Делници, празници...

  • 7 283
  • 72
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 783
съпругът има двадесетина работни дни отпуска, но не му отърва да ги вземе наведнъж, прави лошо впечатление и току виж решили, че могат да минат без него.
Да, това е много гадно за работата в САЩ и моят съпруг е така - flexible labor market му викат  Crazy. Когато в една предишна работа каза че иска да си вземе 3 седмици наведнъж, му отговориха - can you afford to be away for so long?....  Rolling Eyes Kапитализъъъм, капитализъм братче (сестро).

# 31
  • Мнения: 1 128
В Испания по закон отпуската е един месец(23 работни дни). Национални фиести 13, отделно всяка провинция си има празник, отделно фиестата на града.
Друг е въпроса, че много ги товарят хората с допълнителни работни часове, които много често се плащат само с потупване по рамото.

# 32
  • Мнения: 2 255
Брех, всичко сте изброили за щатско.За селф емплои-та като нас, е на поискване, но без $$, много важен момент  Mr. Green
 Инак, Тандури, удължени уикендчета поради Мемориъл дей, Мартин Л.К. дей, намсикой дей, не е като да няма.Поне през месец са си измислили по един такъв.Сега мрънкат и Сейнт Патрик да стане национален  Laughing
  4-ти юли ако е в четвъртък, знаеш, веднага го поразтягат до понеделник  Wink Не са Американците най-преработилите се според мен....

# 33
  • Мнения: 2 381
  4-ти юли ако е в четвъртък, знаеш, веднага го поразтягат до понеделник  Wink

Дивойко, бъркаш са  Sunglasses Петък ти е почивен, ако си го вземеш за сметка на отпуската. Аз досега не съм взимала петъка след тенксгивинг свободен. Като постъпвах на работа ми бе изпратено писмо с 6-те национални празника, които почивам. Ни ден повече.

# 34
  • Мнения: 2 255
Ех, девойко, сменявай фирмата тогаз, и отпочини си ти завчас  Laughing
 А, и това в отговор на блазирането за дългата почивка в БГ.Едва ли е била платена и там, едва ли няма да се отработи и там.
 Споки, не се шашкайте, неработене=нямане на стотинки навсякъде  Mr. Green

# 35
  • Мнения: 5 710
На мен нещо не ми се връзва окаяното капиталистическо положение в Щатите.
Имам куп приятели, които хем имат по 12ина дни годишно, хем стоят лятото по 2-3 седмици в БГ, че някои и зимата се лигавят на Банско Laughing  Сигурно взимат неплатен отпуск, лесно ли се разрешава такъв в САЩ?

# 36
  • Мнения: 2 381
Имам месец неизползван отпуск - не тръгвам от тук  Laughing

10 цента кафето - дължината на отпуската обикновено е в зависимост от трудовия стаж във фирмата, в която работиш. Не навсякъде е 12 дена годишно. Аз взимам неплатен отпуск през седмицата (часове обикновено) за да си запазя отпуската за по- приятни цели. Шефът ми е ок с факта.
(2 седмици е много кратък престой в Бг ако пътуването е от тук. не вярвам някой да взима толкова, освен ако не е наложително)

# 37
  • Мнения: 1 783
На мен нещо не ми се връзва окаяното капиталистическо положение в Щатите.
Имам куп приятели, които хем имат по 12ина дни годишно, хем стоят лятото по 2-3 седмици в БГ, че някои и зимата се лигавят на Банско Laughing  Сигурно взимат неплатен отпуск, лесно ли се разрешава такъв в САЩ?

Връзва, не връзва така е - при добре платена работа, които като цяло са тези не-почасово платени, а с годишна заплата, отпуските са обикновено не много, и трудно се вземат 2-3 седмици на веднъж. Особено на по-високи длъжности, нямам познат, който да може да вземе повече от 1 седмица на веднъж, най-много 2 и тогава пак поработваш и проверяваш мейли. Проблемът е не толкова очакванията на работодателя, колкото това, че обществото няма този навик да се взема по много отпуска наведнъж и колегите ти, като не вземат и ти не можеш - peer pressure. Ама и после току виж е подминали за повишение или нещо си, защото не си достатъчно дедикейтед. Rolling Eyes
Не ми е ясно как го правят приятелите ти - свободни професии, добре платени почасово, всичко е възможно. Thinking

# 38
  • usa
  • Мнения: 2 113
На мен нещо не ми се връзва окаяното капиталистическо положение в Щатите.
Имам куп приятели, които хем имат по 12ина дни годишно, хем стоят лятото по 2-3 седмици в БГ, че някои и зимата се лигавят на Банско Laughing  Сигурно взимат неплатен отпуск, лесно ли се разрешава такъв в САЩ?

дните, за които разказваме са работните. като добавиш и съботи и недели, 12-те дена стават почти три седмици. неплатен отпуск дали ще ти дадат, зависи от шефа ти. обикновено не отказват ако изтъкнеш причина, но не прави добро впечатление да вземаш често и по много. за почасова работа не е от кой знае какво значение, но за работа на заплата с планове за кариера не е препоръчително.

# 39
  • Мнения: 1 436
неплатен отпуск дали ще ти дадат, зависи от шефа ти. обикновено не отказват ако изтъкнеш причина, но не прави добро впечатление да вземаш често и по много. за почасова работа не е от кой знае какво значение, но за работа на заплата с планове за кариера не е препоръчително.

Точно. За съжаление "платената ми отпуска ми е малко, искам да си стоя в БГ по-дълго" не е уважителна причина за неплатен отпуск  Laughing

Петъка след Тенксгивинг на мен ми е свободен (като сме безделници, да не сме без празници Laughing), но знам, че по закон банките не могат да са затворени повече от три поредни дни, та имам няколко приятелки, които си го работят.

# 40
  • Мнения: 1 147
На мен нещо не ми се връзва окаяното капиталистическо положение в Щатите.
Имам куп приятели, които хем имат по 12ина дни годишно, хем стоят лятото по 2-3 седмици в БГ, че някои и зимата се лигавят на Банско Laughing  Сигурно взимат неплатен отпуск, лесно ли се разрешава такъв в САЩ?

Ами аз съм с 12 дни отпуска, имам и една седмица по Коледа в допълнение, имам право на неплатена също. Въпросът изобщо не опира до това колко отпуска имаш, а дали ти стиска да я вземеш.
Тази година взимам четири седмици накуп. Отсега се чудя дали ще имам работа като се прибера. Тук манталитета е, че ако ще се оправят без теб за няколко седмици, сигурно могат и за постоянно.
Миналата година бях в България за две седмица, 12 календарни дни точно, пътуване в петък след работа и прибиране в неделя, в понеделник пак на работа.
Та, не знам 2-3 седмици много ли ти се струват...? На фона на европейските (българските включително) отпуските тук са смешни, а вероятността да останеш на улицата след тях драстично по-голяма. Като вземеш неплатена отпуска, разходите си вървят, та не знам и сметката там излиза?

# 41
  • Мнения: 3 491
(2 седмици е много кратък престой в Бг ако пътуването е от тук. не вярвам някой да взима толкова, освен ако не е наложително)
Да, ние сме го правили по-миналата година. Тази година, живот и здраве, пак ще е така. Не е заради нещо наложително, и се надявам скоро да не ни се налагат "наложителности".  Praynig

# 42
  • Мнения: 3 880
Големи скръндзи били американците откъм отпуски Shocked На почивки не ходят ли там? Ами така де, нали за това работим, да можем да си позволим това- онова, а за това е нужно и свободно време Wink
Моят мъж има 30 дни отпуска (работни Wink) това са 6 пълни седмици. Обикновено нямаме проблем да сме 2 седмици в БГ, после 2 седмици някъде другаде и зимата 1 седмица на ски, останалите дни заминават за "мостовете" и ако се наложи нещо между другото. Аз обаче в БГ не му давам да се задържа много, под предлог да пести отпуска и 1 седмица му стига Wink Mr. Green. Хубавото е, че няма как да ти откажат съвсем отпуска, т.е. дори да ти откажат тогава, когато на теб ти се иска, заради някакъв проект или неотложни работи, най-късно до края на март следващата година трябва да си си взел всичката "стара" отпуска, така че искат не искат дават.
От 1. декември е на нова работа и съответно докато е в изпитателен срок, 6 месеца, нямаше право на отпуска, т.е. спестил е доста Mr. Green може да го взема в БГ за по-дълго тази година Wink

# 43
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
На почивки ходят американците, като се пенсионират и вече не могат да ходят. Вчера бях на един кораб за круз по Райн ( американци)  и ....80% едвам ходеха. 
Този начин на живот: много работа и малко отпуски хич не ми допада. Confused

# 44
  • Мнения: 2 381
(2 седмици е много кратък престой в Бг ако пътуването е от тук. не вярвам някой да взима толкова, освен ако не е наложително)
Да, ние сме го правили по-миналата година. Тази година, живот и здраве, пак ще е така. Не е заради нещо наложително, и се надявам скоро да не ни се налагат "наложителности".  Praynig

Може Блажка. Аз не се бях прибирала отдавна и 3 седмици ми се видяха много малко. За 2 пък ми се вижда супер малко.

Общи условия

Активация на акаунт