Саздърма

  • 35 095
  • 36
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 9 128
Да Лабрекс, има само телешка - може да обърнеш внимание по магазините.

А ние пък си прави и домашна такава.
И както писах - става от всякакво месо.

а за шилето
направо нАучно обяснение ти давам:...........

съвсем ненаучно - то е пораснало агне, или така да се каже - бъдещата овца/овен.  То вече започва да мирише на овче, защото се храни не само с мляко, а и с фуражи.

агнешкото няма да ти стане добра саздърма, но ако е шилешко - ще.

впрочем тук агнешкото по магазините е рядкост - обикновено е точно шиле, защото го изкупват по-евтино и продават на цена на агне.

# 16
  • Мнения: 9 973
аз пък  Sick Sick създарма

# 17
  • Мнения: 22 867
Блонди, да се похвалиш, като направиш саздърмата! И да я покажеш! Grinning

Последна редакция: пт, 11 апр 2008, 23:00 от labrex

# 18
  • Мнения: 27 524
Обезателно ще се похваля и ще покажа, като тръгнем на пазар тези дни ще си купя продуктите. piment са люти чушчици, поне тук.
Пеп-4о, а става ли хубава само от телешко? Да си я направя само такава тогава, но не става ли много сухо така?

# 19
  • Мнения: 9 128
става да, но няма да докара онази миризма на едновремшната на лойта.  Но пак си е е много вкусна

подправките същите, процедурите също   Grinning

# 20
  • Мнения: 22 867
Обезателно ще се похваля и ще покажа, като тръгнем на пазар тези дни ще си купя продуктите. piment са люти чушчици, поне тук.
Пеп-4о, а става ли хубава само от телешко? Да си я направя само такава тогава, но не става ли много сухо така?

А това - tout-épice??? Всичко съм забравила от френския.......

А, ето какво намерих за бахар: английски: Allspice
френски: pimenta, tout-épice
немски: Jamikapfefer
италанскил: pimento
испански: pimiento de Jamaica
индийски: kabab cheene, seetful

Хубав си му е ароматът и особено на овчото си върви, и не само на него - на останалите меса също.

# 21
  • Мнения: 27 524
Мерси, Лабрекс, ще потърся, може да го има. Телешка ще я бъде, другата седмица ще се помъча.  Simple Smile
След като изтече мазнината и се охлади я прибирам в хладилника, нали?

# 22
# 23
  • Мнения: 463
И аз последно като купувах саздърма я хвърлих - толкова кофти беше, а едно време обожавах пържени яйца със саздърма!!!  Sad

# 24
  • Мнения: 27 524
Хайде, почнах  Grinning Варя месото сега, намерих си телешко с много кости и хрущяли, и жили, и кожи... за копита и козина не се заглеждах  Joy  Няма бахар, сложих само дафинов лист и черен пипер. Значи изсипвам в торбичките само месото, бульонът се хвърля. Но тогава месото как ще се желира всъщност? Мисля да сложа и малко чесънче или не е желателно?  Thinking Сори за много въпроси, ама не знам.  Blush

# 25
  • Мнения: 9 128
аз ти писах за чесъна, ама си чела диагонално   Laughing

може да сложиш, вкусно е но става вече "пача" или както и да е - саздърма с чеснов вкус.

По-вкусно е, но далеч вече от старата саздърма.

Ще мине и без бахара.

В месото и жилите, които остават остава достатъчно водно съдържание , което ще ги държи желирани.
Освен това ти и притискаш месото, което улеснява спойката му.
Ако ти е от тънък найлон торбичката, сложи в още една, за да не се спука едната от тежестта която ще сложиш.

# 26
  • Мнения: 27 524
А, моля, моля, не съм чела диагонално, ти спомена за чесъна във връзка с пълнените черва и пачата.   Simple Smile
Пача правя от свински копитца - топла като супа с чесън и оцет или желирана и на резени като мезе. Но пачата не е като саздърмата. Поне аз си ги представям съвсем различно.
О, аз за саздърмата ще извадя за ядене само местото, иначе ме е гнус  Sick За съжаление от 3кг пълен пакет остана чисто месо около 200гр  Crazy Joy
Имам торбички за фризер, те са достатъчно дебели, мисля, че ще станат  Peace
Мерси много  Hug пак ще докладвам и снимам утре  Simple Smile

# 27
  • Мнения: 9 128
ама ние като не ядем желирани продукти (течността де желирана) и изваждам само месото, задушавам с малко чесън и подправки и в черво/или торбичка като саздърмата и пак е пача  Grinning за мен.  След това режем за мезе.
Или пък заваря бульон и поставя парче от месото вътре и пак става на чорба.
А в това горното, което има предвид пача, спада и всичкото месо, което остава след обезкостяването на добиче  Rolling Eyes  А то е доста. И е само месото, без кожи и копитца.

И вярно е, то като махнеш кокали и ципи остава малко месо. Е, можело и хрущялчетата да туриш, ама щом не ги долюбваш  newsm78

# 28
  • Мнения: 22 867

.........Е, можело и хрущялчетата да туриш, ама щом не ги долюбваш  newsm78

Долюбвайте ги, долюбвайте ги, щот единственият хранителен източник на хондроитин са животинските хрущяли.

А по темата - Блонди, днес извадих едни стари готварски книги и се зачетох в речептите за саздърма -  месото се вари, докато започне да се пържи. Тоя момент на пърженето присъства и в трите рецепти. Може да се съхранява в шкембе, черво, буркан. Прави се от тлъсто овче, овнешко или говежда месо с подправки чер пипер и дафинов лист или без тях. Добавя се лой или мас в процеса на варене/пържене. Бахар нямаше в нито една от трите рецепти на които попаднах. Чесън също. Ама това е било в ония времена. Но и аз си спомням, че имаше точно лой в създармата, която съм яла, замръзнала и аз я махах. Майка слага чесън на бабе, не знам дали знаеш какво е, прави го от варено свинско от главата и месо, слага му подправки и чесън, пълни го в шкембе и е много вкусно. Не знам дали не е това, което pep-4o нарича пача.
Важното е твоята саздърма да е станала вкусна и да ви е харесала, все пак е домашно приготвена и поне знаеш какво си слагала в нея.

# 29
  • Мнения: 9 128
. Майка слага чесън на бабе, не знам дали знаеш какво е, прави го от варено свинско от главата и месо, слага му подправки и чесън, пълни го в шкембе и е много вкусно. Не знам дали не е това, което pep-4o нарича пача.

ами да това е, но щото част от фемилито не ядат животинските черва (и подобни) го пълним в найлонови такива или торбички.

Важното е твоята саздърма да е станала вкусна и да ви е харесала, все пак е домашно приготвена и поне знаеш какво си слагала в нея.
.

е сега чакаме Блонди да каже дали като яде нейната ще благославя, или кълне  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт