Кампания "Ние чакаме бебе" - митове, легенди и вярвания за бременността

  • 21 258
  • 102
  •   1
Отговори
# 30
Здравейте Мами, реших и аз да се включа, като не мога да добавя почти нищо ново от вече написаното по отношение на вярванията. При първата ми бременност спазвах някои неща, но сега с втората, кято вече е към заветния си край, абсолютно нищо не спазвам, освен че избягвам погребенията. Но  и на мен ми стана интересно защо не бива да се боядисват великденски яйца, тъй като съм запланувала, ако бебо не дойде до четвъртък, точно това да направя. Споменава се като вярване, но никой не обяснава причината. Моля, ако някой знае защо е този мит да сподели с нас

# 31
  • Мнения: 256
1 Да не се казва бременността до 3 месец +
2 Бременна да не се подстригва,режело се от късмета на бебето-
3 Да не се яде заешко, бебето ще спи с отворени очи-
4 да не се яде риба ще спи с отворена уста-
5 По време на раждането майката на момичето не трябва да знае,раждането ставало по тежко и трудно+
6 Да не ходят гости при бебето до 40ден+
7 Бебето да него пипа жена в цикъл,ставали пъпки+
8 До навършване на 1год. на детето да не капне капка дъжд на устата,трудно и късно проговаряло-

# 32
  • Мнения: 117
Здравейте Мами, реших и аз да се включа, като не мога да добавя почти нищо ново от вече написаното по отношение на вярванията. При първата ми бременност спазвах някои неща, но сега с втората, кято вече е към заветния си край, абсолютно нищо не спазвам, освен че избягвам погребенията. Но  и на мен ми стана интересно защо не бива да се боядисват великденски яйца, тъй като съм запланувала, ако бебо не дойде до четвъртък, точно това да направя. Споменава се като вярване, но никой не обяснава причината. Моля, ако някой знае защо е този мит да сподели с нас
Май никой няма да ни каже защо newsm78 Ти мислиш ли да го спазиш това? Thinking Кога ти е термина- до колкото разбирам скоро. Желая ти леко раждане и много здраво и сладко бебче Hug

# 33
  • София
  • Мнения: 320
Нищо ново няма да добавя , само да кажа ,че нищо не съм спазвала преди и сега не спазвам. Поне не съзнателно. И първата бременност беше проблемна, както и сегашната, лежа у дома и не мога да правя покупки за бебето  Sad
Освен това никой не научи, че раждам ( дори и лекарката , скоято се бях уговорила, че си беше изключила телефона Simple Smile  ) , защото бебто тръгна да се ражда посред нощ.
Това за циреите обаче мнооого ми хареса .  Mr. Green
Сега се сетих за нещо , родилката не трябвало да съпва боса по пода.
И това си го спазвам и без да съм родилка .  Peace

Последна редакция: вт, 22 апр 2008, 21:01 от kami_ch

# 34
  • Мнения: 641
Цитат на: Ra
Църковните канони нямат нищо общо с боядисването на яйца! Това си е чисто езически обичай, възприел християнски облик, както много други от сорта.
  По отношение на вярването, че бременната не трябва да боядисва яйца,  яйцето символизира плода в утробата и по правилата на имитативната магия, която много често е основен фактор при тези практики, боядисването ще доведе до появата на обриви и родилни петна върху бебчето (някой беше го отбелязал по-долу). По тази логика почервеняването на яйцето символизира също ПРОКЪРВЯВАНЕ, което може да означава и спонтанен аборт или преждевременно раждане. Затова бабите споменават кръвта и не разрешават бременна да боядисва яйца. Тази забрана е типична за малко райони в страната. Със сигурност това е суеверие. Не се притеснявай, Ninche

# 35
  • Мнения: 12
Ох,ох,ооооохх!!!! Joy Joy JoyЗаболя ме корема от смях!
 Нищо не съм спазвала нито с първата,нито със сегашната си бременност,ама най-ме изкефи това ноктите на бебето,дето не трябва да се режат до 40 ден newsm62 newsm62 newsm62

# 36
  • Мнения: 117
Цитат на: Ra
Църковните канони нямат нищо общо с боядисването на яйца! Това си е чисто езически обичай, възприел християнски облик, както много други от сорта.
  По отношение на вярването, че бременната не трябва да боядисва яйца,  яйцето символизира плода в утробата и по правилата на имитативната магия, която много често е основен фактор при тези практики, боядисването ще доведе до появата на обриви и родилни петна върху бебчето (някой беше го отбелязал по-долу). По тази логика почервеняването на яйцето символизира също ПРОКЪРВЯВАНЕ, което може да означава и спонтанен аборт или преждевременно раждане. Затова бабите споменават кръвта и не разрешават бременна да боядисва яйца. Тази забрана е типична за малко райони в страната. Със сигурност това е суеверие. Не се притеснявай, Ninche
мерси Hug весели празници Peace може би ще го спазя това Thinking

# 37
  • Мнения: 229
Нищо ново няма да добавя , само да кажа ,че нищо не съм спазвала преди и сега не спазвам. Поне не съзнателно. И първата бременност беше проблемна, както и сегашната, лежа у дома и не мога да правя покупки за бебето  Sad
Освен това никой не научи, че раждам ( дори и лекарката , скоято се бях уговорила, че си беше изключила телефона Simple Smile  ) , защото бебто тръгна да се ражда посред нощ.
Това за циреите обаче мнооого ми хареса .  Mr. Green
Сега се сетих за нещо , родилката не трябвало да съпва боса по пода.
И това си го спазвам и без да съм родилка .  Peace

ох защо родилка да не стъпва боса по пода?
малее с моите надути крака ако трябва да ходя с чехли вкъщи ще полудеяяя  smile3511

# 38
  • София
  • Мнения: 320
ох защо родилка да не стъпва боса по пода?

Не знам защо , но зад много от поверията си има основателни причини , макар обясненията иначе да са абсурдни. Знае се , че ако ти истинат краката , вероятността да се разболееш е голяма. На една родилка точно това и трябва в ония времена. Що се отнася до 40-те дни е същото. Не излизат навън и не се ходи при тях до 40 ден , явно са преценили ,че до тогава се е възстановява от раждането - да не забравяме , че са раждали у дома и както е имало леки ,така и по-тежки раждания. Това ми напомня за посещенията в болници - защо според вас се слагат калцуни и се обличат престилки , слагат се маски като се влиза в родилно отделение ? Нали сте съвършено здрави ? Да ама лекарите се презастраховат , все някой може да мисли ,че е здрав , а всъщност да пренася нещо. Забраната за 40 дни , просто помагала на родилките и бебето да закрепнат и да не се излагат на рискове от болести.
Имам и обяснение защо не са оставяли дрехите на бебето да замръкват. Нали знаете , че дори прнето да изсъхне през деня , ако го оставиш през нощта , то ще се овлажни леко. Дори и през лятото е така. Кога са изобретили ютиите ? Не много отдавна. Така че ако свалиш прането на бебето на сутринта и го облечеш с леко влажни дрехи какво би му се случило?
Сега , когато всичко минава през ютията няма проблем. Само обяснението за демоните , дето се настаняват през нощта в дрехите на детето може да са ни смешни. Но за онова време са спасявали много деца .
Така мисля аз.

# 39
  • Мнения: 493
Здравейте Мами, реших и аз да се включа, като не мога да добавя почти нищо ново от вече написаното по отношение на вярванията. При първата ми бременност спазвах някои неща, но сега с втората, кято вече е към заветния си край, абсолютно нищо не спазвам, освен че избягвам погребенията. Но  и на мен ми стана интересно защо не бива да се боядисват великденски яйца, тъй като съм запланувала, ако бебо не дойде до четвъртък, точно това да направя. Споменава се като вярване, но никой не обяснава причината. Моля, ако някой знае защо е този мит да сподели с нас

За пръв път чувам.....
Аз бях бременна и си боядисах яйцата,защото нямаше кой друг да ми ги боядиса,а и да имаше пак аз щях да си ги боядисам Mr. Green
Иначе и аз повечето суеверия см ги чувала,но спазих само червения конец(и то на бебето до 3-я мес.) и на майка ми не се обадих като отидох да раждам,въпреки че тя беше в къщи и видя че отивам в болницата-само за протокола имах усложнение с раждането,но незнам дали от това ThinkingПо принцип не съм от суеверните

# 40
Май никой няма да ни каже защо newsm78 Ти мислиш ли да го спазиш това? Thinking Кога ти е термина- до колкото разбирам скоро. Желая ти леко раждане и много здраво и сладко бебче Hug

Здравей Мi6ence, благодаря ти, термина ми е на 09.05.08г и не смятам да спазвам севурието да не боядисвам яйцата и утре ще си ги боядисам. Не ми се струва страшно, още повече много мами са го правили. И на теб спокойна бременност и леко раждане

# 41
  • София
  • Мнения: 320

Цитат на: Ra
Църковните канони нямат нищо общо с боядисването на яйца! Това си е чисто езически обичай, възприел християнски облик, както много други от сорта.
  По отношение на вярването, че бременната не трябва да боядисва яйца,  яйцето символизира плода в утробата и по правилата на имитативната магия, която много често е основен фактор при тези практики, боядисването ще доведе до появата на обриви и родилни петна върху бебчето (някой беше го отбелязал по-долу). По тази логика почервеняването на яйцето символизира също ПРОКЪРВЯВАНЕ, което може да означава и спонтанен аборт или преждевременно раждане. Затова бабите споменават кръвта и не разрешават бременна да боядисва яйца. Тази забрана е типична за малко райони в страната. Със сигурност това е суеверие. Не се притеснявай, Ninche
тук е обяснено за яйцата.

# 42
  • Мнения: 2 448
Абсолютно с никакви вярвания не съм се съобразявала, защото така или иначе не вярвам, защо да го правя?
На 3 месеца дори си го подстригах, мака, че ми казваха до годинката да не се пипа косата. newsm78
Не можех да го гледам с тази дълга и рехава косица и тези трески. Като го подстригах , по лесно ги изресах и косата му придоби човешки вид. Laughing

# 43
  • Испания и Стара Загора
  • Мнения: 1 036
И моята баба мо каза някои поверия,но не всички съм спазвала.
-бременната жена да не прескача кабел,за да не се увие пъпната връв около врата на бебето.
-когато настъпи момента да раждаш,не казвай на никой.Колкото по-малко хора знаят че си в родилната зала,толкова по-лесно ще мине раждането.Това го спазих и родих точно за 10 минути.
-До 40 ден след раждането,бебето не трябва да е навън при залез слънце.
- Винаги взимай каквото ти предложат за ядене,докато си бременна.Ако отказваш детето то ще е злоядо.Това не го спазих и синът ми е много злояд. Thinking
За други не се сещам.

# 44
  • Мнения: 136
Бабини деветинини. Някои майки доста се вживяват, направо откачат, хубавото е че след време все пак се пооправят.

Общи условия

Активация на акаунт