Машина за хляб - 10 част

  • 74 864
  • 827
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 1 797
Пина, ми не съм виждала бе, сигурно има, ама съм го мислела за кифлички, предполагам.

Както и да е. Ще се оглеждам и ослушвам още малко. И как така на 24 градуса да втасва. Ми как да измеря тези градуси или просто на стайна Т?

Моето чудо стана. Мъжът ми е възхитен. Явно ще правя най-редовно здравословни хлябове  Laughing
Аз си харесвам бялото брашно, че стават мекички, но и този ми е много вкусен. Видът малко куца.
Та рецептата - 300мл хладко прясно мляко, 2 ч.л. сол, 2-3 с.л. олио, 1 ч.ч. бяло, 1 ч.ч. ръжено и 1 ч.ч типово брашно, 3 1/2 ч.л. мая (другия път ще сложа повече), 2 с.л. захар (на мен ми сладни доста, ама май ръженото брашно има лсадникав вкус). При звуковия сигнал - трици, по шепа слънчогледови и тиквени семки.
Пълна програма за нормален хляб - 3 часа и нещо. Това е. Малко въздебелшка коричката е станала, тъй като излязохме на кафе и е постоял вътре малко повечко, но на ен така ми харесва. Ей го:

Забравих да оправя таймера и не мога да си обясня защо дава такива странни дати, но ме мързеше да снимам пак, пък и хлябът почти свърши.

# 241
  • София
  • Мнения: 2 113
Кати, браво, престраши се и стана този път!
Супер е хлебчето!

Аз напоследък само пълнозърнести (без бяло и типово) правя, пак със семена, много тежко тесто става, но на вкус е много плътно, а ароматът му е страхотен. Последните опити се отдалечават от тухлите все повече, но до мекотата на белия хляб не мога да се доближа, а по онази книга, дето преди я цитирах се мамя, че мога да получа такова доближение и дерзая... Нещо с печенето не уцелвам, последните 2-3 пека във фурната, там правя 2-рото втасване, но после, като включа на по-големи градуси, докато ги стигне сигурно става беля...кората понякога се отлепя отвътре, и долу и отстрани е недовтасало....Може би трябва да си го оставя да втасва другаде на топло, докато фурната се загрее на 180С...

# 242
  • Мнения: 100
Моля ви, ако се сещате дайте  линк за рецептата за тесто за баница, която даде Пина, по рецепта на Айля, с нишесте беше.

# 243
  • София
  • Мнения: 7 874
... Видът малко куца.
Забравих да оправя таймера и не мога да си обясня защо дава такива странни дати, но ме мързеше да снимам пак, пък и хлябът почти свърши.
Еййййй разгеле да го видим тоя хляб. А какво впрочем не му харесваш на външния вид, че много не ми стана ясно. Иначе на снимката дето е разрязан прилича на моя.
А това с таймера не мога да го схвана, моята машина показва само часове и няма дата (или поне аз не съм я загледал внимателно).

...но до мекотата на белия хляб не мога да се доближа, а по онази книга, дето преди я цитирах се мамя, че мога да получа такова доближение и дерзая... Нещо с печенето не уцелвам, последните 2-3 пека във фурната, там правя 2-рото втасване...

Се си мисля, че така наречените истинските черни хлябове никога не могат да достигнат мекотата на белия хляб. В края на краищата нали точно защото нямат толкова много глутен като белите брашна  и са по плътни затова са и по твърди. Моят от вчера например е увит в онова тънко домакинско полиетиленово фолио дето се залепва ли вакумира ли и аз не знам точно какво (някои му викат живо фолио) и днес все още си е приятен на вкус, не е изсъхнал и не е толкова твърд.

Сега не съм сигурен, ама си мисля, че точно второто втасване май проваля хляба. В тези хлябове няма много бяло брашно и точно затова според мен (без да съм сигурен) не е необходимо второ втасване.

# 244
  • Мнения: 163
а хлябът тип "италиански", за който пина даде рецептата,  може ли да се забърка в машинката за хляб? не ми се цапат миксери и т.н., а контейнерчето на машинката "само се мие"...

# 245
  • Мнения: 226
Оня ден се засилих да правя и аз  прочутия "италиански " хляб на Пина. Оказа се обаче, че хляба, който правя е долу, горе такъв. Само, че сборна рецепта= вместо вода слагам на око около 100 мл. прясно мляко, толкова, кисело и още толкова вода- общо 300мл. Брашното го меря с една мерителна кана  и е над 500 гр. /на око като го гледам е към 650/, маята -половин кубче. сол-1 ч.л. и захар , колкото да подбъркам маята. Пекох на бързата програма за хляб/на моята машинака 2-ра, Мулинекс OW-2000/. Олио- 3 с.л.
Резултатът е ето този:
тук целичък http://www.snimka.bg/album.php?album_id=217997&photo=2
тук нарязан http://www.snimka.bg/album.php?album_id=217997&photo=3
Ако и на вкус прилича като този на Пина- наистина е чудесен  bouquet Специални благодарности и за рецептата за козунак на ПИНА. След този, който правих на Лебедунка и тоя се омете като топъл хляб Laughing

Последна редакция: пн, 12 май 2008, 11:53 от джиджи биджи

# 246
  • ВАРНА
  • Мнения: 83
а хлябът тип "италиански", за който пина даде рецептата,  може ли да се забърка в машинката за хляб? не ми се цапат миксери и т.н., а контейнерчето на машинката "само се мие"...


         Аз, без да искам, го направих в машината, но го бях пуснала на по-дълга програма и май превтаса  Blush Налях водата и маята и докато машината бъркаше, добавях брашно, докато стана на гъста каша, както е обяснила Pina. След първото втасване тестото се беше надигнало много добре, после по програмата, която бях избрала, има кратко премесване - тестото спадна, тъй като е въздушно, и... не знам после, защото съм заспала  Mr. Green Сутринта, като извадих хляба, беше добре опечен, въздушен, на "шупли", но горната коричка беше хлътнала. Затова мисля, че може би на кратката програма може да се получи по-добре  newsm78

# 247
  • Мнения: 1 797
Димитрина, мерси. Ама сега ме хвърляш в размисъл. Бе как така хляб без бяло брашно. Еле пък без типово. Пълнозърнесто на коя фирма ползваш? Запалих се, да знаеш. А онези рецепти с картофените брашна си ги спомням много добре, ама то много сложна работа ми се види, та няма да я бъде тая  Laughing
Ама защо го печеш във фурната? На мен пък точно си ми втаса както трябва баш след премесването.

Хаджи, вземи си смени името, че ми е неудобно да наричам дядо някого, който да кажем ми е най-много батко  Laughing, ми не е пухкавелко, не ми стигна изобщо до ръба на контейнерчето, но е нормално за черните хлебчета.
едит: Брей, докато разбера за какъв таймер иде реч. Става дума за фотопарата ми. Датата е сбъркана. Т.е. индикатора за датата наричам таймер за по-кратко  Wink

джиджи биджи, изглежда страхотно хлебчето, прилича на пересто облаче.
Между другото хляб с подобна консистенция е оригиналният на Амарена, с ементал и чесън, но аз добавям брашно, че си харесвам топката по-гъстичка. Наистина втасва като луд, щото е рядко тестото  Peace

# 248
  • Мнения: 11 747
Маме, добре, че си пуснала тема, че аз днес съм скапана и мислех евентуално утре и.... кой знае.... Ей сега ще ида да я видя, че много работа из форума ми се отвори, взех да не сварвам!  Mr. Green ooooh!

Кърли Сю, 24 градуса е дадена точно, щото е профи рецепта и там всичко се мери. Аз го написах, за да е максимално ясно как трябва да бъде, пък разбира се на стайна температура. Идеята ми беше да не се слага във фурна или хлебопекарна, за да втаса по-бързо на топло, да не се изкушава човек и да не сгреши. Дори лятото трябва да се търси хлядно местенце!  Peace

джиджи биджи, по-различен става хляба, не че твоя е лош, даже ми изглежда много апетитен на снимките, но тестото при италианския е много меко (рядко) и не се премесва, а само се овалва в брашно и би трябвало да стане по-въздушен. Поне така си мисля, то по снимките всичко не става ясно  Thinking


десита6, ето ще ти кпна пак

Продуктите:
2 яйца
1ч.ч кисело мляко
сока на половин лимон
1к.л сода за хляб
1ч.ч олио
брашно колкото поеме за меко тесто
1.Всичко продукти се смесват

прибавя се брашното до получаване на меко тесто
2.Разделя се на около 10 топки


3. Всяка топка се разделя на 6-7 по-малки топченца които се овалват в натурално, пшенично нишесте

4. Всяко мъничко топченце се сплесква и се редят една върху друга




5. Така наредените едно върху друго топченца се точат с нишесте...до образуване на кора тънка колкото да се чете вестник

Корите са по рецепта на Айля и са за 2 тави. Принципно е за баклава, това не е цялата рецепта, но спрях до корите, защото за баница говорехме.

# 249
  • София
  • Мнения: 2 113
Димитрина, мерси. Ама сега ме хвърляш в размисъл. Бе как така хляб без бяло брашно. Еле пък без типово. Пълнозърнесто на коя фирма ползваш? Запалих се, да знаеш. А онези рецепти с картофените брашна си ги спомням много добре, ама то много сложна работа ми се види, та няма да я бъде тая  Laughing
Ама защо го печеш във фурната? На мен пък точно си ми втаса както трябва баш след премесването.

- Да, само с пълнозърнесто меся. Няма да се откажа и това си е:))) Брашното е на "Благополучие". Последно от един склад си купихме 20 кг и сега експериментирам, доколкото има накъде...
- Затова и във фурната пека, защото на кратката програма (2ч30мин) не втасва достатъчно, ако удължа последното втасване, после пък нещо превтасва при печенето... и така, сега съм на фаза "печене във фурна".
- Последната ми рецепта се свежда до 600 гр пълнозърнесто, ок. 100-150 гр. смлени (елда, просо, "4 вида ядки" - овесени, ръжени, т.н., пшеничен зародиш, ленено семе), вода+кисело мляко 450 мл, зехтин 1-2 сл, кафява захар/мед 1 1/3 сл, 2 чл сол, 1 1/2 чл суха мая.
Онази рецепта, с картофеното пюре я пробвах отдавна, 1 път и не стана, но не съм продължавала по нея...

Пина, когато имаш време, може ли да допуснеш поради що в тази американска книга дето имам за пълнозърнестия хлям все дават 3 втасвания, едното си е като нашето (ок. 1 1/2-2, после само го спихваш да му изкараш въздуха, леко оформяш на топка (да поясня, става въпрос за месене на ръка, но и в сектора за машини пак дават 3 втасвания) и пак втасва поне 45 мин, после, леко се взима, разточва на кръг, не тънко и почива 10-тина мин, после се оформя на хлебче (нещо там навиват и подгъват) и си втасва във формата за хляб и се пече в загрята фурна...Пробвах 2 пъти по този начин, но явно на отделните етапи съм грешила, че нищо добро не излезе, или поне не видях смисъл от толкова часове...То в тази книга всичко е описано, обяснено, но въпреки това, не видях полза...

# 250
  • Мнения: 107
Абе хора, какво правите! Малко отсъствах и вие какви чудесии сте сътворили - то рогчета, то кифлички, то хлебчета... Засрамих се като ви четох и реших да направя италианския хляб на Pina, за да се отчета и аз. Формата ми се оказа малко голяма и повече заприлича на питка, но иначе стана сполучлив и мнооого вкусен. Pina, благодарности за чудесната рецепта  smile3525 Снимката не се получи, но ще има следващия път.
На придобилите хлебопекарни - честито!

# 251
  • София
  • Мнения: 7 874
Абе хора, какво правите! Малко отсъствах и вие какви чудесии сте сътворили - то рогчета, то кифлички, то хлебчета... Засрамих се като ви четох и реших да направя италианския хляб на Pina ...
И аз я направих прословутата италианка, но съм докладвал тук.

# 252
  • Мнения: 107
А, дядо хаджия, прегледах аз темата и забелязах че си от най-активните. Тебе сън не те лови, бе човек, и по нощите майсториш ли, майсториш... и май че нямаш провал. Идва ти отръки месенето. Да ти кажа че малко завиждам на жена ти. Сигурно като се събуди сутрин къщата ухае на топъл хляб, мммм. Ех, ако моят мъж ми правеше такива кулинарни изненади мисля си че бих си затворила очите за брашнената кухня. Но мечтииии...
Извинявайте всички за спама, моля  Wink

# 253
  • Мнения: 21
 Отдавна не бях чела темата и чак сега видях интересуващи се от Варна за ръжено брашно.В момента има много хубаво (изпитано)в Пикадили -център,често има и в Бурлекс.

# 254
  • Мнения: 812
Отдавна не бях чела темата и чак сега видях интересуващи се от Варна за ръжено брашно.В момента има много хубаво (изпитано)в Пикадили -център,често има и в Бурлекс.

Благодаря за инфото, ще намина да си взема.

anavi50 моят не меси, но за сметка на това всичко харесва и изяжда  Joy...А, и купува продуктите  Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт