Примерна схема на захранване (7)

  • 53 510
  • 599
  •   1
Отговори
# 555
  • Мнения: 2 401
Ако може един въпрос и от мен. Как стои въпросът с краставиците,(понеже си имаме домашни) чудех се след като захраня, кога бих могла да ги давам и как може ли просто да ги обеля и пасирам?
Благодаря!

# 556
  • Мнения: 139
аз давам краставици с кисело мляко....с рендето с най ситните дупки и после малко кисело мляко с мин.вода и става като таратор и моят си ги хапва с удоволствие в тия жеги,а иначе супи не яде Mr. Green

# 557
  • София
  • Мнения: 1 546
Днес дадох като втори зеленчук тиква. Първият беше картоф и го давах 7 дена. От горещината се изрина много по гърдичките, раменцата, вратлето и ръчичките в горната част. Ситни червени и като се позагрее стават още по червени а като се охлади и позачезват. Това трябва ли да ме притеснява по време на захранването и трябва ли да изчакам с въвеждането на нови храни? Предварително ви благодаря.
Темата е страхотна! Peace

# 558
  • Мнения: 8 242
dama, всички бебоци се изриват от жегата  Rolling Eyes Само не го мажи с нищо и го дръж колото може повече голичко Simple Smile
Нямаш проблеми да продължиш със захранването  Peace Ако чакаш обривът да мине, трябва да отложиш до септември въвеждането на нови неща  Crazy

# 559
  • Мнения: 1 449
Как стои въпросът с краставиците,(понеже си имаме домашни) чудех се след като захраня, кога бих могла да ги давам и как може ли просто да ги обеля и пасирам?

Краставицата не е подходяща за възраст около 5 м. и доста по-късно:

- сурови зеленчуци се предлагат на по-късен етап (по принцип след 1 год., краставица може около 8-9 м.)
- няма кой знае колко ценни витамини и минерали (ако се сравнят например 30 г настъргана краставица с 30 грама зеленчуково/плодово пюре или каша)
- краставицата или сокът от нея запълват стомахчето (на тази възраст обемът на стомахчето е много малък и всяка лъжичка храна трябва да бъде максимално ценна и най-вече енергийна; може да се получи също ефект на заместване на кърма/АМ)
- краставицата, вкл. под формата на сок, всъщност не е толкова лека за храносмилането (въпреки че съдържа над 95% вода), може да доведе до подуване на стомахчето
- много добра за опитване, близане, запознаване с нови вкусове, смучене, чесане на венците (когато детенцето седи седнало стабилно), но няма смисъл като основна или допълваща храна


Краставица
- въвеждане от 8 м. нататък
- има препоръки и за доста по-късно въвеждане (съображенията по-скоро са опасност от задавяне)
- подходяща е за смучене, хранене с пръсти и т.н. (винаги едно наум, ако детенцето вече има резци)
- няма голяма ценност в детското хранене (откъм витаминен и минерален състав)
- може да създаде чувство за ситост (детенцето да не поеме достатъчно друга храна)
- слабоалергенна
- фибрите са предимно в кората (предлага се добре обелена; с/без семки според възрастта)
- среднонитратен зеленчук (ако не е био, заради нитратите се махат 1-2 см откъм дръжката и се бели)

# 560
  • София
  • Мнения: 6 707
Като заговорихме за зеленчуци, детето ми е вече по-голямо, но и аз имам някои въпроси - какви зеленчуци /пресни/ мога да давам в момента, кое е сезонно, и кое е подходящо за нейната възраст - 1 г. и 4 м., какво давате вие? В момента май давам повече пресни плодове, отколкото пресни зеленчуци, май само домат и краставица давам по малко.

# 561
  • Мнения: 8 242
Мойто още не яде зеленчуци пресни.. Само краставица по 1-2 парченца..  Домата не иска да го погледне дори  Rolling Eyes А плодове всякакви яде..
Иначе за зеле и моркови се сещам сезонни, но едва ли ще ги хареса, твърдички са доста Rolling Eyes

# 562
  • София
  • Мнения: 6 707
Мойто още не яде зеленчуци пресни.. Само краставица по 1-2 парченца..  Домата не иска да го погледне дори  Rolling Eyes А плодове всякакви яде..
Иначе за зеле и моркови се сещам сезонни, но едва ли ще ги хареса, твърдички са доста Rolling Eyes
А, и морков си гризе, давам й го цял, така го предпочита, обикновено изяжда половината. Значи, май повече на задушени зеленчуци ще караме, щом и вие не давате пресни.

# 563
  • Мнения: 8 242
....
А, и морков си гризе, давам й го цял, така го предпочита, обикновено изяжда половината. Значи, май повече на задушени зеленчуци ще караме, щом и вие не давате пресни.

Не че не давам Simple Smile Ама няма кой да ги ядеее  Rolling Eyes
Иначе не се сещам за друг суров зеленчук  newsm78 Марули, репички.. ама не са много сезонни в момента..
Карфиол, броколи.. май не са много подходящи сурови знам ли  Thinking
Лук, чесън, праз - едва ли Simple Smile
Зелен фасул, грах, бамя - те не стават за сурово..
Тиквички може, макар че не е много традиционно..
Чушки?

# 564
  • София
  • Мнения: 6 707
А, мерси за чушките, ще пробвам да й дам, досега не съм давала, тъй като аз не ям и вкъщи ги избягваме по тази причина, не готвя и нищо с чушки.

# 565
  • София
  • Мнения: 3 688
Момичета записвам се пир вас и отива да чета назад.
Въпреки че вече веднъж съм минала по този път сега отново чета и се чудя кое как и кога да дам.

# 566
  • Мнения: 1 449

Сурови зеленчуци за 12-24 м.:
Морков
Домат
Краставица
Чушка
Маруля
Репичка
Ряпа
Праз (бялата част)
Зеле (салатен тип)
Зелени подправки (целина, босилек и др.)
Сок от цвекло (в малко количество, смесен с ябълков или друг сок)
Кълнове (пшенични или други подходящи - в малко количество)

Част от тези зеленчуци е удачно да се въведат след 15 м.
Някъде се препоръчват също сурови тиквички, спанак, броколи, рукола и др.
До 18 м. е добре да са настъргани.

-------------------------------
Сезонна доматена супа:
1 пресен настърган домат + ½ фино настърган морков + малко ситно скълцан праз или настъргана чушка + магданоз и/или копър + зехтин + сирене (+ варено яйце или жълтък)

# 567
  • Мнения: 1 199
Искям дя благодаря с малко закъснение на Косе Босе и другите момичета за информацията за млечните продукти  bouquet

# 568
  • София
  • Мнения: 6 707
Благодаря, Косе Босе!  bouquet

# 569
  • Варна
  • Мнения: 1 180
Момичета, благодаря за отговорите!

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт