Защо расте броя на деца без родетели?

  • 2 188
  • 54
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 6 167
Според мен трябва да има закон позволяващ лесно да се правят аборти. В щатите началото 70те е имало едно дело вследствие на което достъпа до аборт става доста по-лесен и съответно изведнъж в началото на 90те престъпността спада. Предполагам усещате връзката. Докато тук е точно обратното.

защо, сега кое затруднява аборта?

# 31
  • Мнения: 209
ами в момента първо някое момиче като каже на родителите си такова нещо и те в никакъв случай няма да я подкрепят за такова решение. Второ ромите нямат достъп изобщо до здравеопазване пък какво остава за консултации с гинеколог и аборти

# 32
  • Мнения: 2 563
Според мен трябва да има закон позволяващ лесно да се правят аборти. В щатите началото 70те е имало едно дело вследствие на което достъпа до аборт става доста по-лесен и съответно изведнъж в началото на 90те престъпността спада. Предполагам усещате връзката. Докато тук е точно обратното.

Това е само забавна теория, няма доказателства. 

Достъпът до аборт в България си е доста лесен.

# 33
  • Мнения: 6 167
ами в момента първо някое момиче като каже на родителите си такова нещо и те в никакъв случай няма да я подкрепят за такова решение. Второ ромите нямат достъп изобщо до здравеопазване пък какво остава за консултации с гинеколог и аборти

По първото изобщо не мога да се съглася, а и не мисля, че може законово да се уреди.
Второто също не е вярно, родилните домове (напр.) са претъпкани с ромки. спешните отделения също.
Не мога да се сетя нещо по-евтино и по-достъпно от здравеопазването в Бг.



# 34
  • Мнения: 9 814
Според мен трябва да има закон позволяващ лесно да се правят аборти. В щатите началото 70те е имало едно дело вследствие на което достъпа до аборт става доста по-лесен и съответно изведнъж в началото на 90те престъпността спада. Предполагам усещате връзката. Докато тук е точно обратното.

Че кой те спира да направиш аборт. Всеки има право на това. А за циганите, не аборта да е безплатен, не презервативи да им се нахлузват преди секс, не да им се дава бром, каквото и да се направи пак ще раждат деца.

# 35
  • Мнения: 209
Според мен трябва да има закон позволяващ лесно да се правят аборти. В щатите началото 70те е имало едно дело вследствие на което достъпа до аборт става доста по-лесен и съответно изведнъж в началото на 90те престъпността спада. Предполагам усещате връзката. Докато тук е точно обратното.

Това е само забавна теория, няма доказателства. 

Достъпът до аборт в България си е доста лесен.

Забавна теория почиваща на една камара факти, ако искаш потърси малко и ще видиш, че шанса теорията да е вярна е много голям

# 36
  • Мнения: 6 167
Изоставянето е в пряка връзка с доходите. А доходите са в пряка връзка с образованието и културата.
Лесният аборт може да е, но може и да не е фактор за превенция на изоставянията.


Последна редакция: сб, 22 мар 2008, 17:31 от Lennie

# 37
  • Мнения: 2 563


Забавна теория почиваща на една камара факти, ако искаш потърси малко и ще видиш, че шанса теорията да е вярна е много голям


Мерси, чела съм теорията на авторите на Freakonomics и са ми ясно ограниченията й. Факти, шмакти, причинно-следствена връзка няма.

# 38
  • Мнения: 6 167
За изоставяне парадоксален фактор е и самото наличие на домове.
Едно време са ги оставяли пред църквите, пред по-чорбаджийските къщи или са ги давали за осиновяване на богати роднини. Да не забравяме, че в миналото циганите са имали традиционни поминъци, каквито сега нямат.
Богата социалтна държава, като социалистическа България  ( че и сега),  разполагаща с  институции на всяка керемида значително е улеснила процеса на изоставяне, поради което за по-простите хора е идеален вариант. Ражда, оставя, изчезва. 

# 39
  • София
  • Мнения: 2 840
Доколкото зная, абортът не се поема от касата и струва около 200 лв.
Преди циганките всяка година по няколко аборта правеха.
Сега раждат.

И много българки почнаха да раждат на този принцип - не че ги е срам от мама и тате и става късно за аборт, а щото нямат пари.

Зная, че звучи цинично, но се опитвам да отговоря на въпроса, а не да заемам някакви пози.

# 40
  • Пловдив
  • Мнения: 2 202
Защото законите в държавата ни го позволяват!!!!!!!!!!!!
Защото циганите не знаят как, а и неискат да се предпазват!
Защото е по-изгодно държавата да им отгледа децата!
Защото има и психично болни хора, които раждат деца, а немогат да ги гледат!
Често посещевам такива домове и около 70% от децата са цигани, 20% са с физически и умственни увреждания, а остналите 10% са нормални, доколкото тази среда им го позволява!
Докато не променят закона и не кастрират циганите, броят на тези деца ще расте!

# 41
  • Мнения: 45
Доколкото зная, абортът не се поема от касата и струва около 200 лв.
Преди циганките всяка година по няколко аборта правеха.
Сега раждат.

И много българки почнаха да раждат на този принцип - не че ги е срам от мама и тате и става късно за аборт, а щото нямат пари.

Зная, че звучи цинично, но се опитвам да отговоря на въпроса, а не да заемам някакви пози.
Съгласна съм с това и ще допълня с това,което за мен е още по цинично - да изоставиш детето си в дом, но без отказ така че то да не може да бъде осиновено.За съжаление домовете са пълни с такива деца и нямам предвид ромчета.

# 42
  • Мнения: 3 835
Аз познавам - достатъчно отговорна майка, българка... Второто й детенце се родило с множество увреждания. Бащата в общи линии я изгонил с детето - поел грижите за здравото, и се развел с нея. Тя се борила 5 години. Когато я срещнах - идваше в София от малкия град с надеждата за работа и по - добър живот и за двете...
Нямаше къде да настани това дете. Живееше по квартири, чиито хазаи не можеха да понесат присъствието му и ги гонеха... Не можеше да започне нормална работа, защото не приемаха детето й в специализирани детски градини, поради много увреждания - от страх, че може да му се случи нещо... Накрая живеехме 4 - ма възрастни и въпросното дете в моята студентска квартира от 50 кв. м. Тя едва успяваше да го обслужва сама - никой не й помагаше - нито физически, нито финансово...
След няколко месеца го заведе в единствения дом, в който решиха да го приемат... Нататък няма да разказвам...
Ако тази майка имаше някаква подкрепа от някого, ако имаше дневни центрове и пр. и пр., сигурна съм, че не би направила тази крачка. Аз съм свидетел на борбата и преживяванията й.
Така че, не винаги тази стъпка е следствие от безотговорност, а по - скоро от липса на подкрепа.

За другото не знам, не ми се пише вече, защо, какво, тя Лени го е казала, на всяка керемида институция, че и седмични грижи им осигуриха, ако не знаете, това е най-новата реформа, прясна, прясна, тамън прохожда. ooooh! Да имат избор, безплатни социални услуги всякакви. Институционализирането на деца е висша форма на социалистическото разбиране за социален живот.

За поста на MamaZ и описаното в него, това е нещо, което трудно бихме си представили. А то е нещо, което постоянно се случва, което се е случило на много майки. И наистина липсата на подкрепа е в основата, защото се хвърлят средства и усилия в отглеждането на изоставените деца, някак си, да се отчете дейност, а не в причините за изоставянето им.

# 43
  • Мнения: 191
Това ми е въпроса и искам всеки да каже неговото мнение. Защо родителите си оставят децата по домовете. Непрекъснато само четем и чуваме по новините как ги оставят и ги лишават от обич и грижи. Защо, каква е причината да  расте броя на изоставените деца в България?

борят на децата не расте, а намалява.
това, че чуваш по телевизията 'случаи' значи, че сега се обръща внимание.
но, използвайте темата да се повъзмутите  и постреляте, няма лошо.

Аз да попитам ти дали си ходила в домовете за деца? Статистиката (ама истинската) чела ли си? Децата в домовете намаляват като цяло -като абсолютно число, защото намалява раждаемостта. Като относителен дял от общото детско население не намаляват изобщо. В домовете е направо страшно - някои от тях се пукат по шевовете. Особено тежко е в домовете за бебета. Гледат по 200 деца - и в Плевен и в Бургас и на други места.
А основната част от децата попадт на тези места по социални прични, което ще рече - родителите са бедни, безработни и т.н. И ако имаше кой да им помогне нямаше да си оставят децата.
Скоро в един дом ми разказаха за една майка, която беше оставила и двете си дечица. Млада е и останала без работа, таткото ги изоставил. ПОлучава само помощ за безработни, която не стига да се грижи за децата. Идва да ги вижда през ден и всеки път плаче. Знаете ли колко струват на държавта тези две дечица - общо към 8000 лв на година. Айде кажете ми, защо не дадат парите на майката да си гледа децата у дома, ами ги дават на гадния дом, за да може всички по веригата да вземат по нещо.
Ей за това се увеличават, защото няма кой да мисли за интереса на децета, а се мисли за интереса на всички други.
И е много хубаво, че медиите най-после започнаха да говорят и да обръщат внимание на тези неща.

# 44
  • Мнения: 6 167
Не съм ходила никога в дом и нищо не разбирам, затова чета тук да ми обяснят тези, които са влизали в дом.

Коя е истинската, ама истинската статистика за която говориш? Къде се чете?
Може ли да ми кажеш къде са публикувани броя на децата в ДОВДЛРГ например ( че е най-лесно) за 1993та например, за да сравним с прираста съответно?


Последна редакция: сб, 22 мар 2008, 23:21 от Lennie

Общи условия

Активация на акаунт