Знаете ли български?

  • 3 000
  • 72
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 9 865
Аз не определям моето, нито нечие друго ниво. Питам.

# 46
  • София
  • Мнения: 62 595
RadostinaHZ, нали не искаш да кажеш, че група полуграмотни с общ речник едва надхвърлящ  50 думи, които комуникират чудесно и разбираемо помежду си, знаят даден език?...
Защото според мен е обратното - езикът за комуникация е част от книжовния, а не обратното. Ама това са собствените ми разбирания - без претенции за академичност.  Hug

Да, хората с речник от 50 думи, комуникиращи прекрасно помежду си знаят въпростия език.
Слагаш каруцата пред коня. Книжовният език просто една канонизирана част от езика. И сега има достатъчно много езици без писменост, а всички езици постоянно променят броя на думите и граматиката си. Книжовният език описва едно състояние на езика към даден момемнт и превръща определени негови характеристики в задължителна норма.


Прекрасна свинарке,

Мнението ми не се различава в зависимост от това дали един език ми е роден или не, а важи за езика като понятие. Защо мислиш, че 50 думи са осакатена функция на езика, ако хората се разбират помежду си? Неграмотните да не би да не знаят родния си език? Те просто не могат да четат и да пишат на него. И така, както описваш нещата се оказва, че хората с някакви увреждания, които не им позволяват да чуват, да виждат или да говорят не знаят езика. Аз на това не му казвам осакатена функция на езика, защото хората намират начин да се разберат с околните според уменията си.


Последна редакция: чт, 27 мар 2008, 22:59 от RadostinaHZ

# 47
  • Мнения: 2 032
Съгласна съм с Радостина (само дето тя има време да пише по-подробно).

Свинарке, с 50 думи не можеш да се разбереш, не преувеличвай. И защо въобще става въпрос за 50 думи, като питаш някой дали знаел родния си език?

Да, всички пишещи тук знаят български. Някои допускат правописни и граматически грешки, други бързат и не проверяват (като мен), трети нямат толкова богат речник, четвърти говорят с шаблони. Но  знаят. И никой друг език няма да знаят толкова.

Затова ми се струва малко насилено да се заема позата "ох, не знам български".

# 48
  • Мнения: 9 865
Не, аз не искам да сменям местата на коня и каруцата...

# 49
  • Мнения: 6 167
Нали и ти (и ти Лени) сте съгласни, че една работеща, макар и осакатена комуникативна функция на езика е абсолютният минимум, на който може да се каже "знаене". Т.е. ти може и с 50 думи да се разбереш някак и за теб тая комуникация да е съвършено достатъчна и ти оценяваш сам себе си "да, аз знам езика" (който и да било). Но така ли е?

Аз много не разбрах какво искаш да кажеш, но мисля, че те притеснява претенцията 'зная' без доказана грамотност. Писмеността и грамотността обаче са следствие, а не причина за съществуването на езика.

# 50
  • Мнения: 3 835
В смисъла на първия пост на авторката (както аз го рабирам), не знам! Особено имайки предвид 5-ти клас на Реза......тръпки ме побиват! ooooh!

Иначе с 50 думи успявам да комуникирам на маймунско ниво, за да се разбирам с останалите маймунки, както е видно! Неразбирателството е повече от очевидно! Mr. Green Laughing

Последна редакция: чт, 27 мар 2008, 23:48 от teo7777

# 51
  • Мнения: 2 386
Спорите за глупости. Няма език- няма проблем!
Справки - в съседната тема..

# 52
  • Мнения: 2 161
Слабо го владея.Но се успокоявам,защото тук малко хора знаят български.

# 53
  • Мнения: 281
Не много добре.

# 54
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Не, искам да знам още много.
И тук казвам, че никой не владее език до съвършенство. Майчиният не прави изключение..
   Peace

# 55
  • Мнения: 1 400
Ни повече, ни по-малко от мнозинството  Whistling

# 56
  • Мнения: 24 467
Дали знаем въобще езика или дали сме достатъчно грамотни според валидни стандарти?
За знаенето- повечето го знаем  Laughing, нали дори и тук си комуникираме с негова помощ.
За грамотността- всеки си е на различно ниво. Чуждото по- ниско или по- високо такова не ми е пречка.

# 57
  • Мнения: X
Очаквах да има тест...иначе всички знаем Confused

# 58
  • Мнения: 9 865
Хубаво, изкарахте ме неграмотна, това го разбирам, нормално е за тук.
Разбирам и тезата, че грамотността е следствие, надявам се скоро да бъде отразена съвременната ситуация на езика.
Тези в БАН трябва да си дават сметка за правописа на 'й', на глаголи от типа 'прави ме', 'ходи те', да отпадне и главната буква, а 4 и 6 да влязат в азбуката.

Тестове.

# 59
  • София
  • Мнения: 62 595
За грамотност се приема владеенето на книжовния език според писаните правила и норми. Грамотността е признак за образованост.

От друга странаможе в един момент заради количественото натрупване и повсеместно разпространение на "ходих ме" и други подобни да стане официално вписване и промяна на правилата на книжовния български език. Тогава конкретните форми ще се смятат за част от грамотността.

Общи условия

Активация на акаунт