Да го будя ли на третият час за хранене

  • 3 081
  • 77
  •   1
Отговори
  • Мнения: 104
Привет. От скоро имам бебенце и е нормално да си задавам какви ли не въпроси. От вчера се чудя дали трябва да го будя, след като са минали трите часа между храненията или да го оставя сам да си се събуди като огладнее. Ако следвам второто се получават вместо седем, пет хранения, което също ме тревожи. Само да уточня, че сме на смесено хранене, т.е яде кърма и после се дохранваме с около 30 гр. адаптирано мляко. Имам и още едно питане. До края на първият месец колко грама е нормално приеманото количество мляко.

# 1
  • Мнения: 8 242
Съвет - не го дохранвай и не го буди  Peace
Ако иска да яде на 3 часа ОК, ако иска на 2 или на по-малко - всичко е нормално Simple Smile
Кажи колко се е родило.

# 2
  • Мнения: 1 212
Съвет - не го дохранвай и не го буди  Peace
Ако иска да яде на 3 часа ОК, ако иска на 2 или на по-малко - всичко е нормално Simple Smile

Подкрепям  Peace

# 3
  • Мнения: 1 103
Категорично НЕ  Naughty

# 4
  • Мнения: 27 524
Не, не го буди. Щом спинка, значи още не е гладно.
Синът ми пиеше точно по 120мл.

# 5
  • Бургас
  • Мнения: 10 348

Не, не се тревожи.Моя син никога не е бил на 7 хранения.От както се роди си спеше по много и ядеше 6 пъти, после 5 и т.н.Няма страшно.

# 6
  • Мнения: 104
Забравих да кажа, че съм със силна анемия и затова го дохранвам. Иначе се роди 3250 гр.

# 7
  • Мнения: 514
Като се роди малката-първото нещо което ми дадоха като съвет е да не я будя като спи!Когато е гладно само ще си стане!Но ти си преценяваш!Кг-то при раждането са си много добри!Ти сега трябва да си видиш анемията и да ядеш много  силна храна! Peace Peace

# 8
  • Мнения: 108
Аз гледам паузите м/у храненията да не са повече от 4 часа. Според мен бебчето ти спи повече след хранене, защото му даваш АМ допълнително...може и да греша.  Simple Smile  Лично аз много често съм будила бебето.  Hug

# 9
  • Мнения: 149
И аз преди все се чудих,но вече сме големи.Но  щом си спинка ,не го буди.Хем като се събуди ще е по-гладничко newsm07

# 10
  • Мнения: 54
Не, не го буди. Щом спинка, значи още не е гладно.

# 11
  • Мнения: 1 447
Не не го буди детето като огладнее само ще се събуди.Съня също храни затова,че не се притеснявай.
И двете си деца не съм ги будела.

# 12
  • Мнения: 326
Не, не го буди. Щом спинка, значи още не е гладно.

И аз мисля така.  Peace Бебето най-добре знае и усеща кога е гладно. Ще се събуди самичко, когато огладнее. И то определено не е точно на 3 часа.

# 13
  • Мнения: 82
Когато моето бебе беше толкова малко също спеше повече от 3 часа. Аз си мислех , че като спи не е гладен, но резултата беше , че за 10 дни не беше наддал и просто е спал от изтощение. Тогава беше само на кърма. Това може и да не се отнася за твоето бебе, всяко дете е различно.

# 14
  • Монтана
  • Мнения: 220
Aз моите не съм ги будила,когато бебчо огладнее,сам ще се събуди за да яде.  Peace

# 15
  • Мнения: 8 999
А ЗАЩО го дохранваш???? Откъде знаеш, че кърмата не му стига? Ако не го дохранваш, може би детето ти само ще иска да яде на три часа!
Количеството храна се определя от броя хранения, теглото на детето, възрастта му, а също така зависи на каква храна е - кърма или АМ.

# 16
  • Мнения: 27 524
А ЗАЩО го дохранваш????

Забравих да кажа, че съм със силна анемия и затова го дохранвам.

# 17
  • Мнения: 121
него бди когато стане тогава

# 18
  • Мнения: 8 999
А ЗАЩО го дохранваш????

Забравих да кажа, че съм със силна анемия и затова го дохранвам.

А, пардон. Това съм го пропуснала.


Честно казано, аз моите деца ги будех през деня. За около 10 дни си създадоха супер як режим и започнаха сами да се будят точно на минутата. Но са били само на кърма, не знам дали с това дохранване дозата не се е увеличила реално и може просто да не огладнява детето.

Но пък от друга страна една моя приятелка щеше да си утрепе бебето - то си спи, тя си мисли, че е сито, а в края на първия месец се оказа, че е наддало само 70 грама. Педиатърът щеше да я линчува!

# 19
  • Мнения: 486
Никога не съм я будила, сама си напраи режима за хранене.

# 20
  • някъде там
  • Мнения: 1 698
не го буди  Peace

# 21
# 22
  • Мнения: 1 671
Я остави детенцето да си поспи, то ще се събуди като е гладно  Wink. И двете си деца не съм будила за хранене и си изградиха сами режим за около месец след раждането.

# 23
  • Мнения: 2 374
Аз също съм на мнение,че не трябва да будиш детенцето,то само ще си направи режима,аз лично не я будех,е случвало се е ако спи повече от 2 часа Peace

# 24
  • Мнения: 1 372
Аз будех първите дни докато си изгради режим, после стана като часовник и сама се будеше на 3 часа плюс -минус 15 мин, а сега почна да ги разрежда сама на 4 часа. Не будя само нощем. Лично мен ме посъветваха през деня да я будя, но и аз така сама си реших защото иначе е омагьосан кръг, а така знам по всяко време какво иска и от какво се нуждае. Все пак ти си преценяваш!

# 25
  • Мнения: 4 784
Събуждала съм го най-много два-три пъти, за което съжалявах. Правех го, защото имаше тежка жълтеница с висок билирубин и ме съветваха лекарите, задължително да го будя, за да се храни, защото не качваше въобще кг, даже сваляше. Та събудих го два-три пъти и после реших, че няма нужда и си го оставях, когато той си поиска, тогава да се събуди.

# 26
  • Мнения: 59
Мой съвет е да направиш едно контролно кърмене и доктор да прецени дали има нужда от дохранване с АМ или не. Ако си наддава нормално изобщо не се притеснявай, а го оставяй да спи колкото иска. Ако е гладно се съмнявам, че ще си спи.

# 27
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
Не го буди, щом спи не е гладен.

# 28
  • София, в момента в любимото ми село Железница
  • Мнения: 1 674
Не знам какъв съвет да ти дам, но ще ти разкажа за едно осмаче, което се роди 2150 и док. казваше да я будя на 3часа и да я храня с почивка от 6 часа през нощта за почивка на коремчето. Първият месец ставаше(изцяло кърмене). След това за всяко ядене я будих и реших да махна едното от храненията. Отново продължаваше да спи и на 4часа. Винаги съм я будила и не съжалявам, защото от малки се градят навиците. Вече е на 2г. и 6м. яде и спи под час и сама си знае и търси ако се забавиш с 15минути. С второто възнамерявам отново да спазвам график.

# 29
  • София
  • Мнения: 1 603
........Иначе се роди 3250 гр.

Здраво, доносено бебе няма нужда да будиш за хранене.
 Hug

# 30
  • Мнения: 158
........Иначе се роди 3250 гр.

Здраво, доносено бебе няма нужда да будиш за хранене.
 Hug

И аз исках да наблегна на този момент, да не би някое младо майче да се обърка. Това с НЕбуденето би трябвало да важи бебета, които, когато ядат, ядат ефективно и достатъчно добре, и които нямат проблем с наддаването.

Иначе за бебета, родени с ниско тегло (като моето второ бебе), също и за недоносени бебета, както и за поспаливи бебета и не наддаващи добре, силно препоръчвам да се буди бебето на 2.5-3 часа. Аз моето, ако го оставя да яде, когато то си поиска, определено ще имаме проблеми. Така че ако се успи повече от 3 часа го будя.
Определено при такива бебета ( не е задължително да са недоносени) може да се случи да спят и от изтощение, не само от ситост.

Първото ми бебе беше от първия тип и не съм ги будела въобще. Само си решаваше кога му се суче. Така че мога да направя разликата нежду двете деца.

Последна редакция: пт, 09 май 2008, 15:55 от netty77

# 31
  • Мнения: 4 335
Щом спи не го буди,като огладнее ще се сьбуди само Peace

# 32
  • Мнения: 274
Според мен не го буди,то като огладнее ще се събуди само Peace

# 33
  • Мнения: 2 825
Щом се е родило с нормално тегло и суче добре, не го буди. Според мен, можеш да спреш и да дохранваш, тогава сигурно ще започне да яде по начесто (2-3 часа)

Аз лично съм будила дъщеря си два пъти и причината беше, че се бях препълнила и а да не цедя, я будех да яде по малко. Първата седмица вдеше на около 4 часа, после станаха 2-3 часа.

# 34
  • Асеновград
  • Мнения: 1 552
Подкрепям да не се буди бебчо.Аз никога не съм будила моето момиче. smile3524

# 35
  • Мнения: 1 674
Не го буди-сънят храни.

# 36
  • по света
  • Мнения: 1 587
Не съм будила за хранене,щом спи значи не е гладно не се притеснявай АМ засища повече.

# 37
  • София
  • Мнения: 749
Аз по принцип също не съм будила децата си за хранене, но тук става дума за специфичен случай... Казваш, че имаш анемия. Детенцето ти изследваха ли го? Защото това също може да е причина за сънливост, както и по-тежка жълтеница например (виждам, че детенцето е съвсем "новичко"). Децата спят не само когато са сити и сухи.
Разбира се (и дано да е така  Praynig), много вероятно е всичко да е наред, НО имаш ли капчица съмнение, освен "каките по опит" във форума, питай и лекар (например този, който ти е предписал дохранването)  Peace

# 38
  • Мнения: 1 085
Според мен не го буди.Оставайте децата да си се наспиват като огладнеят те сами ще се сабудят.Аз съм чувала че не е хубаво така.

# 39
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Според мен не го буди-щом спи значи не е гладен

# 40
  • кв.Изток
  • Мнения: 1 219
Не съм будела, кърмя на поискване първият месец наддаде 1кг.Първите седмици педиатърката ни викаше през 2-3 дни на пробно кърмене и следеше теглото на бебка. Peace

# 41
  • София
  • Мнения: 17 592
Ами на месец се полагат вече 6 хранения, не 7. Така че нищо чудно, че сменя режима.
Не е хубаво да се буди бебе. Ако, все пак, не се събуди повече от половин час (35 - 45 минути) след времето за хранене е добре да се опиташ да го нахраниш  - впрочем, за целта дори не е нужно да е будно (това си зависи от бебето,де). Но може да пробваш.
В края на 1вия месец ядеше 90 + 3 л., в края на 2рия - 120 + 4... е, оставаше от папото по някога, но по толкова правех - да остане, не да не достигне.

Общо взето, дете не се буди, за да яде. Освен новородените - понеже недохранването също води до сънливост е добре да се следят часовете за хранене и приетото количество (което не означава да се тъпче насила или да се лишава, разбира се).

# 42
  • Мнения: 681
Не го буди,като огладнее ще се събуди.
Моята дъщеря ядеше по110 гр. в първия месец,но то си е до дете. Peace

# 43
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Няма да го будиш, разбира се! като огладнее, само ще се събуди!  Peace

# 44
  • Мнения: 2 111
Като я събудя насила и после й е криво и плаче.Затова реших да не я будя за хранене.С времето сама почна да се буди на 3 часа.

# 45
  • Мнения: 2 478
Аз събуждах детето,за да го кърмя на 3 часа.Но не съжалявам за това.След около 2 седмици,бебето свикна,изгради си така режима и се събуждаше само на 3 часа.И беше чудесно!Спи,яде и винаги доволно Simple Smile

# 46
  • Мнения: 2 334
Моята дъщеря си беше като часовник точно на третия час се будеше сама и не е имало нужда да я будя:)

# 47
  • Мнения: 4 753
Мойто го будех, след това той си схвана режима и започна сам да се буди.... никога не е плакал за храна и не разчитам на това.... Към края на първия месец му давах по 120 мл 7 пъти... толкова му стигаше, въпреки че според мен е много. Като минахме на 6 хранения му ги направих по 130 мл, което сваля общото изядено количество за 24 часа....

# 48
  • Мнения: 3 069
Не ми се е налагло да го будя а съм си му давала млякото спящ.
Все пак трябва да има някакъв режим.Не съм привърженик на метода "на поисване" когто става дума за АМ или дохранване с такова.

# 49
  • Мнения: 9 776
Няма да забравя как гледах часовника кога ще дойде часа за хранене и да събудя бебето - голяма грешка! Направо сега като се сетя...Ама тогава нямаше кой да ми каже, че не е нужно. Ето затова са полезни форумите.

# 50
  • София
  • Мнения: 1 524
И аз така се притеснявах като теб, само не дохранвах - накрая на месеца се видя, че е качила 1 кг. Моята бебка беше невъзможно да я събудя за хранене, да я храня в полусънено състояние. Ако качва грамчета в нормата не се притеснявай и не буди.

# 51
  • Мнения: 2 660
Навсякъде съм чела, включително и в библиотеката на кърмаческия на много места, че новородените бебета трябва да се будят. След като мине известно време (не знам какво значи това - втори месец?) тогава се чака сами да се събудят. Но новородените ставали по-скоро летаргични и поспаливи от недохранване и не се будели...

Аз моето съм решила да го будя първия месец и да спазвам поне максимално допустимия промеждутък между храненията, а като минат няколко седмици да не я будя вече, а да я изчаквам сама да сигнализира.

Единственото разумно нещо, което мога да те посъветвам е да прочетеш библиотеката на кърмаческия подфорум. И не знам защо дохранваш?! Има опасност да ти намалее кърмата така. По-добре кърми по-често.

# 52
  • Варна
  • Мнения: 1 023
Съвет - не го дохранвай и не го буди  Peace
Ако иска да яде на 3 часа ОК, ако иска на 2 или на по-малко - всичко е нормално Simple Smile

Подкрепям  Peace
Peace

# 53
  • в илюзия
  • Мнения: 1 306
Аз будя през деня на 3 часа , а през нощта когато тя се събуди  Peace

# 54
  • Мнения: 439
понякога за да видят майките колко ядат бебетата, изцеждат се и го дават от биберона, после бебето не изка да папка от гърдата. При теб не се е получило, явно бебето си яде всякак.
Когато се събужда, веднага ли се събужда с рев
Ако си наддава нормално, педиатъра най-добре ще каже и след това ти предцени според държанието на бебока
То ще си търси само

# 55
  • София
  • Мнения: 408
Той ако е гладен, няма да спинка толкова. Не го буди- за глада няма спирачки  Wink

# 56
  • Мнения: 750
Категори4но Не Naughty Като му огладнее дупето само ще се събуди Laughing

# 57
  • Мнения: 512
И аз мисля, че няма смисъл да будиш бебчо през 3 часа! Потърпи още малко и мъничето само ще си изгради удобен за него режим (дано той да е удобен и за теб).  Wink

# 58
  • Мнения: 1 596
Да,буди го!
Така ще има режим,така и ти ще знаеш какво можеш да свършиш през тези 3 часа.
Те малките бебета все спят,а какво искаш да се събуди изведнъж с рев и да се чудиш колко бързо да му бутнеш шишето(бързо да затоплиш водата,и т.н и да ти се оплетат пръстите).
Буди го е моят съвет! Е не да го ръчкаш,а просто го вземи докато спи и му дай шишето.
Аз съм го будила и се е хранил винаги по график.
Сега е на 11 месеца и не го будя,ако храненето е в 17ч. а заспи в 16 ,го изчаквам да поспи,пък той сам се буди около часът за хранене,защото вече има изграден режим и биологичен часовник.
Аз съм За буденето Wink

...забравих да допълня,че по този начин ще регулираш и нощното хранене(ако има такова) и ще си спи по цяла нощ.
Моето се будеше до вторият месец,не винаги.От втория до сега,спи по цяла нощ и се събужда 8. 8.30ч.
Не може бебето да ти изгражда режима-ти си майката и ти изграждаш!

Последна редакция: нд, 11 май 2008, 14:42 от mamma_mia

# 59
  • Мнения: 391
Никога не съм я будила, сама си напраи режима за хранене.

 Peace

# 60
  • Мнения: 593
В началото го будех, но после спрях, втория месец. САм си се събужда вече!

# 61
  • Tам през Атлантическия океан
  • Мнения: 7 120
Съвет - не го дохранвай и не го буди  Peace
Ако иска да яде на 3 часа ОК, ако иска на 2 или на по-малко - всичко е нормално Simple Smile
Кажи колко се е родило.
   202uu

Споделям мнението  Peace

# 62
  • Мнения: 1 428
Аз също имах анемия,но не съм дохранвала  Peace

# 63
Не го буди.Като огладнее ще се събуди

# 64
  • Мнения: 487
Не го буди.

# 65
  • Мнения: 83
Да,буди го!
Така ще има режим,така и ти ще знаеш какво можеш да свършиш през тези 3 часа.




Аз пък съм категорично против,че детето трябва да се съобразява с мен!Не го будя,но той си се обажда на около 3 часа!И в никакъв случай не бих му заместила нощното хранене с вода или чай!(пак по тази причина)

# 66
  • Бургас
  • Мнения: 296
По-добре го остави само да се събуди. Ако пропуска едно хранене, то при следващите ще изпива по-голямо количество мляко, за да навакса... Поне при нас така се получаваше.
До края на 1 мес. по 110 ml, през 2 мес. вече по 120 ml, 3 мес. - 130 ml и т.н....

# 67
  • Мнения: 183
Първо честита рожба! Да ти е живо и здраво бебенцето и мноого да те радва. Hug
Оооооооооооо недей да го будиш, остави човека да си спи , като огладнее само ще се събуди и поиска Peace Ако е по-голямо бебето 110 гр му даваш обща храна, т.е. общо АМ и кърма ,или само кърма или АМ. Peace

# 68
  • Мнения: 707
Не го буди.Като огладнее ще се събуди
Peace

# 69
  • Мнения: 2 334
Не го буди няма смисъл  Simple Smile

# 70
  • София
  • Мнения: 5 720
Никога не съм го будила! Peace

# 71
  • Мнения: 809
Не го буди. Моят син веднъж спа непробудно 5 часа. Не го събудих. Пропусна едно хранене. Не е болка за умиране.

# 72
  • Мнения: 239
Съвет - не го дохранвай и не го буди  Peace
Ако иска да яде на 3 часа ОК, ако иска на 2 или на по-малко - всичко е нормално Simple Smile
Кажи колко се е родило.
   202uu

Споделям мнението  Peace

С две ръце за Peace

# 73
  • София
  • Мнения: 53
Не го буди. Веднага щом ни изписаха от болницата (на третия ден) синът ми започна да се буди на 4 часа и до днес се храним на този интервал, като първия месец и половина се будеше за нощно хранене, а после престана. Той също се дохранваше, защото имах много малко кърма.

# 74
  • Бургас
  • Мнения: 10 821
Будех до края на 1я месец.Сега ако имам бебче не бих го будила.

# 75
  • Мнения: 17
ne ne go budi 6tom ne se budi yna4i ne e gladno.Ay davah na sina mi 110gr.Ia4islqva se po slednia na4in: edin mesec-100gr+meseca t.e 110gr
           dva meseca- 100gr+mesecite t.e 120gr
I taka natak.

# 76
  • Разград
  • Мнения: 2 102
Не съм си будила децата за хранене. Мисля, че щом спят означава, че не са гладни.

# 77
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Не будех само нощем.

Общи условия

Активация на акаунт