За първи път на детска ясла

  • 9 660
  • 59
  •   1
Отговори
# 45
  • Добрич
  • Мнения: 5 453
Повечето деца като тръгнат на детска ясла или градина започват да боледуват често. Дано на теб не ти се налага, но обикновено се ползват доста болнични. Ако го гледа детегледачка сигурно няма да боледува толкова, но общуването с деца на тази възраст е много голям плюс . От друга страна ако сега го спреш от детска ясла, може би после ще свикне още по - трудно и ще си мисли, че като  поплаче пак ще си остане у дома.

# 46
  • Мнения: 2 035
Привет и от мен!

Днес оставих дъщеричката ми супер разплакана и разстроена в детската ясла (тоя месец ще стане на 2 годинки), направо ми се къса сърцето сега  Cry
Трети ден и е - оставям я в 8 сутринта и си я вземам след 2 часа максимум, но милото плачело постоянно. Давам и любими неща с нея да взема там, но лелките казват че не ги искала изобщо.  Като я вземам наистина я намирам плачеща и хлипаща чак не може да си поеме въздух  Cry
Не знам какво да правя иде ми да се откажа, страх ме е да не и навредя на психиката, защото виждам че супер се измъчва и страда детенцето  Confused

# 47
  • Мнения: 5 178
Мили майчета и моето Мишле тръгна преди месец на ясла.
Ходи 4-ри дни и хремяса, оставих го у дома 10 дни и бях много притеснена как ще стане връщането на яслата, все пак беше по-осъзнат къде отива сутрин.
Детето ми свикна и дано нещо не му прекърши ентусиазма за ДЯ. Още на третия ден след боледуването остана да спи в яслата за първи път.
За мен има три основни фактора за успешно ходене на ДЯ:

1) вашата позитивна настройка и спокойствие. Сутрин ставаме с думичките "хайде мамо ще ходим ли при децата да играем" той става и казва "ДА".
Когато ви идва да говорите лоши неща за персонала в яслата, не го правете пред детето. Ненавиждам родители, които се изказват за хората, на които поверяват най-милото си, с изрази "онази", "овца" и тн ...

2) да попаднете на добри мед. сестри и лелки. Ние явно уцелихме 6-цата, защото в нашата група дори и най-ревливите вече спят на обяд.

3) не бива да се насилва детето : нито от родителите да ходи, нито от мед. сестрите, нито от по-големи деца, което пак се свежда до контрола от мед. сестрите

# 48
  • Sofia
  • Мнения: 503
Здравейте ,темата е стара ,но реших да пиша тук за да не пускам нова.
Сина ми е на 3,5 години, не е ходил на ясла или детска градина ,защото така и не се намери място.От миналия понеделник тръгна на нещо като занималня ,за 4 часа на ден ,първата седмица всичко беше наред ,не плака въобще ,беше доволен и щастлив ,че си има приятели.Учителката ме посъветва да оставам по малко ,като го заведа за да свикне ,оставах по 15-тина минути,но вчера не ме пускаше да си ходя ,накрая се измъкнах без да ме види ,след 15 мин. учителката ми се обади да ходя да го взема ,защото не се успокоява и плаче.Днес каза да решихме дали искаме да остане или да ни върне парите,но ако остане трябва да седя с него докато свикне.На друго дете от групата майката седяла месец и половина с него докато свикне.Останах и той през цялото време седя до мене ,не участваше в никакви игри.Какво е вашето мнение ?Би ли могъл наистина да свикне ,когато и аз седя там?Според мен по -скоро ще свикне да ходя с него на детска.Аз почти съм решила да го отпиша утре,но искам да чуя и вашите мнения и съвети.
Благодаря предварително   bouquet

# 49
  • Добрич
  • Мнения: 5 453
kyky_,можеш да оставаш с него, докато свикне. Само, че при различните деца този период е твърде различен - може да бъде няколко дни или седмици, но може да отнеме и месеци. Ако сега го спреш, по - късно, когато решиш отново да го дадеш, вече ще е по - голям и по - хитър, по - трудно ще се откъсне от теб и ще си мисли, че ако реве достатъчно ще го спреш отново. В тази тема пишем майки на деца от първа група в детската градина. Спокойно можеш да попиташ и там.

Последна редакция: вт, 17 мар 2009, 19:11 от Вела

# 50
  • Плевен
  • Мнения: 854
Мили майчета и моето Мишле тръгна преди месец на ясла.
Ходи 4-ри дни и хремяса, оставих го у дома 10 дни и бях много притеснена как ще стане връщането на яслата, все пак беше по-осъзнат къде отива сутрин.
Детето ми свикна и дано нещо не му прекърши ентусиазма за ДЯ. Още на третия ден след боледуването остана да спи в яслата за първи път.
За мен има три основни фактора за успешно ходене на ДЯ:

1) вашата позитивна настройка и спокойствие. Сутрин ставаме с думичките "хайде мамо ще ходим ли при децата да играем" той става и казва "ДА".
Когато ви идва да говорите лоши неща за персонала в яслата, не го правете пред детето. Ненавиждам родители, които се изказват за хората, на които поверяват най-милото си, с изрази "онази", "овца" и тн ...

2) да попаднете на добри мед. сестри и лелки. Ние явно уцелихме 6-цата, защото в нашата група дори и най-ревливите вече спят на обяд.

3) не бива да се насилва детето : нито от родителите да ходи, нито от мед. сестрите, нито от по-големи деца, което пак се свежда до контрола от мед. сестрите
Просто страхотно си го казала. Браво  Hug

Моята Андреа я пуснах на 1.5 г. на ясла. Лелите са много свестни и съм много доволна. Детето свикна страшно бързо, буквално след седмица. Не плаче въобще, яде си, спи си там.
 Посъветваха ме въобще да не я взимам на обяд защото после пък трябва да свиква отново да спи пък там. Но и ние така, постоянно говорим само хубави неща за яслата, колко хубави играчки има там, колко са сладки всички дечица и колко е хубаво да се ходи там.

Мисля, че това е от особена важност - детето усеща нашата нагласа и ако сме притеснени и уплашени и то така ще реагира.

Вярно, че взе повече да боледува, но то това все някога ще стане - когато и да тръгне детето. А и учителките това казаха - че по-мъничките дечица по-бързо свикват.

Успех на всички новаци в яслите и да са ни здравички дечицата.

# 51
  • Sofia
  • Мнения: 503
Вела притеснявам се ,че той ще свикне в детската ,но с мен ,а за мен наистина е мъчение да седя там 4 часа на едно столче за 2 годишно дете.Мисля си ,че няма дете ,което да не плаче поне малко първите дни.Ще си копирам въпроса в другата тема,много ти благодаря  Вела    bouquet

# 52
  • плевен
  • Мнения: 644
И на мен ми предстои такова събитие и умирам от страх както всички вас-все пак майки сме,знаем ли на кого поверяваме децата си.Като чета виждам че искат или не децата свикват но пак ме е страх.Ще следя темата и ще събирам хитрини да го залъгвам като дойде време  Peace

# 53
  • София
  • Мнения: 430
На нас ни е трета седмица. Първите дни плака много, не искаше да се отскубне от мен. След седмица беше по-спокоен и като го водех и като го взимах. От понеделник остана да спи, но спи само по един час, буди се и така събуждал и другите деца. Вечер е с температура от стреса, първия ден 38, вчера 39  Tired Но сутрин като меря няма. Днес го заведох и проплакваше още от вкъщи, но наистина му се спеше, едвам го събудих (това ранно ставане на бебетата е гадно), още повече той е свикнал да си поспиваме до след 9часа. Та като му обувах пантофките вече се опитваше да се вкопчва в мен, но така или иначе леличката го взе.. Надявам се скоро да свикне, ще го взимам в 15.30 за сега, защото 17 било късно за него, на всяко позвъняване се нареждал на вратата да чака мама  Tired

# 54
  • Мнения: 1 477
В понеделник ще е първи ден на сина ми в яслата.Разказите ви ме успокоиха малко.Имам чувството,че аз съм тази,която ще свикне трудно.Стискайте палци всичко да мине добре.

# 55
  • Мнения: 96
И на нас от първи април ни предстои,притеснявам се,дано да е от по адаптивните,защото няма да мога да го гледам как страда,а друг вариант нямам....на какво ли не сме подложени ние майките ooooh!

# 56
  • Мнения: 18
Привет и от мен,

Да се присъединя към отбора на тези, на които им предстои тръгването на детска ясла. Да си излея и аз душата. Марти още е много малък, на 6 март стана на годинка, но нямам избор, ще трябва да го пусна на детска ясла след Великден. Тъй като няма места по държавните ясли съм избрала една частна, ще го води баща му, защото е близо до неговата работа. В общи линии се окуражавам като си казвам, че е още малък и ще е по-лесна адаптацията, просто в началото няма да разбира какво се случва, а после вече ще е свикнал и ще му харесва, но от друга ми е толкова мъчно за малкото същество, което сега е залепено като гербова марка за мен. Още повече, че той не е свикнал да спи в легло през деня, а само в количката си, а и спи по два пъти на ден. С една дума си е още истинско бебе, а не малко дете.
Като ви чета се успокоявам малко, но все още се притеснявам. Пък като се замисля, аз говоря, но той дали разбира какво му казвам, не ми е много ясно...
Ще следя темата, надявам се да намеря и други добри съвети, освен говоренето и обясняването. 

# 57
  • София
  • Мнения: 2 437
Момичета това е отчетната тема за децата, ходещи на ясла http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=374476.0. заповядайте там. Всички сме минали по този път.

# 58
  • Мнения: 19 302
Вечер е с температура от стреса, първия ден 38, вчера 39  Tired Но сутрин като меря няма.
Каква е тази температура 39 от стреса? По-скоро ми прилича на разболяване. Обикновено температурата сутрин е по-ниска от вечерната.

# 59
  • Мнения: 16
Здравейте и от мен, още една майка на която и предстои да даде детето си на ясла. От сега се плаша какъв ужас ще е оставянето му сам, на чуждо място.
Аз бих определила детето си като контактно и любопитно, заиграва се с други деца, дава им играчките си, понякога ги прегръща, но и аз трябва да съм там. Иначе изпада в истерия, постоянно ме търси и плаче.
Не го гледам сама, живеем с родителите на мъжа ми, той много обича да играе с баща си и вечер го чака на вратата. Но аз отново трябва да съм около него да ме вижда. Опитвахме всякакви начини да го залъжем и да отвлечем вниманието му от мен, обаче не се получава за дълго - най-много 10 минути. И после пак рев....
От сега се чудя как ще излизам от работа да си го прибирам от яслата, кой ще ме търпи там?  Weary
Моля майчетата с опит да ми кажат в отпуск ли излизахте в началото или в болнични? Да си направя от сега сметката. 

Общи условия

Активация на акаунт