Как да накарам сина ми да яде плодове???

  • 8 004
  • 76
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 361
дъщеря ми /почти на 9г./чак наскоро прояде плодове. иначе само банани ядеше от време навреме. сега даже се чуди как може да е била толкова глупава, че да не чде грозде, ябълки, пъпеши и т.н.Simple Smile. явно с възрастта се променят вкусовете, дано и при вас стане така.

# 31
  • Plovdiv->Toronto
  • Мнения: 1 361
Сложи една шарена фруктиера на масата и му кажи да не ги пипа Simple Smile. Моя така се съгласи да ги погледне отблизо, преди бягаше от тях, защото аз го гонех и ги пъхах в устата Sad. После говорихе за семките, как на всеки плод са различни, малки, големи, на ягодите са отвън Simple Smile. СЕга не че много яде, но банан, ягоди и круша никога не отказва. Понякога сам ми носи ябълка да я беля и нарежа на резенчета. Баба му лошо го научи да му бели и зрънцата грозде, но отскоро хапва сам по-нежни и безсеменни сортове.

# 32
  • София
  • Мнения: 553
Щом във формата на сок или смесено с кисело мляко или нещо друго не става, някъде гледах филмче как трябва да се включват децата в приготовлението на храната им, за да им е интересно и да чувстват, че и те са спомогнали за приготовлението й. Можете заедно да миете и белите плодовете - на моята дъщеричка например й е много интересно как беля ябълката с белачката за картофи и се получава една дъъъъъълга спираловидна лентичка. После можете да ги подреждате заедно в чинийката, като предварително сте ги нарязали в най различни интересни формички, като там можеш да импровизираш колкото си щеш - да правите човечета с очичики, усмивки, сърчица, звездички и т.н.
Дано да е период обаче и да почне от само себе си да яде, че си е хамалогия все пак.
Аз също не съм привърженик на "подкупването" на децата и за другата храна не го правя, но що касае плодовете например често й казвам - като си изядеш ябълката ще излезем навън или ще направим еди какво си - нещо, което тя иска.

# 33
  • Мнения: 1 021
И ние имаме същият проблем! В сурово състояние никакви плодове и никакви зеленчуци, понякога банан  Sad Зеленчуците ги яде сготвени, но избирателно и е на настроения. Понякога дори спанак и лапад хапва с удоволствие. Но направо се втриса като доближи до суров плод, веднъж така от голямо желание да изяде един банан, щеше да повърне.... Иначе има желание, купуваме ги заедно , подреждаме ги в чиния, но след това усърдно ме храни мен за да порасна голяма  bowuu 

# 34
  • Мнения: 2 123
Моят син яде плодове от малък, но според мен е защото си мислеше, че това е най-сладкото нещо възможно на света Mr. Green. Подсладени неща и рафинирана захар не му беше давана почти никаква - бонбони, шоколади, торти, сладкиши, кремчета, фабрични сокове, не знам още какво си -  никакви и за десерт винаги ядеше/яде плод. Според мен е до създаване на навик.
Освен това, аз съм твърд привърженик да не се насилва детето да яде нещо, но и да не му се предлага веднага нещо друго да яде, само, за да "хапне нещо". Ако му дам плодовете и не ги иска, заместител не му предлагам и накрая ги прояжда, и е така със всичко останало. Естествено има храни, които не обича, но повечето неща е проял.

Ееееееееееееее най-накрая човек точно с моите схващания по въпроса!!!
Абсолютно подкрепям!
Никола омита всички плодове, просто защото друго сладко не е опитвал, а явно обича. Абсолютно е до създаване на навик. Следобедната му закуска от най-ранна бебешка възраст винаги е била само плодово пюре или плод

# 35
  • Мнения: 3 886
Аз 7 години не успях да го накарам  нито сурови нито никак .Единствения плод които яде и то по 1 резан и то в годината 1път е портокала  Sad

# 36
  • София
  • Мнения: 7 097
Абсолютно е до създаване на навик. Следобедната му закуска от най-ранна бебешка възраст винаги е била само плодово пюре или плод

Като бебе и моята дъщеря ядеше плодови пюрета на поразия и много ги обичаше, но в един момент започна да им се мръщи и накрая ги отказа.

# 37
  • Мнения: 1 021
И при Мишо сякаш стана изведнъж. Кагато започнах със захранването си ядеше всичко, но в един момент нещата коренно се промениха...

# 38
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Синът ми от малък обича да яде плодове и зеленчуци  Peace
Свекитата имат голям двор с насаждения-дървета,краставици,домати,моркови и др Прави му истинско удоволствие да си откъсне нещо,измие и изяде  Mr. Green

# 39
  • София
  • Мнения: 82
Аз пък се чудя как да я накарам да яде всичко останало.
Незнам кой е по-лошият вариант.
Плодове и зеленчуци почти не отказва.
Едно съм разбрала,когато те си решат,тогава прояждат,но не спирам да предлагам  Tired
Дано при вас не продължи дълго това положение,успех  Praynig

# 40
  • Мнения: 700
Моята дъщеря яде всички сезонни плодове с удоволствие. Недолюбва само всесезонните - ябълка и банан.
Нарязвам ги на шайбички или кубчета, колкото една хапка и ги набождам с малки коктейлни клечици. Имам клечици, които са метални, накрая са раздвоени, а отгоре завършват с плодчета, рибки, маслинки и така ги хапва и тях.

# 41
  • Мнения: 4 590
това с плодовете и на мен ми е болно място , почти не яде Cry
има периоди в които минават нарязаните на резани с клечка , но и това му омръзва 
за 1 час занимавка най -много да изяде 3 резана Mr. Green
аз доскоро не давах нищо сладко и пак не ядеше ,а  сега като научи  за сладкишите пък съвсем Close
миналото лято ходихме до пазара той да си избира , мия на тамошната чешма и давам така ядеше по 1 кайсия или праскова  Heart Eyes
доскоро пиеше фреш - но  вече не иска  Thinking
портокал ядеше по малко в разгара на зимата , но само ако му отцеля сорта който той харесва  ooooh!
а фризера ми е пълен с замръзени от миналото лято които сега трябва да хвърля #2gunfire

# 42
  • Мнения: 8 242
Въпрос на навици изградени още в бебешка възраст..
Моя син обожава плодове.. Но не мога да го накарам да хапне нищо тестяно или сладко  Crazy Не харесва "натуралните" и изобщо сокове, но плодовете си ги хапва с кеф Simple Smile
Не съм му давала готови пюрета - винаги съм му давала пресни плодове и явно е свикнал..
И никога не съм добавяла захар към храната - затова може би не е свикнал да яде сладко..
За приготвянето на храната заедно - винаги е било така - още от малко бебе ми е покатерен на плота и помага  Mr. Green Отдавна се научи да бели с белачката и му е супер интересно да готвим  Simple Smile

# 43
  • Мнения: 320
Има вече такава тема във форума

# 44
  • Мнения: 24 467
С голямото си дете имах такъв проблем. Разбира се ние бяхме виновни затова, че не създадохме навреме съответните вкусови навици. Научи се в по- голяма възраст, на около 3-4 години. Спрях да купувам сладки неща, а той винаги искаше десерт. Просто пълнехме фруктиерата само с плодове, по няколко вида и достъпът до тях беше /и е/ неограничен. Трябва да ти споделя, че бяха нужни няолко години, за да можем сега, когато е вече на осем, да не ми се налага да го подканям
С малкия син си взехме бележка. Първо- никакви баби наоколо, само бавачката и ние. Хранене- по нашите правила само. Никакви сладки концентрирани храни в бебешка възраст. За сметка на това рано започнахме с плодови сокове и плодове. Вкусът се възпитава, но е по- лесно това да стане в ранна възраст. Първо започнах с малко количество изцеден плодов сок/ тук не се водя по сегашната мода, намирам сокът за по- щадяща храна от чистият плод, тъй като не съдържа целулоза, докато в пплодовете освен съставките на сока има и такава/. Постепенно започнах с пасиран плод и добавка АМ. Преминахме на чист плод след няколко месеца, отново пасиран, докато на около 10 месеца можеше да яде плодове и без да пасирам- първо леко намачкани, след това си ги дъвчеше. Номерът е никога, нито ден детето да не се оставя без пресни плодове. И да не се прекалява с друга концентрирана сладка храна, тя не е нужна. Сега малкият /вече е на две години/ обича и се храни редовно с плодове, зеленчуци и домашно приготвена храна. Няма проблеми.
Проблемът беше, както вече писах, с големия, поради лошите навици, създадени му в бебешка възраст. Решихме го с много усилия и ни отне доста време. Ако обаче човек е убеден, че това е добро за детето и се придържа към взети в тази насока решения такъв проблем просто ще престане да съществува.

Общи условия

Активация на акаунт