Новият Семеен кодекс - края на брака и нова дискриминация.

  • 7 703
  • 140
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 8 348
някой хора са реалисти, затова не живеят с идеята, че бракът е нещо вечно
независимо с подпис или без
което не значи че, не се бракуват заради развода после
просто не виждат нужда от това

и пак питам - как ще накараш жената и мъжа, решили да представят Нея като самотен родител, да отидат в общината и да си признаят, че видите ли тя все пак не е
толкова глупави ли се очаква да са

а за скоростта на извършеното псевдо-бракосъчетание, ами аз като знам колко време ми отива да си извадя бележка за семеен статус за детските, не ми се вярва да стане за 15 мин.
то ще има суетете, документи, лични карти, търсене на бланки и 2,50 за пръста на служителката дето е натиснала копченцата по клавиатурата, за да опише събитието.

# 61
  • Мнения: 139
Добре де, в крайна сметка какви са промените?
Жениш се за един ден и се развеждаш за един ден?
Делиш или не делиш придобитото имущество?
За родентото в такъв съюз дете не е необходимо припознаване?
Не мога да се ориентирам.

# 62
  • София
  • Мнения: 62 595
И аз се чудя едно нещо и затова моля запознатите адвокати да кажат.
Каква ще е разликата между регистрираното съжителство и гражданския брак?

# 63
  • Мнения: 799
Ще станем запознати като приемат новия СК. В момента с нищо не можем да бъдем полезни - и ние само четем вестници.
Btw, този проект го говорят от 5 години поне. Така че докато не го видя в Държавен вестник няма да се хабя да го чета  Mr. Green

# 64
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Голям смях и каруци пред коня (както винаги, не че съм очаквала друго).
По-добре да бяха помислили за узаконяване (най-накрая!) на предбрачните договори, за опростяване вариантите за доказване на принос и т.н.

# 65
  • Мнения: 463
доколкото ми е известно, в новия СК фактическото съжителство ще носи само едно - в акта на раждане на детето да пишат името на "партньора" ти (така май го наричаше СК).
но няма да имаш наследствени права, или пък право на имуществени претенции, ако се разделите.

мисля, че имаше и някакво значение при осиновяването на дете от единия партньор.

а, да, регистрират се двамата, обаче ако желаеш да го прекратиш, достатъчно е искането само на единия. а това толкова ли е важно при новата уредба на развода - да можеш да се разведеш горе-долу винаги, когато поискаш, без да е необходимо да се доказва вина и т.н.

моето мнение е, че ако трябваше  го уреждат фактическото съжителство, по-добре щеше да бъде по по-различен начин. ако двама души са заедно без брак и имат дете, ок, формално то е "извънбрачно", но извънбрачните деца и родените в брак имат едни и същи права!? а нали бащата ще припознае детето.

предбрачните договори също ми се струват нещо много тъпо. най-малкото защото не си го представям двама души, уж се обичат и искат да се женят, и почват някакви преговори по клаузите на договора... това направо е цинизъм.

освен това в СК от 1985 г. са въвели съпружеската имуществена общност, не заради друго, а защото се е преценило, че макар мъжът да изкарва парите, а жената да стои вкъщи, да се грижи за дома и децата, нейната роля е не по-малко значима, макар и да няма икономически измерения. и не мисля, че това разбиране трябва да се промени.

# 66
  • Мнения: 524
доколкото ми е известно, в новия СК фактическото съжителство ще носи само едно - в акта на раждане на детето да пишат името на "партньора" ти (така май го наричаше СК).

В актовете на децата ни си пише имената на баща им и сега, без брак.

# 67
  • о`майна лунна нощ е
  • Мнения: 5 537
Ако целта е да се уредят само иумществените отношения по време на фактическото съжителство - ОК, но по отношение на наследяването ще се наложи да пипнат и Закона за наследството, ако искат да има последици и там.

# 68
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
предбрачните договори също ми се струват нещо много тъпо. най-малкото защото не си го представям двама души, уж се обичат и искат да се женят, и почват някакви преговори по клаузите на договора... това направо е цинизъм.
Хич не е Naughty.
По-голям цинизъм е примерно преди заветния подпис в гражданското да си вложил едно 10-15 години от живота си в строеж, обзавеждане, поддръжка на жилище, а после да се наложи да излезеш на квартира.
Или пък, ако не е семейно жилище, да се наложи да го продаваш и да делиш сумата по простата причина, че жилището построено отдавна, но узаконяването се проточило и акт 16 носи дата след тази на подписа.
Още доста подобни недомислици, абсурди и семейни драми биха могли да се избегнат с предбрачен договор, ма нейсе, има да почакаме.

# 69
  • Мнения: 2 792
 Потърсих в нет-а проектите за новия Семеен кодекс, но всичко, което откривам не касае съвместното съжителство без брак.  Открих само определяне на различни режими за имуществената общност на сключилите брак, в този ред на мисли заглавието звучи много неадекватно.
  Наследствените права на децата са безкрайно ясни, при тях по никакъв начин няма отношение фактическото основание за връзката между родителите им, основополагащия факт е признаването на бащинството или майчинството (способи за това има достатъчно и сега).
 Основните промени, които се опитват да направят в това, което прочетох като проекти за Семеен кодекс е опит да се уредят спорни имуществени взаимоотношения  за придобитото в брака, но реално се абдикира от СИО, която има своя доказан смисъл.
  Надявам се проекта, който прочетох с определяне на семейна имуществена общност и разделна имуществена общност, да не е проекта, който се коментира тук.
  Не открих проект на СК, които по някакъв начин да определя като семейство съвместното съжителство, така че  ппредпочитам да съм без мнение към проектите, които открих, за да запазя добрия тон.

# 70
  • Мнения: 799
Пак казвам, че тези промени ги дъвчат вече повече от 5 години, така че нека да изчакаме поне да мине на първо четене в Народното събрание. Преди това само си чешем езиците  Mr. Green

# 71
  • под дъгата
  • Мнения: 630
Кифлата, тук можеш да го видиш.

# 72
  • Мнения: 799
От линка на Буба Мара:

Чл. 13. (1) Фактическото съпружеско съжителство между мъж и жена има правно значение в предвидените от закона случаи. [size=8pt](демек ще се правят промени и в другите закони и на практика там ще се видят ползите, смисъла и последиците от този нов правен статут)[/size]
(2) Фактическото съпружеско съжителство и неговото прекратяване се регистрират по реда на глава трета, раздел Х от Закона за гражданската регистрация.
(3) Не може да се регистрира фактическо съпружеско съжителство, докато не се заличи съществуваща регистрация.

Издръжка при фактическо съпружеско съжителство
Чл. 158. При фактическо съпружеско съжителство издръжка се дължи, ако партньорите имат споразумение за това.

§ 13. В Закона за гражданската регистрация (Обн., ДВ., бр.67 от 1999г., изм. и доп.  ДВ. бр.28 от 2001г., доп., ДВ., бр.37 от 2001г., изм. и доп., ДВ., бр.54 от 2002г., доп., ДВ., бр.63 от 2003г., изм., ДВ., бр.70 от 2004г., изм. и доп., ДВ., бр.96 от 2004г., изм., ДВ., бр.30 от 2006г., изм. и доп., бр.48, изм., ДВ бр. 59 от 2007 г. изм., ДВ, бр. 59 от 2007 г.) се правят следните изменения и допълнения:
1. В чл.25:
а) създават се нови т.15 и 16:
“15. фактическо съпружеско съжителство – номер, дата и място на подаване на заявлението за регистриране, ЕГН, име на партньора;
16. прекратено фактическо съпружеско съжителство – номер, дата и място на подаване на заявлението за прекратяване;”
б) досегашните т.15-22 стават съответно 17-22.”
3. Създава се нов чл. 49а:
“Чл.49а. При регистрирано фактическо съпружеско съжителство, партньорът на майката се вписва в акта за раждане като баща на детето при условията на чл.66 от Семейния кодекс по заявление на партньора или на майката. В тези случаи се прилагат чл. 12-14.”
4. В чл.50, ал.1, изр.първо накрая се добавя “в тридневен срок от получаване на преписа”.
5. В чл.53:
а) създава се нова т.6:
“6. режим на имуществени отношения;”
б) досегашните т.6-9 стават съответно 7-10.”
6. В глава трета “Актове за гражданско състояние” се създава раздел Х с чл.88а – 88г:
“Раздел Х
Регистър на фактическото съпружеско съжителство
Чл.88а. Общините и кметствата поддържат регистри на фактическото съпружеско съжителство.
Чл.88б.(1) Фактическото съпружеско съжителство се регистрира чрез подаване на заявление лично от двамата партньори до кмета на общината или кметството по постоянния или настоящия адрес на един от партньорите.
(2) Прекратяването може да се заяви по реда на ал.1 и само от единия партньор.
(3) Всяко заявление за регистриране или прекратяване на фактическо съпружеско съжителство се завежда при подаването му с последователна номерация за всеки вид по отделно.
Чл.88в. (1) Регистрите на фактическото съпружеско съжителство се образуват от подадените в общината през текущата календарна година заявления за регистриране или прекратяване на съжителството, които след приключване на годината се подвързват в специални книги, по отделно за всеки вид.
(2) Регистрите се приключват ежегодно по реда на раздел ІХ.
Чл.88г. Образците на заявленията за регистриране на фактическото съпружеско съжителство и прекратяването му се утвърждават от министъра на регионалното развитие и благоустройството, съвместно с министъра на правосъдието и се обнародват в “Държавен вестник”.

# 73
  • Мнения: 454
Цялата работа е, че още от комунизма се опитват да развратят хората и да опорочат брака.
Бракът е основата на едно семейство. То е тайнство, което се води от свещенникът и Бог съчетава съпрузите в едно. Не може да се обясни. Затова е тайнство. Някои неща не могат да се обяснят. Те стават в невидимия свят.

А ти като си толкова непорочна пази ли се за мъжа си или легна през първата си брачна нощ познала и други мъже?

# 74
  • Мнения: 463
доколкото ми е известно, в новия СК фактическото съжителство ще носи само едно - в акта на раждане на детето да пишат името на "партньора" ти (така май го наричаше СК).

В актовете на децата ни си пише имената на баща им и сега, без брак.

защото бащата ги е припознал, най-вероятно.
а СК предвижда, че направо ще се вписва името на партньора, няма да се изисква вече да ги е припознал

Общи условия

Активация на акаунт