Как отговаряте на Великден, ако сте невярващи или друговерци?

  • 7 587
  • 124
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: X
Кампари, бих казала, че много зависи по какъв начин се правят нещата. Може да се отбелязват празниците без да има насаждане на религия. Да се прави деликатно и така че да е интересно на децата. Зависи от самите педагози.
Например, в гимназията имахме една учителка, която беше силно вярваща. Говореше ни са Исус и т.н. Това вече е насаждане, при това е доста грубо и грозно. Ако подобни неща се правят в детските градини, особено при положение че там децата са малки и податливи на влияние, това вече е отвратително. И изисква предприемане на спешни мерки.
Това поведение съм го срещала предимно от евангелистите. Те много държат да прокламират вярата си и да поучават. И аз имах една учителка-евангелистка в гимназията, която заради подобни проповеди, скоро изхвърча оттам. ooooh!
Докато православието по принцип не се слави много с проповядване. Това, което харесвам аз на моята религия е точно това самовглъбяване и уважаване на собствения избор. Ако искаш спазваш ритуалите, ако искаш не ги спазваш, винаги си добре дошъл в храма. Кой знае, един ден може да решиш сам да повярваш, да се образоваш религиозно, да идеш в църквата да поразпиташ, да потърсиш съвет.
Именно с тази демократичност на православието са свързани и много от неговите недостатъци. Други, по-натрапчиво въздействащи религии, далеч повече участват в ежедневния живот на последователите си. Познавам доста поляци, млади, съвременни, образовани, чийто живот е строго подчинен на католическите норми. Това при нас го няма, за добро или за лошо. Според мен е за добро.  Wink Не понасям някой да ми се налага в каквото и да е. Но пък и един живот, изцяло подчинен на религията, на църквата, си има своите предимства - за някои хора е по-лесно някой да ги напътства, да ги обгрижва и да им виси над главата.

# 91
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Четох,четох и се чудя на тези които твърдят,че не вярват защо тогава се възползват от трите почивни празнични дни? Всички вярващи и невярващи се втурват нанякъде през тези дни. И не мисля,че едно Христос возкресе или  Воистина возкресе накърнява с нещо религията на невярващи или друговерци. Но ако е така  наистина, нищо не пречи да се каже Честит празник.
А какво да правя - да отида на работа ли? Че тези дни официално са обявени за неработни и аз се съобразявам с това. И след като имам почивни дни в повече - да, оползотворявам ги, но както аз сметна за добре. Утре например заминаваме на излет извън града, може би това ще ме отдалечи малко от задължителните и натрапчиви поздрави.
Аз яйца не боядисвам, децата ми го правят при свекървата, така че не ги лишавам от тази радост.
Ти не мислиш, обаче не знаеш как се чувствам аз след като съм отвърнала с "Честит празник", започват дълги и неприятни за мен обяснения, че на този ден се отвръщало еди как си.

# 92
  • Мнения: 620
....
Това поведение съм го срещала предимно от евангелистите. Те много държат да прокламират вярата си и да поучават. И аз имах една учителка-евангелистка в гимназията, която заради подобни проповеди, скоро изхвърча оттам. ooooh!....


И с право PeaceСектантството е бич #Cussing out

# 93
  • Мнения: 335
Аз яйца не боядисвам, децата ми го правят при свекървата... обаче не знаеш как се чувствам аз след като съм отвърнала с "Честит празник"...

Елементарно! Дай я под съд. Бори се за правата си.
Може да успееш да докажеш, че трябва да я обесят на площада.

Справедливостта рано или късно възтържествува.

# 94
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Ох, Холограма, прекалено ми раздвижваш сивите клетки, когато те чета. Кого да давам под съд? Свекървата или този, който ми се обяснява, че не трябва да отговарям с честитка, а с точно "воистина воскресе"(даже не знам дали така се пише).
Справедливостта в съда възтържествува, но няма закон, който да казва, че нямат право да ме съветват как да говоря, освен, ако не ме обиждат.

Последна редакция: сб, 26 апр 2008, 13:02 от Lilqna

# 95
  • Мнения: 335
Холограма, прекалено ми раздвижваш сивите клетки...

И правилно!
Темата е повече от философска. Нещо като висша математика е. Както се казва в една наредба на твоята институция - "комуникативна компетентност" при "интегралното мислене".

Ясно е, че като ти кажат "Христос воскресе", си длъжна да отговориш "Я си гледай работата!"
Въпрос на възпитание е. Който не го разбира си е до сиви клетки.



# 96
  • Мнения: 2 070
Аз също не разбирам какъв е проблема да уважиш хората, които вярват в каквото и да е и да им отвърнеш на поздрава. Това може да е важно за тях. Ако си човек, който е наясно със себе си, дори и да си крайно невярващ или силно вярващ в нещо друго - правиш го просто от уважение към хората, не си на изпит по вяра, пред никого не декларираш че си вярващ или не по този начин. Отпуснете се бе хора...
 

# 97
  • Мнения: 15 219

...обаче не знаеш как се чувствам аз след като съм отвърнала с "Честит празник", започват дълги и неприятни за мен обяснения, че на този ден се отвръщало еди как си.

Добре де, защо не подходиш като към традиция. Щом не вярваш, не вярваш. Ако обаче искаш да го демонстрираш, отиваш към другата крайност - атеист фанатик.

# 98
  • София
  • Мнения: 2 430
Има много варианти... "кога", "къде", "казаха ми вече", "пак ли", "о, чудо!" и т.н.
Разбира се класиката: "не вярвам на медиите" или най-простичкото "благодаря подобно" или пък семлото "да".

Ако държим да не засягаме някой, то значи сме добре настроени и можем да си извъртим езика за едно "Воистина воскресе".




100% така и аз)
Не съм религиозна, но обичам да боядисвам яйца и да правя козунак. Вярвам в традицията, не в религията.

А едни от най-хубавите си празници съм изкарвала със семейството на моя приятелка - мюсюлманка. Рамадан, Бъдни вечер, Цветница, рожденни дни - важното е хората да се уважават и да се държат добре едни с други.

# 99
  • Мнения: 11 747
Ако уважават мен и не искат да ме засегнат, то значи би могло да приемат моето 'Честит празник', което означава, че уважавам празника, който не празнувам.

# 100
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236

...обаче не знаеш как се чувствам аз след като съм отвърнала с "Честит празник", започват дълги и неприятни за мен обяснения, че на този ден се отвръщало еди как си.

Добре де, защо не подходиш като към традиция. Щом не вярваш, не вярваш. Ако обаче искаш да го демонстрираш, отиваш към другата крайност - атеист фанатик.
Нещо не можах да разбера. Аз ли съм фанатикът, който не обяснява защо съм отвърнала с "Честит празник" и не съм наложила никому разбиранията си или този, който е тръгнал да ме поучава.
Не мога да го приема като традиция, защото традициите за мен са тези, с които съм израснала. А това се прави от скоро. Още повече, че ме поздравяват хора, които довчера не са били особено убедени в религиозната си принадлежност. Къде е традицията в такъв случай.
Опитвам се да обясня, че не се отнася до всички това, а до малък кръг хора, които много държат да те просветлят и го правят по доста неприятен начин. За истински и дълбоко вярващите изобщо не става дума. Към тях с удоволствие бих отвърнала както трябва.

# 101
  • Мнения: 212
Не разбирам,защо мюсюлманче да не боядиса едно яйце в градината.Така то опознава ОБИЧАИТЕ на българчетата.
мюсюлманчето не е ли и то българче?

Не, не е българче мюсюлманчето. Мюсюлманите в България се самоопределят или като чисти турци или като помаци. Има и цигани мюсюлмани. За българин мюсюлманин досега не съм чувал да има.
Който не вярва - справка последното преброяване на населението на България. Във въпросниците имаше графа за това как се самоопределяш - българин, циганин, турчин, помак и т.н.... Всички мюсюлмани се бяха самоопределили на нещо друго но не и като българи.

# 102
  • Мнения: 15 219
 Традиция е в целия християнски свят. С “Христос возкресе!”се поздравяват хората до Петдесетница. Това, че в България беше забранено и не всички знаят си е съвсем отделно.
Интересен е факта, че тези, които стриктно следяха забраната някога, днес даже поучават, но човещина. Може пък нещо в тях да се е преобърнало. Не е наша работа да ги съдим. Ако твоите хора са от тях, прояви великодушие и ще си спестиш празнословията им. Grinning

# 103
  • Мнения: 335
... С “Христос возкресе!”се поздравяват хората до Петдесетница. Това, че в България беше забранено и не всички знаят си е съвсем отделно...

Мен за малко да ме разстрелят в едно междучасие като си менкахме яйца и козунаци с другите деца (училищните власти - това).
Размина ми се само с последно предупреждение за побиване на кол.

Спомените ми са от най-мрачния период на страната - края на осемдесетте (излишно е да го споменавам; уточнението е за личния ми коректив - онези двете потребителки, дето ме разкриха, че съм "комунист").


# 104
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 827
Не разбирам,защо мюсюлманче да не боядиса едно яйце в градината.Така то опознава ОБИЧАИТЕ на българчетата.
мюсюлманчето не е ли и то българче?

Не, не е българче мюсюлманчето. Мюсюлманите в България се самоопределят или като чисти турци или като помаци. Има и цигани мюсюлмани. За българин мюсюлманин досега не съм чувал да има.
Който не вярва - справка последното преброяване на населението на България. Във въпросниците имаше графа за това как се самоопределяш - българин, циганин, турчин, помак и т.н.... Всички мюсюлмани се бяха самоопределили на нещо друго но не и като българи.
Това беше велика глупост. Етническа и религиозна принадлежност са две различни неща. Разбира се, че има българи мюсюлмани.

Общи условия

Активация на акаунт