Примерна схема на захранване (7)

  • 53 617
  • 599
  •   1
Отговори
# 495
  • Мнения: 5 391
Здравейте!

Не съм писала в тази тема повече от година и половина.
Сега имам второ бебче и отново имам чуденки и въпроси, дано не досадя.

Започнах да захранвам на 6 навършени месеца с каша елда на Хипп, т.е преди 1 седмица.
Прие се добре, дъщеря ми я хапва с охота.
Малко преди да навърши 6 месеца й поставиха диагноза АД, успях с мазане да изчистя плаките.
Та сега съм малко стресната и ми се струва, че не напредвам в захранването.
Какво ново мога да въведа още?

Косе Босе, много си полезна Hug

# 496
  • Мнения: 179
Може ли все пак някой да ми даде съвет дали да добавям зехтин или друга мазнина в зеленчуците или кашите и от кога? Thinking

# 497
  • Варна
  • Мнения: 1 180
Включвам се с една питане. От кога мога да включа спанак? Имам едно пюре на Ганчев с картофи, моркови и спанак и все го отлагам. И трябва ли да се въвежда постепенно както другите храни?

Момичета, много ми беше полезна информацията за домата. Аз без да се замисля съм го включила към 7 месец заедно с другите зеленчуци в пюретата. А ние сме с АД. Confused

# 498
  • Мнения: 277
и аз прочетох малтофера, макар че давам някакво друго и се поуспокоих, че може да е от това. не знаех, че за алергична реакция трябват 2 признака, косе босе, мерси
иначе май не е хапнал много, то аз като кърмя и не разбирам колко е хапнал де. но колкото и да е, може ли да повърне на 2 пъти толкова много фонтани? дано не се повтори

мисля да дам утре пуйка с тиква като първо месо (ако не се получава с капките, няма как да чакам с въвеждането на месата). колко време да го давам това пюре (лекарката каза всеки ден) и може ли после да мина директно на телешко, а пилешкото да е след това

# 499
  • Мнения: 527
Няма смисъл от подсладена вода, сокове или чайове, само за да се провокира детето да пие нещо. Ако е жадно, ще пие чиста вода. От опит – колкото повече намалява кърмата, толкова повече вода пие детето.

Косе Босе,при нас нещата с водата са направо плачевни.Не кърмя,отбит е скоро.Но преди това кърмех много рядко и пак не вярвам от там да си е нябавял вода.Не пие никаква,в редки случаи около 50 мл.Само на мляко я кара,сутрин и вечер,и му давам попара с доста вода,та така я изяжда.Сокове не пие никакви.Пробвала съм с лъжичка,сламка ,чаша с накрайник,обикновена чаша.Дайте някакъв съвет ,проблем ли е това с водата,предполагам,че не е жаден и затова не пие newsm78

# 500
  • Португалия
  • Мнения: 4 428
Косе Босе , благодаря! И аз така си мислех,но е по-добре да попиташ!Няма да им дам фруктоза ,ще пробвам елдата/ едва сега намерих,тук е доста трудно/Инъче съм пробвала да дам сиренето с всичко в менюто им, но не искат и това е !Те не са и много ящни,по принцип:( Не знам дали е от зъбки,но даже едната ми отказва всичко, освен млякото вече трети ден?!

# 501
  • Canada, ON
  • Мнения: 71
Може ли все пак някой да ми даде съвет дали да добавям зехтин или друга мазнина в зеленчуците или кашите и от кога? Thinking
Добавянето на мазнина в кашите има за цел:
- да повиши енергийната стойност (детенцето расте с много ускорени темпове на 6-12 м.)
- да внесе допълнително мазнини (които са важни за развитието на клетъчните мембрани, мозъка, ретината, нервната система и т.н.)

Може и без мазнина в кашите:
- Стига да се осигури дневния прием на мазнина чрез зеленчуковото пюре например (8-10 гр или ½ до 1 ч.л.)
- Зърнените култури са богати основно на витамини от В-групата, които са водноразтворими т.е. нямат нужда от мазнина за усвояването им.

Рапичното олио е растителна мононенаситена мастна киселина - каквато е зехтинът и фъстъченото олио. По-скоро е въпрос на традиция и вкус да се прибавя именно рапично олио: в Германия, Австрия, Швейцария, Северна Америка. В случая – може успешно да се замени с друга растителна мазнина от този тип какъвто е зехтина.

И за рапичното олио, и за зехтина, и за кравето масло има различни мнения кога е най-добре да се въведат. От 8 м. растителните мазнини са ок, може и малко по-рано, с маслото като краве продукт е препоръчително да се изчака.


Косе Босе , благодаря ти за отговора на въпроса ми за водата, както и за другите ти мнения - много са полезни!

Последна редакция: вт, 24 юни 2008, 14:43 от Кафява мечка

# 502
  • Мнения: 115
Може ли все пак някой да ми даде съвет дали да добавям зехтин или друга мазнина в зеленчуците или кашите и от кога? Thinking

И аз да се включа с въпрос - откога се дава рапично олио? Виждам, че много от пюретата за след 4 м. съдържат такова.

# 503
  • Мнения: 374
От всичко прочетено до тук, ми стана ясно, че когато детето е на кърма, първата каша, която  предложа трябва да е безмлечна. Мога да я приготвям и  с вода, като ако съм решила да не замествам хранене я предлагам след кърмене, ако ли не - в обратния ред. Въпросът ми е - когато заместя хранене с каша, пак ли трябва да си остане безмлечна и приготвена с вода или вече трябва да купувам млечна или пък да я приготвям с кърма. И друго - когато заместя хранене със зел. пюре - трябва ли да добавям кърма/АМ, за да е пълноценно храненето?

# 504
  • Мнения: 108
    Захранихме се преди 10 дни. Въведохме - морков, картоф, днес започнахме с тиква.
1. По колко пюре трябва да изяжда от вече въведените храни/за новата ми е ясно, че трябва да е по малко/? До сега въведените се харесват и ако не му го спра ще си хапне цяло пюренце - на HIPP.
2. С тези 3 зеленчука се изчерпаха еднокомпонентните пюрета. Какво да давам после?
3. Ориза първо с каша ли трябва да се въведе, защото имам пюре с тиквичка и картоф, но има и ориз?

# 505
  • Мнения: 1 199
Здравейте момичета! Моето бебе е на 9 месеца, но за съжаление изяжда много малко количество твърда храна, като обича само няколко вида храни - все сладки. Гледам да му купувам био храни, но картофите които му взех (дават ги само на голям пакет) са зелени под кората. Отвън не личи, по принцип се водят червени картофи. Въпросът ми е дали един картоф който е започнал да позеленява под кората ако се обели дълбоко, така че зелено вече да няма, не е токсичен пак? Т.е. ако един картоф дори съвсем леко е започнал да позеленява, да го хвърляме ли направо, или можем да го използваме все пак с по-дълбоко обелване? Благодаря ви предварително!

# 506
  • В центъра на моретата
  • Мнения: 1 711
Здравейте момичета! Моето бебе е на 9 месеца, но за съжаление изяжда много малко количество твърда храна, като обича само няколко вида храни - все сладки. Гледам да му купувам био храни, но картофите които му взех (дават ги само на голям пакет) са зелени под кората. Отвън не личи, по принцип се водят червени картофи. Въпросът ми е дали един картоф който е започнал да позеленява под кората ако се обели дълбоко, така че зелено вече да няма, не е токсичен пак? Т.е. ако един картоф дори съвсем леко е започнал да позеленява, да го хвърляме ли направо, или можем да го използваме все пак с по-дълбоко обелване? Благодаря ви предварително!

heureuse , Не го давай в никакъв случай на детето - отровно е. Съхранявай картофите на хладно място (в хладилник, например), тъй като от слънцето позеленяват, а най-добре да не купуваш позеленяли.

# 507
  • до една звездичка
  • Мнения: 1 892
Здравейте! Искам и аз да помоля за съвет и мнение Simple Smile
При започване на захранването, колко време е подходящо да се предлага една и съща храна (аз започнах с пюре от тиква+картоф), преди да се смени с нов вид?

# 508
  • София
  • Мнения: 5 759
*dega* ,някои мами дават и на 3 ия ден нова храна но аз бих те посъветвала да изчакваш минимум седмица! Hug

irena_80,
1.ако искаш да заместиш хранене даваш околок 150 гр зеленчуово пюре или даваш примерно 50 гр и дохранваш с АМ или кърма!
2.Може да предложиш тивички с картоф! Peace
3.Ориз въведох от пюре! Peace

Последна редакция: ср, 25 юни 2008, 13:51 от Димяни

# 509
  • София
  • Мнения: 1 546
Рапично олио от 8 м. Rolling Eyes А като го има в пюретата? Ето примерно както захраних с картофено на семпер в него има рапично олио а пише, че е от 4-я месец. newsm78
Аз картофа го давам 7-ми ден. Мисля и утре само картоф и после да добавям по една лъжичка тиква.

Общи условия

Активация на акаунт