Частно училище Васил Златарски

  • 48 764
  • 99
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 11
Може би преди да запишете децата си там прочетете това(надявам се нещата сега да са се променили ,но имайте едно на ум\:                                                                                                       "     Здравейте, аз съм майката на Ирина Никова, която беше изключена от ЧАХГ "Проф. Д-р Васил Златарски" заради изказването ми на родителска среща на всичките 9-ти класове. Казвам се Галина Никова и ще се опитам накратко да ви разкажа за случая Златарски. Моята дъщеря беше приета от първият изпит на училището, който тактически се провежда веднага след излизане на резултатите за Американския колеж около 15 април и много деца неприети в Американския колеж кандидатстват в Златарски. Такъв е случая и с моята дъщеря, приеха я 4-та в класирането с 6.00 на математика. В Златарски изпитите са по желание един от двата математика или литература и задължително езикова култура - тест. Избрах след дълго проучване това училище единствено заради прехвалената диплома, която дава ако си я изкараш, IB казва се International Baccalaureate. За тази диплома обаче се кандидатсва след 10 клас и се дава за завършен 11 и 12 IBO клас. В осми клас "подгответо" имахме страхотна учителка по английски г-жа Щерева, която напусна. В другите два класа обаче положението с английския не беше добро, на "А" клас им сменяха три пъти учителката в поготвителния клас, така че преценете сами каква им е подготовката. В 9 клас започва учебната година и децата имат само един час английски и след това учителката изчезва и започват да заместват часовете по английски с други часове, който от преподавателите е свободен, но това предварително не се знае и децата не са подготвени по съответния предмет, защото го няма в програмата в съответния ден. Това положение продължава до свиканата от самото училище родителска среща - така наречената информационна. За периода от началото на учебната година до срещата се смениха двама учители по георгафия, двама по химия и двама по психология, само за сведение годината беше завършена с трети учители по изброените предмети. На родителската среща всички родители на 9 б клас поставихме въпроса какво става и няма ли да имаме учител по английски език, все пак е частно училище и плащаме за да има учител, а не за да няма. Нито един от повиканите заместник директори не можа да ни отговори на този въпрос, а те са трима, не било в техния ресор. Отново траябва да подчертая, че ако детето Ви учи в Златарски и искате да се срещнете с директорката г-жа Кардашева няма да имате тази възможност тя не присъства и на родителските срещи, тя е богоизбрана да Ви прибира парите. Ще отбележа, че моята дъщеря е пълен отличник от Златарски 8 и 9 клас както и в новото училище Първа частна английска гимназия "Уилям Шекспир" - 10 клас. Упоменавам горната информация, за да не смятате, че съм предубедена относно Златарски. След като не получихме отговор кога ще има учител по английски и защо има такова голямо текучество на учители в началото на учебната година родителите на 9б клас решихме да поискаме среща с директора г-жа Кардашева. Подадохме писмена молба и след две седмици тя назначи среща, но на всички родители от трите 9-ти класа. На тази родителска среща тя час и половина ни показва слайдове и ни обяснява колко е прекрасна дипломата IB и прочие. Явно се опитваше да ни изтощи, за да не задаваме въпроси по учебната дейност. Родителите започнаха да се изнервят и да подхвърлят реплики, че това в момента не е важно и имаме много по-важни въпроси за решаване. Единствения родител който се представи като се изказа съм аз и за това само моята дъщеря беше изключена в последствие. Станах и казах от името на родителите на 9б клас какви проблеми имаме с обучението на децата, и че това е причината да поискаме родителска среща с директора, защото помощник директорите не са успяли да отговорят на нашите въпроси на предишната родителска среща. Липсата на учител по английски за 9-те класове месец и половина в частна английска гимназия не е нормално според нас родителите и така нататък. Директорката нагло отговори, че ако се налагало можело да няма учител и 2 и 3 месеца. Ние плащаме, именно за да има учител и да нямаме проблемите на държавното училище, но тя нагло отговори - "Какво си мислите Вие, че като плащате няма да имате проблеми - ще имате и още как" това и бяха думите. Приключи злополучната родителска среща, като трябва да подчертая, че ние родителите не сме се конфронтирали с директорката. За съжаление обаче по време на моето изказване родителите и нейните учители ръкопляскаха спонтанно и това явно я е подразнило страхотно. Аз изрично упоменах, че ние нямаме проблеми с учителите, а с мениджмънта на училището, който мениджмънт е самата тя защото е собственик и директор - няма коректив - тя коли и беси.
След края на учебната година трябва да преведем таксата за новата учебна година в конкретни срокове за сътветните класове. Съпругът ми превежда таксата по банков път в четвъртък и в събота излизаме в отпуск. Заминаваме на вилата ни, която е на 50км. от София и слава богу, защото това, което ни се случи не знам как щяхме да преживеем ако бяхме на далечно разстояние. В понеделник с нашите приятели заедно с децата тръгваме да се изкачваме към хижа Мальовица и звъни мобилния телефон на съпруга ми. Икономическия директор на училището се обажда да го пита на коя сметка да ни върнат таксата за обучение, защото училище Златарски отказва да обучава нашата дъщеря. Съпругът ми го попита дали не се шегува, но се оказа истина. Не казахме на дъщеря ни, опитахме се да решим случая мирно и кротко първоначално. На другия ден отидохме до училището в София, за да се срещнем с директорката, но тя беше в отпуски и се срещнахме с г-жа Робова - един от заместник директорите. Казахме и за какво става дума и тя каза, че само директорката може да реши проблема, тя няма информация по въпроса, но е писала свидетелството за завършена образователна степен на Ирина и знае, че е пълен отличник - И КАКВО ОТ ТОВА питам аз. Поне ни информира, че директорката ще бъде в училището в сряда. Същата тази заместник директорка Робова така лъжесвидетелстваше на делото в съда и в Комисията за защита от дискриминация, че аз направо се учудих как може учител да няма достойнство и да падне до такава степен. На другия ден отидохме сутринта със съпруга ми в Златарски решени да чакаме докато не се срещнем с директорката Кардашева, добре че портиера не беше предупреден и ни каза, че е в училището, защото секретарката ни излъга в движение. Когато Кардашева разбра, че ще чакаме докато не се срещнем с нея, извика трима от заместник директорите и след 5 мин. съвещание ни поканиха за среща. На въпроса на съпруга ми каква е причината училището да отказва обучение на дъщеря ни Кардашева отговори - защото Вашата съпруга се изказа на родителската среща. Наговори куп безумства, и на забележката от моя страна, че тя не обучава мен а дъщеря ни, която е перфектна ученичка, тя отговори, че ние двете сме свързани за нея и няма никакъв шанс да се разберем културно по въпроса, просто трябва да преместим Ирина от НЕЙНОТО училище - "Това е моето училище и аз мога да правя каквото си поискам"- каза госпожата.
Разказвам Ви всичко това, за да имате предвид с какъв човек ще си имате работа, запишете ли си детето в това училище. Всяка година увеличава бройката на учениците в класовете, да не говорим, че взима всякакви деца и по средата на учебната година. В това училище трябва да си плащаш и да не питаш къде отиват парите ти. Моята дъщеря е учила в държавно училище до края на 7 клас, нямах никакъв опит с частните училища, а и нямах познати, на които децата да учат в Златарски. Съжалявам страшно много, че направих тази грешка. Ще отговоря на всички въпроси, които Ви вълнуват, за Златарски, IB дипломата и новото училище на Ирина Първа частна английска гимназия "Уилям Шекспир". Само ще Ви кажа, че няма никакъв смисъл да давате по 5000 EUR за 11 и 12 IB класове, българската диплома си е абсолютно призната и конвертируема в света и е била и преди влизането ни в EU, разликата е в таксите, след влизането ни в EU таксите на университетите са като за техни граждани. Надявам се да съм Ви била полезна."   
"След подробното описание на случая "Златарски" , искам да се включа с добавката , че аз съм приятел на сем.Никови и пряк участник в случката , т. като бяхме заедно на злополучната почивка. Казвам се Теодора и бях техен свидетел в Комисията за защита от дискриминация, където само разказах за случая и за състоянието на детето след "прекрасната" новина. Като се прибрах бях възмутена от държането на адвоката на "Златарски"- г-н Кардашев- съпруг на директорката и споделих за всичко в bg.mamma- резултата е бил ,че на следващата среща в Комисията за защита от дискриминация, съм била обвинена от същия господин , че уронвам престижа на училището в МЕДИИТЕ. Може би този форум се счита от него за медии, ако имах възможност и някой журналист се заинтересува бих го описала в медиите. За всички заинтересувани ще ви уведомя за резултатите по делото като станат факт"

В допълнение ще ви кажа ,че Агенцията хо дискриминация е осъдила директорката на училището да се извини на ученичката , ще чакам с интерес да видя как ще го направи.
И след това което пускам тук , чакам да видя дали наново ще бъда обвинена в "уронване престижа на училището"
Теди

# 46
  • Мнения: 5
Уважаема Теди, разбирам огорчението Ви и съжалявам за това, което сте преживели, но вече сте разказали тази история по няколко пъти във всички възможни форуми. Моля Ви, не подценявайте тези, които използват интернет. За да се получи обективна картина, нужно е и други да споделят опита си.

# 47
  • Мнения: 62
Колкото по-голяма гласност се дава на гореописаното, толкова пове4е родители ще имат възможност да го про4етат и да го преценят!

# 48
Не познавам и не учим в училище Златарски, но не разбирам тази позиция горенаписаното е изпълнено с много негативни чуства.
Преместили сте си детето и продължете напред. Явно не може да забравите, което ме навежда на мисълта, че училището може без Вас, но май Вие не можете без него. Нещо като гроздето е кисело.
А горенаписаното ми прилича на кампания. Наистина подценявате потребителите на интернет, ако смятате че те градят мнението си по написаното във форумите.
Явно доста усилия сте положили да се жалите и по различни институции, които предполагам са взели отношение по случая.
Колкото и да сте огорчени, приемете че в живота не винаги става това което искате.

# 49
  • Мнения: 967
Мърморано, magnifier.... ако прочетете внимателно, ще видите, че не Теди е потърпевша, а само пренася поста от друго място и е позната на потърпевшите.

В който и друг форум да е написано, задължително мястото на изказването е и в темата за самото училище - не смятате ли?
Това е смисълът на понятието "гласност"! Още повече, щом вече има и решение на Агенцията по дискриминацията - явно доста са си позволили в това училище!

Каквото и да е нивото на обучение, не бива да се подминава злоупотребата със служебно полужение на гърба на което и да е дете. Директорката наистина трябва да си вземе бележка и да се държи по-професионално за вбъдеще!

Изобщо не познавам майката на детето, но може би така е по-добре - да не е вече там!

Magnifier,  не знам за европейски университет, който да има изискване за прием с IB диплома. По-скоро, откакто БГ е в Европейския съюз се кандидатства навсякъде по диплома и вероятно със сертификати за овладян език. Може би преди време е имало някакво значение!

# 50
  • Мнения: 5
Rila, IB не е изискване, а допълнителна квалификация, която може при общ успех над определено ниво (колко съществено зависи от университета) да улесни приема както в Европейски, така и в Американски университети. В някои даже се признават т.нар. "кредити" или преминати курсове от определени дисциплини. Известно ми е, че българските дипломи се признават в Европа.

# 51
А защо като няма никакво значение има наплив за IB newsm78
Без претенции, за точност, но в БГ в три училища може да се изучава IB и още 2-3 училища кандидатстват за акредитация-явно има нещо в тази диплома не мислите ли, Рила

# 52
  • Мнения: 967
Европейският университет, който аз съм завършила, нямаха никаква стойност! Изобщо не съм и чувала в Европа някой да им се "радва" на IB дипломите.
За Щатите - да.
Ако имате някаква информация, кои университети конкретно ги предпочитат IB дипломите - споделете я моля, би било интересно инфо за нашите деца! До сега смятах, че като сме в ЕС, са си изпели песента!

А в "Златарски" всички деца ли получават IB диплома?

# 53
  • Мнения: 3 479
А защо като няма никакво значение има наплив за IB newsm78

И аз това се чудя Laughing, обаче свят - широк, хора - всякакви Wink Оставам с впечатлението, че в България дипломите и сертификатите са издигнати в култ над уменията и способностите и малко ги третираме като вещи, да си ги имаме, защото някой ден може да потрябват newsm78

В момента мъжът ми сваля един филм по истински случай - Homeless to Harward, за едно бездомно момиче, което е завършило Харвард и в момента е много популярен мотивационен говорител. Обаче няма български субтитри. Гледайте го, мнооого е поучителен особено за амбициозни родители  Mr. Green

Сетих се още нещо и реших да си допълня мнението. Както е видно от началото на темата, преди ок. година и аз търсех мнение за тази гимназия. Тогава мъжът ми си направи труда да сравни резултатите на учениците от IB програмата със средните за училищата в света. Сравнението не е в полза на гимназия Златарски поне за математиката, за другите предмети съм забравила какво беше. Резултатите по математика на учениците от гимназия Златарски е под средният на получаващите тази диплома по света, което говори за лоша подготовка и навежда на въпроса: За какво му е на ученик такава диплома, която ще го представя с ниски резултати и говори за лоша подготовка? Това беше нашият главен аргумент против кандидатстването в тази гимназия.

Последна редакция: вт, 05 май 2009, 22:14 от (х)*Галя*

# 54
  • Мнения: 55
IB е програма за международен контрол на качеството на образованието по определени параметри. Не е само за 11-12 клас. Децата ми са учили в училище извън БГ , което беше сертифицирано от PYP program. (така се казва за по-малките ученици) Учителите ни там ходеха непрекъснато на международни обучения и всичките имаха нужната подготовка (и диплома), даваща им право да обучават по тази методика. Системата е организирана и работи перфектно, но ако се спазват правилата. Преподавателите са от изключителна важност. При текучеството на кадри в Златарски е ясно как е побългарена програмата.
Оценяването е международно и нисък IB резултат може по-скоро да ти навреди при кандидатстване в университет, отколкото да помогне.

# 55
  • Мнения: 11
Драга  "murmorana", може би това трябва да се случи на твоето дете, да разбият още в 9-ти клас представите му за добро , да се изгаврят с него без да е виновно за нищо, дете което има резултат 6.00 в успеха си, което е мечтало за реализация и успех в училище и което е привързано към класа си , да бъде изгонено от училището заради справедливите искания на родителите за добро образование и тогава ще те питам как ти би реагирала. Ако си замълчиш значи се обричаш на пораженческо отношение към всичко и заравяш главата си като щраус. Смятам че всеки трябва да се бори срещу неправдите и да ги афишира, а не да мълчи.

# 56
  • Мнения: 2 708
Уважаема магнифайър, не виждам нищо лошо от публикуването на този пост. Аз пък например си чета и пиша само в този форум, така че нямаше как да науча казаното и случилото се, ако не беше публикувано именно в този форум. Само не ми стана ясно, какъв е твоят проблем, че се публикува мнение за училище в темата, която се отнася за същото училище  newsm78

# 57
  • Мнения: 13 272
Аз също напоследък чета този форум, но напоследък вече се питам защо ли newsm78.
Интересувам се от това училище по ред причини за моето дете.
Прави ми впечатление не само в тази тема, а и в много други, че мненията обикновено са доста крайни- от твърдо "за" за някое училище до крайно отричане, рядко попадам на тема за дадено училище, които не са писани под влияние на емоции-което за мен не е обективна информация, която се надявах да намеря тук.
А и мисля че гласност и истина са две различни неща по форумите.
Всеки е свободен да пише каквото си иска, пък който го чете да си преценява, затова не одобрявам злостните нападки и постовете, в които прозира нетърпимост към чуждото мнение.


П.П. нещо се отплеснах, но ще хвърлям по едно око как се развива темата-мъжа ми ме бъзика, че ак съм отворила жълтия вестник да чета Joy

# 58
  • София
  • Мнения: 78
Здравейте,
преди година активно търсих информация за училището. Тогава направихме своя избор детето ми да учи в гимназия Златарски, въпреки, че още тогава имаше много негативни мнения.
Сега вече, като набрали някакъв "стаж" мога да пиша от личен опит.
Нито за миг не съжалявам за избора си. Нито аз, като родител, нито сина ми.
До 8 клас детето ми учеше в държавно училище и то така да се каже в едно от "престижните" в "престижен" квартал. Повярвайте ми разликата е огромна-Като отношение на учителите, като ангажираност на ученика, като среда.
 За мен водещото бе средата.
Всеки избира по различен критерий училището. За мен е важно да съм сигурна, че детето ми е под контрол, че знам със сигурност къде е, че виждам нивото му на подготовка .
 В училището непрекъснато се правят тестове, непрекъснато се проверяват знанията.
От както детето ми учи в училището, то се  промени в много положителен смисъл. Сякаш израстна, започна да се интересува от много неща.
 Синът ми е очарован от учителя си по латински език и често споделя за какво са говорили. Това , да разказва за някой учител до сега не се бе случвало. За мен бе голяма почуда и когато разбрах, че отскорошния му интерес към Атила се оказа, че е продиктуван от някакви занимания по ....IT . Споделям тези неща, защото това означава , че има някаква обща стратегия за това какво да се изучава , дори и в така наречените "не основни предмети". Понякога именно това са нещата, които впечатляват децата.
Исках да споделя с вас тези неща, а иначе всеки сам си прави преценка какво е добре за детето му. Моето се чувства добре и на "мястото си", а какво по добро от това!
Лично аз като родител не съм била притискана финансово. Каквото бе обявено като сума, това и платих. Не е имало някакви допълнителни такси или доплащания, както някъде четох. През учебната година имаше няколко предложения за екскурзии. Лично моето дете не пожела да отиде- просто приятелите му останаха тук. Не е имало някакъв натиск. Повечето деца от класа също не отидоха. Това си е лично решение и цените бяха като на екскурзия от който и да е тур оператор.
Ще се радвам ако на някой съм помогнала с впечатленията си!

Последна редакция: чт, 07 май 2009, 11:40 от Jana-Jan

# 59
Предстои ни кандидатстване, затова разгледах сайта на училището. Наистина са обявили доста вакантни места и то по основни предмети, като английски, бьлгарски, математика......
Някой дали има инфо за Меридиан 22. Обадих се, но една кака нещо мьнкаше, както за стипендийте, така и за преподавателите.

Общи условия

Активация на акаунт