Кафето- факти и легенди

  • 8 329
  • 80
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 708
Предполагам че много от вас, както и аз, не могат да започнат деня си без кафе. Поразрових се в нета и попаднах на интересни статии за кафето и чая. Счита се, че 1-2 чаши е полезна доза, която доставя важни елементи на организма, намалява риска от сърдечно-съдови заболявания, рак на дебелото черво и т.н. същевременно високата консумация водела до системно натравяне на организма. (дозата прави отровата)
Чувала съм че нес-кафето било по-вредно от обикновеното, но не можах да намеря такава информация в нета. Също чух че кафе без захар спомагало за борбата с бръчките, но.... и такова нещо не прочетох  newsm78
Прочетох малко и за чая, пише че зеления е особено полезен- мощни антиоксидантни свойства, полезни вещества и пр.
Според вас какво вярно има в тези твърдения? Доколко е полезно/вредно кафето, и коя е по-добрата напитка?

# 1
  • Мнения: 122
И аз съм чувал противоречиви неща в тази посока. Но със сигурност ако се прекалява с кафето не е добре. За чая според зависи. Има много силни и там като, че ли ситуацията е същата.
Ако някой в момента е с обедното си кафе или чай - да ви е сладко....... или горчиво де, зависи как го предпочитате.

# 2
  • Мнения: 14 654
Доколкото знам, кафето помага срещу бръчки, само ако го пиеш студено  Simple Smile -хитрост от свекървата.  Знам, че използват утайка от кафе, за да боядисват кафявия хляб и кафявата захар, напоследък се ползва в козметичните процедури-стопявало целулита. За безкофеиновото четох, че е вредно заради процеса, при който се извлича кофеинът, но не знам точно в какво се изразява вредата. Също така чух едно твърдение, според което не кофеинът събужда организма, а топлата течност, така че най-добрата сутрешна напитка е чаша топла вода. За чая нищо не мога да кажа.

# 3
  • Мнения: 572
за кафето аз съм чувала, че спомага за натрупването на целулит.
мога с кафе, мога и без кафе.
пия и зелен чай - факт е че откогато започнах да го пия, спрях да боледувам, но едновременно с това отказах и да пия всякакви хапчета при каквато и да е настинка

# 4
  • София
  • Мнения: 708
Ето още нещо, което не ми стана ясно. и аз съм чувала че кафето води до натрупване на целулит, но същевременно се први масаж на тялото с утайката от кафето точно срещу целулит. Ха сега да видим!

# 5
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Ето още нещо, което не ми стана ясно. и аз съм чувала че кафето води до натрупване на целулит, но същевременно се први масаж на тялото с утайката от кафето точно срещу целулит. Ха сега да видим!

до скоро се смяташе, че кафето обезводява и с това способства за образуването на целулит.
според моята здравна каса, това е само мит.

масажът с кафе за премахване на целулит е друго нещо.... все пак е механичен, получава се добро кръвоснабдяване, а и доста продукти съдържат кофеин...

знам, че черният чай е в пъти по-силен от кафето, зеленият чай действа по-продължително време и от него не се получава треперене при повечко изпити чашки, както е при кафето.

# 6
  • София
  • Мнения: 708
масажът с кафе за премахване на целулит е друго нещо.... все пак е механичен, получава се добро кръвоснабдяване, а и доста продукти съдържат кофеин...


Ако е въпрос за механичен масаж, тогава би трябвало със и без утайката пак да действа. всъщност нямам наблюдения дали с утайка действа. в друга тема бях чела, че това е безмислено, защото в утайката вече нямало кофеин  newsm78

# 7
  • Мнения: 1 318
Относно целулита - пиенето на кафето способства задържането на вода и не влияе особено добре на целулита. Иначе е полезно за масаж, само че това не мога да го твърдя от мое име, само отзиви на приятелки.
А за вредата - имам колега, който си разби стомаха с постоянно пиене на кафе - лекарите са му казали, че това е основната причина и сега са му разрешили да пие само по едно на ден.
По-добре е да се пие зелен чай, но пък аромата на кафе сутрин.... чувствам се като от рекламата на Якобс Mr. Green

# 8
  • Мнения: 198
... защото е на топченца, действа така утайката ,освен че съдържа и разни неща Wink

Много ме кефи , че най-скъпото кафе е цитирам :

Kopi Luwak" Кафеените зърна преминават през стомашно-чревния тракт на цибетка (Paradoxurus hermaphroditus, животно от рода на мангустата), след което се изпичат и се предлагат за продажба. Цената на суровто кафе достига до 250 долара за килограм, а годишното му производство не надхвърля 230 кг годишно. "
Минават през стомаха и излизат през... Joy

http://bgkulinar.net/news.php?newsid=1433

П.С. Фамилията ми е Кафеджийска Grinning

# 9
  • Мнения: 2 891
Също така чух едно твърдение, според което не кофеинът събужда организма, а топлата течност, така че най-добрата сутрешна напитка е чаша топла вода. За чая нищо не мога да кажа.

Топлата вода сутрин на гладно събужда перисталтиката  Mr. Green

# 10
  • София
  • Мнения: 708

Топлата вода сутрин на гладно събужда перисталтиката  Mr. Green

 Joy  даа, и аз така съм чувала

# 11
  • Мнения: 1 318
Топлата вода сутрин на гладно събужда перисталтиката  Mr. Green
[/quote]

Еееех, колегата още помни вкусният зелен чай, който в бързината си направил smile3550 Докопал по погрешка разхлабващ китайски чай, сутринта на гладно го излокал и после твърдеше, че никога няма да пие какъвто и да е чай, че му е прекалено чувствителен стомахът hahaha

# 12
  • Мнения: 4 753
Също така чух едно твърдение, според което не кофеинът събужда организма, а топлата течност, така че най-добрата сутрешна напитка е чаша топла вода. За чая нищо не мога да кажа.

Нищо не може да ме събуди мене....  Mr. Green Цял ден шмугам нес кафета и спя като цапардосана  Mr. Green

# 13
  • Мнения: 2 388
Зеленият чай е много полезен. Лично аз се убедих и продължавам да се убеждавам в качествата му. Всеки ден изпивам по 2 чаши.

# 14
  • Мнения: 572
palavata monahinq, за какво е полезен според теб?

# 15
  • София
  • Мнения: 708
Аз попаднах на тези статии за зеления чай, затова и в темата питах за него:

http://hanlin.hit.bg/green_tea_bul.htm

http://www.fema-bg.com/index.php?m=758&lang=1

а някой да каже нещо за теорията че нес-кафето е по-вредно от обикновеното?  newsm78

# 16
  • Мнения: 4 111
Нес-кафето не вреди на стомаха за разлика от кафето на зърна. Може би е по-силно, не знам да е вредно.

# 17
  • Мнения: 936
По въпроса за събуждането  - скоро четох, че аромата на чаша горещо кафе е напълно достатъчен да ни разсъни. Не съм пробвала още, не мога да остана само с аромата.

# 18
  • Мнения: 2 388
palavata monahinq, за какво е полезен според теб?
Аз ще ти кажа ползите, които усещам след като го пия вече два месеца, говоря за видимите, за невидимите незнам. Simple Smile
1. Отслабнала съм 1-2 кг.
2. Състоянието на кожата ми се е подобрило.
3. Чувствам се "свежарка".
По принцип пия всяка сутрин по една конска доза кафе, но въпреки това понякога съм скапана през деня, откакто си пия чайчето го нямам този проблем. Simple Smile
Говоря за обикновен зелен чай от 75-80 стотинки, а не тези, които са отслабващи или някакви други, задължително с лимон и без захар.
Просто е отвратителен.

# 19
  • София
  • Мнения: 708

Говоря за обикновен зелен чай от 75-80 стотинки, а не тези, които са отслабващи или някакви други, задължително с лимон и без захар.
Просто е отвратителен.

Звучи гадно  Sick
не може ли без лимон и с много захар?  Mr. Green

# 20
  • Мнения: 2 388
Лимонът го прави поносим за мен. А и така ми е казано да го пия, така го пия. Simple Smile
Като цяло на мен ми е много гаден.
Колкото до захарта незнам дали ще влияе на ползата от зеления чай.

# 21
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Лимонът го прави поносим за мен. А и така ми е казано да го пия, така го пия. Simple Smile
Като цяло на мен ми е много гаден.
Колкото до захарта незнам дали ще влияе на ползата от зеления чай.

смени си зеления чай който пиеш.
и аз съм попадала на зелен чай, който е като отрова...
обаче си намерих един дето ми е вкусен, пия си го без нищо, даже и студен.

дори имам солети с шоколад със зелен чай  Sunglasses

# 22
  • Мнения: 2 388
Лимонът го прави поносим за мен. А и така ми е казано да го пия, така го пия. Simple Smile
Като цяло на мен ми е много гаден.
Колкото до захарта незнам дали ще влияе на ползата от зеления чай.

смени си зеления чай който пиеш.
и аз съм попадала на зелен чай, който е като отрова...
обаче си намерих един дето ми е вкусен, пия си го без нищо, даже и студен.

дори имам солети с шоколад със зелен чай  Sunglasses
Благодаря ти за съвета. Simple SmileНо от този ми е казано, от него пия. Simple Smile Гаден, не гаден това е положението. Simple Smile Simple Smile Твоя какъв е? Simple Smile

# 23
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076

Благодаря ти за съвета. Simple SmileНо от този ми е казано, от него пия. Simple Smile Гаден, не гаден това е положението. Simple Smile Simple Smile Твоя какъв е? Simple Smile
а кой ти е казал да пиеш него?  newsm78
нали говорим за нормалния зелен чай, не за онзи дето раздвижда чревното съдържание  Thinking

аз не съм в Бг, марката е westcliff, незнам дали я има...25 пакетчета са и не е скъп  Peace

# 24
  • Мнения: 2 388

Благодаря ти за съвета. Simple SmileНо от този ми е казано, от него пия. Simple Smile Гаден, не гаден това е положението. Simple Smile Simple Smile Твоя какъв е? Simple Smile
а кой ти е казал да пиеш него?  newsm78
нали говорим за нормалния зелен чай, не за онзи дето раздвижда чревното съдържание  Thinking

аз не съм в Бг, марката е westcliff, незнам дали я има...25 пакетчета са и не е скъп  Peace

Каза ми го човек, на който бих се доверила, по принцип е фитнес-инструктор и се занимава и със здравословно хранене. Simple Smile
Незнам дали има значение марката по отношение на качеството. Simple Smile newsm78 Но все пак ще погледна и за твоя, ако го има тук, а пък и щом казваш, че не е  гаден, звучи ми изкушаващо. Simple Smile
И да за най-обиковен зелен чай си говорим. Simple Smile

# 25
  • Мнения: 1 679
аз пия безкофеиново кафе Nescafe Gold, а любимия ми зелен чай е на Twinings - Jasmin Green Tee - препоръчвам и двете напитки

# 26
  • Варна
  • Мнения: 428
Жасминовия зелен чай е страхотен, вярно. Кафе -  червена Лаваца.
От Нес кафе получавам ужасно сърцебиене - изобщо не мога да пия такова.

# 27
  • Мнения: 1 242
Мит е също, че пиенето на чаша-две кафе на ден по време на бременността вредят на плода.


# 28
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Жасминовия зелен чай е страхотен

днес и с такъв се сдобих.... Sunglasses
белият чай също е много хубав. това е зелен чай, който е изсушен по друг начин и има много деликатен аромат...

днес се чудех жасминов или с магнолия да си купя newsm78
някой да е пробвал втория?

# 29
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
Сега съм си взела жасминов зелен чай на Ahmad tea - харесва ми, но повече ми харесваше един зелен чай с аромат на манго.

# 30
  • Мнения: 936
Аз пия обикновен зелен чай на Биопрограма, чист, без нищо. Заинтригувахте ме с белия и жасминовия, ще ги потърся.

# 31
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Незнам дали кафето задържа вода или обезводнява, факт е обаче, че когато сутрин пийна с блаженство първото си кафенце, следва посещение в WC поне 6-7 пъти по малка нужда Sad
Стигнала съм дотам, че за до обяд не планирам никаква работа навън за дълго време, да не говорим изобщо за пътуване с автобус, да речем Rolling Eyes
Не мога обаче да не пия кафе сутрин...

# 32
  • Мнения: 1 171
Пия по 2 чаши кафе и нямам грам целулит! Чувала съм, че ако пиеш кафе непосредствено преди физическа активност, се отслабвало. А за нес кафето има вредно действие, заради начина по който се добива, както и безкофеиновото кафе.
Също, кафето се пие само прясно сварено, а не от вчера!
След прием на кафе се отделят повече течности, затова пишкаме по-често Wink

# 33
  • Мнения: 3 050
Да кажа първо че е много хубава темата   bouquet
ЛЮБИМА така е, на някои хора действа и така.
А че е диуретик е доказано, за това и трябва да се пие повече вода когато приемаме кафе.
Аз пия от скоро по-често иначе пиех по едно на няколко седмици  hahaha но винаги пия нескафе (или 3 в 1); пия го с много мляко; не обичам сметаната.
А за зеления чай е ясно че е полезен, но за жалост има много фалшификации според мен (бълг. варианти, евтини и т.н.) Интересно ми е кой е добрият чай, съдържащ наистина полезните съставки и истински зелен чай(т.е марка). palavata_monahinq  и на мен обикновения ми е ужасен на вкус,дори и с мед. И не го пия. Confused

# 34
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
доку-що си запарих от новия чай.
оказа се, че не съм си взела жасминов, а  зелен чай с жен-шен...
вчера бях в азиатския магазин и станах разногледа от зелени чайове ooooh!

този е жесток Sunglasses
има вкуса на истински зелен чай, същият вкус, който усещам като ям шоколада със зелен чай Crazy


palavata_monahinq  и на мен обикновения ми е ужасен на вкус,дори и с мед. И не го пия. Confused
какво значи обикновен зелен чай?
вкусът на зеленият чай е много слаб и специфичен newsm78

# 35
  • Мнения: 4 111
А за нес кафето има вредно действие, заради начина по който се добива.

Би ли обяснила това?

# 36
  • София
  • Мнения: 708
Запалихте ме по тоя зелен чай и вчера си взех. пише че е китайски. още не съм го пробвала. Вярно ли е че има разхлабителен ефект??  newsm78
говоря за обикновен зелен чай, не специално за отслабване или нещо от сорта.

# 37
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Запалихте ме по тоя зелен чай и вчера си взех. пише че е китайски. още не съм го пробвала. Вярно ли е че има разхлабителен ефект??  newsm78
говоря за обикновен зелен чай, не специално за отслабване или нещо от сорта.

при мен няма разхлабващо действие, но ободрява за поне 4-5 часа. говоря за постоянна концентрация  Peace

# 38
  • Мнения: 3 050
какво значи обикновен зелен чай?
вкусът на зеленият чай е много слаб и специфичен newsm78
Именно за това си мисля че обикновения който е стотинки, не е точно зелен чай защото е със силен неприятен вкус... който не търпя. Но ще пробвам от вашите Simple Smile

# 39
  • Мнения: 2 388
asyalein и iquanka за мен обикновен зелен чай е просто зелен чай, не китайски чай, не такъв който е за отслабване или за разхлабване. Simple Smile На мен ми действа добре определено, въпреки, че е отвратителен на вкус. Не съм забелязала разхлабващ ефект, а и не би трябвало да има, нали е диуретик.
С интерес следя темата и ще се радвам да прочета мненията ви по въпроса и усещате ли положително или отрицателно влияние след употребата му.  bouquet

# 40
  • Мнения: 572
palavata monahinq , a откъде си го купуваш този чай?

# 41
  • Мнения: 1 171
А за нес кафето има вредно действие, заради начина по който се добива.

Би ли обяснила това?



За да се извлече кофеина се използват вредни вещества. Някой производители са открили напоследък и безвредни, но кои са те не знам.

# 42
  • Мнения: 2 388
palavata monahinq , a откъде си го купуваш този чай?
Аз си го вземам от магазина до нас - Зелен чай на Биопрограма. Но пия такъв, защото всички, окло мен пият от него. Simple Smile

# 43
  • Мнения: 4 111
А за нес кафето има вредно действие, заради начина по който се добива.
Би ли обяснила това?
За да се извлече кофеина се използват вредни вещества. Някой производители са открили напоследък и безвредни, но кои са те не знам.

Благодаря!

# 44
  • Мнения: 3 050
asyalein и iquanka за мен обикновен зелен чай е просто зелен чай, не китайски чай, не такъв който е за отслабване или за разхлабване. Simple Smile На мен ми действа добре определено, въпреки, че е отвратителен на вкус. Не съм забелязала разхлабващ ефект, а и не би трябвало да има, нали е диуретик.
С интерес следя темата и ще се радвам да прочета мненията ви по въпроса и усещате ли положително или отрицателно влияние след употребата му.  bouquet
Аз най-малко търся точно този ефект -разхлабване, никога не съм пила такъв чай, защото нямам нужда, но си мисля че този на биопрограма е бълг. а в България никъде не се отглежда зелен чай...
Този който пия аз (но не е редовно и ще дам отзиви след месеци) е на Биле и ми допада много на вкус. Просто въпросите са ми породени от това че има разлика във вкусовете...

# 45
  • Мнения: 2 388
Аз най-малко търся точно този ефект -разхлабване, никога не съм пила такъв чай, защото нямам нужда, но си мисля че този на биопрограма е бълг. а в България никъде не се отглежда зелен чай...
Този който пия аз (но не е редовно и ще дам отзиви след месеци) е на Биле и ми допада много на вкус. Просто въпросите са ми породени от това че има разлика във вкусовете...
Simple Smile Simple SmileИ моите въпроси са породени от това, но пък не мога да кажа за разлика във вкусовете защото не съм пила друг. Стомахът ми по принцип е много чувствителен, ако имаше разхлабващ ефект щях да го усетя веднага, а нямам такъв проблем.
Докато една приятелка пие някакъв, който е китайски зелен чай и каза, че има такъв ефект.
Затова събирам мнения. Simple Smile

# 46
  • Мнения: 3 050
http://www.lechitel.bg/product.php?p=8
Аз се чудя на този... ако го пробвам ще дам отзиви, но първо да свърша Биле-то Flutter

# 47
  • Мнения: 2 388
http://www.lechitel.bg/product.php?p=8
Аз се чудя на този... ако го пробвам ще дам отзиви, но първо да свърша Биле-то Flutter
Задължително, че незнам защо като чуя китайски и винаги го свързвам с разхлабване. Simple Smile

# 48
  • Мнения: 572
http://www.lechitel.bg/product.php?p=8
Аз се чудя на този... ако го пробвам ще дам отзиви, но първо да свърша Биле-то Flutter

аз пия този.
вече втора кутия и си го взех защото съм доволна от продуктите им.
не разхлабва.
аз го пия за намаляване нивото на холестерола, защото понякога се плаша колко много млечни продукти изяждам.
горчивината на зеления чай доколкото аз съм чела, зависи от времето за което го запарваш - колкото по-дълго, толкова по-горчив.

# 49
  • Мнения: 3 050
iletovp а как е на вкус? Без нищо ли го пиеш? Аз го пия с мед.На Биле като го запаря за 5 мин си е пак приятен вкуса... но е на пакетче, този китайския сигурно е различно.

# 50
  • Мнения: 2 388
http://www.lechitel.bg/product.php?p=8
Аз се чудя на този... ако го пробвам ще дам отзиви, но първо да свърша Биле-то Flutter

аз пия този.
вече втора кутия и си го взех защото съм доволна от продуктите им.
не разхлабва.
аз го пия за намаляване нивото на холестерола, защото понякога се плаша колко много млечни продукти изяждам.
горчивината на зеления чай доколкото аз съм чела, зависи от времето за което го запарваш - колкото по-дълго, толкова по-горчив.
Би ли споделила ефекта или ефектите, които наблюдаваш след приема му. Втора кутия колко време значи? Simple Smile

# 51
  • Мнения: 572
аз не съм редовна особено.
действа ми ободряващо, дано помага и за холестерола така както си мисля.
чак ефект не забелязвам или поне не знам от какво е, ама ако имате предвид дали слабея - не знам, аз спазвам и друг режим на хранене.
не го пия с нищо - нито кафе, нито чай пия с квото и да било.
ако го запаря повече от 5 мин. нагарча, даже понякога несъзнателно се гърча, ама съм му свикнала вече.
този чай не е на филтър, а листенца...
не горчи толкова като този на Биопрограма, много по-слаб е

# 52
  • Мнения: 2 631
Нещо, което сте пропуснали да споменете за кафето  Peace :
дългото кафе е вредно за костите на човек. Ако имате проблеми с костната система (слаби кости, заболявания и заболявания във вашия род) задължително трябва да се избягва приемането на дълго кафе.
Имаше сходна тема за кафето наскоро, в която също беше изписана доста интересна информация!
Зеленият чай е полезен за пиене колкото кафето - 1 - 2 чаши на ден. Той също съдържа кофеин, но почти наполовина по - малко, отколкото в чаша кафе. Зеленият чай е най - добре да се пие с резенче лимон.
И двете напитки са диуретични, затова трябва да се приемат в съотношение 1 към 2 (кафе/вода <=> чай/вода).

# 53
  • София
  • Мнения: 708
А защо точно дългото кафе да е вредно?

# 54
  • Мнения: 2 891
След 60-ия мл. се отделят вредни вещества. Да не говорим, че колкото по-дълго е, толкова по-лоши стават вкусовите му качества - киселее.

# 55
  • Мнения: 2 631
Кофеина се абсорбира по - добре в повече вода. Съответно е грешно мисленето, че дългото кафе е по - леко. Повече вода - повече кофеин!
Кафето и другите напитки, съдържащи кофеин, допринасят за развитието на остеопорозата (увреждане на скелета, което се характеризира с намалена костна маса: “остеон”- кост, “порос” – дупки), за намаляване на съдържанието на калций в организма, увеличавайки риска от фрактури.

# 56
  • Мнения: 2 891
Т.е. никаква кола, така ли?

# 57
  • Мнения: 2 631
Т.е. никаква кола, така ли?

Аз кола не пия! Тя разяжда цели пържоли и парчета от зъб само за една нощ! А, мерси  Stop
 Mr. Green

# 58
  • Мнения: 1 242
Кафе, напълно съм съгласна с теб по въпроса за кафето. Grinning
Подсети ме да спомена, че също така е мит представата за еспресото. Истинското еспресо съдържа повече аромати, отколкото кофеин. За сметка на пареното, дългото или както там искате кафе - в него има повече кофеин и е по-вредно в големи дози.
Турското, вареното и так далее правеното в джезве пък бие всички рекорди.

Изводът. Една хубава еспресо-машина му е майката.

# 59
  • Мнения: 1 679
Т.е. никаква кола, така ли?

Аз кола не пия! Тя разяжда цели пържоли и парчета от зъб само за една нощ! А, мерси  Stop
 Mr. Green


зная, ноооо обичам кола

# 60
  • Мнения: 2 386
Сигурно съм единствената, на която не и понася кафе.
Никога не съм пила цяло - на 2-3 глътка се удрям в тавана от адреналин..
Дори не помня какъв вкус има и, честно казано, мисля, че ползите на кафето са измислени да оправдаят милионите кафеманиаци.

# 61
  • Мнения: 14 654
Дори не помня какъв вкус има и, честно казано, мисля, че ползите на кафето са измислени да оправдаят милионите кафеманиаци.
Нищо чудно да си права  Mr. Green Аз лично пия кафе, защото съм пристрастена, а не защото вярвам, че няма да ми се появят бръчки.

# 62
  • Мнения: 5 370
Да попитам-еспресото или шварцът е по-вреден? Аз почвам сутринта с шварц с мляко и кафява захар, по някое време на деня гаврътвам още един-и толкоз.

# 63
  • Мнения: 2 631
Дори не помня какъв вкус има и, честно казано, мисля, че ползите на кафето са измислени да оправдаят милионите кафеманиаци.
Нищо чудно да си права  Mr. Green Аз лично пия кафе, защото съм пристрастена, а не защото вярвам, че няма да ми се появят бръчки.

ТЦ!  Naughty
Пристрастеността няма нищо общо с полезните или вредни ползи от кафето.

# 64
  • Мнения: 1 679
Ето нещо в подкрепа на безкофеиновото кафе /като негов горещ почитател/:

В един от учебниците по маркетинг на Клод Хопкинс, прочетох следната информация:
Стимулиращото действие на кофеина започва 2 часа след изпиване на кафето. Така, че незабавният ободрителен ефект, който хората търсят в кафето не идва от кофеина. Отстраняването на кофеина не премахва въздействието. Това не променя вкусовите качества на кафето, тъй като кофеинът е без вкус и без мирис.

Тези факти са били използвани в рекламната кампания за популяризиране на безкофеиновото кафе.

# 65
  • София
  • Мнения: 708
Ето нещо в подкрепа на безкофеиновото кафе /като негов горещ почитател/:

В един от учебниците по маркетинг на Клод Хопкинс, прочетох следната информация:
Стимулиращото действие на кофеина започва 2 часа след изпиване на кафето. Така, че незабавният ободрителен ефект, който хората търсят в кафето не идва от кофеина. Отстраняването на кофеина не премахва въздействието. Това не променя вкусовите качества на кафето, тъй като кофеинът е без вкус и без мирис.

Тези факти са били използвани в рекламната кампания за популяризиране на безкофеиновото кафе.

аз доколкото знам (а и май го бяха писали по-напред в трмата) безкофеоновото кафе е по-вредно заради начините, по които се извлича кофеина (не знам точно какви са де).

# 66
  • Мнения: 2 448
Избягвам да чета за неща, които обичам, че току виж ми се развалил кефа като разбера, че е вредно.  Laughing Не, че ще го откажа, но като си имаш едни наум удоволствието не е същото.

# 67
  • Мнения: 1 171
аddrianna, аз като бях бременна, исках да пия само безкофеиново кафе, но моя гинеколог ми препоръча да пия по 1 нормално, прясно сварено кафе (аз съм с ниско кръвно), така бебето ще се чувства по-добре, а безкофеиново ми каза: "Не го пий, това е чиста химия, поне докато си бременна" Peace

# 68
  • София
  • Мнения: 3 099
аз доколкото знам (а и май го бяха писали по-напред в трмата) безкофеоновото кафе е по-вредно заради начините, по които се извлича кофеина (не знам точно какви са де).

Кисне се в химикали.

# 69
  • Мнения: 3 827
има и безвредни начини за премахване на кофеина - чрез технология с вода .

# 70
  • Варна
  • Мнения: 1 383
Не прочетох всичко, но знаете ли нещо за вредата от студеното кафе?

# 71
  • София
  • Мнения: 3 099
има и безвредни начини за премахване на кофеина - чрез технология с вода .

Която не се употребява от индустриалните производства.

# 72
  • Мнения: 2 631
Не прочетох всичко, но знаете ли нещо за вредата от студеното кафе?

Да!  Peace Няма такава!  Mr. Green

# 73
  • Мнения: 1 171
Не прочетох всичко, но знаете ли нещо за вредата от студеното кафе?

Мисля, че е полезно, изглаждало бръчките.

# 74
  • Мнения: 24
Ето още малко интересни факти за кафенцето!!! Mr. Green

Кафето е най-популярната напитка в света – на година се изпиват над 400 милиарда чаши кафе

Холандците са първите, които пренасят кафето в Европа, култивират го и започват да го продават

Мъжете пият повече кафе от жените (1.7 чаши на ден срещу 1.5 чаши при жените)

57% от кафето се пие на закуска; 34% - без връзка с хранене; 13% - след обяд и вечеря

Първото кафе в Европа се е продавало в аптеките през 1615 г. като лекарство

Първоначално кафето е било известно в Европа като „Арабското вино”

До X век кафето е било считано за храна. Етиопските племена са забърквали зърна кафе в животинска мазнина, правели са топчета от тях, с които са се хранели на дълъг път

В Африка суровите зърна кафе се накисват във вода с подправки и след това се дъвчат като бонбони

В Гърция и Турция кафето се сервира първо на най-възрастния в стаята

Френският философ Волтер изпивал по 50 чаши кафе на ден

В древния арабски свят кафето е играло такава важна роля в семейния живот, че една от разрешените причини за развод, която е записана в закона, е отказ на съпруга да сервира кафе на жена си

Според изследване на Харвард сред 20 000 души, при редовните консуматори на кафе 1/3 по-рядко се появяват симптоми на астма в сравнение с хората, които не пият кафе

За по-хубава кожа и премахване на бръчки японците обичат да се къпят в смес от кафе и ананас

# 75
  • Варна
  • Мнения: 1 383
Аз пък знам, че било вредно /студеното кафе/. Мисля си, може ли да е свързано с мазнината от зърната на кафето. Знаете как остава по чашата, а при ниска температура мазнината се втвърдява... Разсъждавам просто.

# 76
  • Мнения: 24
И още малко инфо за действието на кафето:

Благодарение на кофеина, който съдържа, кафето стимулира съдодвигателните зони в главния мозък, като едновременно нараства честотата и силата на съкращенията на сърдечния мускул. Затова след употребата на кафе човек се чувства ободрен и дори малко напрегнат.
Има съставки в кафето, които в определена степен, подпомагат за разпадането на мазнините в организма.

Прясно свареното кафе не само ви събужда и ободрява сутрин. Ароматът му е в състояние да подпомогне организма в борбата му срещу рака и сърдечносъдовите заболявания. Според професора химик от Колифорнийския университет Шибамото, ароматът на кафето се дължи отчасти на химикали, които влизат в състава на силни противоракови антиокислители. Според него тези химикали в чаша прясно сварено кафе са равни на същите съдържащи се в три портокала.

Казват, че кафето действа благоприятно при отравяния с гъби, ожилвания от оси, пчели и др. При такива случаи се препоръчва след промивка на стомаха да се изпият 1 - 2 чаши студено кафе. Дъбилните вещества, които се съдържат в кафето влияят положително върху лигавицата на стомаха и червата и пресичат и утаяват отровните вещества.

Хората с повишено кръвно налягане не бива да пият кафе. Същото се отнася и за страдащите от исхемична болест на сърцето и атеросклероза. Не се препоръчва кафето за бременните, лесновъзбудимите и нервни хора, и за тези, които страдат от безсъние или язва на стомаха.

# 77
  • Мнения: 2 631
Аз пък знам, че било вредно /студеното кафе/. Мисля си, може ли да е свързано с мазнината от зърната на кафето. Знаете как остава по чашата, а при ниска температура мазнината се втвърдява... Разсъждавам просто.

 #Crazy
Как ще се втвърди не мога да разбера!!! Пия само студено кафе от повече от 3-4 години насам всеки божи ден и за сефте чувам такива работи!
Включително съм пила и вчерашно кафе!!

# 78
  • Варна
  • Мнения: 1 383
Е, то няма да стане за рязане... Студената мазнина става по-трудно подвижна. А, мазнината се отлага по съдовете. Студената се задържа там по-лесно от топлата.
Пример - с топла вода ще си измиеш мазните ръце по-лесно отколкото със студена. Поняла, че съм трудна с обясненията днес...

# 79
  • Мнения: 1 171
И какво като се втвърдява мазнината, какво може да ти навреди?

# 80
  • Варна
  • Мнения: 1 383
А, мазнината се отлага по съдовете.

Вкл. и по кръвоносните. Затова напр. на хипертониците им е забранено кафето.

Общи условия

Активация на акаунт