Как отговаряте на Великден, ако сте невярващи или друговерци?

  • 7 575
  • 124
  •   1
Отговори
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
На Великден обикновено много хора ме поздравяват с "Христос воскресе!" Аз знам как трябва да отговоря, но не го чувствам и не ми е привично, чак ми е смешно понякога. Понякога с усмивка отвръщам: "Честит ви Великден!", обаче някои се впускат да ми обясняват как трябвало да се отговори, тогава аз пък трябва да обясня, че не вярвам някой да е възкръснал и така става много дълго.
Затова ви питам, как вие отговаряте, така че хем да не засегнете вярващия, хем да не се впускате в дълги обяснения.

# 1
  • Мнения: 3 447
По същия начин, по който отговарям с "Добър ден", дори и да не вярвам, че денят е такъв  Simple Smile

# 2
  • Мнения: 6 017
Когато ми  кажат "Христос воскресе" аз отговарям "Воистина воскресе"......Спазвам християнските традиции и мисля, че всеки един християнин трябва да го прави.

# 3
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Има много варианти... "кога", "къде", "казаха ми вече", "пак ли", "о, чудо!" и т.н.
Разбира се класиката: "не вярвам на медиите" или най-простичкото "благодаря подобно" или пък семлото "да".

Ако държим да не засягаме някой, то значи сме добре настроени и можем да си извъртим езика за едно "Воистина воскресе".


# 4
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Dona, аз "Добър ден" го приемам като пожелание за добър ден и отвръщам пак с пожелание да е такъв, както "Лека нощ", може да не е лека, но поне го пожелавам.

L 0 V E, всеки християнин - добре, но ако не е, тогава?

Reza, това с "казаха ми вече" или още по-грубото "наистина ли, ти видя ли го", някак не ми се нрави, не искам да обиждам, но и не мога да си изкривя езика, както и например не мога да искам прошка, точно защото на еди кой си ден се искало.

# 5
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Лили, не е чак толкова голяма драма.
Казваш "честит празник" и толкова.

# 6
  • Мнения: 2 401
Аз казвам: Нека, нека. А когато е задържително да се спази благоприличие: честит празник и на вас  Simple Smile

# 7
  • Мнения: X
Ами, казвам "Воистина воскресе",  но по -скоро машинално.

Мен пък друго ме вълнува. Извинявай, Лиляна, че ще използвам темата.

В градината на детето вчера боядисваха яйца. Да, ама в групата има три деца, които не са християни със сигурност. Майката на едното от тях ми сподели, че не е съгласна детето й да спазва християнските традиции, но и не иска да създава проблеми като спори.
Та, защо никой не се съобразява с това, че има и деца, които не са християни?!

# 8
  • Мнения: 417
Ами, казвам "Воистина воскресе",  но по -скоро машинално.

Мен пък друго ме вълнува. Извинявай, Лиляна, че ще използвам темата.

В градината на детето вчера боядисваха яйца. Да, ама в групата има три деца, които не са християни със сигурност. Майката на едното от тях ми сподели, че не е съгласна детето й да спазва християнските традиции, но и не иска да създава проблеми като спори.
Та, защо никой не се съобразява с това, че има и деца, които не са християни?!
Защото официалната религия в България е християнството и тези които не са християни трябва да се съобразяват с това,а не ние с тях.

# 9
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Лили, не е чак толкова голяма драма.
Казваш "честит празник" и толкова.
Номерът е да изпревариш и да кажеш "Честит празник!". Тогава кой какво отговаря, няма значение Simple Smile

В градината на детето вчера боядисваха яйца. Да, ама в групата има три деца, които не са християни със сигурност. Майката на едното от тях ми сподели, че не е съгласна детето й да спазва християнските традиции, но и не иска да създава проблеми като спори.
Та, защо никой не се съобразява с това, че има и деца, които не са християни?!

Аз имам същите забележки Confused Аз съм против това, някой да обучава детето ми в религия. Мисля, че и сама може да избере - и каква - като порасте. Вчера цял ден ми пя 'Чук-чук яйчице... Чу ли вече блага вест, бог Исус възкръсна днес". Не съм съгласна. Нищо против християнските традиции и религиозни ценности, но това просто не са неща, които правим у дома по този начин и не мисля, че е мястото в детската градина (или училище) да се възпитават децата наред. В крайна сметка - има родители атеисти, изповядващи друга вяра... не е редно. Въпреки, че България е източноправославна държава с основна религия християнство, тя не е монотеистична.

# 10
  • Мнения: 606
На Великден обикновено много хора ме поздравяват с "Христос воскресе!"

  Това не беше ли на коледа? Аз се чудя що ми се смееха като ги Христосвах.....
  Ми аз като ми кажат така и отговарям: Е пъ ти виде ли го? - щото съм комунист, а и мразя лицемерни "християни", които ръсят черупки от яйца в църквата и навред, плюс намачкани салфетки и пликчета и фасове.

# 11
  • Мнения: 9 865
Аз пък вярвам в отговора на Христос Возкресе, но никога не Христосвам хора, които знам, че се смущават от това или пък са друговерци. Не поздравявам по този начин непознати, защото не се знае къде може да се получи инфекция.

# 12
  • Мнения: 212
В градината на детето вчера боядисваха яйца. Да, ама в групата има три деца, които не са християни със сигурност. Майката на едното от тях ми сподели, че не е съгласна детето й да спазва християнските традиции, но и не иска да създава проблеми като спори.

Моля, моля... Боядисването на яйца е толкова християнска традиция колкото и гоненето на зли духове с кукери. Това е просто смешна работа. Да се твърди такова нещо.
Боядисването на яйца е стара ЕЗИЧЕСКА традиция и НЯМА НИЩО ОБЩО С ХРИСТИЯНСТВОТО. Така че недейте бърка несъвместими неща като червените яйца и християнството.
Точно поради тези ЕЗИЧЕСКИ обичаи аз отдавна твърдя че българския народ НЕ Е И НИКОГА НЕ Е БИЛ християнски народ. Точно така се отнасят към нас и европейците - като към варвари и диваци... Щото сме си такива от едно време още... Откакто сме гонили зли духове с кукери...

# 13
  • Мнения: 11 747
Напоследък се научих да казвам 'Честит празник', преди се впусках в обяснения. Веднъж след дълга лекция, сестра ми все пак ми каза 'Христос воскресе' и ми се нахили, а аз и отговорих 'знам'  Е, тя ми се разсърди.  Crossing Arms  Така, ходим си по нервите.
Никой не може да ме кара да казвам 'Воистино воскресе', след като не искам.


По темата за градината и прочие, един ден като имам дете, не бих искала да го възпитават наред в традиции, които одобрявам и неодобрявам. Смятам, че трябва да има толеранс и такива песнички и традиции да бъдат поднасяни по- деликатно.



Аз пък вярвам в отговора на Христос Возкресе, но никога не Христосвам хора, които знам, че се смущават от това или пък са друговерци. Не поздравявам по този начин непознати, защото не се знае къде може да се получи инфекция.

де да бяха всички толкова съобразителни...  Доста хора ги заявяват тези поздрави демонстративно и именно там, където знаят, че ще се получи инфекция...

# 14
  • Мнения: 2 550
аз имам навика да отговарям "мерси"  Crazy
понякога се изпускам с "браво на него"
най-обичам на смс да ми честитят възкресението му, не им отговарям

# 15
  • Мнения: X
Бу, разбра ме идеално!     bouquet

Борисе, изобщо не става въпрос само за боядисването на яйца.

# 16
  • Мнения: 212
А на поздрава "Христос воскресе" отговорям съвсем семпло и скромно - "Знам, докладваха ми вече"

# 17
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Моля, моля... Боядисването на яйца е толкова християнска традиция колкото и гоненето на зли духове с кукери. Това е просто смешна работа. Да се твърди такова нещо.
Боядисването на яйца е стара ЕЗИЧЕСКА традиция и НЯМА НИЩО ОБЩО С ХРИСТИЯНСТВОТО. Така че недейте бърка несъвместими неща като червените яйца и християнството.
Моля, моля, чети, преди да пишеш. Не знам на кого отговаряш, но аз не визирам боядисаните яйца под "християнски традиции".

# 18
  • Мнения: 6 017
Та, защо никой не се съобразява с това, че има и деца, които не са християни?!
Защо ли???????? Все пак живеем в БЪЛГАРИЯ....и не ние, а останалите  жители с различна от християнската религия, трябва да се съобразяват с нас!!!!
 И аз ходих вчера на празник на малкия си братовчед в детската градина, и там има както се изрази ти деца, които не са християни със сигурност, но никой не е коментирал нищо, а и Не БИВА!!!!!!

# 19
  • Мнения: X
Сладко и солено, ако отидеш да живееш в Турция никой няма да ти наложи  да се молиш в джамията.

Против съм това да натрапват каквато и да е религия на децата ми.

# 20
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Защо ли???????? Все пак живеем в БЪЛГАРИЯ....и не ние, а останалите  жители с различна от християнската религия, трябва да се съобразяват с нас!!!!
 И аз ходих вчера на празник на малкия си братовчед в детската градина, и там има както се изрази ти деца, които не са християни със сигурност, но никой не е коментирал нищо, а и Не БИВА!!!!!!

Защото официалната религия в България е християнството и тези които не са християни трябва да се съобразяват с това,а не ние с тях.

Нали не бъркаме лично вероизповедание, официална религия и фанатизъм?

Като дете съм живяла 3 години в Либия. Ходехме в тяхно училище, отстъпено за българи. Имахме задължителни часове по арабски език. Арабски език, не ислям.
Разбирате ли, когато човек иска към него да са толерантни, трябва да е толерантен към другите в замяна.
В България има доста религии, ако и християнството да е официалната и най-разпостранената. Е, как може в Либия, страна, където другите религии са сигурно под 0,5% да беше толерантна към друговерците и да не изисква от тях да спазват техните религиозни традиции, а ние тук - където допреди 18 години единици ходеха на църква (и не ми казвайте 'страх ни беше', всички знаем, че имаше хора, които страх-не страх, ходеха!) не можем?!

# 21
  • Мнения: X
В градината на детето вчера боядисваха яйца. Да, ама в групата има три деца, които не са християни със сигурност. Майката на едното от тях ми сподели, че не е съгласна детето й да спазва християнските традиции, но и не иска да създава проблеми като спори.

Моля, моля... Боядисването на яйца е толкова християнска традиция колкото и гоненето на зли духове с кукери. Това е просто смешна работа. Да се твърди такова нещо.
Боядисването на яйца е стара ЕЗИЧЕСКА традиция и НЯМА НИЩО ОБЩО С ХРИСТИЯНСТВОТО. Така че недейте бърка несъвместими неща като червените яйца и християнството.
Точно поради тези ЕЗИЧЕСКИ обичаи аз отдавна твърдя че българския народ НЕ Е И НИКОГА НЕ Е БИЛ християнски народ. Точно така се отнасят към нас и европейците - като към варвари и диваци... Щото сме си такива от едно време още... Откакто сме гонили зли духове с кукери...
hahaha hahaha hahaha
До какви смешки води непознаването на историята!

# 22
  • Мнения: 2 212
Според мен интелигентен начин да се отговори на този поздрав е - Извинявам се / Съжалявам, но не споделям това вярване или Съжалявам, не отбелязвам днешния празник и толкова, казано спокойно, с усмивка на уста и без особено колебание, мисля, че е достатъчно интелигентно и щадящо отсрещната страна.

Изрази от типа - казаха ми вече и т.н. звучат грозно и ако не друго то поне един уважаващ себе си човек не би ги употребил.

# 23
  • Мнения: 2 212
Да, другото, което не е много по темата, традицията с яйцата си е точно християнка, нали точно жената, която първа е видяла Иисус след разпъването му е носила яйца и там май той го е оцветил в червено, все едно, че това е кръвта му...и аз не помня точно и детайлно, но си е баш християнска...

# 24
  • Мнения: 2 550
има и езически елементи, Естер

# 25
  • Мнения: 2 212
Възможно е, но доколкото съм чела като символ боядисаното яйце тръгва оттам...но нали не за това е темта.

# 26
  • Мнения: 212
Да, другото, което не е много по темата, традицията с яйцата си е точно християнка, нали точно жената, която първа е видяла Иисус след разпъването му е носила яйца и там май той го е оцветил в червено, все едно, че това е кръвта му...и аз не помня точно и детайлно, но си е баш християнска...

Много добре съм запознат точно с тая тема за яйцата, козунаците и др. уж християнски обичаи. Тъщата ми е евангелистка, чела е Библията 150 пъти, сега я чете за 151 път и сме спорили с нея на тая тема. Никъде в Библията не е казано че на Възкресение Христово трябва да се боядисват червени яйца и да се ядат козунаци и така да се слави Господ. А щом не е казано в Библията значи не е християнско. Точка по въпроса.

# 27
  • Мнения: 5 710

Та, защо никой не се съобразява с това, че има и деца, които не са християни?!
Защото официалната религия в България е християнството и тези които не са християни трябва да се съобразяват с това,а не ние с тях.
[/quote]

В България има свобода на вероизповеданията, гарантирана в Конституцията и религиозни практики в светска детска градина нямат работа. Нито ислямски, нито християнски, нито никакви.
Ритуалът е християнска, не ми говорете, че не е.  Stop
Защо се благославя яйцето в църква? Защо се пази първото червено яйце? Някои православни народи боядисват яйца и на 40тия ден след Великден. ( Румънците, напр.). и т.н. Така, че този ритуал дори и да няма християнски корен ( то коя ли християнска традиция има) се е слял с християнството и е част от него.

На поздрава отговарям с приетия отговор " Воистина воскресе".


# 28
  • Мнения: 5 710

Глупости на търкалета говори свекърва ти.

# 29
  • Мнения: 25 610
Като дете живях в едно турско село с баба и дядо. Помня, че баба ми редовно боядисваше яйца за Великден и раздаваше на приятелите им от селото. Никой не отказваше да вземе яйце и курабии. Също така хората там редовно ни канеха на разните му там байрями, раздаваха ни едни огромни купчини с мекици за не помня кой техен празник, нашите също никога не отказваха и си ги хапвахме с удоволствие (ех, баклавите, ех...  Blush).
Не мога да разбера, толкова ли е трудно да се уважат вярванията и традициите на околните?
Е, стига да не ни насилват да ги приемем, де.  Rolling Eyes

ПП Празникът е езически, един от многото, припознати от християнството.  Peace

# 30
  • Мнения: 212
Изрази от типа - казаха ми вече и т.н. звучат грозно и ако не друго то поне един уважаващ себе си човек не би ги употребил.

А аз да не би да съм го карал някой си там да ми казва че Христос е възкръснал. Това се знае от 2000 г. насам и няма нужда всяка година да ми го повтарят до втръсване. Аз разбирам от един път. Няма нужда 100 човека да срещна и стоте да ми повтарят едно и също като на малоумник.

# 31
  • Мнения: 1 212
Глупости на търкалета говори свекърва ти.

Айде сега и свекърва му приписахте на човека  Crossing Arms Grinning .... ясно писа .... тъщата  Wink

П.С. .... ама гледам не го притеснява много факта  Laughing

# 32
  • Мнения: 2 212
Борисе, Борисе, то и от N години се знае, че си се родил, ама всяка година ти го повтарят и ти го честитят нали....едва ли си малоумен, щото...традиция, обичай, възприет поздрав, за хората, които вярват в това. За другите, както по-горе написах има култутрен начин да се измъкнат от ситуацията. Точка по въпроса.  Whistling

# 33
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Като дете живях в едно турско село с баба и дядо. Помня, че баба ми редовно боядисваше яйца за Великден и раздаваше на приятелите им от селото. Никой не отказваше да вземе яйце и курабии. Също така хората там редовно ни канеха на разните му там байрями, раздаваха ни едни огромни купчини с мекици за не помня кой техен празник, нашите също никога не отказваха и си ги хапвахме с удоволствие (ех, баклавите, ех...  Blush).
Не мога да разбера, толкова ли е трудно да се уважат вярванията и традициите на околните?
Така, така Simple Smile
Майка ми живеят в село със смесено население - цигани-мюсюлмани и българи-християни. Разменят се яйца и баклави редовно. И това е нормално, мисля аз Grinning
Циганите например поздравяват с Честит празник на Великден, както и българите тях - на Байрям.

# 34
  • Мнения: 212
Айде сега и свекърва му приписахте на човека  Crossing Arms Grinning ....
П.С. .... ама гледам не го притеснява много факта  Laughing

Напротив, подготвям си гневния отговор... Simple Smile

# 35
  • Мнения: 5 710
Глупости на търкалета говори свекърва ти.

Айде сега и свекърва му приписахте на човека  Crossing Arms Grinning .... ясно писа .... тъщата  Wink

 Mr. Green сори. Тъщата при 151вия прочит да обърне внимание че Библията се състои от 2 фундаментални книги, едната ( по-дебелшката) изобщо няма връзка с християнството.

# 36
  • Мнения: 25 610
Циганите например поздравяват с Честит празник на Великден, както и българите тях - на Байрям.

А, това са явно цигани-мюсюлмани. Има и християни, те са по-ревностни и от българите.
Между другото, доста цигани работят в Италия и Испания. Сред тях се шири нова мода - приемат католицизма. Не знам защо го правят - дали имат някаква материална изгода или просто по-лесно се вписват сред местните?  newsm78

# 37
  • Мнения: 6 993
Смотвам нещо като "мдааа" и после казвам Честит празник.

# 38
  • Мнения: 125
Отговарям винаги така ЖИВИ И ЗДРАВИ.Така никой не се обижда.

# 39
  • Мнения: X
Между другото, доста цигани работят в Италия и Испания. Сред тях се шири нова мода - приемат католицизма. Не знам защо го правят - дали имат някаква материална изгода или просто по-лесно се вписват сред местните?  newsm78
Ти пък, како Сийке! Че той папата нали е "епископ на Рим" или както се казва по тамошному - Roma! Така, че папата е нещо като "капо ди тути роми"! Wink

# 40
  • Мнения: 1 212
Я кажете само да не изпадам в заблуда / без някой да се засяга /  Peace.... тези дето пишете как отговаряте , всички ли сте невярващи или друговерци ?  Thinking

# 41
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
........
Та, защо никой не се съобразява с това, че има и деца, които не са християни?!
Не знам защо и аз питам. Разбрах, че ще водят класа на сина ми на театър и забележете, че там на театъра ще им прожектират филм. Филмът е за Исус. Казах на сина ми, че не съм съгласна да ходи, че има време да ги проумее и осмисли тези теми и сам да избере, но гледането на този филм би могло да му повлияе погрешно. Обаче синът ми се прибира от училище и ми казва, че госпожата му е услужила с пари за билет и пак е ходил. излезе така, че аз нямам 2,50лв. за билет и нямам право да не позволя да гледа филм за Исус на театър.


Я кажете само да не изпадам в заблуда / без някой да се засяга /  Peace.... тези дето пишете как отговаряте , всички ли сте невярващи или друговерци ?  Thinking
Защо се учудваш? Не ти ли се вярва, че има доста невярващи хора, които не го афишират и не им личи, за разлика от някои(подчертавам някои, не всички) лицемерни вярващи, които повече се показват, отколкото вярват.

# 42
  • Мнения: 1 212
Вярата, ясно е въпрос на личен избор ...
Просто се замислих за момент .... бях тръгнала да отговарям , после си дадох сметка, че питаш определени хора  Peace

# 43
  • Мнения: 5 710
Я кажете само да не изпадам в заблуда / без някой да се засяга /  Peace.... тези дето пишете как отговаряте , всички ли сте невярващи или друговерци ?  Thinking

Няма да ти кажа дали съм друговерка, защото не е твоя работа, но ще ти кажа какво ме дразни в тия яйца и поздрави. Идва една съседка да ми види яйцето от миналата година. Тя голяма християнка, ходи на църква всяка неделя, но няма нищо против да гледа на карти, а и темата за магиите не й е чужда, и все ме учи пред коя икона да отида да се помоля и какво да й занеса ( на иконата, това е напълно а-християнско жертви да се правят), за ново бебе.  И си навря муцуната в старото ни яйце, което е станало, като восъчно.
Нейното е все едно преди малко сварено - белтък, жълтък всичко.  Защото било благословено от попа., а моето не е било при попа.  И ми казва в пряк текст, че понеже ' не съм вярваща' затова яйцето е такова и затова няма да имаме ново бебе! Е това не им харесвам на християните  - врат се, съдят безспир и ежемоментно прескачат думите на този, за когото се поздравяват, че е възкръснал. Аз такова чудо и такъв натиск от вярващи в никоя друга религия не съм срещала! И тя вдругирен ще ме поздрави и аз трябва да кажа " Во истина воскресе" Ами.. как да стане. Сори за офф-а. 

# 44
  • Мнения: 2 386
Преди само се усмихвах и казвах ''честит празник''. Неудобно ми беше да си кривя душата, защото като тий хич не се вълнувах от религия.
Сега си отвръщам както му е реда. Не е трудно. Не боли. Опитвам се да вярвам.

# 45
  • Мнения: X
Е това не им харесвам на християните  - врат се, съдят безспир и ежемоментно прескачат думите на този, за когото се поздравяват, че е възкръснал. Аз такова чудо и такъв натиск от вярващи в никоя друга религия не съм срещала!
Това към мен ли се отнасяше? newsm78

# 46
  • Мнения: 1 212

Не, няма нищо .... интересно беше ...

# 47
  • Мнения: 6 993
Magesta, аз също съм от невярващите.
Така спокойно и с чита съвест мога да се занимавам с Таро, астрология и прочие окултни занимания Mr. Green

# 48
  • Мнения: 417
Трябва да има толерантност и от двете страни.Учила в клас в който половината деца бяхме христянчета другата половина мюсюлмани.На Великден боядисваха яйца с нас и на Коледа учеха коледни песни.На Байряма бяха освобождавани от учебни занятия и си спомням че тогава и през ума не ми е минало да си помисля примерно:"Я чакай малко защо ние да учим, а те не?"Всичко си е до възпитание и до човек. Аз ще възпитавам и ще казвам на моите деца,че има и други религии освен тази която ние в семейството изповядваме и че трябва да се уважават и дали ще ходи на прожектиране на филм за Исус или Мохамед не мисля,че вече толкова би могло да обърка едно дете,което тепърва ще осъзнава за какво става въпрос.

# 49
  • Мнения: 1 212
Еовин , нищо на въпреки  Simple Smile
Защо обаче астрологията и християнството да са в опозиция   Wink

# 50
  • Мнения: 7 837
Разбрах, че ще водят класа на сина ми на театър и забележете, че там на театъра ще им прожектират филм. Филмът е за Исус.

Да не повтарят същото като от миналата година. Пак ли има масови прожекции за деца под егидата на някое религиозно течение, уж християнско...

# 51
  • Мнения: 5 710
Това към мен ли се отнасяше? newsm78

не, разбира се.

# 52
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Трябва да има толерантност и от двете страни....

Е, аз точно заради толерантността пуснах тази тема. Получих отговори, които може би ще ползвам в неделя. Не искам да съм груба, но не ми се и обяснява, защото не всеки разбира, пък и на не толкова близки хора изобщо не ми се впуска в подробности относно разбиранията ми.
Още от сега си представям във вторник(нали три дни се поздравява) как колегите ми ще ми честитят Възкресението. Ще се опитам да съм първа с простичкото "Честит празник".

# 53
  • Мнения: X
Разбрах, че ще водят класа на сина ми на театър и забележете, че там на театъра ще им прожектират филм. Филмът е за Исус.

Да не повтарят същото като от миналата година. Пак ли има масови прожекции за деца под егидата на някое религиозно течение, уж християнско...
Ами аз не съм чула нашата църква да спонсорира филмопроизводство... Thinking

# 54
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Разбрах, че ще водят класа на сина ми на театър и забележете, че там на театъра ще им прожектират филм. Филмът е за Исус.

Да не повтарят същото като от миналата година. Пак ли има масови прожекции за деца под егидата на някое религиозно течение, уж християнско...

Точно заради това се опитах да го спра, заради онзи филм, който и тук беше доста обсъждан. Не знам дали е бил същият, но веднага си помислих, че за него става дума.

# 55
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 912
Като дете живях в едно турско село с баба и дядо. Помня, че баба ми редовно боядисваше яйца за Великден и раздаваше на приятелите им от селото. Никой не отказваше да вземе яйце и курабии. Също така хората там редовно ни канеха на разните му там байрями, раздаваха ни едни огромни купчини с мекици за не помня кой техен празник, нашите също никога не отказваха и си ги хапвахме с удоволствие (ех, баклавите, ех...  Blush).
Не мога да разбера, толкова ли е трудно да се уважат вярванията и традициите на околните?
Е, стига да не ни насилват да ги приемем, де.  Rolling Eyes

ПП Празникът е езически, един от многото, припознати от християнството.  Peace

  202uu

Бодясването на яйца, сурвакането, мартеничките и още куп други подобни обичаи са си много БЪЛГАРСКИ (без значение какъв точно е коренът им, просто са останали в съзнанието на повечето българи именно като български) и аз лично бих се радвала детето ми един ден да ги почита и спазва. Уважавам различните толерантни (!!!) вероизповедания и техните обичаи. Не виждам нищо лошо в това в БЪЛГАРСКА детска градина да се представят на децата БЪЛГАРСКИТЕ обичаи, обреди и т.н. Тук изобщо не става дума за християнски, мюсюлмански, еврейски и прочее обреди, а за такива, наложили се през годините като ОБЩОБЪЛГАРСКИ. А пък ако на някой толкова много му пречат, то никой не може да го задължи да ги спазва в дома си. Но мисля, че е добре децата ни да познават българските традиции. Пак казвам - не християнските, а българските.
А що се отнася до поздрава Христос Возкресе - никой никого не задължава да отговаря по известния на всички начин, при условие че  изповядва друга религия. Тук съм абсолютно съгласна с мнението, че е важно всички да бъдем толерантни и да не поздравяваме човек така, ако много добре знаем или имаме поне малкото съмнение, че има друго вероизповедание. Същото важи и за непознати, за които не знаем абсолютно нищо.  Naughty В този случай мисля, че и едно Честит празник би свършило добра работа. 

# 56
  • Мнения: 5 710

Бодясването на яйца, сурвакането, мартеничките и още куп други подобни обичаи са си много БЪЛГАРСКИ

лулумба, навлезли са в бита ни ( факт), но не знам дали са български.
Мартеници се правят и  в Румъния, яйца се боядисват в много страни.

# 57
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 912
Аз точно това имах предвид - останали са в съзнанието на повечето българи именно като български, а какъв е коренът им е вече от второстепенно значение. То и нестинари има къде Индия и Шри Ланка.  Mr. Green
Виж, за другото - важно е да има поне щипка толерантност. От това мисля, че всички бихме спечелили. Thinking 

# 58
  • София
  • Мнения: 2 348


Моля, моля... Боядисването на яйца е толкова християнска традиция колкото и гоненето на зли духове с кукери. Това е просто смешна работа. Да се твърди такова нещо.
Боядисването на яйца е стара ЕЗИЧЕСКА традиция и НЯМА НИЩО ОБЩО С ХРИСТИЯНСТВОТО. Така че недейте бърка несъвместими неща като червените яйца и християнството.
Точно поради тези ЕЗИЧЕСКИ обичаи аз отдавна твърдя че българския народ НЕ Е И НИКОГА НЕ Е БИЛ християнски народ. Точно така се отнасят към нас и европейците - като към варвари и диваци... Щото сме си такива от едно време още... Откакто сме гонили зли духове с кукери...
  smile3521 Аз съм християнка, но не боядисвам яйца.
 Нямам представа защо някой държи да говори на почти неразбираем за мен език, та моите отговори на поздрава са напълно на български език : "Наистина възкръсна" (защото го вярвам) или подобни. Дори "Честит празник" казвам. Не смятам, че трябва да си кривя езика да спазвам измислен от някого ред да говоря на... (не знам какъв език  Embarassed ) и да отговарям задължително "Во истина воскресе!".
 

# 59
  • Мнения: 22 432
Аз не разбирам пък какво толкова ще му стане на някой да каже 2приказки. Едва ли всички, които поздравяват по този начин и отвръщат се замислят, вярват дотолкова че някой е възкръснал и т.н.
Вие замисляте ли се когато казвате Добър ден, Лека нощ и т.н.? Или ако някой ви поздрави му казвате - Майната ти, аз не вярвам, че ще ми е добър денят и толкова?
Честно казано по-големи безбожници от българите не съм виждала. Ходила съм в доста чужди държави и там хората си вярват в нещо, почитат си дадени празници и т.н. Тук нито християни, нито мюсюлмани или изповядващи друга религия не го правят като хората. Едва ли не ги е страх, че ако заявят вярванията си, някой ще им се изсмее. Но е възможно и да са прави.
Не виждам какво му е лошото на това децата да боядисват яйца в детската градина - те го възприемат главно като забавление, едва ли вникват в смисъла на това действие, както предполагам и повечето жени, които го правят.
Няма нищо лошо в това да научат и нещо ново, пък било то и в религиозен смисъл.

# 60
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Я кажете само да не изпадам в заблуда / без някой да се засяга /  Peace.... тези дето пишете как отговаряте , всички ли сте невярващи или друговерци ?  Thinking

Няма да ти кажа дали съм друговерка, защото не е твоя работа, но ще ти кажа какво ме дразни в тия яйца и поздрави. Идва една съседка да ми види яйцето от миналата година. Тя голяма християнка, ходи на църква всяка неделя, но няма нищо против да гледа на карти, а и темата за магиите не й е чужда, и все ме учи пред коя икона да отида да се помоля и какво да й занеса ( на иконата, това е напълно а-християнско жертви да се правят), за ново бебе.  И си навря муцуната в старото ни яйце, което е станало, като восъчно.
Нейното е все едно преди малко сварено - белтък, жълтък всичко.  Защото било благословено от попа., а моето не е било при попа.  И ми казва в пряк текст, че понеже ' не съм вярваща' затова яйцето е такова и затова няма да имаме ново бебе! Е това не им харесвам на християните  - врат се, съдят безспир и ежемоментно прескачат думите на този, за когото се поздравяват, че е възкръснал. Аз такова чудо и такъв натиск от вярващи в никоя друга религия не съм срещала! И тя вдругирен ще ме поздрави и аз трябва да кажа " Во истина воскресе" Ами.. как да стане. Сори за офф-а. 

+1
Най им се дразня на мазните попове на идиотската идея да промиват детски мозъци. Искат вероучение. Задължително при това. Дори излезли на площада подписка да правят.
Иначе по темата: отговарям с "Честит празник" и толкова. По същия начин поздравявам и мюсюлманите с техните празници.

# 61
  • Мнения: 9 903
  smile3521 Аз съм християнка, но не боядисвам яйца.
 Нямам представа защо някой държи да говори на почти неразбираем за мен език, та моите отговори на поздрава са напълно на български език : "Наистина възкръсна" (защото го вярвам) или подобни. Дори "Честит празник" казвам. Не смятам, че трябва да си кривя езика да спазвам измислен от някого ред да говоря на... (не знам какъв език  Embarassed ) и да отговарям задължително "Во истина воскресе!".
 

хайде, нямаш представа Simple Smile много добре знаеш и езикът какъв е, и че това е традиция като яйцата.



палите се за глупости, сякаш наистина най-големият ви проблем тези дни е как ще поздравявате. Пак търсите да изкажете обида, да изпуснете  въздишка, като че ли съзнателно да търсите разочарованието. Всеки ден се пускат теми, в които се търси толерантност; ами ето - имаме добър повод всички да проявим повече толерантност.

# 62
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Ами ние си проявяваме толерантност - поздравяваме вярващите с празника им. Обаче вярващите смятат това за явно недостатъчно и започват да изнасят проповеди Twisted Evil

# 63
  • София
  • Мнения: 6 999
Мен пък ме дразни точно това неуважение към хорския празник. ОК - не си вярващ или си от друга религия. Предполагам няма да пострадаш ментално ако отговориш "Во истина возкресе!" Същото е и на Сирни заговезни. Обикновено се обаждам само на хора, от които наистина искам да поискам прошка с цялото си сърце... Тази година баща ми ми отговори с "Хубаво...как си?" - Грозно ми стана и обидно... Не вярваш, не вярваш, но защо такова неуважение към чуждата вяра?

Аз също не съм евреика, но ако се виждам с мои клиенти евреи в четвъртък или им пиша казвам "Шабат шалом" - на всеки би му станало приятно. Когато се виждам с клиенти мюсулмани понякога казвам "Инш Алаа".

В селото на баба ми са 50-50 християни и мюсулмани и винаги си честитят едни на други празниците. Яйца, баклави и всичко останало също се разменя.

В градината на дъщеря ми също боядосваха яйца.

# 64
  • Мнения: 335
Това с яйцата в градината нищо не е!
Казвали са ми, че някъде си позволяват да им разказват дори приказката за "живата вода".
За "неродена мома" по' не смеят вече, но за "спящата красавица", дето 100 години изглеждала като умряла, пък после изведнъж се събудила... нямам думи!
Не знам докъде могат да стигнат в промиването на детските мозъци!

Мен комунизмът нали така ме осакати, както са забелязали две-три ВИП потребителки тука!

Мозъкът ми оттогава е червен - щото "няма-няма"... пък в междучасията по Великден все си разменяхме шарени яйца и ядяхме козунаци по цяла седмица.

Сега това "Во истина воскресе!" си е наследство оттогава.
Утре-вдругиден и за извличането на стволовите клетки от мъжко ребро ще кажат, че е вярно.
Не ми се мисли докъде могат да стигнат с манипулациите и покрай това ребро.

Проблемът с отговорите на "Добър ден", "Здрасти" и "Христос Воскресе" е много сериозен и не е за тесните рамки на една само тема!

# 65
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Мен пък ме дразни точно това неуважение към хорския празник. ОК - не си вярващ или си от друга религия. Предполагам няма да пострадаш ментално ако отговориш "Во истина возкресе!" Същото е и на Сирни заговезни. Обикновено се обаждам само на хора, от които наистина искам да поискам прошка с цялото си сърце... Тази година баща ми ми отговори с "Хубаво...как си?" - Грозно ми стана и обидно... Не вярваш, не вярваш, но защо такова неуважение към чуждата вяра?

Аз също не съм евреика, но ако се виждам с мои клиенти евреи в четвъртък или им пиша казвам "Шабат шалом" - на всеки би му станало приятно. Когато се виждам с клиенти мюсулмани понякога казвам "Инш Алаа".

В градината на дъщеря ми също боядосваха яйца.
Иса, мисля, че нещо по-различно има предвид темата - не знам дали съм права, разбира се, авторката да си каже. Но мисля, че става дума за това, когато някой наистина не иска да отвърне 'воистина возкресе', защото примерно не го вярва, а в случая става дума за чиста вяра - Исус е възкръснал и ти отговаряш така, защото без да си го видял, го вярваш. Поне така ми се струва, че 'Христос возкресе - воистина возкресе' е преди всичко утвърждаване на вярата във възкресението. И ако не го вярваш, не искаш да го кажеш.

Различно е да кажеш 'Надявам се да имаш добра събота (шабат)' или 'Инш Алаа' (грубо - ако даде Господ), но не казваш 'Аллах акбар', предполагам?

За прошката е друго. То е от българските традиции, по-скоро езически остатъци, и така или иначе си струва човек да се помири с роднини поне веднъж годишно Simple Smile

Самото боядисване на яйца (особено в детската градина) не носи такъв религиозен заряд, ако човек не го влага. Тук нашите цигани на село също боядисват, нищо, че са мюсюлмани (просто празнуват наред  Mr. Green), но не отговарят с 'Воистина возкресе', защото вярата им казва друго.

# 66
  • Мнения: 8 917
Ако държим да не засягаме някой, то значи сме добре настроени и можем да си извъртим езика за едно "Воистина воскресе".
Напълно подкрепям.

# 67
  • Мнения: 5 228
Аз съм вярваща православна християнка. Имам близки мюсюлмани, на  които се обаждам и честитя Байрям и т.н. Убежденията ми не страдат от това никак.

Ако въпросът обаче е как да отговориш, така че да се разграничиш от празника и да стане ясно, че не ти е приятно, можеш да измислиш нещо друго. Просто "добър ден" също върши работа.

# 68
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
...Но мисля, че става дума за това, когато някой наистина не иска да отвърне 'воистина возкресе', защото примерно не го вярва, а в случая става дума за чиста вяра - Исус е възкръснал и ти отговаряш така, защото без да си го видял, го вярваш. Поне така ми се струва, че 'Христос возкресе - воистина возкресе' е преди всичко утвърждаване на вярата във възкресението. И ако не го вярваш, не искаш да го кажеш.
........

Точно това имам предвид. Не го чувствам и не го приемам като "Добър ден". Чуждо ми е, странно ми е. Не че не се е случвало да отговарям подобаващо, но не искам, не искам и да съм груба. Различните хора по различен начин ще ме разберат, ако не им отговоря, но има едни особени, които много държат да ме осветлят мен незнаещата, как трябва да се отговаря на този ден. Тогава става вече неприятно, защото аз съм толерантна и отговарям и честитя празника им, но те не са и се започват едни обяснения...

# 69
  • Мнения: 5 710
Странно ти е, защото това не е пожелание ( Добър ден, лека нощ и тн), а декларация.
Декларираш фундамент на християнстовото.
Все едно някой да те поздрави с "Мохамед е над всички" и ти да отговориш " Да, над всички е". Някои хора имат проблем с това да декларират неща, в които не вярват, други не.
Няма нищо общо със Салям Алейкум ( не знам как се пише) или Иншалла. И аз честитя на хора от други религии празниците им, засвидетелствам уважание, но не декларирам ничии вярвания, като мои. Мисля, че това е тънкия момент тук.

# 70
  • Мнения: 4 585

А защо мюсюлманите ги освобождават от работа на Байрам, а на Великден - всички?
Също и в училище. Чувствам са дискриминиран да бачкам два - три дни повече.

# 71
  • Мнения: 927
Лиляна, хубава темичка  Laughing
Посмях се на доста от отговорите, много забавни идеи прочетох  Grinning.. И аз умувах как да подходя най-толерантно с тези поздрави и да си спестя глупавата усмивка, която цъфва на лицето ми, докато се чудя какво да отговоря.

# 72
  • Мнения: 35 961

 Нямам представа защо някой държи да говори на почти неразбираем за мен език, та моите отговори на поздрава са напълно на български език : "Наистина възкръсна" (защото го вярвам) или подобни. Дори "Честит празник" казвам. Не смятам, че трябва да си кривя езика да спазвам измислен от някого ред да говоря на... (не знам какъв език  Embarassed ) и да отговарям задължително "Во истина воскресе!".
 

ако в тази тема има доста безумни изказвания, то това печели първо място  ooooh!

# 73
  • София
  • Мнения: 15 465
Четох,четох и се чудя на тези които твърдят,че не вярват защо тогава се възползват от трите почивни празнични дни? Всички вярващи и невярващи се втурват нанякъде през тези дни. И не мисля,че едно Христос возкресе или  Воистина возкресе накърнява с нещо религията на невярващи или друговерци. Но ако е така  наистина, нищо не пречи да се каже Честит празник.

# 74
  • Мнения: 620
Аз съм стандартна в това отношение - с класическия отговор,машинално ,без да внасям допълнителна еуфория.

Последна редакция: сб, 26 апр 2008, 11:05 от Nuclear Аttack

# 75
  • Мнения: 2 131
Сладко и солено, ако отидеш да живееш в Турция никой няма да ти наложи  да се молиш в джамията.

Против съм това да натрапват каквато и да е религия на децата ми.
Тук не става въпрос за молитви, а за едно приятно забавление за децата, пък било то и свързано с християнската традиция. Ами, сигурно може да се каже на учителките в градината и, примерно, когато другите деца боядисват яйца, тези, които са от друга религия, да стоят отстрани и само да гледат, без да участват. А на самите дечица, които са "изолирани", дали ще им бъде приятно?!
Иначе по темата - аз отговарям "Воистина возкресе".

# 76
  • Мнения: 5 710
Тайна, Великден и Коледа са официални празници.
  Нова година, 1 май - Ден на труда, 24 декември - Бъдни вечер, 25 и 26 декември - Коледа, Рождество Христово и Великден (http://www.parliament.bg)  Официалните празници нямат нужда от декларации за вяра, грамотност и тн., дадени са за всички от държавата.   Никой не ни задължава вече на 1 май да сме с червено знаменце пред Мавзолея, за да се възползваме от почивните дни.  Допълнително по КТ ( мисля) хората, които изповядват други религии имат право  до 2 неработни дни годишно ( не съм 100 процента сигурна). Аз лично нямам нищо против да имат тези дни, какво толкова, нали сме толерантни. Повече са ме дразнили колеги евреи, които с топ не можеш да доведеш в събота на работа. Дори познвам хора ( работещи в Ню Йорк), които се обявиха за евреи , за да не ги карат да работят в събота извънредно.   Rolling Eyes


# 77
  • Мнения: 2 070
С Воистина Воскресе отговарям, ако ми кажат Христос Воскресе. Ако ми кажат Честит Празник отговарям с Честито и на вас/теб...
Аз самата казвам Честит празник, но ако се видя или чуя с приятелките ми, за които това е важно, ще им кажа Христос Воскресе...
По същия начин бих уважила и другите празници на другите вярващи, но не съм сигурна какво точно би трябвало да кажа или отговоря, живея в район, в който няма много мюсюлмани или евреи и т.н  и не знам как се поздравяват хората по такива празници. курбан, байрям и такива други...
И уважавам храмовете, независимо какви, но най-обичам дворовете на православните манастирчета...

# 78
  • Мнения: 11 747
Ако никой не ме заставяше да отговарям с  'Воистино воскресе', като едното нищо можеше и да го кажа в един момент. След като ми се изредят, обаче, 10 човека за ден да ме убеждават с наствнически тон, че трябва така да отговоря - еми, няма да стане.

Иначе не съм религиозна и в редките случаи, когато разбера за религиозен празник на друга вяра и попадна край човек, който я изповядва, честитя с  'Честит празник'. Нищо друго не съм казвала, защото и не знам.

# 79
  • Мнения: X
Тук не става въпрос за молитви, а за едно приятно забавление за децата, пък било то и свързано с християнската традиция.

Изобщо не става въпрос за приятно забавление за децата.
Става въпрос за това, че се насажда религия още от ранна детска възраст. И то, целенасочено се насажда християнство.

# 80
  • Мнения: 2 131
Тук не става въпрос за молитви, а за едно приятно забавление за децата, пък било то и свързано с християнската традиция.

Изобщо не става въпрос за приятно забавление за децата.
Става въпрос за това, че се насажда религия още от ранна детска възраст. И то, целенасочено се насажда християнство.

Доколкото имам наблюдения върху това, което се случва в детските градини, не съм съгласна, че се насажда религия. Но няма да споря. А и възможно е да има изключения.
Пък и темата не е за това  Hug

# 81
  • Мнения: X
villiana,  аз също не искам да  споря. Не знам какви са ти наблюденията, обаче моите са от първа ръка, защото съм работила в детска градина. Вземи един празник Благовещение например. Той си е изцяло християнски празник,  който обаче се отбелязва в детските градини. Това не е ли насаждане на религия?

# 82
  • Мнения: 620
villiana,  аз също не искам да  споря. Не знам какви са ти наблюденията, обаче моите са от първа ръка, защото съм работила в детска градина. Вземи един празник Благовещение например. Той си е изцяло християнски празник,  който обаче се отбелязва в детските градини. Това не е ли насаждане на религия?



Само вметка,не искам да изглежда,че заемам страна Laughing
Аз бих се притеснила,ако си прибера детето забрАдено от градина newsm78
Това,че са го "въвели" в същината на значимите християнски празници не го свързвам с фанатизъм.За мен именно поради зачитането и спазването на такива традиции (малко или много) сме успели да съхраним някакви семейни ценности и да останем нация.
Между другото атеистка съм,но това не ми пречи да уважавам някой религиозни ритуали и традиции,както и хората,които ги спазват строго  bouquet

# 83
  • Мнения: 2 131
Кампари, бих казала, че много зависи по какъв начин се правят нещата. Може да се отбелязват празниците без да има насаждане на религия. Да се прави деликатно и така че да е интересно на децата. Зависи от самите педагози.
Например, в гимназията имахме една учителка, която беше силно вярваща. Говореше ни са Исус и т.н. Това вече е насаждане, при това е доста грубо и грозно. Ако подобни неща се правят в детските градини, особено при положение че там децата са малки и податливи на влияние, това вече е отвратително. И изисква предприемане на спешни мерки.

# 84
  • Мнения: 1 616
Не съм вярваща, но с удоволствие боядисвам яйца и поздравявам. За мен не е проблем да отвърна "Воистина воскресе!" - това е моят начин да споделя всеобщото празнично въодушевление, да зарадвам някого. Защото ми се е случвало да поздравя с "Христос воскресе" и отсреща да си мълчат като пукали - страшно е неприятно и неловко... И на фона на безумните компромиси, които съм правила по една или друга причина, за мен не е никаква трудност или невъзможност просто да отговоря учтиво на нечий ведър поздрав...
А песничката за яйчицето е очарователна и нямам нищо против детето да я знае и пее - вече я е научил в градината, което ме радва...

# 85
  • Мнения: 2 229
Иса, мисля, че нещо по-различно има предвид темата - не знам дали съм права, разбира се, авторката да си каже. Но мисля, че става дума за това, когато някой наистина не иска да отвърне 'воистина возкресе', защото примерно не го вярва, а в случая става дума за чиста вяра - Исус е възкръснал и ти отговаряш така, защото без да си го видял, го вярваш. Поне така ми се струва, че 'Христос возкресе - воистина возкресе' е преди всичко утвърждаване на вярата във възкресението. И ако не го вярваш, не искаш да го кажеш.
...

Ами аз не вярвам, че наистина е възкръснал, но го казвам механично, просто защото така се казва. newsm78 Другото ми е малко на инат...но ако на някой толкова му пречи да не го казва и толкова. Често казано и аз бих се издразнила след "Честит празник" някой да тръгне да ми обяснява как се поздравявало. Rolling Eyes

За боядисването на яица в детските градини от не-християнчета не съм съгласна обаче - сигурна съм, че децата много са се забавлявали и не са го свързвали с религия особено. Самата аз боядисвам яица, защото ми е кеф и обичам, а не защото съм вярваща! Peace

# 86
  • Мнения: 686
Не разбирам,защо мюсюлманче да не боядиса едно яйце в градината.Така то опознава ОБИЧАИТЕ на християнчетата.Това по никакъв начин не може да му натрапи християнството.Не е обидно да приеме яйце от друго дете,което с обич му е приготвило.Е,майката може да каже в градината,че не желае детето й да участва в боядисването на яйцата,но не виждам защо.

Аз съм християнка,но винаги поздравявам приятелките си(които са мюсюлманки)за техните празници и не отказвам тяхната почерпка.Както и те са ме поздравявали по повод християнските празници.Не виждам проблем.

# 87
  • Мнения: 11 747
Не разбирам,защо мюсюлманче да не боядиса едно яйце в градината.Така то опознава ОБИЧАИТЕ на българчетата.

мюсюлманчето не е ли и то българче?

# 88
  • Мнения: 686
Да разбира се,имах предвид вярата която изповядва.Ей сега ще си поправя грешката

# 89
  • Мнения: 335
...И изисква предприемане на спешни мерки.

Малко е!
Направо да се пусне петиция за заличаване на чл. 13, ал. 3 от Конституцията.
Така ще е най-сигурно.

То - където е да рисуваш яйца по традиция, там е и да те бият, за да учиш Корана, дет се вика.

http://dnes.dir.bg/2008/03/27/news2821852.html

# 90
  • Мнения: X
Кампари, бих казала, че много зависи по какъв начин се правят нещата. Може да се отбелязват празниците без да има насаждане на религия. Да се прави деликатно и така че да е интересно на децата. Зависи от самите педагози.
Например, в гимназията имахме една учителка, която беше силно вярваща. Говореше ни са Исус и т.н. Това вече е насаждане, при това е доста грубо и грозно. Ако подобни неща се правят в детските градини, особено при положение че там децата са малки и податливи на влияние, това вече е отвратително. И изисква предприемане на спешни мерки.
Това поведение съм го срещала предимно от евангелистите. Те много държат да прокламират вярата си и да поучават. И аз имах една учителка-евангелистка в гимназията, която заради подобни проповеди, скоро изхвърча оттам. ooooh!
Докато православието по принцип не се слави много с проповядване. Това, което харесвам аз на моята религия е точно това самовглъбяване и уважаване на собствения избор. Ако искаш спазваш ритуалите, ако искаш не ги спазваш, винаги си добре дошъл в храма. Кой знае, един ден може да решиш сам да повярваш, да се образоваш религиозно, да идеш в църквата да поразпиташ, да потърсиш съвет.
Именно с тази демократичност на православието са свързани и много от неговите недостатъци. Други, по-натрапчиво въздействащи религии, далеч повече участват в ежедневния живот на последователите си. Познавам доста поляци, млади, съвременни, образовани, чийто живот е строго подчинен на католическите норми. Това при нас го няма, за добро или за лошо. Според мен е за добро.  Wink Не понасям някой да ми се налага в каквото и да е. Но пък и един живот, изцяло подчинен на религията, на църквата, си има своите предимства - за някои хора е по-лесно някой да ги напътства, да ги обгрижва и да им виси над главата.

# 91
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Четох,четох и се чудя на тези които твърдят,че не вярват защо тогава се възползват от трите почивни празнични дни? Всички вярващи и невярващи се втурват нанякъде през тези дни. И не мисля,че едно Христос возкресе или  Воистина возкресе накърнява с нещо религията на невярващи или друговерци. Но ако е така  наистина, нищо не пречи да се каже Честит празник.
А какво да правя - да отида на работа ли? Че тези дни официално са обявени за неработни и аз се съобразявам с това. И след като имам почивни дни в повече - да, оползотворявам ги, но както аз сметна за добре. Утре например заминаваме на излет извън града, може би това ще ме отдалечи малко от задължителните и натрапчиви поздрави.
Аз яйца не боядисвам, децата ми го правят при свекървата, така че не ги лишавам от тази радост.
Ти не мислиш, обаче не знаеш как се чувствам аз след като съм отвърнала с "Честит празник", започват дълги и неприятни за мен обяснения, че на този ден се отвръщало еди как си.

# 92
  • Мнения: 620
....
Това поведение съм го срещала предимно от евангелистите. Те много държат да прокламират вярата си и да поучават. И аз имах една учителка-евангелистка в гимназията, която заради подобни проповеди, скоро изхвърча оттам. ooooh!....


И с право PeaceСектантството е бич #Cussing out

# 93
  • Мнения: 335
Аз яйца не боядисвам, децата ми го правят при свекървата... обаче не знаеш как се чувствам аз след като съм отвърнала с "Честит празник"...

Елементарно! Дай я под съд. Бори се за правата си.
Може да успееш да докажеш, че трябва да я обесят на площада.

Справедливостта рано или късно възтържествува.

# 94
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Ох, Холограма, прекалено ми раздвижваш сивите клетки, когато те чета. Кого да давам под съд? Свекървата или този, който ми се обяснява, че не трябва да отговарям с честитка, а с точно "воистина воскресе"(даже не знам дали така се пише).
Справедливостта в съда възтържествува, но няма закон, който да казва, че нямат право да ме съветват как да говоря, освен, ако не ме обиждат.

Последна редакция: сб, 26 апр 2008, 13:02 от Lilqna

# 95
  • Мнения: 335
Холограма, прекалено ми раздвижваш сивите клетки...

И правилно!
Темата е повече от философска. Нещо като висша математика е. Както се казва в една наредба на твоята институция - "комуникативна компетентност" при "интегралното мислене".

Ясно е, че като ти кажат "Христос воскресе", си длъжна да отговориш "Я си гледай работата!"
Въпрос на възпитание е. Който не го разбира си е до сиви клетки.



# 96
  • Мнения: 2 070
Аз също не разбирам какъв е проблема да уважиш хората, които вярват в каквото и да е и да им отвърнеш на поздрава. Това може да е важно за тях. Ако си човек, който е наясно със себе си, дори и да си крайно невярващ или силно вярващ в нещо друго - правиш го просто от уважение към хората, не си на изпит по вяра, пред никого не декларираш че си вярващ или не по този начин. Отпуснете се бе хора...
 

# 97
  • Мнения: 15 214

...обаче не знаеш как се чувствам аз след като съм отвърнала с "Честит празник", започват дълги и неприятни за мен обяснения, че на този ден се отвръщало еди как си.

Добре де, защо не подходиш като към традиция. Щом не вярваш, не вярваш. Ако обаче искаш да го демонстрираш, отиваш към другата крайност - атеист фанатик.

# 98
  • София
  • Мнения: 2 426
Има много варианти... "кога", "къде", "казаха ми вече", "пак ли", "о, чудо!" и т.н.
Разбира се класиката: "не вярвам на медиите" или най-простичкото "благодаря подобно" или пък семлото "да".

Ако държим да не засягаме някой, то значи сме добре настроени и можем да си извъртим езика за едно "Воистина воскресе".




100% така и аз)
Не съм религиозна, но обичам да боядисвам яйца и да правя козунак. Вярвам в традицията, не в религията.

А едни от най-хубавите си празници съм изкарвала със семейството на моя приятелка - мюсюлманка. Рамадан, Бъдни вечер, Цветница, рожденни дни - важното е хората да се уважават и да се държат добре едни с други.

# 99
  • Мнения: 11 747
Ако уважават мен и не искат да ме засегнат, то значи би могло да приемат моето 'Честит празник', което означава, че уважавам празника, който не празнувам.

# 100
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236

...обаче не знаеш как се чувствам аз след като съм отвърнала с "Честит празник", започват дълги и неприятни за мен обяснения, че на този ден се отвръщало еди как си.

Добре де, защо не подходиш като към традиция. Щом не вярваш, не вярваш. Ако обаче искаш да го демонстрираш, отиваш към другата крайност - атеист фанатик.
Нещо не можах да разбера. Аз ли съм фанатикът, който не обяснява защо съм отвърнала с "Честит празник" и не съм наложила никому разбиранията си или този, който е тръгнал да ме поучава.
Не мога да го приема като традиция, защото традициите за мен са тези, с които съм израснала. А това се прави от скоро. Още повече, че ме поздравяват хора, които довчера не са били особено убедени в религиозната си принадлежност. Къде е традицията в такъв случай.
Опитвам се да обясня, че не се отнася до всички това, а до малък кръг хора, които много държат да те просветлят и го правят по доста неприятен начин. За истински и дълбоко вярващите изобщо не става дума. Към тях с удоволствие бих отвърнала както трябва.

# 101
  • Мнения: 212
Не разбирам,защо мюсюлманче да не боядиса едно яйце в градината.Така то опознава ОБИЧАИТЕ на българчетата.
мюсюлманчето не е ли и то българче?

Не, не е българче мюсюлманчето. Мюсюлманите в България се самоопределят или като чисти турци или като помаци. Има и цигани мюсюлмани. За българин мюсюлманин досега не съм чувал да има.
Който не вярва - справка последното преброяване на населението на България. Във въпросниците имаше графа за това как се самоопределяш - българин, циганин, турчин, помак и т.н.... Всички мюсюлмани се бяха самоопределили на нещо друго но не и като българи.

# 102
  • Мнения: 15 214
 Традиция е в целия християнски свят. С “Христос возкресе!”се поздравяват хората до Петдесетница. Това, че в България беше забранено и не всички знаят си е съвсем отделно.
Интересен е факта, че тези, които стриктно следяха забраната някога, днес даже поучават, но човещина. Може пък нещо в тях да се е преобърнало. Не е наша работа да ги съдим. Ако твоите хора са от тях, прояви великодушие и ще си спестиш празнословията им. Grinning

# 103
  • Мнения: 335
... С “Христос возкресе!”се поздравяват хората до Петдесетница. Това, че в България беше забранено и не всички знаят си е съвсем отделно...

Мен за малко да ме разстрелят в едно междучасие като си менкахме яйца и козунаци с другите деца (училищните власти - това).
Размина ми се само с последно предупреждение за побиване на кол.

Спомените ми са от най-мрачния период на страната - края на осемдесетте (излишно е да го споменавам; уточнението е за личния ми коректив - онези двете потребителки, дето ме разкриха, че съм "комунист").


# 104
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Не разбирам,защо мюсюлманче да не боядиса едно яйце в градината.Така то опознава ОБИЧАИТЕ на българчетата.
мюсюлманчето не е ли и то българче?

Не, не е българче мюсюлманчето. Мюсюлманите в България се самоопределят или като чисти турци или като помаци. Има и цигани мюсюлмани. За българин мюсюлманин досега не съм чувал да има.
Който не вярва - справка последното преброяване на населението на България. Във въпросниците имаше графа за това как се самоопределяш - българин, циганин, турчин, помак и т.н.... Всички мюсюлмани се бяха самоопределили на нещо друго но не и като българи.
Това беше велика глупост. Етническа и религиозна принадлежност са две различни неща. Разбира се, че има българи мюсюлмани.

# 105
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Цитат
Според преброяването на населението от 2001 г. като българи са се определили 6 655 210 души при общо население 7 928 901 души. Българите съставляват 84 на сто от населението на България. От тях 6 315 938 души са източноправославни християни, католици са 37 811, протестанти – 14 591, мюсюлмани – 131 531 души.
За 6 622 850 души майчин език е българският.

# 106
  • Мнения: 9 903
Бу, атеисти няма ли в тази статистика?


аз от поздрави не се дразня, хубаво ми е, празнувам някак, обаче -
тук във форумите, след полунощ, като се зацвъкат шарени постинги с червени букви и умилителни картички във всяка форумска тема....ми призлява. Утре цял ден ще скролвам. Всеки се чувства някак длъжен освен поздрав да плясне и картичка със запалена свещ, пъстри яйца и т.н. И така, 5-10-15-50 поста едно след друго....в 10-20-30 теми.....2-3-4 дни.....

# 107
  • София
  • Мнения: 1 825
Аз обикновено кимам с усмивка или казвам: "Честит празник". Аз винаги сама изпращам смс-и или се обаждам на близките и приятелите си, които празнуват. И съответно отговарям /в повечето случаи/ на получените съобщения.

# 108
  • София
  • Мнения: 1 825
Не разбирам,защо мюсюлманче да не боядиса едно яйце в градината.Така то опознава ОБИЧАИТЕ на българчетата.
мюсюлманчето не е ли и то българче?
Не, не е българче мюсюлманчето. Мюсюлманите в България се самоопределят или като чисти турци или като помаци. Има и цигани мюсюлмани. За българин мюсюлманин досега не съм чувал да има.
Който не вярва - справка последното преброяване на населението на България. Във въпросниците имаше графа за това как се самоопределяш - българин, циганин, турчин, помак и т.н.... Всички мюсюлмани се бяха самоопределили на нещо друго но не и като българи.
Това беше велика глупост. Етническа и религиозна принадлежност са две различни неща. Разбира се, че има българи мюсюлмани.

Според мен не е задължително българче да е равно на християнче, макар че част от пишещите тук писаха и в друга тема, където се обявяваха против това лица от друг етнически произход и религия да се наричат българи.

# 109
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Бу, атеисти няма ли в тази статистика?
Ъъъ. Има, предполагам, и то би трябвало да са немалка цифра Confused Но това е, което намерих с Гугъл на първо четене.

# 110
  • Мнения: 5 877
На мен ми беше забавна репликата на Ал. Лилов: "Благодаря, докладваха ми".
Баба ми казваше "Благодаря, подобно".
Аз лично отговарям, каквото очакват да чуят хората насреща. Все пак за тях е голям празник, има ли смисъл да им го развалям? Иначе вярно, че се чувствам леко смешно.

# 111
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
"Благодаря, подобно".
Ох, това е ужасно смешно Laughing И едновременно с това, хубаво - все пак вярата във възкресението е един от стожерите в християнската религия. Но предполагам, че на силнорелигиозен човек ще му стане обидно, ако му кажат така Confused

# 112
  • Мнения: 5 877
Можеш да минеш с идеята, че не ти е хрумнала такава трактовка.
Във всеки случай най-вероятно ще те поправят, ще трябва да се изясняваш и шегата щеше да се загуби.
Баба ми беше доста възрастна и на нея не й обясняваха такива неща, щото се знаеше как ще реагира.

# 113
  • Мнения: 2 674





Хайде и аз да си дам ценното мнение:Хубаво е да се отговори с" Христос воскресе",но ако си друговерец и не знаеш какво да кажеш много приемливо е да кажеш "Честит празник".

Лично аз работих с колежка мюсулманка .Всички по Коледа и честитиха празника и момичето съвсем културно им пожела подобно.Нито се е впускала в обяснения ,че сега и е Байряма,нито се обиди на някого.Въпрос на толерантност и възпитание.

# 114
  • Мнения: 3 634
Уважавам традициите на всички религии, но не желая да ми ги натрапват. За мен да участваш в ритуал, поздрав и каквото и да е, когато не го чувстваш е 100% погрешно. На всеки хриситянски празник търпеливо отговарям, че не съм религиозна. За съжаление повечето ме гледат като прокажена и често чувам "Нищо, ти се прекръсти, пък Бог ще ти прости!".  Shocked

Само с майка ми си позволявам да се шегувам като й отговарям: "Да, мами, но това вече не е новина!". Тя много се сдухва и започва да ми обяснява "как не е хубава тази работа"... Mr. Green

Много се дразня, че в българия by default всеки приема, че си християнин. Най-много се ядосах когато преди 2 дни ми казаха, че не трябва да наричма детето по име докато не го кръстя. Само църквата можело да му даде име, аз да го наричам слънчице, бебчо.... Crossing Arms

# 115
  • Мнения: 957
Направо не мога да повярвам на очите си. Какви глупости само се пишат тук. За тези които се възмущаваха за боядисването на яйцата в градината..направо ги преместете децата или си ги гледайте сами и си ги възпитавайте както си искате или ги оставете те сами да изберат своята религия. На мен ако някои ми отговори по начините по които вие дадохте най-малко да изяде един шамар ..а не обяснение как се казвало. Голяма работа ..че ще кажете Наистина Възкресе или Воистина Воскресе..голяма философия ..Все едно католиците да ми спорят..не бее.той възкресе преди 2 седмици..глупости..пак ще отговорят подобаващо... за мюсюлманите същата работа ..по погрешка бях писала Христос Воскресе и той ми написа Наистина Възкресе и се усмихна..

# 116
  • Мнения: 22 432
От както отговорих изчетох всичко до сега.
Не знам какво точно да кажа.
Христос Воскресе! Здраве, щастие и благоденствие!

Сега това може да ви дразни колкото си искате.


Ок, не сте вярващи, всички го разбраха това. Но на мен ми е интересно едно - толкова ли сте невъзпитани, че не уважавате празника на вярващите и не може да отговорите подобаващо?
Това - а, да, казаха ми вече, че е възкръснал и т.н. от сорта би отивало на някой петокласник, отколкото на големи и разумни хора.
И друго ми е чудно, как българина не може да се забавлява на празници (дали ще са християнски, мюсюлмански, или не знам си какви други), ами все търси под вола теле, вярващ ли бил, не вярвал ли, ама дразнели го яйцата, козунаците и т.н. И че тук се пускали поздрави и картинки. Ами не влизайте 5дена във форума, че да не ви дразнят тези неща.
Много ми е интересно и всички тези, които се изказаха против Велик ден, религия и т.н. дали празнуват Коледа и не се поздравяват и тогава? Или за едни празници може да се правим на невярващи, а за други не?

А относно религията в училище или детската градина, аз нямам нищо против детето ми да научи нещо повече. И това за мен не е насаждане на религия, никой не иска да прави от децата ви фанатици. Че някой ги научил на нещо - явно това е проблема, по-хубаво е да се обиждат, тормозят и да се бият изглежда.



# 117
  • в гората
  • Мнения: 1 486
"Благодаря, подобно".
Ох, това е ужасно смешно Laughing И едновременно с това, хубаво - все пак вярата във възкресението е един от стожерите в християнската религия. Но предполагам, че на силнорелигиозен човек ще му стане обидно, ако му кажат така Confused

Не Бу, няма да му стане обидно. Аз съм вярваща и повярвайте, няма да се обидя, както и да отговорите.  Така че, не се притеснявайте, бъдете малко по-толерантни и всичко ще е ОК.
Бъдете живи и здрави всички и ви желая весел празник.    bouquet

На останалите - Христос Возкресе!

# 118
  • Мнения: 5 370
Ох, чета я тази тема вече втори ден и ми иде наум една крилата фраза - "да му садиш на корена ряпа". ooooh! ooooh!
Повярвайте, понякога животът така може да ви 'завърти", че не " Христос возкресе", ами и метани може да се научите да правите. Лично мнение.

Към другите - ХРИСТОС ВОЗКРЕСЕ!  bouquet
(без яйца и козунаци, да няма излишно дразнещи се).

# 119
  • Мнения: 5 710
На мен ако някои ми отговори по начините по които вие дадохте най-малко да изяде един шамар ..а не обяснение как се казвало.

Начетох се на кротки християни по Великден.
Това изказване мисля, че е хубав момент да се затвори тази тема. Все пак е празник.

Последна редакция: нд, 27 апр 2008, 12:37 от 10¢'s cafè&lounge

# 120
  • Мнения: 654
 easterвесел празник на всички.

# 121
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
в семейството сме с разли4ни религии, знаем си празниците, спазваме си традициите на другия и днес ми 4естиха с "4естит празник"! 4укаме се с яйца и ядем домашен козунак! не виждам, ако си фанатик какво пе4елиш като се обиждаш на ответ! толерантността е най-присъща на христос, май него обиждаме вси4ки! къде остава- оби4ай ближния си и оби4айте се?!

# 122
  • Мнения: 686
Днес е светъл ден и на всички вярващи и невярващи пожелавам мир и любов!Христос воскресе!

# 123
  • Мнения: 6 017
ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ!!!
Живейте в мир и любов!

# 124
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Какви глупости само се пишат тук.
Потвърждавам, девойко Ефи. Виждам, че и ти си в тон.

Това изказване мисля, че е хубав момент да се затвори тази тема.
Именно.
Весели празници Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт