Саздърма

  • 35 088
  • 36
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 27 524
Обичате ли? Помните ли онази по Татово време - овчата, на големи калъпи...  Simple Smile
Аз и сестра ми сме били невероятно капризни и ужасни деца, но овчата саздърма ядахме с апетит. След това изчезна. Сега вече има, но  смес от свинско и телешко. Но вкусът не е същият, има стотици черни пиперчета на зърна, които ми се налага да изчоплям и има милион дафинови листа, които са нагънати и ги има навсякъде и яденето на тази саздърма ми отнема повече време от яденето на рибка с дребни и много кости...
Някой да е правил домашна?  Thinking Не ми се вярва, но все пак да попитам....

# 1
  • София
  • Мнения: 3 816
Да обичах, избирах само хубавите големи месенца, мазното го бутах настрани. Mr. Green

# 2
  • Мнения: 177
Е, не, само при мисълта за тази лоена маса от... лой и направо ми се...
Иначе, да, прави се още.
Дядо ми много обича и правят редовно, когато има и материал разбира се.  Laughing
Но, никога не съм се осмелявала да го опитам, въпреки, че не съм била никога капризна с яденето.

# 3
  • Мнения: 173
Майка ми беше правила преди години.Помня, че стана сполучлива.Но аз самата не зная по каква рецепта

# 4
  • Мнения: 22 867
Блонди, аз съм си копнала тая рецепта и съм яла точно комбинацията овче-ярешко /не козе/, хареса ми. Лойта беше поизчистена, а месцето беше разкошно на вкус.

Домашна саздърма.

Един килограм овнешко, задължително с кост, ако има стави, още по-добре. Не агнешко, овнешко, трябва месо от дърто животно.
Един килограм свински джолан.
десет зърна бахар, пет дафинови листа, една ч.л. смлян черен пипер, сол на вкус.

Слагаш месото и подправките заедно в една херметическа тенджера и ги вариш до смърт - докато се разпаднат и хрущялите започнат да се отделят от ставите. След това обезкостяваш, посоляваш си според вкуса, сипваш в една кутия, смачкваш хубаво, за да няма шупли вътре и оставяш на студено. След като се стегне и се желира (за това са нужни стави и хрущяли, като източник на желатин), се облива за кратко дъното на съда с гореща вода и саздърмата се обръща в голяма чиния. Режеш на филии и плюскаш 
Хубаво е преди да изсипеш в кутията да извадиш бахара и дафиновия лист, че хич не са приятни , ако ги сдъвче човек.

Много добра саздърма става от смес едно към едно овче и козе месо, ама на някои хора (един от които, слава Богу, не съм) им миришела, та не смея да я препоръчвам.

Рецептата е от тоя "въоръжен" форум. Между другото в темата има и други любопитни рецепти.

# 5
  • Мнения: 9 116
Само ще отбележа, че не се вари месото до смърт, защото после става на конци.

и го казвам от позицията на човек, правил многогодишно саздърми   Laughing

Както вече Лабрекс писа месото се вари заедно с горните подправки, и да - задължително да има кост.

Изважда се месото, обезкостява се и вместо да се пълни в кутии, избираш по-дебела найлонова торбичка в която поставяш нарязаното и овкусено месо - още докато е топло..
Натъпкваш добре торбичката, завързваш отгоре (или запечатваш) с една дебела игла или шишче надупчваш торбичката на много места, поставяш на голям лист хартия или плот торбичката и притискаш с нещо много тежко за поне 12 часа. 
Така изтичат излишните мазнини и водата, която е останала в месото.

Ако ти идва в повече миризмата на овчето, може да смесиш с телешко или говеждо.

# 6
  • Countryside
  • Мнения: 11 633
Оооо, и аз съм фен на саздърмата. Обаче не бих се навила да я правя, вижда ми се трудоемко  Blush Едно време баба правеше овнешка саздурма в буркани и беше много вкусна  Heart Eyes
Напоследък не съм купувала, понеже като прочета опаковката и ми става лошо, то Е-та, то подобрители на вкуса, то глутамати  Sick 

# 7
  • Мнения: 27 524
labrex, pep-4o, много благодаря за рецептата и съветите.  Hug Обезателно ще се опитам да направя, само трябва да си купя от някой турски магазин овнешко и да, мисля да го смеся с телешко, да не рискувам с много миризливо, че не съм голям любител.

# 8
  • Бургас
  • Мнения: 496
Баща ми прави всяка есен от шилешко.Изобщо не е миризливо,а аз овче също не ям,в Турция не вкусвам нищо ,защото ми мирише на лой.Пълни я в буркани и в хладилника,но не се зазържат много дълго.

# 9
  • Мнения: 2 211
Да обичах, избирах само хубавите големи месенца, мазното го бутах настрани. Mr. Green

 Peace Не съм вкусвала саздърма от детството си. И да се продава сега някъде, нали съм блейка, хич и не съм забелязала.

# 10
  • Мнения: 780
Ами аз няма къде да намеря овнешко/шилешко тук. Дали ще стане само с телешки джолан? Или ако прибавя и малко агнешко?

# 11
  • Бургас
  • Мнения: 496
Ами аз няма къде да намеря овнешко/шилешко тук. Дали ще стане само с телешки джолан? Или ако прибавя и малко агнешко?
[/quote
Може и само с телешко да стане.Аз сега купувам една телешка на сливенска фирма,много е добра.

# 12
  • Мнения: 9 116
саздърма става от всякакво месо - желателно е да има и кокал като се вари, но може и без него.  Овкусяване по желание с подправките
След това обаче наблегнете на притискането, за да може да се реже.

Дори и пача се получава по този начин - да се свари добре месото и натъпче в торбички, кутии или пък продават такива найлонови черва - т.е. цилиндри от найлон на метър, в които се пълни месото Само че тогава се прибавя и малко чесън накрая за аромат.

# 13
  • Мнения: 27 524
Това за подправките е хубаво, защото бахар тук май няма или поне не знам как се казва... Дафинов лист има, ще сложа. Имам питане - миризмата в местото на агнешкото и на овчето много ли се различава? Ако не, да сложа агнешко и телешко тогава?  Thinking Или за хубава, истинска саздърма си трябва овче?  Thinking
Извинявам се за глупавия въпрос, но шиле какво беше?  Embarassed Яре знам, че е малко козле, телето си е теле, агнето си е агне. Шилето на кого е?   Blush

# 14
  • Мнения: 22 867
Това за подправките е хубаво, защото бахар тук май няма или поне не знам как се казва... Дафинов лист има, ще сложа. Имам питане - миризмата в местото на агнешкото и на овчето много ли се различава? Ако не, да сложа агнешко и телешко тогава?  Thinking Или за хубава, истинска саздърма си трябва овче?  Thinking
Извинявам се за глупавия въпрос, но шиле какво беше?  Embarassed Яре знам, че е малко козле, телето си е теле, агнето си е агне. Шилето на кого е?   Blush


Бахарът се нарича и пимента, май имаше нещо такова piment, дано не бъркам. А за шиле направо нАучно обяснение ти давам:
Цитат
"шиле" означава овца или овен, която няма никакви поникнали постоянни резци и е на възраст не повече от 12 месеца;.
И мисля, че овчето си е на място в саздърмата, но виж, че имало и само телешка, така че...........

# 15
  • Мнения: 9 116
Да Лабрекс, има само телешка - може да обърнеш внимание по магазините.

А ние пък си прави и домашна такава.
И както писах - става от всякакво месо.

а за шилето
направо нАучно обяснение ти давам:...........

съвсем ненаучно - то е пораснало агне, или така да се каже - бъдещата овца/овен.  То вече започва да мирише на овче, защото се храни не само с мляко, а и с фуражи.

агнешкото няма да ти стане добра саздърма, но ако е шилешко - ще.

впрочем тук агнешкото по магазините е рядкост - обикновено е точно шиле, защото го изкупват по-евтино и продават на цена на агне.

# 16
  • Мнения: 9 973
аз пък  Sick Sick създарма

# 17
  • Мнения: 22 867
Блонди, да се похвалиш, като направиш саздърмата! И да я покажеш! Grinning

Последна редакция: пт, 11 апр 2008, 23:00 от labrex

# 18
  • Мнения: 27 524
Обезателно ще се похваля и ще покажа, като тръгнем на пазар тези дни ще си купя продуктите. piment са люти чушчици, поне тук.
Пеп-4о, а става ли хубава само от телешко? Да си я направя само такава тогава, но не става ли много сухо така?

# 19
  • Мнения: 9 116
става да, но няма да докара онази миризма на едновремшната на лойта.  Но пак си е е много вкусна

подправките същите, процедурите също   Grinning

# 20
  • Мнения: 22 867
Обезателно ще се похваля и ще покажа, като тръгнем на пазар тези дни ще си купя продуктите. piment са люти чушчици, поне тук.
Пеп-4о, а става ли хубава само от телешко? Да си я направя само такава тогава, но не става ли много сухо така?

А това - tout-épice??? Всичко съм забравила от френския.......

А, ето какво намерих за бахар: английски: Allspice
френски: pimenta, tout-épice
немски: Jamikapfefer
италанскил: pimento
испански: pimiento de Jamaica
индийски: kabab cheene, seetful

Хубав си му е ароматът и особено на овчото си върви, и не само на него - на останалите меса също.

# 21
  • Мнения: 27 524
Мерси, Лабрекс, ще потърся, може да го има. Телешка ще я бъде, другата седмица ще се помъча.  Simple Smile
След като изтече мазнината и се охлади я прибирам в хладилника, нали?

# 22
# 23
  • Мнения: 463
И аз последно като купувах саздърма я хвърлих - толкова кофти беше, а едно време обожавах пържени яйца със саздърма!!!  Sad

# 24
  • Мнения: 27 524
Хайде, почнах  Grinning Варя месото сега, намерих си телешко с много кости и хрущяли, и жили, и кожи... за копита и козина не се заглеждах  Joy  Няма бахар, сложих само дафинов лист и черен пипер. Значи изсипвам в торбичките само месото, бульонът се хвърля. Но тогава месото как ще се желира всъщност? Мисля да сложа и малко чесънче или не е желателно?  Thinking Сори за много въпроси, ама не знам.  Blush

# 25
  • Мнения: 9 116
аз ти писах за чесъна, ама си чела диагонално   Laughing

може да сложиш, вкусно е но става вече "пача" или както и да е - саздърма с чеснов вкус.

По-вкусно е, но далеч вече от старата саздърма.

Ще мине и без бахара.

В месото и жилите, които остават остава достатъчно водно съдържание , което ще ги държи желирани.
Освен това ти и притискаш месото, което улеснява спойката му.
Ако ти е от тънък найлон торбичката, сложи в още една, за да не се спука едната от тежестта която ще сложиш.

# 26
  • Мнения: 27 524
А, моля, моля, не съм чела диагонално, ти спомена за чесъна във връзка с пълнените черва и пачата.   Simple Smile
Пача правя от свински копитца - топла като супа с чесън и оцет или желирана и на резени като мезе. Но пачата не е като саздърмата. Поне аз си ги представям съвсем различно.
О, аз за саздърмата ще извадя за ядене само местото, иначе ме е гнус  Sick За съжаление от 3кг пълен пакет остана чисто месо около 200гр  Crazy Joy
Имам торбички за фризер, те са достатъчно дебели, мисля, че ще станат  Peace
Мерси много  Hug пак ще докладвам и снимам утре  Simple Smile

# 27
  • Мнения: 9 116
ама ние като не ядем желирани продукти (течността де желирана) и изваждам само месото, задушавам с малко чесън и подправки и в черво/или торбичка като саздърмата и пак е пача  Grinning за мен.  След това режем за мезе.
Или пък заваря бульон и поставя парче от месото вътре и пак става на чорба.
А в това горното, което има предвид пача, спада и всичкото месо, което остава след обезкостяването на добиче  Rolling Eyes  А то е доста. И е само месото, без кожи и копитца.

И вярно е, то като махнеш кокали и ципи остава малко месо. Е, можело и хрущялчетата да туриш, ама щом не ги долюбваш  newsm78

# 28
  • Мнения: 22 867

.........Е, можело и хрущялчетата да туриш, ама щом не ги долюбваш  newsm78

Долюбвайте ги, долюбвайте ги, щот единственият хранителен източник на хондроитин са животинските хрущяли.

А по темата - Блонди, днес извадих едни стари готварски книги и се зачетох в речептите за саздърма -  месото се вари, докато започне да се пържи. Тоя момент на пърженето присъства и в трите рецепти. Може да се съхранява в шкембе, черво, буркан. Прави се от тлъсто овче, овнешко или говежда месо с подправки чер пипер и дафинов лист или без тях. Добавя се лой или мас в процеса на варене/пържене. Бахар нямаше в нито една от трите рецепти на които попаднах. Чесън също. Ама това е било в ония времена. Но и аз си спомням, че имаше точно лой в създармата, която съм яла, замръзнала и аз я махах. Майка слага чесън на бабе, не знам дали знаеш какво е, прави го от варено свинско от главата и месо, слага му подправки и чесън, пълни го в шкембе и е много вкусно. Не знам дали не е това, което pep-4o нарича пача.
Важното е твоята саздърма да е станала вкусна и да ви е харесала, все пак е домашно приготвена и поне знаеш какво си слагала в нея.

# 29
  • Мнения: 9 116
. Майка слага чесън на бабе, не знам дали знаеш какво е, прави го от варено свинско от главата и месо, слага му подправки и чесън, пълни го в шкембе и е много вкусно. Не знам дали не е това, което pep-4o нарича пача.

ами да това е, но щото част от фемилито не ядат животинските черва (и подобни) го пълним в найлонови такива или торбички.

Важното е твоята саздърма да е станала вкусна и да ви е харесала, все пак е домашно приготвена и поне знаеш какво си слагала в нея.
.

е сега чакаме Блонди да каже дали като яде нейната ще благославя, или кълне  Laughing

# 30
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
момичета и аз надникнах в една стара книга , но не ви писах , защото там се говори само за пържене на месо и тлъстини с подправките - усъмних се , че това е достатъчно ....хм.
И аз съм любопитна какво ще сподели Блонди - обичам саздърма , но купешка ...вече никога !

# 31
  • Мнения: 27 524
Е, за пърженето късно казахте   33uu
Сложих и хрущялчетата. Не знам дали са хрущялчета, не са мазнини, след варенето станаха едни прозрачни и лепкави от желираното, сложих ги и тях и станаха две пакетчета саздърма. Сложих и малко сух чесън, досега беше под чиниите, малко изтече, прибрах я в хладилника, изглежда добре. После ще я снимам и ще покажа, а довечера ще я опитаме и пак ще докладвам  bowuu
Мерси пак за съветите  Hug

# 32
  • Мнения: 27 524
Ето и саздърмицата, стана супер, почти не остана  Grinning Още веднъж благодаря, пуснах я и в любимите  Peace И майка ми ще я прави тези дни  Grinning

# 33
  • София
  • Мнения: 3 816
Браво Блонди, страхотно изглежда.  bouquet

# 34
  • Мнения: 9 116
Всяко нещо правено с желание е хубаво. Отнася се и за храната, както много от вас тук са се убедили.

Поздравления Блонди, изглежда вкусно   bouquet

# 35
  • Мнения: 22 867
Мммм, наистина изглежда вкусотийка! Heart Eyes Щом се е харесала, значи си успяла.   bouquet Сега ще прескоча до "любими"-те да видя какво точно си правила.  Grinning

# 36
  • Мнения: 27 524
Благодаря ви за милите думи  Hug
Стана малко суха, аз лично обичам сухо месо, но може би с някое по-мазничко ще стане по-добре. Ще пробвам и с друго  Peace

Общи условия

Активация на акаунт