За умалителните

  • 6 703
  • 113
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 8 999
Когато нещо е малко, или поне е по-малко от общиприетата представа за размера му, то е естествено да се използват умалителни. Още повече, че те спестяват едно определение, ако си решил да обозначиш "малкостта" им. Например, вместо да кажеш на детето си: "Дай ми малката си ръка.", му казваш: "Дай ръчичка." и всичко си идва на място.
Ето, примерно, когато говоря за гърдите си, казвам "цицки", а не "цици" и така хората веднага разбират, че са ми малки.
Не винаги умалителното е умилително.

# 61
  • Мнения: 3 447
Ето, примерно, когато говоря за гърдите си, казвам "цицки", а не "цици" и така хората веднага разбират, че са ми малки.
Не винаги умалителното е умилително.
А ако наричам задника си "дупенце", дали ще успея да заблудя някого, а  Laughing

# 62
  • Мнения: 742
Малко конченце женскичко.

# 63
  • Мнения: 2 401
Те ви още малко да се понервите: http://tsvetkoff.wordpress.com/2008/05/03/bubole4ka/

# 64
  • София
  • Мнения: 62 595
Не съм чела другите отговори и ще пиша въз основа на първия пост.

Изприщвам се като чуя някой да говори с умалителни. С времето съм стигнала до издова, че колкото повече умалителни използва един човек, толкова по-лицемерен е. Ако някой каже не "пари", а "парички", значи е алчен. Ако една лелка започне да говори умалително за децата ми прищраква, че най-вериятно не обича да гледа деца, дори трудно ги понася. Дори подозирам майките, които използват предимно умалителни като говорят за децата си, че много искат да демострират колко добри майки са. (Тук изключвам случаите, в които майката описва как на малката ръчичка на детето се е появил огромен мехур от изгорено и други емоционално наситени моменти.)

Според мен може да се говори с нежност и топлота за хора без да се прекалява с умалителните. Парите са си пари, колата е кола, а не количка и т.н.

# 65
  • Мнения: 1 517
Умалителните форми съществуват в езика, за да бъдат използвани. Когато човек говори, му идва отвътре как да се изрази: подредба на думи, интонация и т.н.
Аз използвам умалителни, но с мярка. На децата си никога не съм говорила само по бебешки.
Според мен тези, в чийто говор преобладават повече от 50% умалителни просто не им е у ред уиндоуса и требе да се прегледат.
И на мен като на Дона ми звучи по-нормално "Павел пак си опика гащите" , отколкото "Павелчо си напишка гащичките".

Адски много зависи кои думи и в какъв контекст умаляваме.

# 66
  • Мнения: 8 999
[А ако наричам задника си "дупенце", дали ще успея да заблудя някого, а  Laughing

Пробвай, при мен върви. Но аз му казвам "гъзенце", а не "дупенце".

# 67
  • Мнения: 742
А на мен "Стеди се напишка" ми звучи по-добре от "Стеди се напика"

Много се превземате. Прекаляването с умалителни е точно толкова гадн, колкото неизползването на умалителни. Ако казвам на дъщеря си "миличка", лицемерна ли съм?
С удоволствие казвам "миличък/миличка" на чуждите деца.  Използвам умалителни и до сега дори не ми беше минало през ум, че на някой може да му влиза в работата, че дори и профил да ми прави по това.

# 68
  • MUC
  • Мнения: 297
Нямам нищо против умалителните, ако са използвани на място и с мярка. Прекаляването ме дразни и го свързвам с лицемерие/престорено дружелюбие, опит за омаловажаване на ситуацията или опит да се прикрие нещо в разговора - в зависимост от случая и конкретната личност.
Освен това от чисто практична гледна точка ми действа натоварващо - утежнява израза, без да го обогатява.

# 69
  • Мнения: 799
И на мен като на Дона ми звучи по-нормално "Павел пак си опика гащите" , отколкото "Павелчо си напишка гащичките".
Но като се обръщате към 3 годишния Павел/Кирил/Гошо и т.н. предполагам казвате "Защо се наака/изцапа си гащичките/защо се напишка", а не "Защо се насра/напика"  Mr. Green

Всичко с мярка е ОК. Но стане ли като Утиното...  Joy

# 70
  • София
  • Мнения: 6 363
Кафенце, захарчица, сметчицата ли искате...
Целият български народ иска вече да е от мил,
по-мил, та умалява, мяука, лиги пуска на воля.

тва е, щот сме франкофони, ако не знаеш Simple Smile кой пие сутрин п'ти кафе, след като е прекарал нощта с п'тит ами? а?

# 71
  • Мнения: 5 370
Пачи, а какво толкова е направил/казал Ути, че за втори път се цитира в тази тема?
По темата-хм, не съм обръщала внимание как точно говоря. Ми използвам умалителни, да, когато говоря със Станислав, естествено, че ще го попитам "боли ли те ръчичката", щото е ръчичка, а не голяма ръка.

# 72
  • Мнения: 3 447
Ми използвам умалителни, да, когато говоря със Станислав, естествено, че ще го попитам "боли ли те ръчичката", щото е ръчичка, а не голяма ръка.
Да, но ако питаш в КМ за крем за крака, едва ли ще озаглавиш темата "Крем за краченца"  Laughing Според мен за това става дума.

# 73
  • Мнения: X
Ми използвам умалителни, да, когато говоря със Станислав, естествено, че ще го попитам "боли ли те ръчичката", щото е ръчичка, а не голяма ръка.
Да, но ако питаш в КМ за крем за крака, едва ли ще озаглавиш темата "Крем за краченца"  Laughing Според мен за това става дума.
Там в момента има точно такава тема Wink

# 74
  • Мнения: 3 447
Там в момента има точно такава тема Wink
Да де, аз за нея  Simple Smile Нормално ми е да кажа на детето "Дай да цункам краче", но не ми е да говоря за своите крака по този начин. Камо ли пък за мъжовите  Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт