Обидна ли е професията Секретарка?

  • 8 450
  • 120
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 5 370
Имало едно време една секретарка в една  компания, която шефът и я правел на луда, а и не само нея. Но тя придобила много добър бекграунд и...... след време, когато този шеф  бил уволнен, тя заела мястото му. Справяла се повече от добре.

П.С. Това не е приказка, а реална случка, случила се някъде из България. Изводът-във всяка дамска  чантичка на секретарка се крие.....маршалски жезъл.

# 31
  • Мнения: 337
Няма обидна работа, дори и на чистачката да е, защото ако не е тя или ти друг ще трябва да върши това, а едва ли ще им е толкова приятно. Много отговорна и сериозна работа, уважавам я. Peace

# 32
  • София
  • Мнения: 5 079
секретарката не е никак лесна професия и не е за блондинки  Simple Smile

Напротив, аз съм блондинка (естествена), пък нямам оплаквания, че не се справям.
Това е една от най - общите названия на "момиче за всичко" и от него произтичат хиляди отговорности, затова не е никак лесна и обидна професия, напротив. Peace
Работя в голяма IT фирма, сигурно най - голямата в България, да не прозвучи нескромно, но сме две "секретарки" - офис сътрудник (аз) и колежката ми - офис оранизатор.
Без нашата помощ работата на дилърите е мисия невъзможна. Затова никога не ми е обидно, като кажа че съм секретарка. Особено, като обясня какво ТОЧНО върша.
Да си секретарка не значи да правиш кафета само, както е било през тоталитарно време...  Crossing Arms

# 33
  • Мнения: 5 940
Професията не е за всеки, трябва дарба. На мен би ми било невъзможно да я практикувам, прекалено съм егоцентрична. 

# 34
  • Мнения: 639
В нашите фирми секретарките са две.Но те са офис сътрудници всъщност.Честно да ти кажа ,аз лично ,трудно бих си представила как щяхме да работим без тяхната компетентна помощ.Наистина са ни много ценни.Няма начин това да не се забелязва във фирмата.Въобще не мога да допусна някой от колегите да си мисли че може да омаловажи труда им,пък и те няма да се оставят това да се случи.Но едновременно с това се вписват перфектно в колектива.Така ,че мисля от теб зависи.Успех!

# 35
  • Мнения: 1 179
Мда тази професия съм я практикувала в една банка, напълно те разбирам. Всяка сутрин ме чакаше един огрооомен куп документация за превод, който трябваше да се свърши до края на деня, плюс постоянните срещи, на които се налага симулантен превод +++. Заринат си до горе от работа, не знаех даже какво е времето навън, защото не си показвах носа от офиса. Та имах колеги, които ме гледаха отвисоко и ме караха да им върша тяхна работа или пък ме прескачаха и направо влизаха при шефа, а той има важна среща в този момент примерно и после ми се сипеше сол на главата, че съм го допуснала. Това беше в началото, докато в един момент не казах баста и почнах да ги режа по ред на номерата. Та постепенно почнаха да гледат с друго око на мен. Но тези хора бяха изключение, с повечето бяхме в страхотни отношения и много често съм ги прикривала или пък те са ми помагали, когато съм имала нужда.

# 36
  • Мнения: 2 220
Ни най-малко не е обидна. Дори до скоро много ми се искаше да бъда секретарка, но вятърът ме завя в друга посока. Понякога все още съжалявам...

# 37
  • Мнения: 2 563
Добрата секретарка/офис сътрудник е незаменима. Без нея специалистите с навирени носове нищо не могат да вършат. Не им се давай на тези мухльовци!

# 38
  • Мнения: 274
Абе кво е това разделение, кви са тези конфликти, кво е това " секретарката най-велика" , "онези мухльовци", "сложи ги на мястото"....Вие в какви фирми работите? Навсякъде, където съм работил, както и в момента (в момента и аз имам да кажем сътрудничка, не секретарка) винаги съм се разбирал прекрасно с  секретарките. Не само аз, а всички...Клонка правилно каза - не можете да работите в екип. Аре бегайте на тийм билдинг в Сандански бързо. Натряскайте се едно хубаво, после си кажете в очите всичко и за десерт си теглете по една патка и всичко ще е ОК! Simple Smile

Последна редакция: пт, 25 апр 2008, 17:37 от Селинджър

# 39
  • Мнения: 8 163
На български думата "секретарка" има кофти нюанс. Затова фирмите, които очакват по-сериозно участие на "секретарката" в работния процес, й дават друга титла: "асистент" или "личен асистент". Каквато и да е титлата, отношението на хората, с които работиш зависи от два фактора: самоуважението ти и уважението на прекия ти началник към теб.

# 40
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Секретарката в нашата фирма е истински факир- супер организирана и комбинативна. Засичала съм я да говори по телефон, да обяснява със знаци на един колега какво да направи и същевременно пише на компютъра. Веднъж беше в отпуска и един колега прекара часове наред заседнал в асансьора- просто от 80 човека никой не знаеше на кого да се обади...

# 41
  • София
  • Мнения: 932
Аз преди да излезна в майчинство бях секратар-касиер в една фирма за щори дограма, имах много работа обработка на всякакви  документи ,телефона не спираше да звъни, и едновременно с това през ръцете ми минаваха страшно много пари в хиляди, за които бях отговорна аз и още и още задачи.И въпреки това някои от колегите ми искаха да върша и тяхната работа, все им се струваше че аз работя по-малко от тях, въпреки че получаваха много повече от мен. Е нещата се оправиха, когато заявих пред тях и шефа,че си имам достатъчно работа и отговорна , ако не им харесвам да ме уволняват, ще си намеря друга, е не ме уволниха и отношението се промени, ама скоро след това забременях и сега когато се върна вече не знам дали ще е така, страх ме е че определено ще ме подценяват много , ако въобще ме върнат на същатата позиция.
И аз мисля и се дразня страшно много , на някой когато каже , че да си секретарка е супер лесно , трябва ти само визия, лак за нокти , пила, и маникюр и готово, може и така да е във холивудските филми от 80-те, ама днес определено не е така, това си е работа за образован и интелигентен човек , който не рядко е подценяван и върши работа и на половината офис.

П.П. И  в  повечето обяви, четем "търсим секретарка с отличен английски, висше образование, компютър и още безброй умения". И когато отидеш на интервю, ти казват заплата 300-350 лв. случвало ми се е неведнъж, обикновенно съм казвала мерси, трябваше с това да започнете и съм си тръгвала.

Последна редакция: пт, 25 апр 2008, 21:54 от nellyani

# 42
  • Мнения: 9 865
Не съм чела другите мнения. Мирамар, бях в същата позиция като теб, само че не 2, а 50 човека очакваха от мен да ги обслужвам с всичко, което им хрумне (избийте си мръсните помисли от главата). Изморявах се да обяснявам кое ми е работа и кое - не. Така и никой не вдяна, че да си носиш аналгин си е твоя работа, не на секретарката. Работата не е обидна и е доста отговорна, и изисква доста умения и качества за да я вършиш добре, но това "по-висшестоящите" кадри въобще не го отразяват.

# 43
  • София
  • Мнения: 1 103
 Благодаря на всички посестрими по съдба за съпричастността и споделения опит  Hug Даже селинджър се е изказал този път по градивно - идеята за тиймбилдинга не е лоша, без последното разбира се, че така съвсем ще я втасаме.

# 44
  • Мнения: 3 423
Мда, а не е ли точно секретарката, която
върти (в буквалния и в преносния смисъл)
фирмата. Щото шефът има време за какво?

Общи условия

Активация на акаунт