ПЕТИЦИЯ срещу задължителното въвеждане на училищно обучение от 6-годишна възраст

  • 33 828
  • 580
  •   1
Отговори
# 495
  • София
  • Мнения: 4 072
Ами когато започна петицията, имаше някакъв проектозакон, но не помня дали в него изрично се обявяваше започването на 6г. Поне слушах Вълчев да обяснява,че не било като императив, а пожелателно. Подозирам,че са някакви тъпи обяснения, така или иначе-махнаха го този текст. И всъщност не мисля, че причината за него е липсата на места в ДГ. Най-малкото, защото един мандат е 4 години, а така решават проблема само за една. Какво става на следващата-същата работа. А какво става на четвъртата, точно в края на мандата-2 набора за училище-ей на това му казвам извращение!

Не знам, Бу, не защитавам никого. Не обичам истериите, предпочитам да се следи за такава загуба на разум у някого и да се реагира -просто и ясно. Затова и преглеждам темите за училище и образование, независимо,че моите са още малки.  Peace

А и в крайна сметка, тук говорим за предизборни обещания!  Laughing  Laughing Колко такива ни оправяха вече, на едно образование ли ще обръщаме внимание. Пенсиите са европейски, заплатите-по-високи от европейските, нормално е децата да завършват университет не на 20, а дори на 15-16, не мислиш ли?!  Hug

# 496
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 855
Баш категорично и императивно беше тогава тръгването от 6г, но като се почна вълната от родителски протести, веднага се клекна как, ама моля ви се, то само за който искал (което, ъъъ, и сега си е така, как не се сетихме Tired).

Иначе за масовите истерии си права Grinning Но като ми кажат в рамките на 6м два пъти едно и също от различни източници, почвам да си мисля, че има нещо, което истински да ме притесни.

# 497
  • Мнения: 3 506
И тя абсолютно категорично твърдеше, че става дума за 3 и 4 гр. в ДГ, а не, каквито предложения имаше от майки-да се преместят подгответата в у-ще, за да се освободи място в ДГ.
Нейното мнение, а според нея-и на колежките и, е че задължително трябва да останат подгответата в ДГ, а още по-добре-и 3гр. да е задължителна.
Не знам дали някой ще се опита да ги употреби за някакви цели, но и управляващите не са чак такива идиоти! Надявам се, да не съм просто непоправим оптимист, но толкова плосък ход не би направил никой политик.

Според мен е точно обратното - при този недостиг на места в ДГ ще е абсолютно плосък ход да се направи и 3-та група задължителна. Как ще стане номерът? Хем е задължителна, хем места няма... Според мен точно си говорят за преместване на подготвителните групи в у-щата (и тогава вече ще има мегдан последната група в ДГ, т.е. групата на 5-годишните, също да е задължителна). Затова и следващата точка е увеличаване броя на занималните (или както там беше) - хем се решава проблема с ДГ, хем родителите не протестират, че в училище заниманията са полудневни.

А по повод на това дали има места в училищата, дали има достатъчно кадри, дали базата е подходяща... оптимистично е да си мислим, че някой е планирал нещата чак до там...  Tired

# 498
  • София
  • Мнения: 4 072
Didia е участвала в разговорите за задължителното въвеждане на 3 гр. Категорично за ДГ, а не за училищата, позицията и беше напълно ясна. Ще я помоля тя да пише, че да не ставам клюкарката на форума.  Sunglasses

# 499
  • Мнения: 7 446
            Признавам си,че не съм чела всичките 34-ри страници.Просто нямам време!Искам само да направя няколко разяснения.Въвеждането на ЗАДЪЛЖИТЕЛНА група за подготовка за училище беше направено от екип преподаватели в СУ - катедра "предучилищно възпитание" и практикуващи учители в ДЗ,много от тях са хонорувани преподаватели по практика.Искането беше 4-та група в ДГ да стане ЗАДЪЛЖИТЕЛНА ГРУПА за подготовка за училище и тя да бъде към ДГ.След въвеждането и предучилищното възпитание и обучение стана част от системата на средното образование в Бг.Това изисква УЧИТЕЛИ с висше образование не възпитатели ,съответни държавни образователни стандарти /ДОИ/ както има такива за у-щата ,изисква съответно финансиране и безплатни учебни помагала.ДОИ са задължителни за изпълнение и покриване от всички деца.Вчера бях на родителска среща за първи клас и учителите в у-ще изказаха своето мнение по въпроса на ПГУ,казаха,че децата идват много добре подготвени от ДГ и се работи лесно с тях.Което означава,че задължителното обучение дава първите си резултати.При това се даде право на родителите на избор дали да е в ДГ или у-ще.Предложението се основаваше на предишната практика когато в у-щата имаше предучилищни групи.Така се получиха двата варианта .
                  Същия екип базирайки се на световната практика и на резултатите от задължителното ПГУ направи съответното предложение ЗАДЪЛЖИТЕЛНОТО обучение да започва от 3-та група .Това са 5-6 годишните деца.Изобщо не е ставало и дума децата да тръгват на училище от 5-6 години или както тука пише в годината на навършване на 6 години.Иска се осигуряване на места за всички деца навършили 5 години /3-та група включва деца от 5 години и завършват групата на 6/ при това се иска ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да е в ДГ.Тя разполага с високо квалифицирани учители ,които са наясно с възрастовите особености на децата и обучението им.
                  Основната грешка на предишния експеримент-тръгване на 6 год на у-ще БЕШЕ в това ,че 6 годишните ученици бяха обучавани с програми предназначени за 7 годишни.На никой не му мина през ум,че децата са по-малки и програмите не са подходящи.Точно това иска да избегне екипа направил предложението за задължителна 3-та група на ДГ.И сега има разлика в ПГУ при обучението в у-ще и ДГ.Програмите са  НАПЪЛНО ЕДНАКВИ,ДОИ-също.Само ,че учителите с начално образование ,които водят ПГУ в у-ще форсират децата и почват да ги учат да четат и пишат.Нещо което го няма в програмите за ПГУ.Има звуков анализ и ако той се овладее добре децата САМИ започват да четат.Аз изпращам в момента деца от ПГУ около 80% от тях четат,но аз не съм ги учила целенасочено да четат.При това имам образование и за детски учител и за начален.Така,че съм на ясно с методиките  на обучение в четене и писане.
                  Твърдо съм за въвеждане на задължителната 3-та група в ДГ и съм убедена,че места могат да се намерят.Второто предложение е 2 годишните деца /след изтичане на майчинството / децата да постъпват в ДГ с учители,а не в ясла с мед.сестри.Екипа от "Ранно детство" СУ подкрепен от учители направи това предложение.Децата обучавани на тази възраст от учители много по-лесно се адаптират.Аз,лично,дадох внуците си директно в ДГ и разликата е огромна между тях и връстниците им.Те са с по-големия набор,но нито ден не са плакали и по нищо не се различават от по-големите.Подхода на учителките обаче е коренно различен от този в яслата /да ме извини персонала в яслите,но мое мнение/ .
                  Така,че не се страхувайте,че ще тръгнат на 6 години на у-ще.За друго става дума.Не веднъж съм писала,че ако се изтегли ПГУ САМО в у-ще ДГ загиват.Пада статута на учител,няма да е нужен и кадърните хора ще избягат в у-щата с ПГУ-тата.Тогава ДГ ще отидат в соц.министерство и кризата с липса на квалифициран персонал ще стане нерешима.Не може да си учил,квалифицирал се и накрая си възпитател.За тази длъжност не е необходимо да учиш.В нормалните страни курсовете за възпитатели са точно 3 месеца.Има обаче ЗАДЪЛЖИТЕЛНО обучение от 5 даже от 3,4 години и е задължително с учител и в подходящо детско заведение,което обикновено е в училищен комплекс.НЕ В УЧИЛИЩЕ!Разликата няма да обяснявам,че стана ферман за което се извинява.Ако нещо ви интересува пишете ще ви отговоря стига да мога! Peace

# 500
  • Мнения: 14 654
Иска се осигуряване на места за всички деца навършили 5 години /3-та група включва деца от 5 години и завършват групата на 6/ при това се иска ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да е в ДГ.Тя разполага с високо квалифицирани учители ,които са наясно с възрастовите особености на децата и обучението им.

Много се надявам това да не се случи. Предпочитам да имам избор дали детето ми да ходи на ДГ или не. Честно казано нямам намерение да жертвам една година от детството на детето си, само за да останат преподаватели в ДГ.

# 501
  • Мнения: 14 133
Много се надявам това да не се случи. Предпочитам да имам избор дали детето ми да ходи на ДГ или не. Честно казано нямам намерение да жертвам една година от детството на детето си, само за да останат преподаватели в ДГ.
Peace Защо трябва да им копираме всичко на западните образователни системи.  newsm78
Сигурно ще има и други родители, които няма да искат да си пуснат децата задължителни от 5 год. на градина.  Thinking А в София как ли ще стане това с допълнителните места в ДГ, когато толкова деца за настоящата учебна година остават извън градините.  Rolling Eyes

# 502
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 855
Това, което Дидиа пише, мен лично ме смущава повече и от предложението на ГЕРБ.

Твоите внуци добре, но аз имам различно мнение за своите деца.
И честно казано, ничии внуци не ме касаят, когато моето 6-годишно все още има нужда от следобеден сън и искам да ходи на градина с детските си учителки, а не в училище с начални.

# 503
  • Мнения: 7 446
Това, което Дидиа пише, мен лично ме смущава повече и от предложението на ГЕРБ.

Твоите внуци добре, но аз имам различно мнение за своите деца.
И честно казано, ничии внуци не ме касаят, когато моето 6-годишно все още има нужда от следобеден сън и искам да ходи на градина с детските си учителки, а не в училище с начални.
                   А,бе ти къде четеш ,че ще ходи в училище с начални учителки!  #Crazy Мисля,че обясних точно и ясно - ТРЕТА ЗАДЪЛЖИТЕЛНА ГРУПА В ДГ с ДЕТСКИ  учители,със следобеден сън и същия режим който си е до сега,със същия учебен план и т.н. само ЩЕ БЪДЕ ЗАДЪЛЖИТЕЛНА за ВСИЧКИ ДЕЦА!Така както в момента е подготвителната група за училище! Това ,че в ПГУ ИМА избор от страна на родителите дали да е в ДГ или у-ще според мен е предимство!Като не искате в ДГ,отивате в училище! Третата група ако стане задължителна обаче ще си е в ДГ!Това се налага от възрастта на децата,по-малки са и както правилно забелязваш някои имат нужда от сън. Mr. Green Защото мога да кажа със сигурност,че има и такива дето  идват от къщи без никакъв режим и родителите се хвалят,че не спят след обяд от бебета.
                    Бу,това ,че внуците ми ходят в групи с по-големи деца НЕ значи ,че ще ги дам на училище на 2 години.Ще си тръгнат на 7.Исках само да ви кажа ЛИЧНО моето мнение по въпроса кой да ги гледа на 2 години - учители или сестри! На 1000% учители .Не съм сгрешила нулите! Laughing В яслата първия се съдра да плаче и го намирах все на земята сред купчина играчки.Преместих го на 2 години и няколко месеца в ДГ и от първия ден не е плакал,а когато го взимах все ми разказваше какво е правил.Нали се сещаш ,че учителите имат съответните програми,които се изпълняват / поне в ДГ,която посещава/ и на детето му е интересно.Освен това пак си имат купищата играчки,но това не е единственото му занимание.Сега е доста по самостоятелен от неговите връстници,което мисля ,че не му е минус и е заслуга и на учителите му!С втория експеримент не си  си правих.Отиде направо в ДГ.

Последна редакция: чт, 18 юни 2009, 15:41 от Didia

# 504
  • Мнения: 425
Това, което Дидиа пише, мен лично ме смущава повече и от предложението на ГЕРБ.

Твоите внуци добре, но аз имам различно мнение за своите деца.
И честно казано, ничии внуци не ме касаят, когато моето 6-годишно все още има нужда от следобеден сън и искам да ходи на градина с детските си учителки, а не в училище с начални.
                    А,бе ти къде четеш ,че ще ходи в училище с начални учителки!  #Crazy Мисля,че обясних точно и ясно - ТРЕТА ЗАДЪЛЖИТЕЛНА ГРУПА В ДГ с ДЕТСКИ  учители,със следобеден сън и същия режим който си е до сега,със същия учебен план и т.н. само ЩЕ БЪДЕ ЗАДЪЛЖИТЕЛНА за ВСИЧКИ ДЕЦА!Така както в момента е подготвителната група за училище! Това ,че в ПГУ ИМА избор от страна на родителите дали да е в ДГ или у-ще според мен е предимство!Като не искате в ДГ,отивате в училище! Третата група ако стане задължителна обаче ще си е в ДГ!Това се налага от възрастта на децата,по-малки са и както правилна забелязваш някои имат нужда от сън. Mr. Green Защото мога да кажа със сигурност,че има и такива дето  идват от къщи без никакъв режим и родителите се хвалят,че не спят след обяд от бебета.
                    Бу,това ,че внуците ми ходят в групи с по-големи деца НЕ значи ,че ще ги дам на училище на 2 години.Ще си тръгнат на 7.Исках само да ви кажа ЛИЧНО моето мнение по въпроса кой да ги гледа на 2 години - учители или сестри! На 1000% учители .Не съм сгрешила нулите! Laughing В яслата първия се съдра да плаче и го намирах все на земята сред купчина играчки.Преместих го на 2 години и няколко месеца в ДГ и от първия ден не е плакал,а когато го взимах все ми разказваше какво е правил.Нали се сещаш ,че учителите имат съответните програми,които се изпълняват / поне в ДГ,която посещава/ и на детето му е интересно.Освен това пак си имат купищата играчки,но това не е единственото му занимание.Сега е доста по самостоятелен от неговите връстници,което мисля ,че не му е минус и е заслуга и на учителите му!С втория експеримент не си  си правих.Отиде направо в ДГ.

 Peace

# 505
  • Мнения: 3 835
Последно в програмата на Бойко, на 6 г. ли ще тръгват задължително или не, че много нещо сложна стана темата? На нас и през ум не може да ни минава, да копираме какъвто и да било западен образец, по простата причина, че окрадоха парите от всякакви фондове и бюджети, та просто сме на дъното и нямаме пари да се усмихнем дори, камо ли да се правим на модерни образователи. Да вземем да си построим градините, да си върнем общинските места и сгради, и да не се занимаваме с глупости, това е моето мнение! Като спрат да крадат, та да останат пари и за децата на тая страна, тогава да се обадят и да питат, съгласни ли сте да направим такива и такива кардинални нововъведения. Иначе, най-добре, и от яслата да го направят задължително, само за да им гледаме сеира, като как ще стане! Laughing

# 506
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 855
ТРЕТА ЗАДЪЛЖИТЕЛНА ГРУПА В ДГ с ДЕТСКИ  учители,със следобеден сън и същия режим който си е до сега,със същия учебен план и т.н. само ЩЕ БЪДЕ ЗАДЪЛЖИТЕЛНА за ВСИЧКИ ДЕЦА!Така както в момента е подготвителната група за училище! Това ,че в ПГУ ИМА избор от страна на родителите дали да е в ДГ или у-ще според мен е предимство!Като не искате в ДГ,отивате в училище! Третата група ако стане задължителна обаче ще си е в ДГ!Това се налага от възрастта на децата,по-малки са и както правилно забелязваш някои имат нужда от сън. Mr. Green Защото мога да кажа със сигурност,че има и такива дето  идват от къщи без никакъв режим и родителите се хвалят,че не спят след обяд от бебета.

Не е коректно да се говори "като в чужбина" и за "световен опит", защото в чужбините и училището не е задължително - има си homeschooling, unschooling и изборът какво и как да учи детето пада само на родителите, а никой не вменява задължителни трети и подготвителни групи. Нито е редно да се смесва чужбинското preshcool с училище.
В крайна сметка всеки сам може да прецени дали детето му да ходи на градина или да записва направо в подготвителна група, независимо дали в детска градина или към училище.

Яслите очевидно нямат нищо общо в случая.

# 507
  • Мнения: 3 810
Последно в програмата на Бойко, на 6 г. ли ще тръгват задължително или не, че много нещо сложна стана темата?

Аз не мисля че Дидиа говори за програмата на Бойко. Така че тя си е такава каквато са си я публикували.

Цитат
Постепенно намаляване възрастта за задължителна подготовка на децата за училище, започвайки от 5 години.

Последна редакция: пт, 19 юни 2009, 11:22 от СърБи мЕ кИриЛизАциЯта

# 508
  • Мнения: 3 506
Разговорът тръгна от там, че Didia участвала в дискусия с една партия, в която са обсъждали въпросните неща, които тя написа. И аз обаче не разбрах дали въпросната партия е ГЕРБ или друга.

Иначе аз по принцип се дразня от излишните ограничения, така че, каквито и да са мотивите, вменяването на задължителен, при това още по-ограничаващ елемент, като по-малката възраст за тръгване, било на у-ще, било на ДГ, не ми е по вкуса.

# 509
  • Добрич
  • Мнения: 5 470
Аз не мисля че Дидиа говори за програмата на Бойко. Така че тя си е такава каквато са си я публикували.
Цитат
Постепенно намаляване възрастта за задължителна подготовка на децата за училище, започвайки от 5 години.

И моето мнение е същото.

Общи условия

Активация на акаунт