Деца с диабет - тема 3

  • 40 101
  • 406
  •   1
Отговори
# 45
  • гр.Добрич
  • Мнения: 2 522
Льоня, да разбирам ли че всеки месец имаме право на консулт с лекуващия лекар безплатно? Ние избрахме Константинова, но е абсурдно да ходима всеки месец до София, а тя идвала в Шумен май на 3 месеца веднъж.
Аз пък съм забелязала, че към 2 часа през нощта винаги е височка захарта. Явно Актрапида от 19ч. е свършил, а Инсулатарда от 22ч. още го няма никакъв.

# 46
  • София
  • Мнения: 1 246
Льоня, да разбирам ли че всеки месец имаме право на консулт с лекуващия лекар безплатно?

Ами така са казали на нашия татко, като е отишъл последния път - 12 консултации годишно. Нека майките с повече опит да кажат.

Аз пък съм забелязала, че към 2 часа през нощта винаги е височка захарта. Явно Актрапида от 19ч. е свършил, а Инсулатарда от 22ч. още го няма никакъв.
Актрапидът сложен в 19 ч., "свършва" към 23:30.  Инсулатардът, сложен в 22 ч., би трябвало вече да започва да действа. Но Niki-N говори за Микстард, не за инсулатард, което е странното.

# 47
  • Мнения: 822
Здравейте, мили момичета!
С някои вече се познаваме по неволя, така че ще прескоча официалната част. Имам няколко въпроса, свързани по- скоро с бюрократичната страна на лечението.
Става дума за моя племенник, който преди около 10 дни стана на 19г. и вече се води мъж.
Някой има ли представа, дали изборът на ендокринолог от друго населено място би създал някакъв конфликт и проблеми за пациента.
Разбрах, че при децата е различно и те могат да бъдат диспансеризирани в друго населено място при липсата на детски специалист в техния град.Но как стоят нещата при възрастните?
Ендокринологът (дори да е от друг град) предписва лечението на пациента, а за самите консумативи протокол може да се вземе и от личния лекар?Така ли е.
Ако един пациент е "ухажван" от болнични и неболнични лекари, какъв проблем би му донесъл изборът на неболничен лекар, който се предполага, че е по-добър специалист, но е в конфликт с болничните лекари?
Извинете ме за глупавите въпроси, но все още се ориентираме...
Утре ще изпишат племенника ми от болницата, но не било сигурно, дали ще му дадат веднага глюкомер.Възможно ли е това?

# 48
  • гр.Добрич
  • Мнения: 2 522
Niara, няма как да му дадат веднага Глюкомер. Нали трябва да му напишат протоколи за него, за лентичките и инсулина.

Актрапидът сложен в 19 ч., "свършва" към 23:30.  Инсулатардът, сложен в 22 ч., би трябвало вече да започва да действа. Но Niki-N говори за Микстард, не за инсулатард, което е странното.

Да това го разбрах, просто исках да споделя, че според мен Инсулатарда започва да действа доста късно и остава една непокрита дупка. Може и да бъркам.

# 49
  • Мнения: 110
Мили мами на дечица до две години,знаете ли че имаме право на еднократна помощ от социални грижи?Вчера ми се обади тяхна служителка и ми каза че трябва да подам молба до навършване на две години на детето.незнам за каква сума става въпрос но ще разбера  другата седмица в понеделник,Ако някой знае нещо по въпроса моля да пише.

# 50
  • Мнения: 32
        Привет на всички. От две седмици сме на Микстард 30 на двукратен режим. Сутрин стойностите ни са нормални - от 4 до 7,  на обяд също, но вечер в 19.00 и 21.20 ч. са от 12 до 20. Някой който има повече опит с този инсулин да каже какво да променя, защото тези високи стойности вечер никак не ми харесват ! Проверих и в урината за ацетон, но тест лентите си останаха без промяна.

# 51
  • Мнения: 417
yanitzanz - според мен не ви достига бавния инсулин до 19 часа. Когато бяхме на двукратен режим /първите две години/ имаше и други миксове и можеше по-лесно да се нагоди режима.  Сега има само 30 mix и ако искаш да не бодеш детето и на обяд трябва да нагодиш храната към инсулина - по малка закуска в 16 часа и слагане на вечерния инсулин по-рано напр. в 18 часа, а вечеря в 18.30 часа. Така може да се избегне вечерния проблем, но да се появи проблем в по-късните часове или ноща с вечерния инсулин - не пишеш какви са стойностите там.
Двукратния режим е подходящ при ремисии, но изисква много напазване на храната към кривата на действие и на двата инсулина вътре.
Ние дълго бяхме на двукратен режим в началото с моного добър ГХ, но все пак май с бързите инсулини през деня нещата са по-добре.

# 52
  • Мнения: 59
Niara,здравей!Споделям ти нашите преживелици с избора на лекар.Дъщеря ми /на 9г./  е от година и половина с диабет.При изписването от София си тръгнахме с избран лекуващ лекар-д-р Константинова и рецепта от нея за глюкомер и тест-ленти.При прибирането ни в Дупница ни отказаха да ни изпишат глюкомера,защото това трябвало да направи местен ендокринолог-от окръга.Та така два дни ни мотаха и уговаряха да си сменим лекаря.В крайна сметка тукашен лекар ни издаде рецепта и мислехме,че нещата са приключили.Но след три-четири месеца се оказа,че той е зачислил детето към неговите пациенти-без изобщо да я е виждал или да е проявил интерес как се справя,на какъв инсулинов и хранителен режим е.През този период ние ходихме два пъти при Константинова, пра- вехме изследвания и т.н. Е,разбира се,че след като разбрахме за подмяната,отново заявихме избор на диспансерен лекар,въпреки настойчивите обяснения колко по-добре ще ни е да е местен.Засега нямаме проблем,но като дойде време да подменяме глюкомера,ще е пак същото.Така че проучете точно процедурата /главно за глюкомер/, тест-ленти и инсулин си изписва джипи-то ,за не хабите напразно нерви.Успех в битката с бюрокрацията и нейно
величество КАСАТА.
  Относно глюкомерите-и аз имам понякога съмнения в показанията.Ние сме с Акучек-Сензор.Онзи ден показа 30,2 КЗ,дъщеря ми се разстрои,каза,че не се чувства зле,повтори след две минути-беше 22,4.Какво ще ни посъветвате?
 И нещо много важно- как се справяте с подутините от инжектирането на инсулина[/u].Уж спазваме инжекционната техника,но нещо не се получава много добре.Благодаря предварително.

# 53
  • гр.Добрич
  • Мнения: 2 522
При нас явно жлезата въобще не произвежда, след като сме на 4-кратен инсулин. Направо се учудвам, че може да има ремисии от по 2 години.

Iskra63, вие от кой инсулин се подувате, защото наскоро една мама се оплакваше че ръцете на детето се подували много от Левимира.

Аз също дочух за еднократната помощ при малки деца. Някой знае ли това сигурно ли е и по кой член. Днес ще ходя до социалните с решението от ТЕЛКА- че поне да питам.

# 54
  • Пловдив
  • Мнения: 849
Iskra63
С глюкомера нещата е така (естествено, ако през тези 5 години няма да има някаква промяна).
Д-р Константинова пише протокол. Този протокол се заверяява в касата.
Да, рецепта за глюкомера може да изпише само ендокринолог (не личен лекар), но не е задължително това да е др. Константинова.
За да не се ходи пак до София, джипито трябва да даде талон №3 към 05.
Талон №3 - той е за еднократна консултация (без възможност да се диспансеризира)
код към 05 - означава консултация с ендокринолог(не зависимо какъв - детски или за възрастни. Аз лично ходих при енд. за възрастни).
Този енд. ще изпише рецепта за глюкомер и с него вече в аптеката.
Това е важното направлението да е №3, а не за диспансеризацията.
http://plovdiv.nhif.bg/bg/questions.phtml?page=18
това е адрес на мой въпрос към Здравната каса (въпрос от Елена Паткина). Можеш да прочетеш и отговор.

# 55
  • Бургас
  • Мнения: 80
Yanitzanz, и ние две години бяхме с Мх30 и наистина е така както пише Zazi , че храната трябва да се напасне към действието на инсулина.Щом към 21 часа сте с височки сутрин с колко се будите?

# 56
  • София
  • Мнения: 2 262
Здравейте, еднократната помощ беше в размер на 100 лв до миналата година, сега незнам дали се е променило това или не, а иначе се дава за това, че детето е с увреждане, т.е. както онези 200 лв които ви дадоха при раждането на децата, сещате ли се? Така че отидете в социалните си служби и поискате да подадете молба за еднократната помощ за дете с увреждане, която се дава до навършването му на 2 годинки! Съжалявам, но не си спомням члена по който отпускат!

# 57
  • Мнения: 822
Благодаря на Искра и Елена!
Днес са изписали племенника ми от болницата само с инсулин. Казали им, че лекарят, при когото го диспансеризират, ще им даде протокол за глюкомер и ленти.Имат ли право на това?
Момчето е изпратено в болницата с направление от личен лекар и в следващите 45 дни няма право на друго направление.Тоест могат само платено да отидат при друг ендокринолог и той също може да реши, че ще им изпише глюкомер, само ако станат негови пациенти... Това аз го наричам изнудване...
Както и да е. Те ще си купят резервен, който ще ползват на първо време. И не зная в случая, дали е виновна касата... Може би става дума за малка доза човечност... Точно в първите дни от шока и за пациента и за цялото му семейство, всички са принудени да четат закони за правата си, вместо да се занимават с по-смислени неща...

П.П.Ще им кажа да опитат с този талон #3, стига и там да няма такова 45-дневно условие...

Последна редакция: пт, 11 апр 2008, 18:43 от Niara

# 58
  • Пловдив
  • Мнения: 849
То и едни лентички..... след 18 год. дават майче 150 бр за цяла година.

# 59
  • Мнения: 3
при диабет тип 1 след навършване на 18 г. възраст се полагат 150тестленти годишно.Те се изписват от личния лекар, може и без да имате изписан глюкомер по Здравна каса ( ние така постъпихме преди време, купихме глюкомер, а си получаваме лентичките веднъж в годината).!Поне в началото на тази година можеше да се направи следното: фирма БРАУН внесе нов модел глюкомер ( 5 сек. тест) и имаше промоция: при представяне в аптеката на рецепта   за 150 тестленти, ви предлагат безплатен глюкомер(бонус).Апаратите са  ( мое мнение качествени и точни).Проверете, навярно промоцията още важи.Фирмата вносител е Ливеда Мед 2000 ( Сф).

Общи условия

Активация на акаунт