Как отговаряте на Великден, ако сте невярващи или друговерци?

  • 7 592
  • 124
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 2 131
Сладко и солено, ако отидеш да живееш в Турция никой няма да ти наложи  да се молиш в джамията.

Против съм това да натрапват каквато и да е религия на децата ми.
Тук не става въпрос за молитви, а за едно приятно забавление за децата, пък било то и свързано с християнската традиция. Ами, сигурно може да се каже на учителките в градината и, примерно, когато другите деца боядисват яйца, тези, които са от друга религия, да стоят отстрани и само да гледат, без да участват. А на самите дечица, които са "изолирани", дали ще им бъде приятно?!
Иначе по темата - аз отговарям "Воистина возкресе".

# 76
  • Мнения: 5 710
Тайна, Великден и Коледа са официални празници.
  Нова година, 1 май - Ден на труда, 24 декември - Бъдни вечер, 25 и 26 декември - Коледа, Рождество Христово и Великден (http://www.parliament.bg)  Официалните празници нямат нужда от декларации за вяра, грамотност и тн., дадени са за всички от държавата.   Никой не ни задължава вече на 1 май да сме с червено знаменце пред Мавзолея, за да се възползваме от почивните дни.  Допълнително по КТ ( мисля) хората, които изповядват други религии имат право  до 2 неработни дни годишно ( не съм 100 процента сигурна). Аз лично нямам нищо против да имат тези дни, какво толкова, нали сме толерантни. Повече са ме дразнили колеги евреи, които с топ не можеш да доведеш в събота на работа. Дори познвам хора ( работещи в Ню Йорк), които се обявиха за евреи , за да не ги карат да работят в събота извънредно.   Rolling Eyes


# 77
  • Мнения: 2 070
С Воистина Воскресе отговарям, ако ми кажат Христос Воскресе. Ако ми кажат Честит Празник отговарям с Честито и на вас/теб...
Аз самата казвам Честит празник, но ако се видя или чуя с приятелките ми, за които това е важно, ще им кажа Христос Воскресе...
По същия начин бих уважила и другите празници на другите вярващи, но не съм сигурна какво точно би трябвало да кажа или отговоря, живея в район, в който няма много мюсюлмани или евреи и т.н  и не знам как се поздравяват хората по такива празници. курбан, байрям и такива други...
И уважавам храмовете, независимо какви, но най-обичам дворовете на православните манастирчета...

# 78
  • Мнения: 11 747
Ако никой не ме заставяше да отговарям с  'Воистино воскресе', като едното нищо можеше и да го кажа в един момент. След като ми се изредят, обаче, 10 човека за ден да ме убеждават с наствнически тон, че трябва така да отговоря - еми, няма да стане.

Иначе не съм религиозна и в редките случаи, когато разбера за религиозен празник на друга вяра и попадна край човек, който я изповядва, честитя с  'Честит празник'. Нищо друго не съм казвала, защото и не знам.

# 79
  • Мнения: X
Тук не става въпрос за молитви, а за едно приятно забавление за децата, пък било то и свързано с християнската традиция.

Изобщо не става въпрос за приятно забавление за децата.
Става въпрос за това, че се насажда религия още от ранна детска възраст. И то, целенасочено се насажда християнство.

# 80
  • Мнения: 2 131
Тук не става въпрос за молитви, а за едно приятно забавление за децата, пък било то и свързано с християнската традиция.

Изобщо не става въпрос за приятно забавление за децата.
Става въпрос за това, че се насажда религия още от ранна детска възраст. И то, целенасочено се насажда християнство.

Доколкото имам наблюдения върху това, което се случва в детските градини, не съм съгласна, че се насажда религия. Но няма да споря. А и възможно е да има изключения.
Пък и темата не е за това  Hug

# 81
  • Мнения: X
villiana,  аз също не искам да  споря. Не знам какви са ти наблюденията, обаче моите са от първа ръка, защото съм работила в детска градина. Вземи един празник Благовещение например. Той си е изцяло християнски празник,  който обаче се отбелязва в детските градини. Това не е ли насаждане на религия?

# 82
  • Мнения: 620
villiana,  аз също не искам да  споря. Не знам какви са ти наблюденията, обаче моите са от първа ръка, защото съм работила в детска градина. Вземи един празник Благовещение например. Той си е изцяло християнски празник,  който обаче се отбелязва в детските градини. Това не е ли насаждане на религия?



Само вметка,не искам да изглежда,че заемам страна Laughing
Аз бих се притеснила,ако си прибера детето забрАдено от градина newsm78
Това,че са го "въвели" в същината на значимите християнски празници не го свързвам с фанатизъм.За мен именно поради зачитането и спазването на такива традиции (малко или много) сме успели да съхраним някакви семейни ценности и да останем нация.
Между другото атеистка съм,но това не ми пречи да уважавам някой религиозни ритуали и традиции,както и хората,които ги спазват строго  bouquet

# 83
  • Мнения: 2 131
Кампари, бих казала, че много зависи по какъв начин се правят нещата. Може да се отбелязват празниците без да има насаждане на религия. Да се прави деликатно и така че да е интересно на децата. Зависи от самите педагози.
Например, в гимназията имахме една учителка, която беше силно вярваща. Говореше ни са Исус и т.н. Това вече е насаждане, при това е доста грубо и грозно. Ако подобни неща се правят в детските градини, особено при положение че там децата са малки и податливи на влияние, това вече е отвратително. И изисква предприемане на спешни мерки.

# 84
  • Мнения: 1 616
Не съм вярваща, но с удоволствие боядисвам яйца и поздравявам. За мен не е проблем да отвърна "Воистина воскресе!" - това е моят начин да споделя всеобщото празнично въодушевление, да зарадвам някого. Защото ми се е случвало да поздравя с "Христос воскресе" и отсреща да си мълчат като пукали - страшно е неприятно и неловко... И на фона на безумните компромиси, които съм правила по една или друга причина, за мен не е никаква трудност или невъзможност просто да отговоря учтиво на нечий ведър поздрав...
А песничката за яйчицето е очарователна и нямам нищо против детето да я знае и пее - вече я е научил в градината, което ме радва...

# 85
  • Мнения: 2 229
Иса, мисля, че нещо по-различно има предвид темата - не знам дали съм права, разбира се, авторката да си каже. Но мисля, че става дума за това, когато някой наистина не иска да отвърне 'воистина возкресе', защото примерно не го вярва, а в случая става дума за чиста вяра - Исус е възкръснал и ти отговаряш така, защото без да си го видял, го вярваш. Поне така ми се струва, че 'Христос возкресе - воистина возкресе' е преди всичко утвърждаване на вярата във възкресението. И ако не го вярваш, не искаш да го кажеш.
...

Ами аз не вярвам, че наистина е възкръснал, но го казвам механично, просто защото така се казва. newsm78 Другото ми е малко на инат...но ако на някой толкова му пречи да не го казва и толкова. Често казано и аз бих се издразнила след "Честит празник" някой да тръгне да ми обяснява как се поздравявало. Rolling Eyes

За боядисването на яица в детските градини от не-християнчета не съм съгласна обаче - сигурна съм, че децата много са се забавлявали и не са го свързвали с религия особено. Самата аз боядисвам яица, защото ми е кеф и обичам, а не защото съм вярваща! Peace

# 86
  • Мнения: 686
Не разбирам,защо мюсюлманче да не боядиса едно яйце в градината.Така то опознава ОБИЧАИТЕ на християнчетата.Това по никакъв начин не може да му натрапи християнството.Не е обидно да приеме яйце от друго дете,което с обич му е приготвило.Е,майката може да каже в градината,че не желае детето й да участва в боядисването на яйцата,но не виждам защо.

Аз съм християнка,но винаги поздравявам приятелките си(които са мюсюлманки)за техните празници и не отказвам тяхната почерпка.Както и те са ме поздравявали по повод християнските празници.Не виждам проблем.

# 87
  • Мнения: 11 747
Не разбирам,защо мюсюлманче да не боядиса едно яйце в градината.Така то опознава ОБИЧАИТЕ на българчетата.

мюсюлманчето не е ли и то българче?

# 88
  • Мнения: 686
Да разбира се,имах предвид вярата която изповядва.Ей сега ще си поправя грешката

# 89
  • Мнения: 335
...И изисква предприемане на спешни мерки.

Малко е!
Направо да се пусне петиция за заличаване на чл. 13, ал. 3 от Конституцията.
Така ще е най-сигурно.

То - където е да рисуваш яйца по традиция, там е и да те бият, за да учиш Корана, дет се вика.

http://dnes.dir.bg/2008/03/27/news2821852.html

Общи условия

Активация на акаунт