/, Д. Дебелянов, Ерих Кестнер..., ай да се спра.
       Е,  Джон Ленън го убиха точно защото беше Джон Ленън. Тупак - също.
       Но Екзюпери един пилот в противников  самолет. Един боец.. абсолютно анонимен. Една безумна война,  в която гинат хора, със всичките им великолепни качества.   Включително и от вражеската , немската страна.
         Някой беше задал въпроса, колко  Моцарт - и  , Айнщайн-овци   и прочие гении  за загинали в  лагерите на смъртта през Втората Световна. Колко неродени  и непораснали таланти.../ И същите такива загинали в Русия, Германия и цяла Европа/  Колко жалко..
         Съчувствам на  стария немски пилот за терзанията му. И го разбирам. Война.  Не мога да простя на Войнита, че  Екзюпери не можа да напише следващия си диамант..
      всъщност и аз  четох " Малкия принц"   поне 3 пъти  до 20-тата си година.  И всеки път го  откривах" другояче"
     И колкото повече  губя и погребвам хората около себи си , толкова ми е по- скъп пустия принц..
  

# 33
  • Мнения: 3 405
Екзюпери задава въпроса за Моцартовците в повестта "Земя на хората".

# 34
  • Мнения: 843
Екзюпери задава въпроса за Моцартовците в повестта "Земя на хората".

  Не исках да затворя кръга по този начин.     Ирония, нали.
   Георги Данаилов  - също / макар и  това да не основното  в неговата творба./
  сори за спама,  Сий.

# 35
  • Мнения: 3 405
Да, Георги Данаилов в "Убийството на Моцарт". Базата му е писаното от Екзюпери.
Мога да пиша до безкрай Simple Smile
Как' Сийка ще разбере Simple Smile

# 36
  • Мнения: 25 618
Да, Георги Данаилов в "Убийството на Моцарт". Базата му е писаното от Екзюпери.
Мога да пиша до безкрай Simple Smile
Как' Сийка ще разбере Simple Smile

Да. Даже мислех да го напиша, когато стана въпрос за убитите бъдещи гении, но... Не знам защо не го направих.
Не си спомням само къде ставаше въпрос за убийството на Моцарт. В "Земя на хората ли"? Мързи ме да стана да проверя...  Blush
Чела съм ги преди 20 и повече години, все пак.

# 37
  • Мнения: 3 405
Там, Сиси.
Когато той описва заспалото русокосо дете на иначе обикновени родители в купето на един влак. Един Моцарт.

# 38
  • Мнения: 25 618
Благодаря! Влака го помня, не бях сигурна за заглавието. Хм, май е време да го препрочета, усещам, че сега му е времето...  newsm78

# 39
  • Бургас
  • Мнения: 213
Дори това да е поводът, трябва да се напомня за Екзюпери.
Той е настоявал пред тези, които са над него да е обикновен пилот, защото му е било неудобно негови бойни другари да загиват, а той да стои "на сигурно". Имах книгата с писмата му, не ми я върнаха  Sad, там се описваше и трагичната му връзка с Консуело. Човекът, дал най-доброто определение за любовта (за мен), нещастен в нея. Sad
"Да се обичат двама души не означава да се гледат един срещу друг, а да гледат заедно в една посока."

# 40
  • Мнения: 2 700
Иначе, целта му в момента е ясна - издава книга, друса крушата, да има какво да остави на наследниците.
А кой знае, може да е разбрал кого точно е свалил след войната, да е потърсил произведенията му, да е прочел и... да е усетил някакво угризение на съвестта. Кой знае?  Thinking

Не не му е това целта.
И не издава той книгата. Неговото признание е само един единствен параграф в края на книгата.
Разбрал е кого е свалил малко преди да го интервюират.

А бихте ли чели самата книга, при положение, че знаете как е умрял?

# 41
  • Мнения: 3 826
искам да проговорят  ония , който са  хвърлили  бомбите над Хирошима и Нагазаки , ако собствената им съвест не ги е уморила досега

Общи условия

Активация на акаунт