Как отговаряте на Великден, ако сте невярващи или друговерци?

  • 7 593
  • 124
  •   1
Отговори
# 60
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Я кажете само да не изпадам в заблуда / без някой да се засяга /  Peace.... тези дето пишете как отговаряте , всички ли сте невярващи или друговерци ?  Thinking

Няма да ти кажа дали съм друговерка, защото не е твоя работа, но ще ти кажа какво ме дразни в тия яйца и поздрави. Идва една съседка да ми види яйцето от миналата година. Тя голяма християнка, ходи на църква всяка неделя, но няма нищо против да гледа на карти, а и темата за магиите не й е чужда, и все ме учи пред коя икона да отида да се помоля и какво да й занеса ( на иконата, това е напълно а-християнско жертви да се правят), за ново бебе.  И си навря муцуната в старото ни яйце, което е станало, като восъчно.
Нейното е все едно преди малко сварено - белтък, жълтък всичко.  Защото било благословено от попа., а моето не е било при попа.  И ми казва в пряк текст, че понеже ' не съм вярваща' затова яйцето е такова и затова няма да имаме ново бебе! Е това не им харесвам на християните  - врат се, съдят безспир и ежемоментно прескачат думите на този, за когото се поздравяват, че е възкръснал. Аз такова чудо и такъв натиск от вярващи в никоя друга религия не съм срещала! И тя вдругирен ще ме поздрави и аз трябва да кажа " Во истина воскресе" Ами.. как да стане. Сори за офф-а. 

+1
Най им се дразня на мазните попове на идиотската идея да промиват детски мозъци. Искат вероучение. Задължително при това. Дори излезли на площада подписка да правят.
Иначе по темата: отговарям с "Честит празник" и толкова. По същия начин поздравявам и мюсюлманите с техните празници.

# 61
  • Мнения: 9 903
  smile3521 Аз съм християнка, но не боядисвам яйца.
 Нямам представа защо някой държи да говори на почти неразбираем за мен език, та моите отговори на поздрава са напълно на български език : "Наистина възкръсна" (защото го вярвам) или подобни. Дори "Честит празник" казвам. Не смятам, че трябва да си кривя езика да спазвам измислен от някого ред да говоря на... (не знам какъв език  Embarassed ) и да отговарям задължително "Во истина воскресе!".
 

хайде, нямаш представа Simple Smile много добре знаеш и езикът какъв е, и че това е традиция като яйцата.



палите се за глупости, сякаш наистина най-големият ви проблем тези дни е как ще поздравявате. Пак търсите да изкажете обида, да изпуснете  въздишка, като че ли съзнателно да търсите разочарованието. Всеки ден се пускат теми, в които се търси толерантност; ами ето - имаме добър повод всички да проявим повече толерантност.

# 62
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Ами ние си проявяваме толерантност - поздравяваме вярващите с празника им. Обаче вярващите смятат това за явно недостатъчно и започват да изнасят проповеди Twisted Evil

# 63
  • София
  • Мнения: 6 999
Мен пък ме дразни точно това неуважение към хорския празник. ОК - не си вярващ или си от друга религия. Предполагам няма да пострадаш ментално ако отговориш "Во истина возкресе!" Същото е и на Сирни заговезни. Обикновено се обаждам само на хора, от които наистина искам да поискам прошка с цялото си сърце... Тази година баща ми ми отговори с "Хубаво...как си?" - Грозно ми стана и обидно... Не вярваш, не вярваш, но защо такова неуважение към чуждата вяра?

Аз също не съм евреика, но ако се виждам с мои клиенти евреи в четвъртък или им пиша казвам "Шабат шалом" - на всеки би му станало приятно. Когато се виждам с клиенти мюсулмани понякога казвам "Инш Алаа".

В селото на баба ми са 50-50 християни и мюсулмани и винаги си честитят едни на други празниците. Яйца, баклави и всичко останало също се разменя.

В градината на дъщеря ми също боядосваха яйца.

# 64
  • Мнения: 335
Това с яйцата в градината нищо не е!
Казвали са ми, че някъде си позволяват да им разказват дори приказката за "живата вода".
За "неродена мома" по' не смеят вече, но за "спящата красавица", дето 100 години изглеждала като умряла, пък после изведнъж се събудила... нямам думи!
Не знам докъде могат да стигнат в промиването на детските мозъци!

Мен комунизмът нали така ме осакати, както са забелязали две-три ВИП потребителки тука!

Мозъкът ми оттогава е червен - щото "няма-няма"... пък в междучасията по Великден все си разменяхме шарени яйца и ядяхме козунаци по цяла седмица.

Сега това "Во истина воскресе!" си е наследство оттогава.
Утре-вдругиден и за извличането на стволовите клетки от мъжко ребро ще кажат, че е вярно.
Не ми се мисли докъде могат да стигнат с манипулациите и покрай това ребро.

Проблемът с отговорите на "Добър ден", "Здрасти" и "Христос Воскресе" е много сериозен и не е за тесните рамки на една само тема!

# 65
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 827
Мен пък ме дразни точно това неуважение към хорския празник. ОК - не си вярващ или си от друга религия. Предполагам няма да пострадаш ментално ако отговориш "Во истина возкресе!" Същото е и на Сирни заговезни. Обикновено се обаждам само на хора, от които наистина искам да поискам прошка с цялото си сърце... Тази година баща ми ми отговори с "Хубаво...как си?" - Грозно ми стана и обидно... Не вярваш, не вярваш, но защо такова неуважение към чуждата вяра?

Аз също не съм евреика, но ако се виждам с мои клиенти евреи в четвъртък или им пиша казвам "Шабат шалом" - на всеки би му станало приятно. Когато се виждам с клиенти мюсулмани понякога казвам "Инш Алаа".

В градината на дъщеря ми също боядосваха яйца.
Иса, мисля, че нещо по-различно има предвид темата - не знам дали съм права, разбира се, авторката да си каже. Но мисля, че става дума за това, когато някой наистина не иска да отвърне 'воистина возкресе', защото примерно не го вярва, а в случая става дума за чиста вяра - Исус е възкръснал и ти отговаряш така, защото без да си го видял, го вярваш. Поне така ми се струва, че 'Христос возкресе - воистина возкресе' е преди всичко утвърждаване на вярата във възкресението. И ако не го вярваш, не искаш да го кажеш.

Различно е да кажеш 'Надявам се да имаш добра събота (шабат)' или 'Инш Алаа' (грубо - ако даде Господ), но не казваш 'Аллах акбар', предполагам?

За прошката е друго. То е от българските традиции, по-скоро езически остатъци, и така или иначе си струва човек да се помири с роднини поне веднъж годишно Simple Smile

Самото боядисване на яйца (особено в детската градина) не носи такъв религиозен заряд, ако човек не го влага. Тук нашите цигани на село също боядисват, нищо, че са мюсюлмани (просто празнуват наред  Mr. Green), но не отговарят с 'Воистина возкресе', защото вярата им казва друго.

# 66
  • Мнения: 8 917
Ако държим да не засягаме някой, то значи сме добре настроени и можем да си извъртим езика за едно "Воистина воскресе".
Напълно подкрепям.

# 67
  • Мнения: 5 228
Аз съм вярваща православна християнка. Имам близки мюсюлмани, на  които се обаждам и честитя Байрям и т.н. Убежденията ми не страдат от това никак.

Ако въпросът обаче е как да отговориш, така че да се разграничиш от празника и да стане ясно, че не ти е приятно, можеш да измислиш нещо друго. Просто "добър ден" също върши работа.

# 68
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
...Но мисля, че става дума за това, когато някой наистина не иска да отвърне 'воистина возкресе', защото примерно не го вярва, а в случая става дума за чиста вяра - Исус е възкръснал и ти отговаряш така, защото без да си го видял, го вярваш. Поне така ми се струва, че 'Христос возкресе - воистина возкресе' е преди всичко утвърждаване на вярата във възкресението. И ако не го вярваш, не искаш да го кажеш.
........

Точно това имам предвид. Не го чувствам и не го приемам като "Добър ден". Чуждо ми е, странно ми е. Не че не се е случвало да отговарям подобаващо, но не искам, не искам и да съм груба. Различните хора по различен начин ще ме разберат, ако не им отговоря, но има едни особени, които много държат да ме осветлят мен незнаещата, как трябва да се отговаря на този ден. Тогава става вече неприятно, защото аз съм толерантна и отговарям и честитя празника им, но те не са и се започват едни обяснения...

# 69
  • Мнения: 5 710
Странно ти е, защото това не е пожелание ( Добър ден, лека нощ и тн), а декларация.
Декларираш фундамент на християнстовото.
Все едно някой да те поздрави с "Мохамед е над всички" и ти да отговориш " Да, над всички е". Някои хора имат проблем с това да декларират неща, в които не вярват, други не.
Няма нищо общо със Салям Алейкум ( не знам как се пише) или Иншалла. И аз честитя на хора от други религии празниците им, засвидетелствам уважание, но не декларирам ничии вярвания, като мои. Мисля, че това е тънкия момент тук.

# 70
  • Мнения: 4 585

А защо мюсюлманите ги освобождават от работа на Байрам, а на Великден - всички?
Също и в училище. Чувствам са дискриминиран да бачкам два - три дни повече.

# 71
  • Мнения: 927
Лиляна, хубава темичка  Laughing
Посмях се на доста от отговорите, много забавни идеи прочетох  Grinning.. И аз умувах как да подходя най-толерантно с тези поздрави и да си спестя глупавата усмивка, която цъфва на лицето ми, докато се чудя какво да отговоря.

# 72
  • Мнения: 35 968

 Нямам представа защо някой държи да говори на почти неразбираем за мен език, та моите отговори на поздрава са напълно на български език : "Наистина възкръсна" (защото го вярвам) или подобни. Дори "Честит празник" казвам. Не смятам, че трябва да си кривя езика да спазвам измислен от някого ред да говоря на... (не знам какъв език  Embarassed ) и да отговарям задължително "Во истина воскресе!".
 

ако в тази тема има доста безумни изказвания, то това печели първо място  ooooh!

# 73
  • София
  • Мнения: 15 467
Четох,четох и се чудя на тези които твърдят,че не вярват защо тогава се възползват от трите почивни празнични дни? Всички вярващи и невярващи се втурват нанякъде през тези дни. И не мисля,че едно Христос возкресе или  Воистина возкресе накърнява с нещо религията на невярващи или друговерци. Но ако е така  наистина, нищо не пречи да се каже Честит празник.

# 74
  • Мнения: 620
Аз съм стандартна в това отношение - с класическия отговор,машинално ,без да внасям допълнителна еуфория.

Последна редакция: сб, 26 апр 2008, 11:05 от Nuclear Аttack

Общи условия

Активация на акаунт