Директорката ми поиска подкуп

  • 8 914
  • 115
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 044
За мен това си е подкуп и това е обичайна практика при записване в градина . И на мен са искали. Мъжът ми побесня и така се отказахме завинаги от държавната система на образование.
Тази директорка заслужава да бъде публично порицана.  Възмутително е! Спонсорството е доброволен акт и се прави от сърце! Всичко друго си е долно изнудване.

# 16
  • София
  • Мнения: 888
Аз вероятно бих дала парите, защото ако не ги дам и приемат детето ми има огромна вероятност  да се отнасят зле с него, което пък не мога да допусна.

# 17
  • Мнения: 1 044
Аз вероятно бих дала парите, защото ако не ги дам и приемат детето ми има огромна вероятност  да се отнасят зле с него, което пък не мога да допусна.
Всички така разсъждаваме и затова те стават още по-нагли в изнудването. Вместо да се размърда сама и да намери пари по легални начини, ще изнудва, моля ти се. Как може! Това е като в болниците-дай дарение за болницата 200 лева или няма да те лекувам! #Cussing outАми ако ги нямам тези пари в момента?
Аз тогава, когато ми искаха подкуп трябваше да се обърна към медиите, все повече съжалявам за това #2gunfire

# 18
  • София
  • Мнения: 888
Аз вероятно бих дала парите, защото ако не ги дам и приемат детето ми има огромна вероятност  да се отнасят зле с него, което пък не мога да допусна.
Всички така разсъждаваме и затова те стават още по-нагли в изнудването. Вместо да се размърда сама и да намери пари по легални начини, ще изнудва, моля ти се. Как може! Това е като в болниците-дай дарение за болницата 200 лева или няма да те лекувам! #Cussing outАми ако ги нямам тези пари в момента?
Аз тогава, когато ми искаха подкуп трябваше да се обърна към медиите, все повече съжалявам за това #2gunfire
Не оспорвам,че си права,но те те поставят пред свършен факт и изборът да не дадеш подкупа и да се обърнеш към някоя институция се оказва погрешен и резултат няма. Как да постъпим при искане на подкуп?

# 19
  • Мнения: 7 430
Не бих дала парите  Naughty
Точно както пишат по-горе - ние така си го правим и подстрекаваме такива като тази Директорка да си искат  Tired

...което е жалко.
Допитай се до адвокат или друг компетентен орган за да спре всичко това.
Господарите не са никак лоша идея Peace

Последна редакция: пт, 25 апр 2008, 09:24 от Дидка КОДЖАБАШЕВА

# 20
Ако случайно имате по-добър входящ номер от друга градина - отивате в районното, взимате белязани пари  и директораката е най-малкото наказана, а вие по живо по здраво си се отправяте успешно към другата градина.

Друг ваирант - ако директорката има вече наказание за подобно провинение, и примерно решат да я уволнят. На нейно място или идва нова директорка, или някоя госпожа от градината става директорка. Тогава тя ви се мазни през цялото време, защото вижда че вас не ви е страх да се борите с нередностите и всичко е на 6.

Риск винаги има, има и дори когато решите да дадете тези пари.

# 21
  • Мнения: 4 841
По тази тема съм абсолютно безкомпромисна - подкупи не давам  Naughty
Явно обаче по някакъв начин ми личи, че не давам, защото смело мога да заявя, че никой никога досега в 36-годишния ми съзнателен живот не ми е искал подкуп.

В конкретния случай това не ми прилича на спонсорство. И бих посъветвала авторката да не се поддава. Естествено, това е въпрос, който всеки решава сам за себе си, но аз не знам как бих живяла с мисълта, че съм се "уредила по втория начин". И какво ще разказвам след години на детето си - "Беше ад, маме, нямаше места за над 3000 деца, но мама даде едно подкупче на директорката и те вредихме!"  Tired

Спонсорството го разбирам като доброволно дарение за облагородяване средата в ДГ - то обаче се прави при ясни правила. След родителска среща, от надлежно избран родителски актив, с представяне на фактури, отчети и т.н. В нашата детска градина почти всяка група си прави подобрения - някои само боядисват, други слагат ламиниран паркет, трети - подменят шкафове и гардеробчета; почти всички групи си подновяват играчките и нагледните пособия... В това няма нищо лошо и нередно - все пак децата ни прекарват там средно по 9-10 часа, не виждам как например 50 лв за цялата година ще нарушат сериозно семейния бюджет, при условие, че за играчки, списания и т.н. у дома даваме в пъти повече. Но пак повтарям - става въпрос за доброволен акт, съпроводен със стриктна отчетност!

# 22
  • Мнения: 5 877
Мисля, че има отдел за борба с корупцията, където можеш да се обадиш и да ти дадат белязани пари, с които да отидеш при директорката. Гледах по новините някакъв човек, който по този начин беше действал с лекаря, който му поискал голяма сума, за да направи операция на жена му. Бе някакво лека тип "или дай 1000 лева, или ще я оставя да умре". Лекарят беше изхвърчал (след операцията), а човекът каза, че после и в другите болници го знаели и много добре го обслужвали Simple Smile
anticorruption@online.bg
омбудсман също може да свърши работа:
Център за изследване на демокрацията
Адрес: София 1113, ул. "Александър Жендов" №5
Телефон: (+ 359 2) 971 3000 вътр. 341, 342, 343
Факс: (+ 359 2) 971 2233
Електронна поща: ombudsman_network@online.bg

# 23
  • Варна
  • Мнения: 1 131
Но пак повтарям - става въпрос за доброволен акт, съпроводен със стриктна отчетност!
Принципно е така, а ма я кажете колко от вас са се сетили да попитам от какво имат нужда децата в ДГ и са предложи доброволно помощт? В нашата ДГ всеки помагаше - който може с пари, който може с труд, а ма имаше и такива дето нито с едното, нито с другото.
Прочети какво написах, и тогава твърди че има разлика.
Анет, никой не те спира да плащаш, нито теб, нито избралите този начин. Но това не променя факта, че това е подкуп. И затова написах за сигнал в полицията за да бележат пари.

Ако пък някой иска много хубава база от градината чрез даване на пари - такъв варинт са частните детски градини - добра база, ежемесечно плащане, където реда за записване е ясен. Всичко останало  е незаконно.
Изобщо не става въпрос за хубава база, в някой градини няма елементарни условия. А  пък в частните градини с 200 лв няма да изкараш и 2 седм.

# 24
  • Мнения: 5 877
За ремонт сме събирали пари, сменяли сме почти всичко в стаята - паркет, шпакловка, пердета, килими, всичко.
Но това се решава от родителите на родителска среща. Директорката няма право да поиска, още повече при записването. Съмнявам се, че ще се осчетоводят и ще отидат за градината.

Ако не ти се занимава с антикорупционни служби, кажи, че няма да дадеш пари на ръка, но можеш да смениш пердетата в стаята или нещо такова. Наистина да е за групата.

# 25
Анет, ако тези 200 лв са условието да запишат детето ти, ти ги дадеш незаконно (защото подкупът е точно това) тогава и ти ставаш съучастник. ОТ този момент се започва 200 лв за играчки този месец, следващия - за консумативи, после пък за нова печка, и т.н., а ти не можеш да откажеш, защото вече веднъж си дал, госпожите са видели че си готов да плащаш, а също и че вече и ти си в кюпа като си ги подкупил. Защото и да даваш подкуп също е незаконно.

Както написах - друго е да ви приемат, на родителска среща да се реши да се съберат пари за това или онова, или пък ти доброволно закупиш и занесеш направо играчки, или пък помогнеш по някакъв друг начин на градината. Пак ще има добра база, просто няма да е с подкупи.

Иначе тези предварително дадени пари като условие за записване - това дава основание за санкции спрямо теб - искал си нещо нередно, та затова плащаш.

# 26
  • София
  • Мнения: 6 361
на теория на всички ни е ясно всичко.
но аз съм любопитна да разбера какво в крайна сметка ще направи авторката на темата.
едва ли ще ни каже, разбира се.

# 27
на теория на всички ни е ясно всичко.
но аз съм любопитна да разбера какво в крайна сметка ще направи авторката на темата.
едва ли ще ни каже, разбира се.

Ти в детска градина ли работиш?

# 28
  • София
  • Мнения: 6 361
на теория на всички ни е ясно всичко.
но аз съм любопитна да разбера какво в крайна сметка ще направи авторката на темата.
едва ли ще ни каже, разбира се.

Ти в детска градина ли работиш?

не, откъде ти хрумна?  Laughing

# 29
Тогава си лекар, катаджия, адвокат?
някоя област, където подкупът е нормално явление?

Общи условия

Активация на акаунт