Примерна схема на захранване (7)

  • 53 449
  • 599
  •   1
Отговори
# 585
  • Мнения: 108
Има ли готово пюре от зелена чушка, може да е и в комбинация с нещо друго  newsm78 . Не съм привърженик на домашно приготвените ooooh!

# 586
  • Мнения: 1 449
за зелените подправки, от колко месеца могат да се дават и винаги ли трябва да се сваряват със зеленчука или може да се дават и сурови

Магданоз, копър - 8 м.
- първите няколко пъти е добре леко обработени (прибавят се 5 мин. преди да са готови зеленчуците)
- после свежи (добавят се непосредствено преди да се пасира или поднесе храната, за да се запази витамин С)
- алерген (но алергията по-скоро не е от типа на хранителната)

Подправките (магданоз, копър, лук, праз и др.) са подходящи от 8 м. нататък и винаги в малко количество.
Преди това няма нужда от допълнително овкусяване на храната, защото дечицата нямат развит вкус и ароматните зелени подправки могат да дразнят чувствителното обоняние.
Като витаминен принос също няма смисъл преди 8 м., защото така или иначе се предлагат в минимално количество.

# 587
  • Мнения: 221
   Здравейте, сигурно има пускан подобен въпрос, но не открих нищо. Та, дъщеря ми е на девет месеца и половина, захраних на 6. Какво е количество пюре или каша и по колко пъти дневно, подходящо за нейната възраст, освен кърменето на поискаване? Сега вече и давам по 3 пъти на ден храна, по около 100-125 грама, без да я насилвам. Не съм сигурна колко е правилно и дали да не давам повече, когато иска или по-малко, за да не се разшири стомахчето Thinking .
    Praynig Моля, ако някой има отговор....

# 588
  • Мнения: 44
Здравейте момичета, моят въпрос е от кога мога да прибавям капки зехтин към зеленчуковите пюрета и кой зехтин е подходящ?
Благодаря предварително  bouquet  bouquet  bouquet

# 589
  • Мнения: 1 100
Goya, моят син е по-малък, но му давам колкото иска - обикновено изяжда по 1/3 от пюрето, а ако много му харесва 1/2. От новите храни много по-малко, но той си решава. Наборчетата му вече ядат по 190 гр пюрета, затова си мисля, че и при вас не би било проблем да хапва колкото си иска детето, то си знае.

# 590
  • Мнения: 1 167
Косе Босе можеш ли да ми пуснеш линк или на лични твоята схема за захранаване. Рових рових и не можах да я намеря.
Ако някой друг я има нека ми я пусне моля.
Благодаря предварително.


Да попитам от кога може да се въведе пъпеш и диня?

Последна редакция: чт, 03 юли 2008, 11:44 от desiniko

# 591
  • Пловдив
  • Мнения: 77
Аз имам следният въпрос. След няколко дни ставаме на 6 месеца и мисля да започвам да захранвам моята бебка. Реших да започна със зеленчуково пюре, но ме интересува кога да въведа сокът, понеже още не съм и давала нищо друго освен кърма и малко вода.

# 592
  • Мнения: 1 100
Сокове се препоръчват след навършване на 1 година. Аргументите са в Библиотеката на форума. Wink

Много се изненадах като разбрах, че витамините в прясно изцеден сок се запазват 20 минути, а в готовите сокове има само изкуствено добавени витамини. Сега като си правя фреш, гледам часовника.

# 593
  • Мнения: 199
Косе Босе,четох препоръките за избягване на запек при захранване. Май съм нарушила някои от тях Blush и сега имаме проблем. Първата храна морков я давах само 6 дни, но на 6-тия детето ми изяде цялото бурканче (125гр.) и беше страшно след това. После успях да регулирам акането с всеки ден малко круша или слива в кашата и тиквички на обяд през ден. Беше ми писала веднъж, че решението е друго не задължително с разхлабващи храни, какво имаше предвид? В момента ака по веднъж-два пъти на ден ако давам разхлабващи, в противен случай пропуска ден.

Следващите 3-4 храни пак ги давах по 6 дни(този път по-плавно и в по-малки количества), а сега вече по 3-4. Сутрин давам каша (около 50-60гр) с около 10-20 гр. плод, а на обяд 100-125гр. зеленчуково пюре. Предполагам, че грешката ми е че много рязко минах на това количество миналия месец. Оттогава съм застопорила на него. Почнах захранването от 6-ти месец.  Въвела съм 6 зеленчука, 3 плода и елда и кафяв ориз, а от началото на седмицата и пуешко. Малко избързах с месото заради хемоглобина, а и ме е страх да не стане много късно за глутена. Детето не отказва нищо, яде с голям апетит, слава богу и суче засега. Идеите ми бяха съвсем други, но незнам колко още ще удържа да не заместя хранене. Ако увелича още количеството предполагам, че ще имаме повече проблеми с неакането.
Много ще съм благодарна за съвет!

# 594
  • Мнения: 8 242
Лилчо, давай повече вода  Peace И ще се справите със запека Simple Smile
А ако пропусне ден без да ака, после какво е акото?
Няма проблеми да даваш всеки ден разхлабващи храни.. Не виждам какво те притеснява.. Броколите на моето му действаха почти моментално  Crazy
На всяко дете храните му действат по различен начин.. Моето например се запича от тиква, при все, че я дават разхлабваща  Thinking
Аз винаги гледам да има някакъв баланс запичащи-разхлабващи храни за деня. Ако манджата е с ориз, давам повече пресни плодове - и вие вече може да минете на пресни (ако не си го направила)  Peace
Ако яде манджа с броколи и домати - давам банан примерно, че да хване малко място  Simple Smile

# 595
  • Мнения: 199
duhi_puhi aко пропусне ден после са топченца, кашаво е само ако съм давала нещо разхлабващо,т.е. когато ака редовно. Извинявам се за цветното описание.  На пресни плодове не съм минала, ще го направим Peace по кое време на деня е най- удачно да давам плодове и като десерт или самостоятелно? Досега съм давала плодово пюре само с кашата. И аз имах горе-долу такава идея да редувам запичаща с разхлабваща храна.  Просто се притесних да не стане мързелив стомаха. И при нас броколите действат безотказно Laughing А иначе сутрин винаги е каша засега (запичаща) и на обяд няма как да давам всеки ден разхлабваща, та когато зеленчуковото на обяд е запичащо имаме проблем, независимо чe му слагам плод в кашата. Може би трябва да го давам отделно newsm78.
Мерси много за съветите, значи продължавам си така.

Забравих да кажа, че вода почти не пие Sad

# 596
  • Мнения: 8 242
Започни с увеличаване на водата.. Предлагай му редовно и по различен начин - можеш да пробваш със сламка, шише с накрайник.. или направо от чаша.. Моето диване изобщо не можа да е научи да пие от шише.. И започнах направо от 6-7 месеца от чаша .. Не с накрайник. Просто чаша.
За плодовете - аз ги давам за или към закуска - сутрешна и/или следобедна. С или без каша.. Както искаш Simple Smile Някои казват, че с плодове не се замествало хранене, но аз не съм на това мнение..
А за кашите - пробвай да му правиш домашни - елда, овесени ядки (ако си въвела глутена).. По-регулиращи са от купените  Peace Елда с настъргана ябълка например..
Плод на гладно би трябвало да подейства добре за изхождането  Thinking
А стомахът не става мързелив от разхлабващи храни, а от медикаменти. Не се притеснявай Simple Smile

# 597
  • Мнения: 1 449
Косе Босе можеш ли да ми пуснеш линк или на лични твоята схема за захранаване.
Oт кога може да се въведе пъпеш и диня?

Примерна схема на захранване (Косе Босе)
Там има и други схеми.
На стр. 1 са указанията как се отварят.

Диня
- 7-9 м.
- подходяща непосредствено след като са въведени първите плодове
- слаб алерген (от едно семейство с пъпеша – едно наум при кръстосани алергии)
- добра, но не незаменима хранителна ценност (витамини А и С, фолиева киселина, някои минерали)
- високо количество лесноусвояеми захари (6-10%)
- средноцелулозна, съдържа пектин (внимание при чувствително стомахче и колики)
- може да запълни стомахчето за сметка на друга по-ценна храна
- диуретичен ефект (и предимство, и недостатък в детското хранене)
- подходяща за хранене с пръсти (почистена от семките)
- възрастта за въвеждане на диня съвпада с тази за пъпеш
- нитратите се натрупват в близост до кората

Пъпеш
- възраст: когато се въведат пресните плодове (може от 6 м., най-добре от 8 м.)
- може сред първите плодове
- добра хранителна ценност в детското хранене (бета-каротин, витамин С, минерали и др.)
- лесносмилаем за нежното стомахче (над 90% вода)
- невисоко съдържание на фибри
- тъй като се предлага в сравнително ранна възраст, трябва да се внимава при разрязването да не попадне замърсяване от кората (расте върху земята)
- не се прави разграничение между видовете (може с гладка кора, може с мъхеста)
/източници на информация: тук/


След няколко дни ставаме на 6 месеца и мисля да започвам да захранвам моята бебка.
Реших да започна със зеленчуково пюре, но ме интересува кога да въведа сокът

Сок:
Най-добре след 10-12 м.

Сокът не е забранен преди 1 год. В доста схеми на захранване се посочва като разрешен вид храна в първите месеци на захранването (но не и като първа храна). В тези случаи обикновено се предлага като допълнение към основаната храна, например към закуската  – не самостоятелно или между храненията.

Но няма голяма полза от него и не се препоръчва преди 10-12 м. по няколко причини:
- може да има ефект на заместване на кърма/АМ със сок (ако детето пие повече сок или го предпочита заради сладкия вкус)
- сокът няма достатъчна хранителна ценност (детенцето има повишена нужда от енергия за ускорения си растеж и преди 1 год. всяка негова хапка или глътка са важни – 50 г пюре или кърма/АМ са по-ценни от 50 мл сок)
- не насърчава детето да дъвчи (в хода на захранването е важно да се развиват добри дъвкателни умения, независимо с каква скорост растат зъбките)
- по-добрият вариант е пресни плодове от 8 м. нататък (пасираните или настъргани плодове имат целулоза за разлика от сока, съответно регулират храносмилането)
- сокът е източник на витамини - плодовете също, дори повече (сокът има добра алтернатива)
- ако се въведе от 10-12 м. нататък, детенцето вече има по-укрепнало храносмилане и сокът не е толкова агресивен за стомаха

# 598
  • Мнения: 1 449
Косе Босе,четох препоръките за избягване на запек при захранване.
Беше ми писала веднъж, че решението е друго не задължително с разхлабващи храни, какво имаше предвид?
...

Идеята беше да се изчака въвеждането на първите 1-3 храни или поне 2 седмици от началото на захранването, за да се види как ще реагира храносмилателната и отделителната система на непознатите субстанции. Запекът е често срещана физиологична реакция точно при приема на първите храни. Едва тогава, ако има проблеми, има смисъл да се въвеждат целенасочено разхлабващи храни.

Обаче сега, след 2 месеца захранване стомахчето трябва да е привикнало към основните храни и да ги обработва без проблеми, независимо от количествата.

Така че начините за регулиране са:
- Повече кърма или вода (преди или след храненето)
- Вода сутрин на гладно (2-3 глътки са достатъчни, не повече, може съвсем леко затоплена)
- По-течни зеленчукови пюрета
- 10 мин. преди обедното пюре може да се предложат 3-4 лъжички бульон (т.е. водата, в която са сварени зеленчуците, ако се предлага домашно пюре), той подготвя и улеснява храносмилането
- Елдата и кафявият ориз като домашна каша имат регулиращо действие, но тъй като са пълнозърнести продукти могат да имат точно обратен ефект (да запичат), ако не се дават достатъчно течности. Затова се предлага повече вода или кърма около времето на хранене или се приготвя каша с по-рядка консистенция.
- Пресните плодове имат повече целулоза и пектин от пюретата.
- Може да се увеличи пропорцията на плодовете в кашата: 50% плод + 50% каша. Тогава обаче кашата ще стане по-малко калорична, така че ако е въведена някаква мазнина, добре е да се добавя от нея по ½ ч.л.

# 599

Общи условия

Активация на акаунт