Консултация за проблеми с гълтане,хранене и задавяне.Биберони и залъгалки.

  • 76 925
  • 380
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 554
Благодаря за отговорите!Прочетох темата за прътчетата и съм в процес на търсене на гелче.

# 46
  • София, в офиса
  • Мнения: 1 269
Здравей Лара,
това с плодовете е по-скоро въпрос на решение на детето, а не е вид нарушение, не го насилвай, сам ще прояде, но когато поиска. Норамлно е на тази възраст децата да имат предпочитания към различни видове храна. Grinning

# 47
  • София
  • Мнения: 2 262
Аз не съм сигурна, че трябва да ви занимавам, защото при нас има и други фактори, но моето момченце което е с пластика със стомах и общо взето дъвче (освен когато си пълни бузата и държи всичката храна там до като не се развикам) напоследък отказва категорично месото, дори когато е на много дребни хапки пак не го иска. Седнем ли да се храним казва "МАМО МЕСО НЕ". Ако се е разсеял и успея да му напъхам в устата парченце явно го глътва първоначално и после почти веднага го повръща в устата си и така се мъчи милото, чак му се насълзяват очичките. Карам го да плюе накрая, и се чудя какво да правя, той е на 2 и 7 месеца, хирурга му казва че "хранопровода" не е стеснен и пропуска храната свободно, тогава? Може би не е по вашата част, но все пак да ви питам и аз. Отделно ме притеснява факта, че се налага да го храня все още. Иначе знае и сам, но изяжда 2-3 лъжички и ми казва, че се е наял и се принуждавам да го храня. Кога ще го прави сам, ако въобще се случи. Не искам да го правя, но така единствено поема храна и то за да не стои непрестанно гладен. Когато ми каже, че не иска повече аз спирам, не го насилвам, но сам не се нахранва. Това проблем ли е според вас и не е ли голям вече да се гоним с лъжицата? А най-страшния ми проблем е следния, давам му Мотилиум преди хранене, за подпомагане по време на храненето и по-бързо изпразване на стомахчето и внимавам до 30 минути след това да не го слагам да спи, но не мога да ви опиша ужаса вече от непрестанното му задавяне по време на сън, връща се храна или по-скоро стомашен сок обратно в устата и се задушава, секундите докато успее да си поеме отново дъх са за мен всеки път ............. не искам да сравнявам с нищо. Не само, че не издържам, но ми иде да подлудея от тревога, самия той много се плаши и скача в легълцето си, после плаче и многократно шумно преглъща горчилката на гърлото си. Никой не ни дава съвет какво да правим, освен това лекарство и вечер да яде не по-късно от 7 часа, това е другото което ни тормози, почти винаги не е гладен около 7, ако успея да го нахраня понякога е насила, после огладнява и плаче дори за супичка, а аз вече не бива да му давам нищо иначе по цяла нощ го тупам и изправям от тези задавяния. Мисля си, ако му правя някакъв бульон и му давам малко дали ще се дави пак, опитвала съм със сок и от него така ми прави, особено по-сладък. Ако се сещате как може да му помогнем моля ви пишете ми. Много ми е мъчно че моето сладко момченце така се мъчи.

# 48
  • София, в офиса
  • Мнения: 1 269
Здравей мама Иги, необходимо е да се съобрази храненето на твоето бебе като режим с приемането на лекарствта. От това, което чета, май месото е най-малкия проблем. за да ти препоръчам нещо много ме интересува какво казва вашия гастроентеоролог и дали детето трябва да яде по-скоро полу-течни или по-твърди или по-течни храни. За да се смени ритъма трябва да се съобразим и с това  какви видове храни яде и колко бързо ги разгражда. Ако искаш пиши тук, ако искаш на кю 99599036, с Име Никола Никола - това съм аз.
Има какво да се направи, но трябва едно по едно, а най-важното е да се снижи връщането на храната в легнало положение

# 49
  • Мнения: 228
Здравейте и от нас ,искам да попитам от няколко дни дъщерями не иска да яде почти нищо трябва ли да я насилвам или да изчакам и колко време,тя е на 1година и 4дена.

# 50
  • София, в офиса
  • Мнения: 1 269
Спокойно, всяко дете има такива периоди, Топло е, растат зъби, омръзнала и е храната, изчакай няколко дни newsm10

# 51
  • Мнения: 104
Здравейте,
Благодаря Ви,че имате търпението да отговорите на всички нас-все притеснени мами.
Ето и нашия проблем-дъщеря ми е почти годинка.Захраних я от 6-я м.,но без особен успех.Опитах се да и готвя,давам и готови пюрета,но от 10 дни категорично отказва всичко-каши,пюрета,абсолютно всичко.Поначало се храни доста трудно,млъкото си от първия месец пие докато спи,защото не искаше от бебе да яде и аз се принудих да се цедя в шише-така 10 месеца.Сега вече е на адаптирано мляко,но и него пие като заспи.Будна ли е отказва всякаква храна.Не може да гълта,дави се,ако не е пасирана.
Незнам как да я накарам да прояви интерес към храната-давам лъжица да се учи да яде сама,но тя я хвърля,давам и да опита храната с пръсти,но дори не я поднася към устата,давам зеленчуци,плодове-не,най-много да ги близне и ги хвърля.
от 10 дни е само на мляко и то по 150 гр.максимум на хранене.
да добавя само,че затвори ли си устата ,игла не можеш да вкараш и почват едни ревове........измъчих се много,още повече ,че живеем в САЩ и няма кой да ни обърне внимание./ тук лекарите не са като в Бг/
И друг проблем-не мога да я откажа от биберона,изтърве ли го вечер докато спи и почва да плаче.и така поне 4-5 пъти на вечер.Не спи спокойно ,незнам на какво се дължи.
Ами това е май,ще съм много благодарна,ако ми отговорите.
поздрави

# 52
  • София, в офиса
  • Мнения: 1 269
здравей мариана, само с едно предложение няма да стане, трябва ти малко повече помощ. Изпращам ти на ЛС как да се свържеш с мен

# 53
  • Мнения: 542
Здравей mariana,
след като се храни спяща - значи няма проблем с координацията на сукане, гълтане, дишане, а по-скоро отказва храната. Сигурно я храниш легнала. Това, което губи е контакта с теб докато я храниш, защото това би трябвало да един съкровен момент за майката и бебето.
Това, което пишеш ме обезпокои, защото почти същото се случи и при мен, но съпроводено и с повръщане и предпочитание към водата като храна, а не към млякото. След дълги консултации с гастроентеролог и др. специалисти се оказа, че има (дъщеря ми)проблем с бъбреците и по-точно вродено нарушение - рефлукс от пикочния мехур. Това представлява връщане на урина по вътрешните уретри към бъбреците и нарушаване на тяхната функция. В резултат страда качественото усвояване на храната в организма и липсата на чувство за истински глад. (това беше едно от "неформалните" обяснения на един специалист, след много мои настоявания за светлина по въпроса) Детето се наливаше с вода и това й помогна да промива бъбреците и да не направи инфекция в тях, защото степента на рефлукса беше най-високата... и така - година и половина! Чак тогава се появиха бактерии в урината и тръгнахме по лекари - нефролози. Освен това много се будеше нощем през цялото това време и искаше вода или просто плачеше за кратко, без да мога да й помогна с нищо.
Не искам да те плаша с всичко това, а да ти привлека вниманието да провериш нещата от тази страна.
За биберона - по този начин сигурно си наваксва желанието за сукане и се успокоява, защото в началото бебетата след като се нахранят обичат да си посучат малко -ей така за удоволствие и тренировка, освен това когато ги кърмят така удължават контакта с майчината кожа и близост. Може и да има чувство за глад, ако яде малко - когато спи, едва ли може да си поиска още - сигурно просто изсуква едно количество и след едно първоначално засищане продължава да спи...
Може да я оставиш да си поиграе с храната - както лапа играчки (ако лапа), може да се излъже и да пробва и от нея...
Това е от мен, ако имаш още нещо за питане - заповядай. Simple Smile

# 54
  • Мнения: 51
Здравейте,
впечатлена съм от това, че помагате на много майки с професионални съвети и отговаряте на поставените въпроси изчерпателно и навреме! Та, реших и аз да се възползвам.
Майка съм на 2-месечни момичета близнаци. Родени са в 34 седмица - 2,200 кг и 2,450 кг. От раждането до сега са на смесено хранене, първо 8, а сега 7 пъти дневно през 3 часа. Храненето протича като на едната давам само адаптирано мляко - Аптамил 1, а другата кърмя и давам добавка. Смятате ли, че този начин на хранене и правилен? Всъщност не съм сигурна дали има нужда от добавка - може би кърмат ми стига за едно ядене, но ме е страх да рискувам. В резултат на този режим те вече удвоиха теглото си. Мислите ли че бих могла да оставя само кърма на едно хранене? Педиатърката смята че бързо наддават на тегло и ме посъветва да опитам да махна нощното ядене. Засега не съм успяла - ядат в 21,00 ч. и след това в 3,00 ч. Смятате ли, че трябва да упорствам и да премахна нощното ядене или да ги оставя сами да се откажат? Друг проблем, който ме притеснява е, че се изхождат доста рядко - веднъж на 4-5 дена, като изпражненията не са твърди, а течни светлокафеви. Какво бих могла да направя за да се изхождат по-често. Педиатърката ме посъветва да започнем даването на сокове, но аз се притеснявам, че все още имат силни колики. Смятате ли че е дошъл момента за даване на сокове и ако да - с какъв сок да започна?
А захранването от кога може да започне според Вас?
Извинявам се за дългия постинг и Ви благодаря.

# 55
  • Мнения: 542
Здравей Alexis,
въпросите ти са насочени главно към режима и състава на храната, а това е приоритет на педиатъра.
За храненето на двете деца по различен начин - сигурно доктора си има своите съображения, но все пак питай го има ли пречка да даваш кърма и на другото дете. Кърмата (сигурна съм, че знаеш) съдържа незаменими вещества, може и да е достатъчна за едно хранене, но тя е по-леко поносима от адаптираното мляко и по-лесна за усвояване. Съответно по-бързо се преработва и усещането за ситост минава по-бързо. Така бебето може да се събужда по-рано за хранене и майката си мисли, че е недохранено... Адаптираното мляко се преработва по-дълго и усещането за глад идва по-бавно.
Дали този начин на хранене е правилен - педиатърът, който познава и следи децата може да го каже. Както и ти като майка - ако имаш съмнения, трябва да питаш него.
Махането на нощното хранене има своя смисъл, когато детето е почти изцяло на изкуствено хранене. Адаптираното мляко засища повече, но и натоварва стомаха и червата с непрекъсната работа. Когато детето бодърства и се движи - преработката става по-лесно, но когато спи - тогава храносмилателната система работи през цялата нощ. Някои педиатри препоръчват да се махне нощното хранене - с цел избягване на точно това, а и за да се удължат паузите за бодърстване през деня, като се измести сутрешното хранене по-рано. Така бебето ще удължи бодърстването по естествен начин и ще може да отделя внимание за научаването на нови неща...
За да се изхождат по-често понякога адаптираното мляко се разрежда повече - за да е по-рядко. Гъстото мляко предизвиква и по-голямо сгъстяване на изпражненията и по-бавното им придвижване. Тук влияят и много други фактори, които докторът трябва да прецени.
За соковете - понякога се дават един по един, понякога - смесени, но аз лично те съветвам да са разделени, защото ако се получи реакция - да знаеш от какво е и от кой точно сок. Морков, ябълка (зависи и от ябълката) различно е - за такива съвети е добре да се познават децата и развитието им. Ако имаш кърма - кърми ги докато можеш, сокове - цял живот ще пият, а за витамините...те така и така се дават и допълнително. Може и да отложиш соковете за още малко.  Захранването  - също. За да съм сигурна в тези неща трябва да проследя хранителното им развитие от раждането, засукването - веднага ли е станало, силно и здраво ли засукаха, имат ли добър ритъм на сучене (сукане, гълтане и дишане), били ли са захранвани със сонда и били ли са в кувьоз? Имате ли някакви други - макар и дребни проблеми в механизма на хранене и какви биберони използвате - материя, форма, големина и марка?
Извинявай за закъснението с отговора, ако има нещо неясно - питай? Simple Smile

# 56
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Искам да благодаря на nnnnina и tomova за съветите за дъвченето, които ми бяха дали. Голям ефект се получи с плодовете, като ги слагах ту на левия, ту на десния венец. Резултатът е, че Яни вече дъвче по-продължително и плодове не гълта направо. Даже е започнал да предъвква и манджите си, а те по принци са му по-воднисти и той преди гълташе директно.
С чашата още се мъчим, но трябва търпение  Simple Smile.
Много ви благодаря за съветите   bouquet  bouquet  bouquet

# 57
  • София, в офиса
  • Мнения: 1 269
Здравей ПетяК, благодаря и упех с чашата, само не се отказвай Laughing

# 58
  • Мнения: 34
Здравейте,
Искам да се включа и аз в темата с въпрос. Синът ми е на 11 месеца и почти не може да яде твърди храни. Само когато е много гладен успявам да пробутам по-големи частици. Иначе от 6-тия месец се храним с лъжица. Освен това ако се задави докато се храни, получава спазъм и връща като фонтан (през устата и през носа) всичко, което е погълнал до този момент. Затова аз и несе опитвам да му давам много едро смляна храна. Пиенето, доколкото изобщо го прави, е само от биберон. Като знам че децата около нас вече са на детска кухня съзнавам че сме доста изостанали. По-сериозно ме безпокои струйното връщане, когато се задави. Той според педиатърката има рефлукс, който чакаме да израсте. Има ли мами със сходни проблеми и какво правите?
Поздрави

# 59
  • София, в офиса
  • Мнения: 1 269
Здравей Дариана,
рефлукса се израства, но това не е решението на въпроса. След като не можете да пиете правилно и да яде големи парчета, ще се наложи да му се направи малко хранителна трапия и да го храниш странично.
Обаче като начало имам малко въпроси:
Кога и как е роден?
бил ли е в кувьоз?
Хранен ли е със сонда?
Интубиран ли е?
Изплакал ли е веднага?
Как засука когато ви изписаха от болницата?

Общи условия

Активация на акаунт