Козуначна тема 2008- II част

  • 72 338
  • 750
  •   1
Отговори
# 60
  • Варна
  • Мнения: 1 123
Здравейте!
Благодаря на всички които споделят рецепти, тънкости и снимки за козунаците!
Аз от 3-4 години правя домашен козунак и то благодарение на  форума Simple Smile
В събота правих пробна доза, като исках да пробвам какво ще се получи със свинска мас. Та използвах комбинация от олио масло и мас. На вид станаха чудесни козунаци, но някак не ми допаднаха на вкус(аз по принцип не използвам мас), освен това на следващия ден остатъкът не беше така пухкав Confused Та определено за Великден ще ги меся с масло и олио Wink
Успех на всички!

# 61
  • Мнения: 11 747
оо, тука според мен си в голяма грешка. Със свинска мас става толкова пухкаво и меко, че маслото не може да се сравнява! Казвам го при все, че съм правила рецепти с масло и по-често ползвам масло, но то е само защото нямам мас.

Зори има чудна рецепта за козунак със св. мас.

# 62
  • Монреал
  • Мнения: 1 469
Записвам се в темичката да събирам идеи.   bouquet

# 63
  • София
  • Мнения: 1 312
А някой може ли да ми каже ,ако козунака е само със жълтъци има ли конци или с цели яйца са голееемите конци..... newsm78

# 64
  • Варна
  • Мнения: 1 123
pina  може би греша, дали не е от самата мас - беше от магазина Thinking. Ще опитам да се снабдя с домашна(прясна), и съм склонна да пробвам още веднъж Simple Smile

# 65
  • Мнения: 1 283
А някой може ли да ми каже ,ако козунака е само със жълтъци има ли конци или с цели яйца са голееемите конци..... newsm78

mili46, конците се получават и от месене и усукване, но на първо място от състава на тестото. Ако в тестото няма достатъчно мазнини, които идват най-вече от масло, св. мас, олио и по-малко от мляко и яйчен жълтък, то има да чакаш конци....


Цитирам Пина, защото е кулинарен гений   bouquet в питкоправенето

# 66
  • София
  • Мнения: 1 312
Не ми стана ясно от извадката,трябва да намеря къде е писано....от тук разбрах че трябва да е мазно тестото.....нещо май не ми се връзва newsm78

# 67
  • София
  • Мнения: 1 312
На Наталина козунака е само с жълтъци и  на снимката изглежда прекрасно,но дали има конци....?
Моля те Наталина,сподели..... Heart Eyes

# 68
  • Мнения: 11 747
pina  може би греша, дали не е от самата мас - беше от магазина Thinking. Ще опитам да се снабдя с домашна(прясна), и съм склонна да пробвам още веднъж Simple Smile

възможно е!
Със св. мас стават чудни теста, не само за козунаци. Прекрасни са после и дълго време са меки и пресни, но наистина маста трябва да е снежно бяла и да няма никакъв мирис и натрапен вкус, защото това се предава. Ей това е лошото, че трудно се намира хубава мас - да е прясна, да е добита правилно и от добре гледано животно, щото ако е хранено кофти после му мирише и маста.
Ако е хубава маста, няма никакъв допълнителен вкус, нито мирис, нищо.


мм, всички рецепти за козунак съдържат мазнини - масло, мас, олио, мляко, яйчен жълтък. Не е хубаво да се прекалява, защото ефекта може да е трагичен!
Конците се образуват от белтъчините, но не от белтъка на яйцата, а от белтъчините в брашното, които след замесването образуват глутеновия скелет. Конците, които виждаме са всъщност глутенови нишки. Постига се чрез месене, много но не прекалено. Аз меся 20 мин с машината и става идеално. На ръка трябва повече, защото машината меси по-интензивно от ръчното месене.
Мазнините са необходими в тестото, за да стане пластично и при месенето да се получат нишките. Тук има и разни биохимични процеси, които дават този резултат, но е излишно да ги пиша. Бездруго стана голяма каша в представите за козунака, няма нужда да се измислят нови революционни технологии, че по-лошо може да стане. Crazy Peace

Относно разтягането и усукването - тука доста се споменава - няма смисъл! Докато се меси тестото, достатъчно се усуква и разтяга, не са нужни повече упражнения според мен. Аз съм имала прекрасни снопове конци, без да разпъвам усуквам и пак да разпъвам и усуквам с нечовешки усилия. Но, всеки има право на експерименти и да следва собствените си идеи, разбира се. Peace

# 69
  • Мнения: 1 440
И аз да изкажа мниение относно св.мас. Определено с нея козунаците (а и бисквити и курабии) стават по-пухкави и меки. Моята е домашна, но е снежно бяла, без никаква миризма (имам непоносимост към тази "зловония" специално Sick) и е правена от свекърва ми специално за мазане (когато бях бременна се мажех с такава). Та явно е "ексра" качество, но и резултатите говорят сами за себе си Peace

# 70
  • Силистра
  • Мнения: 288
Момичета, добър вечер!
Възхищавам се от вашия талант и ви моля за помощ, моля
правя в момента кранч, но нещо не ми се получва, пуснах го в машината, стана на топка, но когато започна да тасва се разля и тестото едно лепне леко, много му е маслото, малко му е брашното, какво му е? Иначе като го разточих направо си пукаше въздухат в него, беше на бобчета, но си лепне и се разтяга много. Сега втасва втори път във фурната, да видим, после ще ви го покажа накакво прилича

# 71
  • Мнения: 3 478
В момента тече вторият ми опит за козунака от 4 стр. Значи правих така хвалените кифли на Кака Сийка и след няколко дни и козунака, обаче хич не се надигна тестото. Едва след козунака се светнах, че ще да е от маята. Днес пробвах с нов пакет и макар и бавно вече се пече и изглежда страхотно, дано се получи. Правя пробна доза, че да нямам изненади след 2 седмици. Питанката ми е за сухата мая. Значи: моята не беше с изтекъл срок, но пък беше отворена отдавна, дали за това не ми се надигна тестото? А може ли суха мая да се съхранява във фризера? Аз понеже имам от големите ( 1 паунд) пакети и не мога да ги изразходя толкова бързо. На времето по-правех неща с мая (за това и взимах голям пакет), ама от както се появиха децата и време не остава. А тези 4 чаени лъжички суха мая на колко прясна се равняват?

# 72
  • Мнения: 125
Чела съм някъде ,че сухата мая не бива да се окислява, т.е да седи дълго време отворена. Сигурно затова не ти бухва козунака. Едно пакетче суха мая от 7гр е = на половин прясна (22гр). В лъжички нямам идея колко са.

# 73
  • Силистра
  • Мнения: 288
Здравейте! Кранчът се наду, пукна се /чувала съм че е хубаво/, мирише страхотно, вътре е изпечен/съвсем малко е глетав/, вкусен е, но ми се разми плетката, стана една крупна питка, не на плетеница, на какво се дължи?

# 74
  • Мнения: 1 541
Записвам се само за сега, за да мога малко по- късно да ви попитам какво не правя като хората, че тази година нещо не ми се получават козунаците  Crossing Arms

Общи условия

Активация на акаунт