Обидна ли е професията Секретарка?

  • 8 437
  • 120
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 2 829
Много ми е интересно как в България много професии се приемат за "обидни". Познавам хора, които с години не работят, защото не могат да си намерят "хубава" работа.
Аз самата съм работила като продавачка в магазин, сглобявала съм календари в печатница, пренасяла съм като хамалин багажите на леля ми срещу половината сума, която би платила на хамалите, брокер на недвижими имоти, секретарка, инструктор по сноуборд, управител на фирма (чужда, не моя си), сервитьорка, разработвала съм компютърни системи, управление на апартаментни сгради, и т.н., и т.н.
Нито едно от заниманията ми не съм приемала за обидно. Работила съм по 2 неща едновременно, сервитьорка бях след като бях управител на фирма-приех го като почивка за мозъка ми, а не като унижение.
Винаги избирам най-добрата работа, която мога да намеря в момента. Бих работила почти всичко.

# 76
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996
Само човек с комплекси може да се тюхка, че професията му е обидна или недооценена.

# 77
  • Sf
  • Мнения: 808
С опита си на бивш офис мениджър и с учителка от старата школа по български език относно отрицателната частица "не", която се пише отделно от глаголите при изразяване на отрицателно действие, направо се чудя къде отидоха "за и против професията секретарка" Simple Smile

Хубава професия, стига да си с готин и добър шеф. Както също и да не позволиш на другите колеги да ти се качат на главата и да не се почустват "над теб"!

Въпреки това и макар "никога да не казваме никога", не бих работила пак като офис мениджър Simple Smile Освен може би на Марк Хърд  Mr. Green

# 78
  • София
  • Мнения: 1 103
  Странно как във форума някои веднага са готови да дават определения от типа :
miramar,

ти май страдаш от някакви комплекси, иначе не би се чувствала по този начин. 
  без да ме познават.
  Относно отварянето на вратата и правенето на кафе в моя случай дори шефът не ми ги вменява като задължения, така че не очаквам да го правят и другите ми колеги. Обикновено отварям вратата и правя кафе само на гостите. През останалото време си имам достатъчно и доста отговорна работа и не е никак приятно да ме прекъсват за глупости.

# 79
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996
miramar,

човек който не страда от комплекси не задава такива въпроси, за да търси подкрепа и уважение от други хора, той сам си знае, че е трудът му е достатъчно важен сам по себе си.

Понеже поставяш въпроса и за йерархията - личното ми мнение е, че счетоводителят стои по-високо в йерархията от секретарката и по тази логика има право да й дава нареждания.

Никой не отрича важната работа, която имаш, но вместо да тръгваш на война с колегите, деликатно можеш да помолиш да не те прекъсват известно време.

Винаги изглеждат глупаво тези служители, които си мислят че са нещо повече от другите, или пък че труда и работата им са най-важни. Това показва само, че самите те не ценят труда на колегите си и го намират за маловажен.

# 80
  • Мнения: 243
Ами на обява за секретарка (офис сътрудник) обикновенно си пускат СВ-тата към 15 сервитьорки, 15 барманки, 10 девойки без никакъв опит - току що завършили училище и 1-2 нормални автобиографии, независимо от изисквания за поне 1 година опит или стаж на подобна позиция. От досега наетите повечето не са ставали за нищо. (И в момента имаме едно момиче, което е толкова изпълнителна, коректна и т.н., че направо не мога да си се нарадвам на късмета. всички я уважават безкрайно много и са оценили качествата и) Та по тази причина е и всеобщото мнение за професията - просто кандидатстващите я приемат като нещо, което може да върши всеки, а останалите служители се отнасят зле със секретарката, защото обикновенно от нямане на качествени хора на пазара на труда на тези позиции се назначават само хора без стаж и опит и без желание да научат това, което са пропуснали, които стават само за правене на кафе и вдигане на телефона. П.п. преди години имахме пак отлична секретарка, която беше на тази позиция супер кратко време - повишихме я. сегашната отлична секретарка също нячма да е на тази позиция повече от 2-3 месеца, ако продължава все така и търсенето ще продължи до безкрая - или едни хора стават ценни и ги повишават или не става чеп за зеле от тях... Иначе за мен обидна професия няма...
Ехаааа, коя е тая читава фирма, че да си пусна и аз едно СВ:)

# 81
  • София
  • Мнения: 1 103
luda,

Първо никога не бих си позволила да давам определения от този тип на когото и да е било във форума.

 Второ не знам на какво основание аз като секретар-преводач седя по ниско в йерархията от счетоводителя. И двете в случая имаме висше образование аз - филология, а тя финанси. Аз не мога да водя счетоводство, а тя не може да извършва надеждно официални преводи. И двете носим отговорност (дори наказателна в някои случаи) за извършваната работа. И тогава защо аз трябва да и отварям вратата щом тя има ключ. Аз не си го позволявам, когато съм била извън офиса и винаги си отключвам дори да трябва няколко минути да си ровя в чантата, очаквам същото и от нея.
  Казвам ти как стоят нещата в нашата фирма, защото явно мнението ти се базира на опит, който е доста различен.
  И още нещо може би позицията секретар има най разнообразните длъжностни характеристики въобще, сравнена с която и да е друга професия и оттам донякъде идват недоразуменията .  

# 82
  • Мнения: 3 447
И двете в случая имаме висше образование аз - филология, а тя финанси.
Ако тя уважава десетичните запетаи толкова, колкото ти препинателните, лоша работа  Simple Smile

# 83
  • Мнения: 461
Е добре де, в крайна сметка кой прави кафето?
И що да е обидно да се вари кафе?
Ако отварянето на вратата се състои в натискане на бутон, който ми е под ръка, не бих го правила въпрос, но пък и не бих търсила ключове, като знам, че има някой в офиса, който да ми отвори.
Иначе не смятам, че професията на секретарката е обидна. Дори да не е магистър и без да е преводач в притурка.

# 84
  • София
  • Мнения: 62 595
luda,

Първо никога не бих си позволила да давам определения от този тип на когото и да е било във форума.

 Второ не знам на какво основание аз като секретар-преводач седя по ниско в йерархията от счетоводителя. И двете в случая имаме висше образование аз - филология, а тя финанси. Аз не мога да водя счетоводство, а тя не може да извършва надеждно официални преводи. И двете носим отговорност (дори наказателна в някои случаи) за извършваната работа. И тогава защо аз трябва да и отварям вратата щом тя има ключ. Аз не си го позволявам, когато съм била извън офиса и винаги си отключвам дори да трябва няколко минути да си ровя в чантата, очаквам същото и от нея.
  Казвам ти как стоят нещата в нашата фирма, защото явно мнението ти се базира на опит, който е доста различен.
  И още нещо може би позицията секретар има най разнообразните длъжностни характеристики въобще, сравнена с която и да е друга професия и оттам донякъде идват недоразуменията .  

Написах го в някой от първите постове по темата - това къде стоиш ти като квадратче от огранизационната схема е решение на ръководството. Ако искаш промяна трябва да го заявиш. Организационната структура е показател за нивото, на което стои всяка длъжност и това определя и изразяването на йерархичните взаимоотношение на персонала по време на работа. Ако твоето квадратче е на по-ниско ниво в йерархията от това на оперативния счетоводител, то това и автоматично определя статуса на оперативния счетоводител като по-висок от твоя.

# 85
  • София
  • Мнения: 18 679
Работила съм като техн. сътрудник в студентските си години и считам, че беше страхотна школа. Колегите ми тогава не са ме третирали като обслужващ персонал, само защото съм обработвала документация, без сама да я създавам. В настоящата си работа се отнасям с уважение и приятелски чувства към секретарките. Не виждам защо следва да виря нос, заради по-високото си служебно положение или по-добрата заплата. Това са такива отживелици ooooh!
И, между другото, в отдела има поне десет човека, които са по-ниско в йерахията от мен и реално са ми подчинени. Но кафето си купувам сама. Мога да възлагам задачи и да търся отговорност за доброто им изпълнение, но правенето на кафе и отварянето на врати не влиза в задълженията на колегите ми.

# 86
  • Мнения: 193
В никакъв случай не мисля,че е обидна - съдейки по себе си, нали съм секретарка от 13 год. в една и съща фирма, и вършейки толкова много работа, като : работа с клиенти, ТРЗ, наличност склад, смятане на разх.норми и материали за производството, приемане и разпределяне на поръчките на клиенти, водене на задълженията на клиенти и доставчици, преводи, поръчки на материали, следене на производството, правене на кафе, разбира се и още и още... #Crazy кое му е обидното???
Че върша работа за няколко човека ? Да, ама не Grinning Heart Eyes

# 87
  • Мнения: 123
Не мисля,че има срамна професия.Пари да има, апак другото.....Освен,че не е срамна е доходоносна Hug Така поне аз си мисля

# 88
  • Мнения: 283
абе който каквото да говори си е кофти тръпка, била съм секретарка на 2 пъти- на един big boss в алкохолния бизнес и на един вече бивш заместник- министър, не е гот точно защото или шефа ти те прави на маймуна или колегите ти. Хубавото е че ако влезеш на шефа си под кожата да му мисли който си е позволил да се държи зле Twisted Evil няколко надменни пуйки доста лошо си изпатиха  smile3508. така че си е професия като професия даже ако си манипулативен тип наистина в един момент може да въртиш всички на пръста си  Wink така че всичко е както си го направиш

# 89
  • Мнения: X
след като е с главно "С",едва ли. Самата професия не би могла, начинът,по който се интерпретира- може, но не и за мен

Общи условия

Активация на акаунт