За CV-ата и мотивационните писма

  • 8 364
  • 41
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 3 423
Сигурно сте писали такива. Моля,
споделете какви са тънкостите при
писането им там, където живеете.

Изисква ли се поставянето на снимка?
Пишете ли каква националност сте и от какъв пол?
Дали сте омъжени и дали имате деца?
Как подреждате годините на завършване
на образование или на професионален опит -
от най-актуалната дата или обратното?
Чух, че във Франция мотивационните писма се
пишели на ръка? Истина ли е това и има ли го другаде?

Нека обменим опит.

# 1
  • Мнения: 3 241
Да, едно време са се пишели на ръка, но сега вече не Simple Smile

CV-тата: Принципно не си задължен да пишеш на колко си години, но повечето го правят.
Интересното е, че повечето пишат директно и семейното си положение и броя на децата.
В никакъв случай обаче не се пише религията (нещо, което съм виждала в  Германия).

В последно време явно е модерно да се слага след личните данни параграф с "качества и специални знания", в него общо взето има неща от предишните ти работи.

Следва професионалният опит - в обратно-хронологичен ред, и образованието ти по същия начин.

На края има стандартните - компютърни и езикови умения, както и хобита и т.н.

Това е от мен,  другите да допълват Wink

# 2
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Испания
СВ - Предпочита се със снимка. Пишат се имената, дата на раждане, адрес, телефон, ел.поща за връзка. Може да се пише семейно положение/деца, не е задължително, но негласно правило е, ако си в детеродна възраст/омъжена и все още нямаш деца, да избягват да те наемат.
Следва обучение, курсове започващи от най-старите до най-актуалните на последно място. После е професионален опит и стаж, подредени по същия начин.
В зависимост на кое иска да наблегне, кандидата може да смени местата на обучението и проф.опит. Ако е току-що завършил, набляга на обучението и го слага над проф.опит, а ако няма специално образование, но по-голям стаж, се започва със стажа.
Следват комп.умения.
Напоследък добавят също и лични, организационни, артистични качества/заложби, шофьорска книжка, личен автомобил дали има.

За мотивационното писмо - да е кратко, да не е банално (примерно: искам тази работа, защото ми харесва  Laughing).

# 3
  • Мнения: 7 914
аз не съм чувала тук за мотивационно писмо Thinking
 и св-то е без снимка и семейно положение Peace

# 4
  • Мнения: 11 322
Лис, със снимка, описание на семейно положение, националност в горната част. Задължително телефон, хенди и емайл адрес.
В образователната част - по години средно, висше (полувисше).
В работната част - къде по колко и на каква длъжност си работил.
В обща част - на какво ниво ти е компютърната грамотност (т.е. кои програми владееш - специфични за мястото на кандидатстване) и езиците на какво ниво са.
Мотивационно писмо - колко си добра в еди-кое си, колко работлива, организирана, боеспособна, с колективно мислене и други неща, свързани със спецификата на работата, за която кандидатстваш.

# 5
  • Германия
  • Мнения: 8 102
Аз към едно СВ бях добавила описание какво точно съм "изработила" с комп. приложения; мястото беше специфично и искаха да знаят какво мога да правя а предпечатна подготовка(така ли се казва newsm78 )
Аз пък не мога да се самопродавам в мотив. писмо, хеле пък да изтъквам колективно мислене - ако някой търсеше индивидуалисти, може би щях да съм идеалната кандидатка  Mr. Green

# 6
  • Мнения: 3 367
САЩ ; унивеситетска среда
Изисква ли се поставянето на снимка?- не,дори мисля се счита за нередно,не съм видяла ни една снимка за 8+ години
Пишете ли каква националност сте и от какъв пол?-не определено,могат да се обвинят в дискриминация че не си поканил Мрс.Х на интервю защото е жена индийка
Дали сте омъжени и дали имате деца?-абсол.не,по горната причина ; нямам право и да питам това докато интерв.човека,ако си каже сам протоколът е да се подмине инфото без коментар
Как подреждате годините на завършване
на образование или на професионален опит -
от най-актуалната дата или обратното?-започва се с т.н релвантен опит отнесен към позицията за к' се кандидатства ; гледа се зле на "дупки" в резюмето,ако има е добре да има смислено обяснение защо  ; от най-високата титла надолу,без гимназия
Чух, че във Франция мотивационните писма се
пишели на ръка? Истина ли е това и има ли го другаде?-принтирано е; аз интерв.хора и много се дразня лично от разни смешни шрифтове,цветенца по ръбовете и пр. и определено ако мога не викам притежателите им на интервю..
[/quote]
няма част с езикови умения,хобита и шоф.книжка
ако има конкретни неща важни за тази позиция е добре да се пишат по-подробно (знаене на определен софт.продукт, владеене на инструменти,какво точно си правил на позиция Х защото тук всички имат едни гръмки титли и хич не се разбира какво баш включва работата)
задължително поне 3 имена за референции

# 7
  • T"A
  • Мнения: 2 515
За Франция е било така, защото там много са разчитали на графолози. Сега не знам до колко ползват услугите им в подбора на персонал, но преди няколко години споменаваха Франция в редица статии, в които се описваха техниките и начините за подбор, заради графологията...

Мотивационното писмо трябва да е конкретно написано за специфичните длъжност и фирма - с какво би допринесла, защо именно тази фирма и какво интересно намираш в предлаганата позиция. Трябва си предварително проучване на мястото  Wink

# 8
  • Primum non nocere !
  • Мнения: 1 526
Св-то ми беше сухо, изработено по немски стандарт,задължително със снимка. МП, също сухо, бих казала любезно, без изтъкване и суперлативи.
Мисля, че за поканата за интервю изигра голяма роля, не само описаните в Св-то курсове и квалификации, но  същите преведени, и приложени към папката документи.
Имах и препоръка, и независимо, че беше от бившият ми работодател/ БГ/, мисля,че това беше мотива, шефът ми да ме покани на среща.
Препоръки и курсове.
Успех ти желая! Peace

П.П. Ах, да...
По темата лични данни, писах само- омъжена, 1 дете/ без да упоменавам възрастта, въпреки ,че последната графа от Св-то ми беше- отпуск по майчинство.

Анете, снимката, гимназията, това да особеностти на различните държави и образователни ситеми. Пример- ако нямаш висше, но имаш гимназия, в немско това е еквивалент на Абитюра. Това е - положени зрелостни изпити. Това не го правят всички тук, които завършват средно образование...и т.н.

Последна редакция: сб, 03 май 2008, 15:26 от Шехи

# 9
  • Мнения: 2 563
Да допълня към Анет. Резюмето се оформя според длъжността, като можеш да смесиш работата с доброволен опит, платени и неплатени стажове. Добавя се е и писмо, в което накратко обясняваш защо те интересува позицията и защо си подходящ за нея.

Лични данни и снимки никого не интересуват. Нямат право да ме питат за личния ми живот и ако го направят, мога да им откажа да отговоря.

Аз в резюмето си слагам и компютърни програми, езици и интереси, но само онези, които ми дават допълнителни умения за позицията. Активизъм чрез блогване - да, кино - не. Слагам и имиграционния си статут, въпреки че нямат право да питат. Просто искам да знаят, че мога да работя и нямам нужда от сложни процедури за разрешително за работа, визи и пр.

# 10
  • Мнения: 1 550
За Холандия cv-то, което аз пращам е по стандартен образец.
Започва се със лични данни:
- Име, като тук повечето омъжени жени имат двойни имена (запазват си собствената фамилия и добавят на съпругът). По този начин не е нужно да добавям семейно положение- личи си по двойната фамилия;
- Дата и място на раждане;
- Адрес и телефон;
- Националност;
Следват вече образование (започва се от последното завършено такова). Тук се споменават всякакви завършени курсове и всичко, което има връзка с придобита квалификация.
Езиково обучение.
Компютърни познания, напр. Ms Office.
След това трудовия стаж, като за всяка до сега заемана позиция се пише описание с прилежащите задължения. Отново се започва с последната функция и в обратен хронологичен ред се изреждат всички до сега заемани позиции.

Тук снимката не е задължителна. За деца не се споменава.

Колкото до мотивационното писмо- такова се пише ако кандидатстваш по обява. В него се представяш и обясняваш защо точно ти си подходящият кандидат. Тънкостта е да посочиш характеристиките, които са споменати вече в обявата. Например, ако търсят предприемчив, комерсиален и ентусиазиран младши менажер- споменаваш тези качества като ключови твой Wink За това внимателно се чете обява за да се изтъкнат търсените качества от работодателя като свой.
Писмото може да се напише и на ръка, НО внимавай! Доста рекрутири съдят по почерка за самия кандидат- образование, интелект, стил на изразяване та дори и характер.
Ако искаш да кандидатстваш към определена компания, но знаеш че нямат в момента свободни места се пише т.нар. "отворено" писмо. С него отново се представяш и съобщаваш за желанието си да работиш към съответната компания. Заедно с cv-то се регистрираш вече в база данни на самата компания. Ако се отвор място се проверява именно база данни за потенциален кандидат.

На сайта на monsterboard има съвети и образци.
Успех Peace



# 11
  • Мнения: 3 423
Излиза, че навсякъде в Европа има
значение как изглеждаш, така ли?
И дали си омъжена с деца, както и
каква националност си. Добре.

# 12
  • Мнения: 1 199
Тук стандартите са същите като в САЩ. Основен принцип - никакви лични данни като семейно положение, деца, и т. н., снимка пък е  съвсем недопустимо. Пони в моята провинция, която е двуезична, има и графа за езици. Съществува и храфа за компютърни умения. Сега ако позицията е за чистач такава графа едва ли ще е необходима Laughing

# 13
  • Мнения: 3 423
Предполагам, че никоя не пише, че е бременна.
Не е длъжна да отговаря, дори и да я питат, дали.

# 14
  • Bristol
  • Мнения: 9 368
Излиза, че навсякъде в Европа има
значение как изглеждаш, така ли?
И дали си омъжена с деца, както и
каква националност си. Добре.
Ами тук не знам Европа ли сме или не, но е като в Щатите  Laughing
Няма нужда от снимки, години, националност, семейно положение и деца. Пиша заемани длъжности, които са релевантни за позицията, за която кандидатствам, тези които не са от значение е желателно да ги пропусна. Кратко обяснение какви са били задълженията ми на съответните постове. Започвам от най-новите и преминавам към по-старите. Същото е и с образованието. Има и раздел, в който трябва да се упоменат какво можеш, свързано разбира се с позицията за която кандидатстваш. Желателно е СВто да не е повече от страница, максимум две, така че работодателят да не се отегчал да го чете  Laughing
Мотивационното писмо е според длъжността. Защо искам да работя това, какви са способностите ми отново и какво печели работодателя, ако ме наеме  Crazy Винаги като го съчинявам, съм с чувството, че пиша надгробно слово  ooooh! Embarassed

# 15
  • Мнения: 1 550
Предполагам, че никоя не пише, че е бременна.
Не е длъжна да отговаря, дори и да я питат, дали.
Тук, в Холандия, по закон нямат право да ти задават такива въпроси.
Нито дали имаш ли планове за скорошна бременност, нито дали имаш деца и т.н. Т.е всичко, което те дискриминира като жена.
Това, че се прави въпреки всичко обаче е друг въпрос.

# 16
  • Мнения: 4 399
Такива неща съм писала само за Германия, а единствения път когато кандидатствах за работа в Австрия, ги оформих по немския образец. Но предполагам, че и в Германия има различия, така че ще опиша как оформяме документи с кандидатстване с мъжа ми:


Изисква ли се поставянето на снимка?    Да

Пишете ли каква националност сте и от какъв пол?  Да, и да не си напиша пола, предполагам че ще се досетят от името ми.  Grinning

Дали сте омъжени и дали имате деца?   Да

Как подреждате годините на завършване
на образование или на професионален опит -
от най-актуалната дата или обратното?   По хронология

Предполагам, че никоя не пише, че е бременна.
Не е длъжна да отговаря, дори и да я питат, дали.

Не съм чула някой да пише. Доколкото знам ако те попитат можеш да откажеш да отговориш или да излъжеш като нямат право да те накажат за лъжата впоследствие. Но това е ако все още не си във фазата, в която ти личи.  Laughing Имам колежка, която е била бременна преди да започне работа, не знам дали още когато е кандидатствала или е забременяла във времето между кандидатстване и започване на работа.  В сферата, в която работя, е възможно нещата да се протакат доста. Както и да е, когато трябваше да си каже, шефовете не бяха много щастливи, но не предприеха нищо, въпреки че беше в изпитателен срок.

# 17
  • Germany
  • Мнения: 1 262
По последни данни, в Германия сега е много добре снимката да е черно-бяла - мода някаква  ThinkingНо тук тя не е задължителна! Мой познат от ХР ме увери, че често наемат хора и без снимки  в СВ-тата и то за голяма компания  Wink
Изобщо не е необходимо да упоменаваш дали си омъжена и дали имаш деца - никой няма право да те пита и не ги и интересува.
Също много важно нещо, което трябва да се включи в СВ-то е обучения - ако си ходила по обучения от предишните ти работи. Сертификати и т.н.
Друго важно за мен е да упоменеш ако имаш препоръки от минали работодатели - много е важно.

Намирам за голяма глупост изискването тук в Германия в СВ-то за работа и образование да се започва от първото ти образование и първата ти работа. Според мен правилното е да си пишеш винаги на първо място последните и актуални раб. места и образование. Моето е така конструирано и няма проблем.
Също не харесвам и СВ, което е написано в таблица, особено по европейските стандартни таблички  ooooh! за мен това е тотална липса на креативност и желание да се покажеш в най-добрата си светлина  Naughty

Последна редакция: нд, 04 май 2008, 11:28 от dezita

# 18
  • Мнения: 3 423
Ха, като се спомена креативност, как би се
гледало на CV, оформено като флайър с
две сгъвки по средата? А разните му там
графични заигравки, орнаменти? Не е ли радикално?!
За професии, свързани с изкуство, ок, но за другите?

# 19
  • Мнения: 4 399
Ха, като се спомена креативност, как би се
гледало на CV, оформено като флайър с
две сгъвки по средата? А разните му там
графични заигравки, орнаменти? Не е ли радикално?!
За професии, свързани с изкуство, ок, но за другите?

Едва ли има някакви правила на кое как ще се гледа, всичко зависи на какъв човек ще попаднеш. Аз го правя така както смятам че в моите очи е най-прегледно. Имай пред вид, че особено в големи компании едно СВ се преглежда за 1-2 мин, пък ако не беше и секунди според статистиката. Това означава, че ако искаш да имаш шанс, би трябвало да поднесеш важната информация въможно най-бързо и прегледно, без 8 прегъвки и фантифлюшки.

# 20
  • Мнения: 3 367
Забравих-за учители,дизайнери и пр. искат освен СВ и мотив.писмо, и т.н. портфолио където прегледно са събрани извадки от предишни проекти,мнения на ученици,линкове към страници ако си правил и пр.
В предишния си пост споменах за загиравките-аз се дразня,споделено от колеги,но може да се гледа с добро око на някои места
Има много писано из нета по темата,от хартията до шрифта,редица компании дават и примерен формат,не бих експериментирала особено
Интересно ми беше да прочета за снимките из Европа,интересно защо е изискване..

# 21
  • Мнения: 1 959
За UK много рядко се иска класическото CV и мотивационно писмо.
Обичайно се попълва специална форма, която предоставя работодателя,
изтегляш си я по интернет или ти я пращат по пощата. В нея е включена
информация като образование, заемани длъжности, причина за напускане,
дори възнаграждение. Лица, които могат да ти дадат препоръки.
Има отделено място и за "две думи" защо и как си подходящ за въпросната
вакантна позиция.
Освен тази форма винаги ме карат да попълвам и т.нар. Equal Opportunities Form.
В нея пишеш етническа принадлежност, пол, възрастова група, инвалидност,
ако имаш, понякога и сексуална ориентация.
Тази информация се третира като конфиденциална.
В повечето обяви изрично се казва-моля, не пращайте CV и други документи,
освен формата за кандидатстване.
Снимка никой не изисква!

# 22
  • Мнения: 780
Като чета, основните разлики тук са 2:

1. Няма мотивационно писмо, но има писмо за кандидатстване (letter of application), което обикновено е доста дългичко и изисква доста време за да е съставено както трябва. Задължително в него кандидатът трябва да засегне всеки един критерий, упоменат в характеристиката на длъжността, за която кандидатства. Целта е да докаже, че отговаря на изискванията, независимо от колко кладенеца ще донесе вода - колкото повече, толкова по-добре! Това се отнася и за личните качества, упоменати в характеристиката. Приема се, че за всеки един критерий трябва да има отделен параграф. Това прави едно такова писмо поне 2 солидни страници.

2. По отношение на креативността: тук все повече и повече навлиза използването на портфолио при кандидатстване за работа. То съдържа в резюме практически доказателства за уменията и опита на кандидата. По време на интервюто зависи от кандидата дали ще съумее да го използва в своя подкрепа и да направи връзка между задаваните му въпроси и това, което има да предложи на евентуалния си бъдещ работодател. Портфолиото следва непрекъснато да се обновява и да отразява последните тенденции както и доказателства, че кандидатът може да ги прилага. Няма формат за самото портфолио и тук всеки може да изяви изобретателността си както и да докаже владеенето на различни софтуеърни продукти (макар че съм виждала и портфолио, изработено само с подръчни средства - огромна сграда от картон с много прозорци. Отварянето на всеки един прозорец откриваше някаква малка фигурка, която символизираше определено качество или умение).

Накратко за CV-то. То следва да съдържа само трудов стаж, свързан с обявената длъжност. Както и при образованието, се започва от последно заеманите длъжности и получени квалификации.
Задължително се дават данни на хора за препоръки и референции.

# 23
  • Мнения: 3 461
Най-добре е да си свериш часовника с  човек, който професионално се занимава с оформяне на cv-та. той ще отчете и специфичните особености на дадена страна, без непременно да живее в нея.

# 24
  • Мнения: 5 710
Изисква ли се поставянето на снимка?
не
Пишете ли каква националност сте и от какъв пол?
не, не пиша.

Дали сте омъжени и дали имате деца?
не

Как подреждате годините на завършване
на образование или на професионален опит -
от най-актуалната дата или обратното?
Чух, че във Франция мотивационните писма се
пишели на ръка? Истина ли е това и има ли го другаде?

Първо поставям професионалния си опит, като започвам с най-актуалния такъв.

Не мисля, че може да се обмени опит в нещо толкова специфично, като СВ, резюме, мотивационно писмо и тн. 
В моят случай този документ съдържа информация за много неща и мени обема и фокуса си според позицията за която кандидаствам.  В идеалният си вариант съдържа описани моите сфери на познания, компентенции, професионален и консултантски опит, публикации,  членства и завършва с образование и референции.
Ако позицията не изисква целия обем от информация не го давам, съобразявам се с много фактори и  предлагам това, което знам/мога и се търси. Мисля много , нямам едно с едно еднакви, всеки файл ми е насочен , като предварително съм проучила и мястото, имам и стратегия към него и съответно се старая резюмето ми е да изглежда адекватно. Не пускам СВта на килограм. Ако стигна до интервю и реша, че има нужда нося неща, върху които съм работила, за да ги покажа.
 


Тук, в Холандия, по закон нямат право да ти задават такива въпроси.
Нито дали имаш ли планове за скорошна бременност, нито дали имаш деца и т.н. Т.е всичко, което те дискриминира като жена.
Това, че се прави въпреки всичко обаче е друг въпрос.


Обикновено тук  тези въпроси са закодирани в " Как и къде си представяш себе си след 5г ( напр.)"


Последна редакция: пн, 05 май 2008, 07:18 от 10¢'s cafè&lounge

# 25
  • Bristol
  • Мнения: 9 368
За UK много рядко се иска класическото CV и мотивационно писмо.
Обичайно се попълва специална форма, ...
Да, тези форми ги бях забравила.
В момента си търся работа и попадам основно на работни места, където искат СВ и мотивационно писмо  Crazy  Заради това не бих написала рядко, даже според моята статистика е обратното  Thinking

# 26
  • Мнения: 3 932
]
Изисква ли се поставянето на снимка?
Не, изобщо не практика

Пишете ли каква националност сте и от какъв пол?
Не се пише, смята се за дискриминационен елемент.

Дали сте омъжени и дали имате деца?
Тоже

Как подреждате годините на завършване
на образование или на професионален опит -
от най-актуалната дата или обратното?
Чух, че във Франция мотивационните писма се
пишели на ръка? Истина ли е това и има ли го другаде?

Започва се с професионален обектив (т.е. каква ти е целта в живота), онбикновено меняща се според поста, за който се кандидатства (това, лична практика)
След това се изреждат специфични умения и проф. опит, 4-7 реда, като гледаш да ги напаснеш според обявата или поста (това последното лична практика)
После се дава объчението, като се започва от най-актуалното образование+месец на започване (завършване) и година
Ако имаш някаква степен, коато е доста по-висока от изискваната за поста, за който кандидатстваш, просто не я споменаваш, а вместо образование, озаглавяваш тази част<Образование, отнасящо се за поста>, това пак лична практика

Следва проф. опит пак с месец и година+кратко описание на заеманите длъжности, като целта е там да се намират повечето ключови думи от обявата. За агенциите знам, че селекционират постовете с търсене на ключови думи в св-тата, така че правейки това сте крачка напред.

Следват свободни интереси, благотворителност, прояви в университета

В началото на св-то под проф. цел може да се спомене наличие на шьофьорска книжка (ако примерно поста подсказва, че ще е нужна такава)


Референции, препоръки се показват при поискване, поне така ни учиха в У-та (завърпила съм Чов. ресурси), но на практика се убедих, че работодателите се впечатляват от препоръки, така че не е лошо да се прилага при наличие този вид документ.

И мотивационното писмо, и св-то си адаптирам за всеки пост, а като кандидатствам за позиция, си запаметявам кандидатурата в досието "изпратени писма" на ел. поща, за да знам какво и къде съм пратила.

Ми, туй то, успех ако темата е пусната не само с образователна цел  Peace

# 27
  • Мнения: 1 959
За UK много рядко се иска класическото CV и мотивационно писмо.
Обичайно се попълва специална форма, ...
Да, тези форми ги бях забравила.
В момента си търся работа и попадам основно на работни места, където искат СВ и мотивационно писмо  Crazy  Заради това не бих написала рядко, даже според моята статистика е обратното  Thinking

Интересно... И аз съм в процес на търсене, но коренно различно впечатление.
Знам ли, може би за различните сфери е различно...
Както и да е - Успех!

# 28
  • Мнения: 2 563
На мен ми се е случвало в обявата да пише СВ, писмо, референции. Пращам, викат ме на интервю и на самото интерявю ме карат да попълвам 3-4 страници формуляр със същата информация като от СВ + информация, която не нося у себе си - адрес на гимназията ми, на колежа ми, на всичките ми работодатели и т.н. Много се дразня от такива. Но предполагам е за тяхната си база данни.

# 29
  • Мнения: 393
мотивацинно писмо=cover letter newsm78.
За  CV:
Зависи за какво се кандидатства.  Дали да започнеш с професионалните си умения или с образованието.
Cover letter се пише всеки път наново и наново- в зависимост от длъжността, за която се кандидаства. За CV: ако си имаш "готовия модел', пак според зависи (извиненения за "словестния урод") с копи/паст може да се направи нещо добро. Същото важи и за встъпителната част "summary".

# 30
  • Bristol
  • Мнения: 9 368
мотивацинно писмо=cover letter newsm78.
Да  Grinning
Мерси и на теб!  Peace

# 31
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Италия

В обЩи линии формата на CV_то е стандартния:

_ли4ни данни: име, дата и място на раждане,адрес, телефони и и мейл ,семейно положение,деца ,притежавана Шоф.книжка и ли4ен автомобил ( колкото и странно да изглежда,но някои позиции го изискват )
_снимка е препоръ4ително да се приложи само ако позицията ,за която се кандидатства изисква т.нар.приятна вънШност например стЮардеса . ина4е не е задължително
_ следва професионалния опит в обратно хронологи4ен ред, запо4вайки от заеманата по настояЩем позиция
_после идва ред на обу4ението пак в обратен хронологи4ен ред
_следват езици,компЮтърна грамотност и ползвани програми
_в някои CV та съм виждала отделено място за хобита,интереси и подобни

По повод евентуалните препоръки от предиШни работодатели знам,4е не е задължително и е хубаво да се представят само ако е посо4ено изри4но,4е се изискват.

Естествено това е стандартния модел и както моми4етата по_горе споменаха най_4есто за всяка отделна позиция се прави съответното CV.

Мотивационното писмо тук не се пиШе на ръка,макар,4е скоро 4етох ,4е в някои слу4аи рекруитерите се обръЩали към консултанти графолози,които да анализират по4ерка на кандидата за да му направят психологи4ески портрет.Предполагам ,4е това важи само за някои определени сфери.  Wink Най_обЩо е кратко съдържанието му е кратко и посо4ва синтезирано заЩо аз съм идеалния кандидат за дадената позиция. bowuu

От HR отдела на фирмата,където работя знам,4е предпо4итат ако в CV_то е написано "омъжена с деца",заЩото автомати4но се застраховат среЩу евентуални отсъствия за отпуск по май4инство. 

# 32
  • USA
  • Мнения: 559
За САЩ са обяснили по-горе, аз само да добавя личен опит Simple Smile.
Никакви лични данни, вкл на интервю нямат право да те питат никакви лични подробности. Моя приятелка започна работа бременна, аз както се оказа - също.  Laughing

За разлика с казаното от Анет, резюметата (CV) в моята сфера имат и графа за езици и други квалификации (свързани с работата). Има и такива с хобита, но хора с повече опит не ги пишат, за да не заемат място. По принцип е хубаво да е на 1 страница, но за някои професии е невъзможно. Хубаво е да са бъкани с ключови думи и фрази, които се използват при търсене.

Препоръки предоставям, само след предложение за работа. Форми попълвам преди всяко интервю. След като приема работата обикновено правят background check.

Cover letter съм писала само в университета. Реално за нито една от работите ми не съм писала, нито съм чела такива от съответни кандидати които съм интервюирала. Може би достигат само до човешките ресурси.  Thinking

# 33
  • Мнения: 1 436
При мен винаги искат мотивационно писмо. Форми винаги попълвам. Това, което ме ядосва във формите, е малкото място - моят почерк е като мъниста, но пак се случва да не мога да събера информацията. Писмени препоръки нямам (може би ще трябва да се снабдя), а като ми попаднат, попрочитам отгоре-отгоре и се обаждам на препоръчителя, защото това, което ме интересува обикновено го няма в препоръката  Laughing.

В предишния си пост споменах за загиравките-аз се дразня,споделено от колеги,но може да се гледа с добро око на някои места

Малко встрани от темата, но във връзка със заигравките. Ние търсим основно хора току-що завършили бакалавър и на които това ще им е първа 'сериозна' работа. Много често ми се случва да попадна на резюме, на което е изпляскан имейл тип sexylatinachica87@gmail  ooooh!. Колегите ми го считат за дребнавост от моя страна, но за мен е липса на елементарно съобразяване с обстановката и такова нещо в повечето случаи директно заминава в коша. Няма извинение да нямат 5 минути да си направят имейл jsmith@...  Naughty

# 34
  • Мнения: 1 387
Не трябва да се пише дата на раждане и семейно полужение.
Дори на интервюто нямат право да ви задават такива въпроси. Всики работодатели предпочитат да нямате деца.Децата означават, че не можете да сте на разполужение по всяко време.

# 35
  • Мнения: 2 563
Колегите ми го считат за дребнавост от моя страна, но за мен е липса на елементарно съобразяване с обстановката и такова нещо в повечето случаи директно заминава в коша. Няма извинение да нямат 5 минути да си направят имейл jsmith@...  Naughty

Според мен си права. Спазването на етикета означава, че осъзнаваш какво се очаква от теб.

Аз гледам много лошо на правописни грешки, но ето че онзи ден един, написал it's вместо its, го взеха за интервю в работата на мъжа ми, където не се влиза лесно...

# 36
  • Мнения: 3 932
Не трябва да се пише дата на раждане и семейно полужение.
Дори на интервюто нямат право да ви задават такива въпроси. Всики работодатели предпочитат да нямате деца.Децата означават, че не можете да сте на разполужение по всяко време.

Не е баш тъй, означава и, че за жена примерно в детеродна възраст (каквото и да значи това)тепърва ще трябва да се ползва майчинство, отпуски, заместване...въпрос на гледна точка.

# 37
  • Мнения: 393
Повечето фирми си имат стандартни апликации за работа. Ако се кандидстава по обява и се изисква CV i cover letter, подаваш тях. След това, в повечето случаи попълваш стандартана апликация, КАТО ПРИЛАГАШ резюмето (в графи образование и работодатели, пишеш  "see resume"). На инревюто ЗАДЪЛЖИТЕЛНО носиш копие от резюмето, препоръки (ако имаш), копие на ВСИЧКИ дипломи. Има стандартни въпроси, които интервюиращия задава. Например: какво знаете за нашата компания, нуждаете ли се от допълнително обучение и в коя област (има се предвид спецификата на работата в компанията) и още доста много. Защото, колкото и добре да си подготвен и образован, всяка компания има своя политика, СОП и т.н. Това ми е любимият въпрос Joy към кандидатите за работа. Преди да си направя труда да звънна за интервю, преглеждам дали е попълнена ПРАВИЛНО апликацията за работа. Липсващи дании или прекалено много смени на работното място в повечето случаи водят до "архивиране" (в кръглия класьор, т.е кошчето за боклук)  на апликацията.
Самата аз съм минала през доста интервюта (нагоре по "стълбичката"), както в Европа, така и тука в САЩ

# 38
  • Мнения: 1 387
Не трябва да се пише дата на раждане и семейно полужение.
Дори на интервюто нямат право да ви задават такива въпроси. Всики работодатели предпочитат да нямате деца.Децата означават, че не можете да сте на разполужение по всяко време.

Не е баш тъй, означава и, че за жена примерно в детеродна възраст (каквото и да значи това)тепърва ще трябва да се ползва майчинство, отпуски, заместване...въпрос на гледна точка.
И ако знаят това може да предпочетат друга , която не е в детеродна възраст. Това си е чиста дискриминация и можеш да ги съдиш за това. Освен това ако не си удобрена имаш право да видиш записките , които са си водили по време на интервюто.

# 39
  • Мнения: 3 932
Не трябва да се пише дата на раждане и семейно полужение.
Дори на интервюто нямат право да ви задават такива въпроси. Всики работодатели предпочитат да нямате деца.Децата означават, че не можете да сте на разполужение по всяко време.

Не е баш тъй, означава и, че за жена примерно в детеродна възраст (каквото и да значи това)тепърва ще трябва да се ползва майчинство, отпуски, заместване...въпрос на гледна точка.

Обаче те естествено ще ти излязат с друг мотив за ненаемане на  работа (липса на стаж, неподходящо образование и пр. и пр.), та почти невъзможно се получава доказването на тази дискриминация.
И ако знаят това може да предпочетат друга , която не е в детеродна възраст. Това си е чиста дискриминация и можеш да ги съдиш за това. Освен това ако не си удобрена имаш право да видиш записките , които са си водили по време на интервюто.

# 40
  • Мнения: 276
Браво! Много сте изчерпателни и сте успели да откриете както общите черти така и разликите за  различните страни. Беше ми много интересно да прочета и да сравня.

  Т.к вече е писано за Великобритания няма да повтарям. Струва ми се (може и да греша), че за по- низко квалифицирана работа се изисква CV, а когато е за специализиран персонал се попълва application form. Сovering letter не се изисква за всяко кандидатстване, ако е необходимо е записано в обявата. Същото важи и за допълнителна информация или порт фолио . Ако е изрично подчертано, че искат да се изпрати обратно само application form, не се гледа с добро око ако си приложил копие от диплом, курс или дори препоръка. Самият формуляр за кандидатстване съдържа тази информация.

Колкото за сем. положение и деца е вярно, че нямат право да те питат, но аз си мисля, че е по- добре, когато двете страни са откровени за това кой и какво може да предложи на другия. Аз самата забременях седмица преди да започна работа. Дори на самото интервю ги разпитах много подробно за всички детайли на работата, защото беше много вероятно да съм бременна. Работя вече 4 години за същата компания и не съм забелязала да дискриминират някого по какъвто и да е начин.

Не е стандартна практика в страната, но нашата компания изисква паспортна снимка при кандидатстване за работа.

Струва ми се стандартите са изравняват.Погледнете България през последните 10 години. В България за 12 години стаж и 3 работодателя не съм попълвала нищо newsm78. Само съм се явявала на интервю.Сега обаче изискванията при кандидатстване са много по-различни-
мотивацинно писмо и  CV с изисква почти за всяка работа.

# 41
  • Мнения: 2 563
копие на ВСИЧКИ дипломи.

Това никога не ми се е налагало, дори не бях чувала за такава практика...

Общи условия

Активация на акаунт