За умалителните

  • 6 708
  • 113
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 4 585
Искате ли да повикаме психолози по темата?
Абсолютно сигурен съм, че тяхното тълкуване ще е по-различно.

А Снежанка на джуджетата,
нежно милва им ... нослетата.

# 31
  • София
  • Мнения: 18 679
Не ме дразнят, когато не са скупчени по много в един текст. А защо именно хората ги употребяват..амиии...от глезотия!!! Аз, когато съм в нормалната си душевна форма, говоря нормално и правя нормални неща. Като ме хване лигнята, не само с умалителни мога да говоря, ами и далеч по-гнуснички работички да правя Laughing Въпрос на кондиция Rolling Eyes
Виж, с бебе не мога да си наложа да говоря като с възрастен, та каквото ще да става Naughty "Саши си напишка легълцето" ми звучи сто пъти по-естествено отколкото "Александър си напика протектора на матрака" Joy

# 32
  • Мнения: 958
Миличко, поръчай ми винце. Приятелка към приятеля си.
Въпросния пич е 2 метра 120 кила, как му отива миличко Simple Smile
Да не говорим, че като му кажат миличко или котенце, и целия се изчервява.
Обаче според мацката в къщи даже мяука  hahaha

Умалителни ползвам главно към детето, и то нарицателни.

# 33
  • Мнения: 3 405
Вълк, тук повечето сме психолози. Ще започнем да си пречим, ако извикаме още  Laughing

# 34
  • Мнения: 2 386
Записче! Mr. Green
Идвам да пречкам. Laughing

Никога не съм говорила така, дори на 3. Веднъж, в пристъп на умиление казах на баба си ''бабишкек'' и като се ядоса тази жена..  Laughing

А сега сериозно - когато родителят говори на детето само/предимно с умалителни думи, то започва да възприема себе си като малко, сладко и суперзащитено същество, в което по принцип няма нищо лошо. Лошото е, че често това става заради чисто егоистичната нужда от покровителстване от страна на майката и е за сметка на светогледа на порасналото дете след време. Освен това често се получава един феномен на разиграването - детенцето плачка, значи трябва да получи играчка, например. Това пък е егоистичното възприятие на детето..
Накратко казано, егоизмът управлява света и да живее немската школа.  Mr. Green

Същите тези деца все някога стават възрастни и използват възприетия модел на възпитание и поведение за своето потомство.. И така.

Последна редакция: вт, 20 май 2008, 11:25 от Ева на сцена

# 35
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Тези умалителни ме дразнят:
- годинки;
- килограмче;
- сантиметърче;
- грамче...
И т.н.
Понеже тези значения на думите не търпят и не позволяват умалителни форми.
Другите умалителни не ме дразнят.

# 36
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Вие пък!
Я как добре звучи:

- Ако не си затвориш мръсната устичка, ще дойда и такова крошенце ще ти вкарам в нахалните разногледи очета, че звездички ще видиш посред бян ден!

# 37
  • Мнения: 984
Същите тези деца все някога стават възрастни и използват възприетия модел на възпитание и поведение за своето потомство.. И така.

Съгласна съм с това тълкуване.

Искам обаче да подчертая, че детето не може да се нарече егоист, тъй като егоизмът е установена форма на себеприемане, а малките деца /примерно до 3 години/ все още нямат изразено мислене за себе си като отделна, самостоятелна личност. То е въпрос на израстване.
Един вид детето си прави място в света използвайки оскъдните си познания за него и учейки се.

Егоизмът е въпрос на възпитание, но не мисля, че егоизмът бива възпитан у детето чрез умалителните думи в ежедневната реч.

# 38
  • MUC
  • Мнения: 297

- Ако не си затвориш мръсната устичка, ще дойда и такова крошенце ще ти вкарам в нахалните разногледи очета, че звездички ще видиш посред бян ден!

 Joy Joy Joy
Сори, мразя да пиша отговори само със смеещи се емотикони, обаче иначе трябваше да се разхиля неудържимо насред офиса...

По темата ще отговоря по-късно.

# 39
  • Мнения: 2 386
Забравила съм кавичките на детския егоизъм. Знам за какво говориш, просто ми е по-лесно да го обясня така.

Айде стига приказчици, ами да ви питам как е умалителното на пица?  Laughing

Бу,   Laughing!

# 40
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Пицичка?

# 41
  • Мнения: 1 897
Птичица, птичка ?  newsm78

# 42
  • Мнения: 2 401
А с какво точно ви бъркат в гъзенцата тези умалителни никой не сподели..??

# 43
  • Мнения: 2 768
Вий пък! Разбира се, че е пичка!

# 44
  • Мнения: 799
Мдааа, "парички" вече е паразитна дума като "батенце"...

А Ути като почне с неговите "пиперче, хлебче, пържолки, месце, сиренце, престилчица, шапчица и т.н." направо ми се сгажда... Как не му писна толкова години  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт