Проблемно кърмене! Моля помогнете!

  • 5 962
  • 115
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 1 479
Здравете отново на вси4ки!

Искам да ви информирам отново как вървят нещата при нас:

За щастие (или не дотам щастие) в4ера и днес сме само на кърмене!!! Засега голям успех, но пък ме притесняват отново някои факти (то аз излиза, 4е изобщо не познавам себе си, по принцип се смея на свекито, 4е е притеснителна, ама аз май съм тройно пове4е), а именно:

В4ера бяхме както казах цял ден на кърма и аз даже си записвам в един тефтер колко 4аса на коя гърда сме се кърмили, брой и вид памперси (наакани, напишкани и т.н.) и нещата изглеждаха перфектни, 13 кърмения от около 30 мин всяко (за 24 ч), хубаво напишкани и добре наакани памперси.

Днес оба4е нещата се измениха: Той су4е пак доста 4есто, но пък памперсите промениха вида си, ве4е ака доста по-4есто, но по много малко, само зацапва, а пишкането е доста по-малко от в4ера, а и днес е доста поспалив и май много лесно се уморява на гърдата и су4е по-малко от 15 мин.

Аз правя компресия на гърдата, подканвам го да су4ем от двете гърди, но той иска само по една страна.

Притеснявам се да не направим някоя дехидратация, въпреки 4е 4етох в библиотеката, 4е това е рядко явление....

Но пък ина4е рефлекса на поти4ане на млякото ми е ок (според мен), при сукане от свободната гърда капе, той си гълта добре, гърдите ми не са напрегнати, но ги 4увствам пълни (след кърмене омекват).

Вие как мислите? Има ли нередни неща във вси4ко, което описах?

Благодаря ви за подкрепата!

# 46
  • Мнения: 2 829
Etaniel, според мен се справяте страхотно! Вероятно организма му вече елиминира АМ, и заради това е започнал да ака по-често и по-малко.
Като казваш по-малко напишкани памперси това какво ще рече? Ако все пак урината е безцветна и без мирис, тургора на кожата е добър, ако бебето има слюнка в устата, ако е бодър и енергичен, и ако пишка повече от 5-6 пъти на ден-значи всичко е наред.
Ако все пак ти се струва, че детето се обезводнява не се колебай да му дадеш АМ! Или да го дохранваш с изцедена кърма.
Промяната в времето и начина на сукане може да се дължи на това, че гърдите ти вече са се настроили към нуждите на детето. Т.е. вчера все още е имало недостиг на мляко и бебето е трябвало да суче по-често и по-дълго за да ги стимулира и да получи достатъчно мляко. Ако приемем, че гърдите ти вече са започнали да произвеждат повече мляко, тогава малкия просто се насуква за по-малко време и балжено заспива.

Браво за упоритостта ти! Пиши повече подробности, особено за пишкането, кожата на малкия, дали урината е безцветна и т.н.
 Hug

# 47
  • Мнения: 1 479
Etaniel, според мен се справяте страхотно! Вероятно организма му вече елиминира АМ, и заради това е започнал да ака по-често и по-малко.
Като казваш по-малко напишкани памперси това какво ще рече? Ако все пак урината е безцветна и без мирис, тургора на кожата е добър, ако бебето има слюнка в устата, ако е бодър и енергичен, и ако пишка повече от 5-6 пъти на ден-значи всичко е наред.
Ако все пак ти се струва, че детето се обезводнява не се колебай да му дадеш АМ! Или да го дохранваш с изцедена кърма.
Промяната в времето и начина на сукане може да се дължи на това, че гърдите ти вече са се настроили към нуждите на детето. Т.е. вчера все още е имало недостиг на мляко и бебето е трябвало да суче по-често и по-дълго за да ги стимулира и да получи достатъчно мляко. Ако приемем, че гърдите ти вече са започнали да произвеждат повече мляко, тогава малкия просто се насуква за по-малко време и балжено заспива.

Браво за упоритостта ти! Пиши повече подробности, особено за пишкането, кожата на малкия, дали урината е безцветна и т.н.
 Hug

Ох, ами да ти кажа не знам как се справяме, всеки ден е разли4но! В4ера предложих само веднъж АМ (защото много хлен4еше, въпреки 4е го слагах на гърда през буквално 15 мин и си помислих, 4е нямам мляко) и той не иска изобщо да го погледне, даже се мръщи при вкуса му. Не знам какво зна4и по-малко напишкани памперси, но урината е светла и няма силен мирис, по-скоро лек мирис (т.е. нормален ми се струва), има слюнка в устата (доста), не мога да преценя дали е жизнен, доста време е буден, рита с крака, бута, извърта се (достае силен между другото), но все е кисел и недоволен Sad като аз всеки път му предлагам гърда, но той не винаги я иска....аз избягвам да се изцеждам след неговите сукания (4етох в библиотеката, 4е млекопитаещите не са настроени да си изцеждат млякото, така де, кое животно в природата си изцежда млякото), но понякога 4увствам напрежение и се изцеждам, да ти кажа не излиза кой знае колко много - 30-40 мл от двете гърди (след като оба4е той е сукал).

Да ти се опла4а тази нощ ни е побъркал, такова будуване, такова хлен4ене, то не сменяхме ли памперси, то не се кърмихме ли, то капки против колики ли не давахме, то АМ ли не предлагахме, то не се люляхме, не се топлихме, то не хълцахме ли, няма оправия!!! Стои буден и хлен4и!!! А сега през деня си спи като пи4! (пак в библиотеката 4етох, 4е кърма4етата са "нощни птици")....моля ви кажете ми, 4е нещата ще се регулират до някаква степен след време и ще има някаква системати4ност в нещата, защото ина4е не знам колко дълго ще издържа (може да зву4и слабохарактерно, но за момента го 4увствам така).

Все пак се радвам, 4е с кърменето нещата се оправят горе-долу и отказва АМ.

Аз пак се 4удя едно:

Той сам спира да су4е от гърдата, но дали защото се е нахранил или защото няма ве4е какво да су4е (като се опитвам да изцедя след това въпросната гърда не излиза по4ти нищо)???

Ако е първото, защо граква след 1.30 мин?
Ако е второто, защо не иска предложената му друга гърда?

Ега ти пред какви дилеми се самоизправям само!!!
Добре 4е сте вси4ки вие да ме окуражавате (е и таткото също много ме подкрепя, за което много му благодаря), 4е ина4е не знам....

Поздрави и усмивки ви пращам в о4акване на вашите коментари

# 48
  • София
  • Мнения: 2 658
ами моята дъщеря като малка понеже имаше много колики и сучеше помалко, ядеше на час и половина-два. Според мен се наяжда, но просто яде по-малки количества и затова по-начесто иска да суче. Това, че сте му давали капки за колики, не значи, че те са го облекчили. На малката много добре и действаше шума от сешоара като я болеше коремчето.

# 49
  • Мнения: 2 829
Ох, няма да ти кажа, че всичко се оправя и детето ти ще стане ангелче, лесно за гледане. Обаче постепенно бебето ще се нагоди да живее удобно със останалите членове на семейството и вие самите ще свикнете с него и малко или много ще си промените стила на живот за да ви е удобно и приятно с малкото ви съкровище...
Не забравяй, че в момента и ти и мишлето сте в стрес-променяте начина на хранене и успокояване. А това е трудно, откъдето и да го погледнеш. И е нормално както ти постоянно се чудиш какво да направиш и бебето да не знае какво иска и какво се случва. Като се успокоите и кърменето ви стане рутина и двамата ще се успокоите.
Щом урината няма мирис, бебето има слюнка-според мен всичко е наред, а дали бебето е енергично? "доста време е буден, рита с крака, бута, извърта се (достае силен между другото)"-това не е недохранено и обезводнено бебе Grinning
Не забравяй, че гърдите ти са млечни ЖЛЕЗИ, т.е. те произвеждат мляко непрекъснато. Така, както потта и слюнката ти никога не свършва, така и в гърдите ти винаги има поне капка мляко Grinning
Ако е първото, защо граква след 1.30 мин?-защото кърмата се преработва бързо, защото малкия обича да хапва по малко начесто, защото иска да се успокоява на гърдата, не знам със сигурност, но защо това да е лошо?
Ако е второто, защо не иска предложената му друга гърда?-ами, според мен детето не е гладно Grinning

Опитвала ли си да го кърмиш легнала? И нощем като промрънка, преди да се е разсънил да му дадеш да суче? Може пък така да успявате да се наспивате по-добре Hug

# 50
  • Мнения: 2 614
Етаниел, браво за упоритостта! Със сигурност нещата щепотръгнат, но и аз като Яна няма да ти обещая дете, като по филмите. Което ще спи 10 часа на нощ, само ще гука и ще се усмихва.... но и няма да ти е интересн живота така  Mr. Green
ЩЕ видиш, че като мине още известно време, всичките ти терзания вече ще са забравени. Според мен кърменето ви е организирано доста добре и не виждам причина за тревога. Можеш да продължаваш все така да приготвяш добавка и да предлагаш след кърмене, детето само ще ти покаже, дали има нужда от нея!
Янаст те е попитала, и аз те питах няколко пъти - пробва ли да кърмиш легнала, така ти ще си почиваш заедно с бебо!  Grinning

# 51
  • Мнения: 1 479
Здравейте отново!

Благодря ви за съветите! При нас нещата са горе долу като предишните дни, су4ем на 4есто по малко и пак не знам дали полу4ава достатъ4но....памперсите са добре, по4ти всеки и наакан и добре напишкан. Пак остава проблема с 4есстото сукане, с което на практика не мога да спя 2 поредни 4аса. Също така като пробвам да се цедя, излизат много малко мл. От 3 цеденета от 2-те гърди се събират 100 мл, това ме навежда на мисълта, 4е малкия не може да су4е по пове4е от 30 мл на ядене, той де факто за това су4е над 10 пъти за 24 ч.

Не знам, организмът сам ли ще отрегулира нещата или все пак се нуждая от някакви мерки за увели4аването на коли4еството кърма? Аз пия 4ай Хип, бирена мая, отделно те4ности и пак ситуацията е същата...

В4ера пробвахме да му дадем 90 мл изцедена кърма от шишето, той я излапа като невидял и после спа над 3 4аса, което зна4и, 4е той може да яде по 90 мл на хранене, но просто гърдите ми пускат по 30 и за това той су4е на 1-1.30 мин.

Колкото до ме4тата за дете от филмите, не искам такова, искам просто след няколко следмици да нямам вси4ки тези опасения, да имаме що годе някакъв режим, който и аз и бебето да следваме....дали е толкова непостижимо

Аз си мисля, 4е тези силиконови зърна, които слагам като помощни за да може той да захапе, го изморяват много (след като спре, долната му устна е изтръпнала до побеляване) и затова той су4е по малко и на 4есто, съответно оттам и организмът ми произвежда по малко и на 4есто...

Но как да му дам гола гърда? Това ще бъде по4ти невъзможно на този етап...той е абсолютно адиктнат към гумата и силикона, формата на биберона, която му влиза много навътре в гърлото....

Ако тези зърна са пре4ката нещата да се отрегулират, то не предвиждам добър изход....или аз ще се предам или детето просто няма да наддава добре и ще се принудя да мина на добавките...

Пробвах да кърмя легнала, но той не иска да захапе, бунтува се и се пъне, може би не го правя както трябва

Аз досега все леко приведена го кърмя, за да може да му се сти4а млякото по-лесно в устата и той май свикна така

В о4акване на вашите коментари, оставам....

# 52
  • Мнения: 2 614
Етаниел, моля те пробвай довечера, като се унесе да заспива да махнеш силикона и да му предложиш да суче без него. Въобще винаги, когато е сънене и усетиш, че се размърдва, пробвай да предложиш гърдата без силиконовото зърно. В полусънно състояние би трябвало да не роптае, поне се надявам да е така.
За режима - честно казано не знам какво разбираш под режим, и защо искаш детето да бъде като часовник - 2 часа спи, 1 час се смее, 3 часа прави друго и така....
Моята логика е следната. Бебето 9 месеца стои в утробата ти и получава топло, и храна по всяко време. После го изваждаме на бял свят и решаваме, че трябва да се храни под час, да прави едно или друго, когато на нас ни харесва. Ами според мен не е възможно.... Когато възръстен човек е гладен, той отива до хладилника и си взима храна, а новороденото е оставено на нашето благоволение... Надявам се да не ти звучи грубо. Но това е реалността.
За цеденето и сукането - няма връзка между изцеденото от теб количество и това колко изсуква бебето. Докато детето суче, кърма се произвежда постоянно. И по-добра помпа от малкото бебче няма. НЕ се тревожи, че не остава много мляко за доизцеждане, това не е индикатор, че нямаш кърма.
Това,ч е детето се буди е свързано с кризи на растежа. Т.е. детето има нужда от все повече количество кърма за да расте и така с често сукане, то подава сигнал на организма ти за нуждата от по-големи количества. Освен това АМ се усвоява много по-бавно от кърмата и затова преди е спял повече (преди, когато си давала АМ)
Надявам се поста ми да те е успокоил, а не да те затормози допълнително....
Моят съвет е, просто когато времето не е хубаво и сте вкъщи да прекарвате повече време легнали заедно и бебето да посуква, когато огладнее!  Peace

# 53
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Сучене на час-час и нещо е съвсем обичайно за този етап и ще мине с порастването - това мога да ти обещая Laughing
Наблюденията ти са много важни - подавайки гърдата наведена над бебето, всъщност не го улесняваш, а го затрудняваш, защото не може да я обхваща добре и да суче лесно от нея. Особено пък когато е в позата, която описваш - легнало по гръб с корем към тавана, така му се налага да суче с извърната настрани глава, което пречи да образува и задържа добър вакуум - опитай се да пийнеш вода от шише с извърната настрани глава и веднага ще ти стане ясно защо не му е лесно. Кърмата не тече по гравитацията - тя се изсуква от бебето, така че това да си наведена над него няма почти никакво значение. Важно е обаче бебето да е на височината на гърдите ти, т.е. върху възглавница и да е обърнато към теб изцяло, така че да виждаш само ухото и рамото му, а лицето му е върху гърдата - един вид сякаш бебето е легнало по очи на гърдите ти, докато ти си леко облегната назад. По този начин не му е трудно да задържа гърдата в устата си и няма нужда да губи сили, опитвайки се да се изтегля нагоре по гърдата, за да стигне точното място. Пробвай да коригираш позата - това ще го улесни и бързо ще има отражение върху храненето.
След като казваш, че долната устничка е побеляла, когато бебето се пусне, го оглеждай внимателно като захапе - ако долната устна е всмукана навътре, а не извита навън (трябва да е извита надолу към брадичката и да се вижда част от вътрешността й), тогава е нужно да я издърпаш леко, за да застане в нормална позиция. Това също ще позволи бебето да суче доста по-ефективно и да му е по-лесно при храненето - ако ти не го виждаш, помоли някой от хората около теб да погледне и да коригира, ако има нужда.
Ще се справиш - виж как тръгнаха нещата, ти си до него, наблюдаваш го, коригираш каквото е нужно и съм сигурна, че много скоро всичко ще изглежда съвсем различно Grinning Още малко търпение и ще се напаснете с човечето Hug

# 54
  • Мнения: 2 829
Etaniel, аз съм сигурна, че след по-малко от месец и ти и бебето ще сте много, много по-спокойни и няма да се тревожиш така, както сега! И ще ти остава много повече време да свършиш нещо или пък да идеш някъде Grinning
Само като си спомня моите собствени терзания първия месец-дали изобщо някога ще мога да се отлепя от малкия за повече от 30 минути.... Разбирам за какво ми говориш, пък и при теб има и една постоянна тревога дали е нахранан....
Надявам се мерките, за които Хедра ти е писала да помогнат, и пак да напомня, че количеството което изцеждаш не е мярка за това колко кърма имаш. Личният ми рекорд за изцедено количество, от двете гърди преди хранене е...... 10(десет) милилитра! Чак когато малкия стана на 3 месеца веднъж за 4 часа успях да изцедя 140, защото щяхме да ходим на сватба (после ги изхвърлихме, защото дребното не успяло да пие от шише, но това е друга тема...)
И аз съм убедена че ще се справиш-просто си личи, че си упорита, че мислиш и действаш логично и имаш голямо желание да кърмиш Grinning
С удоволствие чета всеки твой постинг и с нетърпение чакам да пишеш как сте! Hug

# 55
  • Мнения: 1 479
Много благодаря да вси4ки за напътствията!

И аз мисля, 4е нещата вървят горе долу добре Simple Smile Даже днес е по-спокоен и спи пове4е (аз оба4е не се възползвах Sad )

Ще следвам съветите на Хедра, но аз не го слагам с корем към тавана, а го прилепвам корем-корем към мен и гледам да е успоредно на мен, просто се навеждам малко тъй като ми се струва, 4е му е по-лесно, гледам долната устни4ка да не е прищипана, а да е добре оформена и въпреки това пак му е изтръпнала след сукане....

Ще се опитвам да махам силикона малко по малко, но ще ми трябва много време според мен, тъй като пробвайки само да му допра голото зърно до устните, бузата или нослето и по4ва едно въртене на главата, едно такова мръщене, опитва да захапе, но по скоро мляще зърното с език (то стана като ероти4ен разказ), прави един-два опита за засу4е, но моето зърно изобщо не влиза толкова навътре в устата му, като силиконовото и той се отказва, запо4ва да хлен4и и да се изнервя, да ме блъска с юмруци и да се извърта назад....трагедия  Twisted Evil ...това го пробвам и в будно и в полу заспало състояние и след като ве4е е засукал силикона, го махам бързо докато се освести му бутам голото зърно....нула резултат!!! Това навикът е втора природа (не слу4айно са казали ората)

Много ме окуражи поста на Яна, която каза за рекорда с цеденето  Party.....надявам се наистина да няма връзка между изцедената кърма и нали4ната Simple Smile

А и друго забелязвам! Има слу4аи, в които като се изцедя (ама яко докрай) и той след 10 мин гракне пак да су4е и аз се притеснявам, 4е току що съм се изцедила и няма да имам какво да му дам, но въпреки това го слагам, той засуква (вярно малко пове4е усилия му трябват докато дръпне добре) и му поти4а в устата и запо4ва да ми капе и от свободната гърда....зна4и идва мляко отнякъде

И аз вярвам, 4е след някоя  идруга седмица (а те така бързо летят) ще имам съвсем други о4и и тези ми кахъри ще са дале4 Simple Smile, но понякога вярата ме напуска поради ред обстоятелства.....може би ще се успокоя (малко от малко като направим измерване на теглото (мисля да отида другия понеделник 12.05, когато ще сме на 3 седмици) и ако вси4ко е наред....

А да продължавам ли да си пия 4айовете, бирената мая и другите там дивотии?

Добре де, а тези майки, които имат много кърма и се 4удят какво да я правят, откъде им идва да им се не види  Crazy!!!

Аз тука следя всеки мл брат4е, даже малкия като поъврне малко и аз му се сърдя, викам "маме, ние тука се пънем за всеки мл, ти ги връщаш, бива ли тъй  Joy

Благодаря на вси4ки отново и 4акам вашите писанки

# 56
  • Мнения: 2 829
 Grinning
Не забравяй, че гърдите са млечни жлези (а не бутилки), в тях непрекъснато се образува кърма. Представи си как функционират потните или слюнчените жлези. Например тези хора, които имат "хубавия" навик да плюят постоянно-дали им свършва слюнката? Не, защото жлезите произвеждат толкова, колкото е нужно. И се нагаждат към нуждите на организма, та като видим ядене да ни потичат лигите Grinning Малко смешен пример давам, ама дано ти е от полза Laughing

За кърменето без силиконка-все пак не гониш някакви срокове-ти пробвай редовно, сигурна съм, че скоро ще успееш.

И да знаеш, че многото кърма също е сериозен проблем и пречи на кърменето, има тук много майчета, които се борят с мастити, запушвания, неспокойствие на бебето, засилени колики, абе и неволите причинени от излишък на кърма не са приятни.

Най-хубаво е както при теб кърмата да е точно колкото трябва. Първия месец (дори два) е труден за всяка майка, аз не познавам нито една, която да не си е поплаквала, всички ние имаме съмнения дали ще се справим с грижите за малкото човече, дали се грижим за него добре, дали е нормално това и онова, защо има малка пъпчица еди-къде си, и т.н. И като добавиш към това бушуващите хормони и недоспиването.....

Знай, че не си сама! Пиши и споделяй, поне тук няма да звучи странно да питаш за цвета на аките, оригването и разните други бебешки особености Grinning

# 57
  • Мнения: 42
и аз искам да те окуража, етаниел. Цеденето не е никакъв белег за имането на кърма. аз се справям добре с кърменето вече 4 и половина месеца и имам доста кърма, но когато веднъж се опитах да изцедя препълнената си гърда успях само 40 мл и това е така, защото при цеденето не винаги се задейства рефлексът на потичането. Когато той се задейства, тогава и количеството се увеличава. Когато моят син засуче, млякото слиза за по-малко от 10 секунди, но когато се опитах да се цедя, така и не тръгна дори и след 10 мин цедене, така че цеденето няма връзка със сученето на бебето. Това ти го пиша, защото по този начин не съм го прочела тук, а според мен това е обяснението. Като чета постингите ти, мисля, че се справяте отлично. Спри да мислиш дали имаш достатъчно - това безспорно е така, а давай при всяка възможност. Дерзай!

# 58
  • Мнения: 1 479
Здравейте отново!

Да ви разкажа как върви при нас (дано не съм ви омръзнала ве4е) с малко по-приповдигнат тон  Crazy! В4ера и тази нощ нещата вървят много добре при нас (да не ме 4уе дяволът отнякъде)!

Ве4е и аз се убеждавам (както ми казахте много пъти и последно Гергана_ер), 4е изцеждането няма общо с нали4ната кърма. Ве4е ще спра да експериментирам с изцеждане, ще давам само гърда (последните 2 нощи си позволих да сложа мъжа ми на пост да му дава изцедена през деня кърма за да мога аз да дремна някакви си 3-4 4аса подред, но май не е много добро решение, тъй като той ве4е не иска биберон, а и като пропусна едно кърмене гърдите ми ве4е се напомпват, те4е кърма през нощта, на сутринта в 6 ч малкия имам чувството, 4е ще се задави, явно обърквам организма си така, а и малкия и мъжа ми също).

Остава ми сега да разбера защо мал4о все е недоволен като е буден, все нещо цинка (не ми се вярва да са колики, защото не свива кра4ета и не се напъва, пък и не 4увам никакъв шум от 4ервата му), но поне се радвам, 4е с кърменето се отрегулират нещата (направо не мога да повярвам! Благодаря на вси4ки вас, защото ина4е щях да се предам! Въпреки 4е съм Овен и не се предавам лесно по принцип)!

Аз пак да ви питам да си пия ли онези дивотии като бирена мая и 4ай4ета? 4етох в библиотеката, 4е те действат пове4е психи4ески....

Дано подобрението се задържи и мал4о да наддава стабилно, нищо друго не искам на този етап

Ще пиша пак и вие пишете   bouquet!

# 59
  • Мнения: 2 829
Ами, ако искаш си ги пий Grinning
За това защо бебо е неспокоен-аз все си мисля, че като са малки бебоците и те като майките си се чудят какво става с тях, самотно им е, свикнали са постоянно да са сгушени на топло в утробата на мама....
Ако искаш прочети това, на мен тази статия много ми помогна да се разбирам с бебето ми Grinning
http://xedra.wordpress.com/%D0%96%D0%B8%D0%B2%D0%BE%D1%82%D1%8A% … %82-%D1%82%D1%80/

Общи условия

Активация на акаунт