Кърмата ми дали е хранителна?

  • 2 979
  • 32
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 1 208
Здравейте кърмещи майчета   bouquet
Имам едно въпросче-моята дъщеричка е на 50 дни.Засега е само на кърма.Първия месец наддаде 800гр.Хапва си на долу горе 3 часа ,понякога като сме на разходка и на 5 и 6 часа се храним  Laughing-просто не се събужда за да си поиска.Но много плаче вечер.Единия вариант е да има колики ,в което не се съмнявам защото се свива и пръцка много.Другия вариант е да е гладна и да не  ми е хранителна кърмата.Че искам да питам-ак не е хранителна детето ще иска ли да суче или и се мръщи и не яде.И дали е възможно при нехранителна кърма да наддаде 800 гр.

# 1
  • Мнения: 2 837
Разбирам притесненията ти, но такова понятие нехранителна кърма НЯМА. Твоята кърма е уникална, създадена за твоето бебе и за точно неговите нужди. Успокой се и просто забрави за тази идея. Детето явно има колики, които са нещо съвсем нормално за тази възраст. Минават с повече гушкане, затопляне на коремчето и т.н. Освен това сте наддали прекрасно. Радвай се на детето и бъди търпелива:) Успех!

# 2
  • Варна
  • Мнения: 3 238
Хранителна е, не се притеснявай  Peace Няма нехранителна кърма  Grinning Бебето ти е наддало чудесно. Най-вероятно са колики, освен това всички бебета са по-нервни вечер, затова и плачат повече. Маги е с месец по-голяма и вече намаляха тези нервни моменти, когато почна да се заглежда по нас и по играчките. Така че имай търпение, ще мине. Ако се успокоява на гърдата, слагай я, бебенцата търсят да сучат не само когато са гладни.

# 3
  • Мнения: 102
само едно нещо ще ти кажа:
НЯМА НЕХРАНИТЕЛНА КЪРМА Naughty а другите по опитни мами ще те посъветват какво да направиш....
Според мен обаче са ви малко броя на храненията - пауза от 5-6часа  за новородено е твърде много  Crossing Arms
Извинявам се ако съм била груба но дори аз не изкарвам 5-6 часа без да съм сложила нищо  в устата си...........
Но определено  коликите имат роля  за вечерното неспокойство(така си мисля аз де  Wink ) Но все пак моят стаж е твърде малък за да се взима за чиста монета, сигурна съм че ще се включат и много други мами с по голям опит Simple Smile
Успех ви желая и дано продължите с кърменето толкова време колкото искате и ви харесва.... baby_neutral


Докато аз си писах дългия отговор 2 мами вече са ти отговорили Simple Smile

# 4
  • Мнения: 221
но такова понятие нехранителна кърма НЯМА.  

Не съм съгласна,такова понятие има.И аз познавам жена която е имала този проблем.Бебчето и е наддало 100 гр първия месец при изцеждане на 120 гр кърма на пробно хранене.Но Вие сте надали 800 гр,така че  мисля че не е в кърмата проблема,най вероятно са колики.Сте видите на следващото теглене колко сте наддали.

Дано скоро всичко да се нормализира.

# 5
  • Мнения: 1 328
Подкрепям напълно че няма нехранителна кърма, няма такова нещо!! Има само увеличени нужди бебчето, които трябва да се задоволят Wink Спокойствие, повечко почивка и гушкане. Hug Peace
При нас наддаването беше по 400 гр. първите 3-4 месец, после започна и по повече, така че всяко детенце си е индивидуално.
Прочети в библиотеката, има много полезна информация там също.

Днес (чак) разбрах че може би и моята кърма вече не му стига на детето (на 1г. и 4м.) или не е достатъчно хранителна Crazy. И това по повод че яде много друга храна последните 10-тина дни

# 6
  • Мнения: 2 837
но такова понятие нехранителна кърма НЯМА. 

Не съм съгласна,такова понятие има.И аз познавам жена която е имала този проблем.Бебчето и е наддало 100 гр първия месец при изцеждане на 120 гр кърма на пробно хранене.Но Вие сте надали 800 гр,така че  мисля че не е в кърмата проблема,най вероятно са колики.Сте видите на следващото теглене колко сте наддали.

Дано скоро всичко да се нормализира.
Извинявай, но няма да се съглася с теб. Ти ми казваш нещо като факт, без да даваш контекста. Пробното кърмене не е релевантно за количеството изсукана кърма, защото на всяко кърмене детето яде различно количество. Първият месец е възможно детето да наддаде малко по много причини - повечко спане поради неотминала неонатална жълтеница, неправилно сукане и т.н. Аз вече съм казвала, че моето дете на 20-тия ден се оказа толкова тежко, колкото беше и на изписването. Но нито аз, нито педиатърката решихме, че нямам кърма или че кърмата ми е нехранителна (за разлика от акушерките, които като ми гледаха мижавите цици, клатеха съжалително  глава). Почнах да давам по-често и за 10 дни детето наддаде 400 гр. Оттогава винаги е наддавал по около килограм до седмия месец, когато почнах да захранвам и темповете на нарастване намаляха.
Заради тези митове за нехранително, недостатъчно и т.н. мляко много жени са се отказали от кърменето. Което ме вбесява. Защото тези, които просто не искат да кърмят, са едно - избор. Но да искаш и да те разубедят лекари, сестри и роднини - това трудно го преживявам.

# 7
  • Мнения: 1 117
По-скоро бебче плаче от колики. Кърмата си е хранителна . Подкрепям изцяло мнението на мама Ana2, но само да споделя , че Борислав до 4-тия месец вечер задължително започваше да ревтунти след 2 ,00 часа и така до сутринта , но до 6-тия месец наддаваше по 1200гр. Така ,че детето си е чешит Wink
Опитай да кърмиш бебчето по-често  . Ще даде резултат. Hug

# 8
  • Мнения: 753
Отново за НЕХРАНИТЕЛНАТА кърма и аз да споделя.
Мисля, че кърмачката не е заредена "цистерна" Simple Smile , пълна с много и хранително мляко и да вади и дава от него по модел , създаден от педиатрите, без никой да е питал бебето за нуждите му. Защото те това искат. Ако бебето има нужда от по често хранене, те веднага обявяват,че или кърмата е малко, или е нехранителна...
А на твоя въпрос: иска се наистина любов, търпение, разбиране първите около три месеца /тогава повече и по нататък също/, аз научих, че родителството е сладки жертви, възнаградени с една усмивка и заспало в ръцете ми бебе...
Вземи си книжката "Близо до бебето" на Василена Доткова /една активна мама от форума/. Много хубави работи има там!
Само да ти дам кураж - от това сладко кърмене със сина ми искам до полуда три деца...
/а след третия месец горе долу нещата се уталожват/

Много успех!

# 9
Не се притеснявай за кърмата,бебето плаче защото го боли коремчето.и ние бяхме така плачеше,а надаваше по 1 кг.сега сме почнали 5 мес.и още сме само на кърма.не бива да се изнервяш,защото то те усеща,и се нервира още повече.колкото и да плаче запази спокоиствие,то ще се нареве и ще му мине,гушни го гали го по гръбчето,говори му спокойно.ние сме плакали с часове.даваи му редовно капки за колики преди всяко ядене.

# 10
  • Мнения: 502
Най-трудния период при кърменето е до четвъртия месец.Майката не е свикнала,не знае как,всички и дават съвети(полезни и не дотам полезни,да не кажа вредни!),понякога няма време и възможност да се информира и прави грешки(храни под час,дава вода,сок и т.н.).Бебето е много малко,има колики,плаче по ред причини,а понякога и без причина...Ако до четвъртия месец една майка успее да се справи с кърменето успешно,тя ще продължи нататък,и то с голямо удоволствие и радост.Този период е критичен и всички мами на малки бебета трябва да внимават и да търсят помощ и подкрепа,ако имат нужда.
Аз успях именно благодарение на съветите,които прочетох в този форум,и на тези майки,които споделяха опита си едно голямо благодаря! Hug  bouquet

# 11
  • Мнения: 3 718
Мила didikar, разбирам притесненията ти. Предполагам, че това бебе е една цяла нова вселена и докато се сработите ще мине малко време. Още повече когато ти подават объркваща информация като прословутия мит за нехранителната кърма. За твое успокоение и за да можеш да парираш подобни реплики за в бъдеще прочети статиите в библиотеката:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=1844
и особено тези, в които се обяснява принципа на произвеждане на кърма.
Мен лично точно тази информация така добре систематизирана, ми вдъхна увереност, да знам какво да правя с бебето си.
Ти сама си се сетила, че при наддаване от 800гр. просто е смешно да се говори за нехранителна кърма. А неспокойствието вечер може да се дължи на колики или на незрялата нервна система на бебетата в тази възраст. Най доброто, което можеш да направиш е много да гушкаш бебето си. На Алекс му помагаше в този период да спи по корем върху моя корем или върху баща си (там обемите са още по подходящи  Mr. Green ) Гледай да избягваш газообразуващи храни и такива, които допълнително могат да раздразнят стомахчето. И ти препоръчвам да и предлагаш гърда преди да е прегладняла. Като видиш, че върти главичка, маха с ръчички или ги лапа и изглежда неспокойна. Така ще се избегне лакомото ядене, при което се поглъща доста въздух. В този смисъл, не се подвеждай да даваш от шише, това може да усложни нещата. Не се притеснявай ако реши, че иска да суче на по кратки интервали, това е нормално за периода. След време ще си намери точния ритъм на ядене и сън.
Надявам се скоро всички притеснения да се изпарят  Simple Smile

# 12
  • Мнения: 2 614
След написаното от момичетата няма много за допълване. Но искам да ти кажа да се успокоиш. Истина е това, че нехранителна кърма няма. А и бебчето ти наддава чудесно, не мисля, че имаш повод за притеснения....
Единствената ми препоръка е да не оставяш бебчето да прави големи паузи. Предлагай гърда по-често, дори и да спинка, го вземи лекички и му предложи гърда, мисля, че ще суче и в просъница!  Peace
Пиши пак как се развиват нещата при вас!  Peace
Успешно кърмене, здраво бебче и се наслаждавай максимално на тези прекрасни мигове с малкото човече !  Hug

# 13
  • Мнения: 1 208
много ви благодаря майчета Grinning
аз бях си сигурна ,че добре се храни но свекърва ми не ще и да чуе-детето най-вероятно плачело от глад-само ме карат да си изследвам кърмата.е сега ще и покажа какво сте писали  Laughing идват на пет дни веднъж да я видят и почва със съветите - а това  понякога дразни  Laughing

# 14
  • кв.Изток
  • Мнения: 1 219
Свекърви, майки все са компетентни  Wink.И аз се дразня от разни  изказвания на родата.От такива умни съвети не успях с кърменето на сина ми преди 7 год.Сега с второто дете, благодарение на този форум и майчетата тук кърмя дъщеря си вече 7 месеца и мисля да продължавам.Успех.  bouquet

# 15
  • Мнения: 1 208
Аз затова не слушам никой а само се допитвам до вас    Laughing

# 16
  • Мнения: 9 973
бебетата не растат по мярка Wink
моята кърма беше хранителна,ама 1-ви месец наддадохме 750 гр. после за 10 дни-880 гр. Wink

# 17
  • Мнения: 728
Недей да слушаш никой, щом детето наддава явно млякото му стига. Тя свекърва ти какво иска да качва по 2 кила на месец? Бебето през първите месеци трябва да качва по около 25-30 грама на ден, значи всичко си е наред при вас. А колкото до плаченето, ми те бебетата могат да правят само 4 неща да ядът, да спят, да акат и да плачат.. е като не яде и не спи какво да прави милото.. ще плаче
Отрежи я тая свекърва веднъж за винаги, ти си майката и най добре знаеш от какво се нуждае детето ти.
Извинявам се че съм толкова рязка ама и мойта свекърва по някой път си позволява да ми втълпява разни работи и затова съм малко резервирана

# 18
  • Мнения: 1 208
Оооо тя моята свекърва само си говори но знае ,че при мен не минават и че не ги слушам - и затова другата снаха е по-хубава  LaughingИначе си я обичкам но понякога иска да се налага но не става  Laughing

# 19
  • Мнения: 2 614
Вместо да и показваш какво сме писали тук, защото си мисля, че някакви майки (не докторки) споделили нещо си там в тази кутия (коммпютър ли е, е знам какво си) ще и се стори още по-несериозно
по-добре и разпечатай статии от Библиотеката и и кажи, че това са Препоръки на СЗО и МЗ, мисля, че това ще има много повече тежест от нашите думи....за съжаление... Peace

# 20
  • Мнения: 1 089
Ох, като го чуя това с нехранителната кърма и полудявам....едно е да нямаш достатъчно кърма ( и това се оправя), ама нехранителна....
Една приятелка така преди три години я караха да дохранва с АМ след като бебето спре да суче, а ако има още мляко ( тя имаше много), каквото изцеди да изхвърля - още тогава се опитах да и обясня, че това е абсурд...ама... така и казал педиатъра ( незнам дали е било точно така де...)
Е...после едва дочака 6-тия месец за да спре да кърми, че много и се ходеше по живот.
Кърми си спокойно, на поискване и се радвай на бебчето си! Ние бяхме качили много по-малко от вас първия месец заради жълтеницата, пък после всичко се оправи и още се кърмим.

# 21
  • Мнения: 700
много ви благодаря майчета Grinning
аз бях си сигурна ,че добре се храни но свекърва ми не ще и да чуе-детето най-вероятно плачело от глад-само ме карат да си изследвам кърмата.е сега ще и покажа какво сте писали  Laughing идват на пет дни веднъж да я видят и почва със съветите - а това  понякога дразни  Laughing
Майките всичко са ти написали и аз съм съгласна с тях.
Моето допълнение е да ограничиш посещенията на свекървата - от 4 на месец да ги направиш например 1 път месечно. Нали не сте сключвали договор за съвместно сътрудничество ...
Извоювай свободата си Дидикар докато желязото е горещо, т.е любота ти с половинката! Търси подкрепа от съпруга си, дай нанего да чете. Свекито е вече старо дърво трудно се превива в нова посока.
успех ти желая!  Grinning

# 22
  • София
  • Мнения: 243
Хайде и аз да се разпиша, макар че от 15-тина дена съм "бивша" кърмачка.

Те са ти казали по-горе. Нехранителна кърма няма.
например моят син първият месец наддане около 400 грама. Вторият месец - 1700 гр. С все същата моя кърма създадена за него. Просто в началото е по-трудно за всяка майка докато се нагласи спрямо нуждите на бебето. Добре, че педиатърката ме подкрепи и не ме накара да захранвам с адаптирано мляко.

А на свекървати ( ама как само се ядосвам на такива хора) #Cussing out, и кажи да намери къде да ти изследват кърмата и веднага ще го направиш. Не знам има ли лаборатория, която би се наела да изследва степен на хранителност на кърма, при положение, че няма унифицирани мерки(единици) на количество и качество на хранителните вещества, които трябва да съдържа кърмата.

# 23
  • Мнения: 221
но такова понятие нехранителна кърма НЯМА. 

Не съм съгласна,такова понятие има.И аз познавам жена която е имала този проблем.Бебчето и е наддало 100 гр първия месец при изцеждане на 120 гр кърма на пробно хранене.Но Вие сте надали 800 гр,така че  мисля че не е в кърмата проблема,най вероятно са колики.Сте видите на следващото теглене колко сте наддали.

Дано скоро всичко да се нормализира.
Извинявай, но няма да се съглася с теб. Ти ми казваш нещо като факт, без да даваш контекста. Пробното кърмене не е релевантно за количеството изсукана кърма, защото на всяко кърмене детето яде различно количество. Първият месец е възможно детето да наддаде малко по много причини - повечко спане поради неотминала неонатална жълтеница, неправилно сукане и т.н. Аз вече съм казвала, че моето дете на 20-тия ден се оказа толкова тежко, колкото беше и на изписването. Но нито аз, нито педиатърката решихме, че нямам кърма или че кърмата ми е нехранителна (за разлика от акушерките, които като ми гледаха мижавите цици, клатеха съжалително  глава). Почнах да давам по-често и за 10 дни детето наддаде 400 гр. Оттогава винаги е наддавал по около килограм до седмия месец, когато почнах да захранвам и темповете на нарастване намаляха.
Заради тези митове за нехранително, недостатъчно и т.н. мляко много жени са се отказали от кърменето. Което ме вбесява. Защото тези, които просто не искат да кърмят, са едно - избор. Но да искаш и да те разубедят лекари, сестри и роднини - това трудно го преживявам.

Да наистина има много фактори.На моето момиченце поради не добро натдаване(даже спаднаха килограмите) и включиха система.Беше ужасно!!!!Сега съжалявам че не съм положила достатъчно усилия за да кърмя.Изпълнявах всичко което лекарите ми кажат,от страх.

# 24
  • Мнения: 221
много ви благодаря майчета Grinning
аз бях си сигурна ,че добре се храни но свекърва ми не ще и да чуе-детето най-вероятно плачело от глад-само ме карат да си изследвам кърмата.е сега ще и покажа какво сте писали  Laughing идват на пет дни веднъж да я видят и почва със съветите - а това  понякога дразни  Laughing

 Моята сестра, точно заради тези съвети отби бебката, без да иска. Жалко, че късно се включих във форума и не успях да и помогна на време.

# 25
  • Мнения: 3 718
didikar , няма смисъл да се опитваш да поменяш разбиранията на една възрастна жена ако тя сама не поиска да се образова. Важното е ти (и таткоко) да си наясно и да си сигурна в себе си когато взимаш решения за бебето си. Информация за щастие има, по нейно време не е имало. Но е излишно да ограничаваш достъпа на бабата до бебето само защото не е в час. Просто бъди сигурна, че тя знае кой е шефа и не се опитва да действа зад гърба ти. Това го казвам защото сигурно ви предстои офанзивата "давай сокче, че му трябват витамини..." и "давай му супичка на това дете, че е гладно..." и ред други отживелици. Успех с бабата и както знаеш при всяка несигурност можеш да се допиташ до този форум.

# 26
  • Мнения: 502
Това е извън темата,но не мога да се стърпя.Нашата баба и досега ми е обидена,че не я послушах този път,не въведох режим на хранене на бебо,не му спрях нощното кърмене още от втория месец и представете си-не му давах никаква вода!И сок не му дадох...абе.. Laughing

# 27
  • Мнения: X
Оф тия свекърви. Оф и от майка ми.  Mr. Green
И до ден днешен не мога да ги убедя и двете, че рядка е нехранителна кърма няма. На едната /майка ми/ й била като оризова вода, моля ви се рядка и затова съм се отбила на 4 месеца. Тя ме наливала със сокчета и чайчета, пък после, аз не съм искала да суча. На свеки кърмата й била синкава и рядка. Божеее! Като й казах, че има предно и задно мляко, репликата беше: "Тук не мога да се съглася с теб."  #Crazy Какво да кажа повече? Градски митове и легенди, заради които толкова много жени си хранят децата с АМ. Не че от него не растат децата, ама като имаш кърма и бебето си наддава, не се поддавай на глупостите на "експерти". Разкарай всички умници около теб и се научи да изключваш, като чуеш репликата: "Детето е гладно." Аз така правех, ако знаеш какво спокойствие е...   Grinning
Иначе успех с кърменето, всичко си ви е наред с него! Simple Smile

# 28
  • Мнения: 1 208
Оф тия свекърви. Оф и от майка ми.  Mr. Green
И до ден днешен не мога да ги убедя и двете, че рядка е нехранителна кърма няма. На едната /майка ми/ й била като оризова вода, моля ви се рядка и затова съм се отбила на 4 месеца. Тя ме наливала със сокчета и чайчета, пък после, аз не съм искала да суча. На свеки кърмата й била синкава и рядка. Божеее! Като й казах, че има предно и задно мляко, репликата беше: "Тук не мога да се съглася с теб."  #Crazy Какво да кажа повече? Градски митове и легенди, заради които толкова много жени си хранят децата с АМ. Не че от него не растат децата, ама като имаш кърма и бебето си наддава, не се поддавай на глупостите на "експерти". Разкарай всички умници около теб и се научи да изключваш, като чуеш репликата: "Детето е гладно." Аз така правех, ако знаеш какво спокойствие е...   Grinning
Иначе успех с кърменето, всичко си ви е наред с него! Simple Smile


Майка ми не но свекъра и свекървата като дойдат и още от вратата викат "Петя защо плаче сигурно пак е гладна"  Laughing С една дума " Ти пак ли не си гледаш детето " LaughingВече само им се усмихвам.

# 29
  • Мнения: X
Оф тия свекърви. Оф и от майка ми.  Mr. Green
И до ден днешен не мога да ги убедя и двете, че рядка е нехранителна кърма няма. На едната /майка ми/ й била като оризова вода, моля ви се рядка и затова съм се отбила на 4 месеца. Тя ме наливала със сокчета и чайчета, пък после, аз не съм искала да суча. На свеки кърмата й била синкава и рядка. Божеее! Като й казах, че има предно и задно мляко, репликата беше: "Тук не мога да се съглася с теб."  #Crazy Какво да кажа повече? Градски митове и легенди, заради които толкова много жени си хранят децата с АМ. Не че от него не растат децата, ама като имаш кърма и бебето си наддава, не се поддавай на глупостите на "експерти". Разкарай всички умници около теб и се научи да изключваш, като чуеш репликата: "Детето е гладно." Аз така правех, ако знаеш какво спокойствие е...   Grinning
Иначе успех с кърменето, всичко си ви е наред с него! Simple Smile
Майка ми не но свекъра и свекървата като дойдат и още от вратата викат "Петя защо плаче сигурно пак е гладна"  Laughing С една дума " Ти пак ли не си гледаш детето " LaughingВече само им се усмихвам.

Добре дошла в отбора. Мен ме преследваха постоянно и двете: "Сокчета кога ще даваш?", После се пита настойчиво пюрета кога ще се дават, а без водичка как така? Те не били чували бебе да не иска вода. Брех, всеки път обясняваш, те клатят глава, все едно детето гладно и жадно. Свекърва ми даже си призна гласно, че като гледала бебето какво е дебеличко и като видяла, че кърмя често, се успокоила, че не е толкова гладно...  #Crazy Та, подготви се. Нашите деца все гладни и жадни ще са от тая нехранителна кърма.  Mr. Green

# 30
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Ти си отговарила сама на въпроса си - щеше ли бебето да наддаде 800 г, ако кърмата беше нехранителна?
800 г е приличен резултат за 1 месец.
И аз бих прибавила, че 5-6 часа са множко на малко бебе, но щом е спало - нищо.
Храни си го редовно и не мисли за "нехранителна" кърма.
Някои майки си сравняват млякото с кравето и им се вижда рядко, ама не са прави - кравето е по природа доста по-мазно, а човешкото е по-богато на белтъчини и захари.
За развитие на човешкия мозък са много важни именно тези белтъчини, а за имунната система - антителата и белите кръвни клетки, които съдържа кърмата.
Така че това е една уникална и безценна храна, а ако някой ти пуска мухата за "нехранителна", може да му кажеш да ходи да пасе...

# 31
  • Мнения: 256
Според мен няма нехранителна кърма, има параноя, но не в лошия смисъл на думата, просто всеки иска най-доброто за бебчето си и този въпрос идва естествено - справям ли се. Кърмете се и се наслаждавайте на тези моменти.

# 32
  • Мнения: 1 089
firebird,
абсолютно съм съгласна с теб, че кърмата е уникална и безценна храна за бебето, но ще си позволя да те поправя за сравнениято на кърмата и кравето мляко- етo една таблица от брошура на немски:
                       кърма и краве мляко
белтъци           1,1g    -    3,3  g
въглехидрати   7,0 g   -   4,6 g
мазнини             4,0 g  -   3,5-3,8 g
минерали         210mg  -   740mg

Мозъка на бебето се нуждае в първите месеци именно от мазнините в майчиното мляко, които освен че са маааалко повече от тези в кравето мялко, са много по-различни, като съдържат така наречената DHA, която представлява около 70% от сухото вещество на мозъка. Белтъците, макар и по-малко в кърмата са също съвсем различни по състав- съдържат въпросните имуноглобулини и не съдържат високомолекулния казеин, който освен че затруднява храносмилането с факта, че е "по-голям " белтък, но и с някои други белтъци в кравето мляко предизвиква така широко разпространената алергия към кравето мляко (АБКМ). От таблицата се вижда, че кърмата съдържа и по-малко минерали ( най-вече по-малко натрий), с което натоварва по-малко незрелите бебешки бъбреци. Въглехидратите пък са повече, защото за малкото бебе те са основен източник на лесноусвоими калории, а тъй като лактозата е основния въглехидрат в кърмата - се стимулира заселването на червата с пробиотична флора (бифидобактерии).

Последна редакция: пт, 28 мар 2008, 08:08 от Lenyto

Общи условия

Активация на акаунт