ЗЕЛЕНИ ВОДИ

  • 17 124
  • 38
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 6 155
Nani, благодаря за разясненията. Искам само да  попитам - на какво по-точно се дължат калните предни води?

# 31
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Бебка се роди 11 дни по-рано, а акушерката каза, че водите й са като на преносено бебе (видях ги, наистина бяха зелени) и най-вероятно лекарите са объркали с изчисленията. Аз обаче съм убедена, че не са, защото правихме секс и съм заченала по точно определено време (мъжа ми го нямаше по-рано), така че изчисленията бяха верни. Така и не разбрах на какво се дължат тези зелени води, но е факт, че нито са обдишвали бебка, нито са й предписвали антибиотици, нито мен са ме изследвали. И до днес ми е странно...

# 32
  • Мнения: 639
malina_m зелените задни води се дължат на страдание на плода по време на раждането - когато детето е здраво и страданието не е от много време то има добри компенсаторни възможности и обикновенно освен аспирирането непосредствано след раждане и леката механична стимулация (поглаждане по гр. кош с пръсти от коремчето към вратлето) не се нуждаят от сериозна намеса - изплакват нормално. Дори при липса на зелени води се аспирира и се стимулира леко детето (но не винаги!  някои деца изплакват преди да си успял да ги аспирираш , при тях няма нужда ) .  За страдание на плода се съди по записите на детските сърдечни тонове - притискането (в т.ч. и увиването , възлите) на пъпната връв си има определен рисунък и се разпознава. Когато тоновете бързо се възстановяват между контракциите детето има добри компенсаторни възможности - място за тревога няма дори и да оцвети задните води. Ако тоновете не се възстановяват и дори напротив - задълбочават се децелерациите говорим са остро фетално страдание , липса на компенсаторни възможности и се преминава към някакъв бърз метод за родоразрешение - вакуум екстр. форцепс или цезарово сечение - според ситуацията и степента на напредване на раждането. Защо са те убеждавали, че е в резултат на инфекция - най-лесното банално обяснение за всичко " Имали сте някаква инфекцийка.." , кой ще се хване да обяснява в подробности...
Вiby калните води се дължат на хронично изпускане на мекониум от плода ( т.е. хронично или многократно повтарящо се по време на бременността страдание) . Причините са много и най-различни - от притискане на пъпната връв през всички видове усложнения на бременността до високо кръвно налягане, хронична интоксикация (напр. среда с висока задименост, запрашеност и др.)преждевременно остаряване на плацентата, натрупване на калцификати по нея, листериоза , вирусни инфекции и още и още...
chokolina времетраенето на бременноста при човека е между 265-270 дни, като се прибавят и 10-15 дни (от първия ден на последната редовна менструация и опвулацията) става 275- 285 или средно 280 дни. Това е равнозначно на 10 лунарни месеца (един лунарен месец има 4 седмици) или 9 календарни. Именно поради тези факти след започването на 36г.с. плода е готов за раждане. Раждайки 11 дни по-рано съвсем не значи, че раждаш "преждевременно" или че бебето не е преносено.  Доносеност и зрялост са две различни понятия - често пъти дете родено наа термин има всички стигми на преносено бебе, или дете родено по-рано 2 -3 седмици има всички признаци на доносен плод. При преносените деца кожата на дланите и стъпалата е набръчкана, като кисната във вода (наричаме ги ръце и крака на "перачка"), водите са доста намалели, верникс по тялото на плода има съвсем малко (напр. по гънките на бедрата, под мищниците, зад ушите) ,кожата често пъте се бели (именно поради изчерпания верникс, който я пази и храни),  плацентата е с данни за "презряване" - обсипана е с множество калцификати, микроинфаркти и др. -не осигурява пълноценно кръвоснабдяване на плода. Именно това е и причината(плацентата) често пъти при преносените деца да има зелени (дори и кални) води. Това не значи, че детето не е здраво ( то може добре да компенсира това смутено кръвоснабдяване), не значи, че трябва да бъде обдишвано  идр., или че има някаква инфекция. Не са обдишвали детето защото не е било зле и не е имало нужда от това, не са и слагали АБ защото няма нужда, няма инфекция, затова и теб не са изследвали..
Много дълго стана , извинете ме.

# 33
  • Мнения: 218
Тя nani вече подробни разясни какво предизвиква зелените води. Само исках да добавя че на нас акушерката на курсовете за родители ни каза като потекат водите, ако са безцветни, да чакаме редовни контракции, или да отиваме в болницата 24ч по късно ако още не са редовни; ако водите са слабо оцветени да им се обадим по телефона, но най-добре да отидем да наблюдават бебето; ако са тъмнозелени или кафяви да отиваме веднага т.к. има опастност от инфекция за бебето. В последния случай го наблюдават и или предизвикват раждането, или правят секцио в зависимо от сърцебиенето (дали бебето е стресирано).  Аз съм бременна за първи път, така че нямям личен опит Simple Smile Simple Smile

# 34
  • Варна
  • Мнения: 11 340
nani, благодаря ти за изчерпателния отговор!

# 35
  • Варна
  • Мнения: 2 133
Благодаря, nani_!

# 36
  • Мнения: 639
Дъщеря ми я преносих 8 дни.Спукаха ми околоплодния мехур 2ч.преди да родя .Роди се ужасно преносена ,дори крачетата и бяха обърнати на обратно.Акушерките казаха,че отдавна не са виждали такива кални води.Правиха ни изследвания,но никой не ми е казвал,че са за това.Антибиотик не са и давали и я кърмих веднага.
Сега сина ми го преносих 5 дни,но водите бяха бистри.
Мисля,че няма защо да се шашкате чак толкова.

# 37
  • Мнения: 125
Цитат
Зелено оцветяване на околоплодните води е белег за фетално страдание! При недостиг на кислород сфинктера на ануса на плода се отпуска и част от чревното съдържимо преминава в околоплодните води и ги оцветява. Чревното съдържимо на плода се състои от епителни клетки, косми, чревни пигменти и жлъчни пигменти - последните са с тъмно зелен цвят почти черен. Това чревно съдържимо се нарича мекониум. Когато изтекат околоплодните води изтичат само предните - тези които са пред главата на плода, задните води не изтичат едновременно с предните, защото предлежащата част служи като тапа. При наличието на страдание в хода на раждането се задейства гореописания механизъм и задните води се оцветяват в зелено. Ако е налице страдание на плода от по-отдавна то тогава водите са много наситени с мекониум и се наричат кални води. Причините за страдание са много и различни, но когато предните са бистри, а задните зелени значи страданието е възникнало в хода на раждането. Аспирирането на зелени околоплодни води не е равнозначно на инфекция на бебето!  И
Мюрвет явно си пропуснала някой лекции по акушерство , че и някой по неонатология , "вдишването " се избягва като се прави дълбока аспирация непосредствено след раждането. При запълнени с околоплодни води дихателни пътища и без наличието на аспирация не може да изплаче бебето! На практика това значи, че не може да диша ! И риска от инфекция изобщо не е от това, че бебето е стояло дълго в тези води, пък ако ще и да ги вдиша.  Говориш вероятно за аспирационната пневмония , Менделсон синдром - ама това става и от съвсем бистри води , става и когато възрастен по някаква причина си вдиша повърнатото .....Когато неонатолога каже, че бебето се е "нагълтало" с води и след раждането детето повърне околоплодни води това е буквално - то е глътнало в стомаха си води , а това съвсем не повишава риска от инфекции. Нормално е един плод да погълне от околоплодните си води - те пият от тях и пишкат в тях! Урината им не е такава като на родените хора, просто "тренират" филтрационната функция на бъбреците .  А за съденето на лекари - просто нямам думи ! Ако наистина си била акушерка, то ще знаеш за какво иде реч, а пък ти не си.....
Мама 08 състоянието на детенцето сега няма абсолютно нищо общо със зелените води при раждането. Те са белег, че е имало причина да страда детето и да не върви раждането нормално - дали силно завита пъпна връв, дали много къса, дали тесен таз, аномалии на родовите пътища, цервикална дистокия и мн.др. Ако се замислиш - ти вероятно знаеш причината.  Влагалищен секрет след проблемно раждане с оцветени води (най-често с кални) се взима когато има съмнение и за добавена инфекция - тези води(инфектираните) са много миризливи и то неприятно . Не съм конкретно запозната със случая, но наличието на зелени задни води говори , че избора за преминаване към цезарово сечение е бил абсолютно правилен !! И тези които са го направили са спасили теб и детето ти от повече усложнения и от лош изход от раждането.
А за "онзи " в Майчин дом си има следствие, не се тревожи виновните ще си понесат наказанието (ако в действителност има вина..)
Ружа 72 - мекониума се натрупва след формирането на храносмилателна система със всичките и отдели - не е възможно от началото до края да са били такива, каква беше кожата на бебето ти след раждането ? И как разбраха, че са зелени ? На ехограф не се вижда - ако ще не 4D  ами 104 D  да е ...
Цитат
Nani, blagodaria za izcherpatelnia otgovor. Znachi bebeto e stradalo po vreme na rajdaneto i togava sa se obrazuvali zelenite zadni vodi, no ne biha li mogli da se izbegnat pri po-navremenno izrajdane? Kolko vreme sled iztichane na okoloplodnite vodi e normalno da se rodi deteto? Normalno li e da se rodi 28 chasa sled iztichaneto na vodite? Vsichko e dokumentirano v bolnizata. Vodite mi iztekoha v 5h sutrinta, a sekzioto mi go napraviha v 9h na sledvashia den. Sled kato chasove nared ne poluchavam razkritie, zashto triabva da se izchakva? Az ziala nosht biah s kontrakzii na 1,5 min i neprekasnato useshtah kak bebto napira, no dejurnite mi kazaha che shte chakat razkritie, koeto taka i ne poluchih. Predprieha neshto chak kogato tonovete na bebeto zapochnaha da padat. Vinagi li se chaka da se stigne do tam? Sled kato se rodi ne izplaka verdnaga i go aspiriraha.

Последна редакция: пн, 06 юни 2005, 14:47 от mama08

# 38
  • Мнения: 1 645
И синът ми се роди в зелени,направо тинясали води.Преносвах 3 дни и по съвет на моят лекар,реших да ми предизвикат раждането - за което ще съм му винаги благодарна.Спукаха ми водите и ме включиха на система .Родих точно за 3 часа и 30 минути.Оказа се ,че синът ми е бил с два пъти увита двойна пъпна връв около вратът си - и хубаво че родих за толкова кратко време,отново благодарение на моят лекар,защото не ми се мислише какво можеше да стане.Сигурно е страдал много,защото на 2 ден след като родих започна и моето страдание - което продължи повече от 3 месеца.И слава богу всичко вече отдавна е наред.Но това е друга тема.И аз не знам защо са ми били зелени водите,но ако бях попитала лекаря си щях да разбера.Мислех че, са такива заради преносването.

Даниел - 21.04.2004г.

Общи условия

Активация на акаунт