Отучвате ли децата си от неправилните думи?

  • 4 470
  • 76
  •   1
Отговори
# 45
  • Варна
  • Мнения: 2 389
Поправям-задължително. Ако думата е трудна я казвам на срички и тя повтаря след мен. Говори правило и има богат речник. Не мога да я отуча обаче да произнася правилно "ще" в бъдеще време-казва "са"-например: "Аз са отида..." Поглеждам я строго-произнася правилно изречението и в следващото пак греши.

# 46
  • София
  • Мнения: 3 688
Поправям, обяснявам, давам примери... За мен езиковата култура е много важна, затова особено наблягам на правилното изговаряне и богатия речник. Обикновено го правим под формата на игра, влизане в различни роли - в магазина, при лекарката, на сладкарница... Също така имаме една игра "кажи три" - например аз казвам "пръчка", а той трябва да каже два синонима - да речем, "сопа" и "тояга". после той казва дума, а аз така му въвеждам нови думички, обяснявам каква е разликата и в какъв случая коя е по-правилно да се употреби... Засега му е интересно и обикновено започваме да играем по негова инициатива; опитвам се да не съм мърмореща досадница, но дали ми се получава - нямам идея  Heart Eyes
Подсети ме за една игра. Казваш дума с 3 букви и детето казва пак трибуквена, но да започва с буквата, с която завършва предната, после ти си наред.

сол - лек - кос - сос и т.н.

Като се изчерпат възможностите думата става 4-буквена и така, докато ви омръзне  Laughing

тези два примера са много полезни,но ми се струва,че са за по-големи дечица.
Кажете моля ви колко годишни са децата ви!

Аз поправям. Има ефект, но не е мигновен. Трябва време и упоритост.
Ето това вече е успокоително Simple Smile

# 47
  • Мнения: 4 841
тези два примера са много полезни,но ми се струва,че са за по-големи дечица.
Кажете моля ви колко годишни са децата ви!

Синът ми е на пет, но игри с думички и буквички играем, някъде откъм три. Просто в началото игрите бяха по-прости, а с времето се усложняват. Въпросът е да е леко, ненатрапчиво и приятно и за двете страни; аз поне страхотно се забавлявам - измисляме римички, рапираме, единия започва едно изречение, другия го довършва така, че да е смешно, съответно измисляме "бивалици" и "небивалици"... Просто в момента не се сещам всички неща, на които сме играли, свързани с изговарянето на думи, защото импровизираме в движение.

# 48
  • Мнения: 339
Трябва да се коригира от самото начало, защото отучването е по-трудно.
Моят син  от малък използваше думата "с пеш", вместо "пеш" : по логика - като си говорим с какво ще ходим до някъде си - с кола ли, с автобус ли.. и съответно - с пеш ли? На всички ни беше забавно и така си говорихме, но детето порасна и един ден му обясних, че всъщност не се казва така.  Ей такива очи ококори Shocked   Думата " пеш" дълго му звуча странно и му беше трудно. Съжалявам, че не съм го отучила още в самото начало.
Не правете като мен. Naughty

# 49
  • София
  • Мнения: 62 595
Знаех, че в един период правят грешки с множественото число и т.н. (кон->кони), но им давах много примери и ги питах за някои думи, докато свикнаха. Има такъв период и казват, че си отминава сам. Обаче не ми се щеше да чакам, защото можеше в детската градина само да затвърдят такъв вид грешки. Активно съм работила с децата по артикулирането, а не само по правилата на езика. Ето, точно затова не съм много привърженик на изцяло детските колективи, защото повечето деца допускат все още доста езикови грешки и това се отразява на останалите - тези, които знаят могат да се върнат назад, а тези които не знаят научават грешните форми.

# 50
  • Мнения: 3 929
Поправям го много често, даже съм стигала дотам да му ударя леко шамарче, защото ми прави нарочно и повтаря неправилно думата, за да ме дразни. Но след шамара не си и помисля. Сега, когато каже неправилно някоя дума, сам се поправя на глас.
Колкото по-рано започнеш да правиш забележки за неправилното изговаряне, толкова е по-малък шансът да свикне да говори неправилно. Въпросът е точно в навика.

# 51
  • Мнения: 9 052
поправям го  Wink

# 52
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 Поправяме ги.
 Вече те поправят и госпожите в градината. Mr. Green

# 53
  • Мнения: 3 405
Колкото по-рано започнеш да правиш забележки за неправилното изговаряне, толкова е по-малък шансът да свикне да говори неправилно. Въпросът е точно в навика.

Taka e, но без шамарите  Grinning

# 54
  • София
  • Мнения: 2 896
Поправям го много често, даже съм стигала дотам да му ударя леко шамарче, защото ми прави нарочно и повтаря неправилно думата, за да ме дразни. Но след шамара не си и помисля.

 Shocked
горкото дете
 Sad

# 55
  • Мнения: 9 052
Поправям го много често, даже съм стигала дотам да му ударя леко шамарче, защото ми прави нарочно и повтаря неправилно думата, за да ме дразни. Но след шамара не си и помисля.

 Shocked
горкото дете
 Sad

 и на мен ми стана мъчно. то се zакачА , zащотот е дете, но като го шляпне zабравя да се държи като дете . Така трябва май да се дсржим всички като големи инаЕч шляп.

# 56
  • Мнения: 3 423
Аз говоря правилно и мисля това е достатъчно без да поправям още сина ми,на 2 години е и искам да му се порадвам на невероятно забавните начини, по които изговоря някои думи.Бързам да го записвам с камера ,как сладко говори преди да е започнал да говори правилно,а той говори всичко,но някои букви ,които не изговаря замества с други и се получават адски сладки комбинации.

# 57
  • Мнения: 1 045
Винаги я поправям  Naughty Изключения правя ако е започнала много въодушевено да ми разяснява нещо  Crazy


Поправям го много често, даже съм стигала дотам да му ударя леко шамарче, защото ми прави нарочно и повтаря неправилно думата, за да ме дразни. Но след шамара не си и помисля.

 Shocked
горкото дете
 Sad

 и на мен ми стана мъчно. то се zакачА , zащотот е дете, но като го шляпне zабравя да се държи като дете . Така трябва май да се дсржим всички като големи инаЕч шляп.
Ми след време тя ще се обърка и вече порасналото дете ще шляпне нея и така  ooooh!

# 58
  • Мнения: 1 172
Аз говоря правилно и мисля това е достатъчно без да поправям още сина ми,на 2 години е и искам да му се порадвам на невероятно забавните начини, по които изговоря някои думи.Бързам да го записвам с камера ,как сладко говори преди да е започнал да говори правилно,а той говори всичко,но някои букви ,които не изговаря замества с други и се получават адски сладки комбинации.

Тези дни гледах отново записи от преди близо година. Няма такава забава просто, наистина са много сладки  Laughing! Слушам речта на сина си, на записа има и мой "превод" на неговите изрази, които днес едва ли бих успяла така точно да преведа както тогава. Няма непрекъснато повтаряне и поправяне. Днес, година по-късно, детето ми говори много по-добре. Разликата е очевидна, а за мен все повече остават само сладките спомени от някогашното му бебешко/детско говорене. Със или без забележки, момчето ми расте и изговарянето на думите става все по-вярно и точно, построява все по-сложни изречения и речникът му се увеличава прогресивно.

# 59
  • Мнения: 1 035
Цитат
Аз поправям. Има ефект, но не е мигновен. Трябва време и упоритост.
Peace

Общи условия

Активация на акаунт